چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

۵ درصد از بیماران کرونایی‌ گیلان مسافر هستند

جلسه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: پنج درصد مبتلایان به کروناویروس در گیلان را مسافرین تشکیل می‌دهند.

به گزارش مفدا گیلان؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: پنج درصد مبتلایان به کروناویروس در گیلان را مسافرین تشکیل می‌دهند.

ارسلان سالاری طی تماس ویدیو کنفرانس با رئیس جمهور با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بالغ بر ۷۰۰۰ بیمار در ۲۹ بیمارستان دولتی و خصوصی بستری هستند، اظهار کرد: تاکنون ۵۵۰۰ نفر از این بیماران بهبود و ترخیص شده اند.

از ثبت نام ۸۲ درصدی گیلانیان در طرح بسیج ملی غربالگری خبر داد و افزود: در این طرح ۳۰۰۰ بیمار یابی صورت گرفته که از این تعداد ۷۵۰ نفر به بیمارستان‌ها ارجاع شده‌اند و مابقی نیز برای مداوا در منزل تحت مراقبت قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه ۲۰۰۰ تخت مراکز درمانی به بیماران آنفولانزایی اختصاص یافته، گفت: گرچه تعداد بستری‌ها حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته اما ۳۰ تا ۵۰ درصد از کادر درمانی ما بیمار و از چرخه درمان خارج شده اند.

وی با بیان اینکه پنج درصد مبتلایان به کروناویروس در گیلان را مسافرین تشکیل می‌دهند، گفت: متأسفانه حضور مسافرین در استان علاوه بر شیوع آن در داخل موجب افزایش شیوع آن در سایر استان‌ها می‌شود.

سالاری با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۸۰ بیمار بدحال در مراکز بیمارستانی داریم که ۱۰۰ تن از آن‌ها به دستگاه کمک تنفسی متصل هستند، بیان کرد: به نظر می‌رسد سیر شیوع انتقال بیماری در گیلان داخلی باشد و بعید میدانم شیوع آن از خارج از کشور باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه نخستین نقاهتگاه کشور با ظرفیت ۱۸۴ تخت در گیلان راه‌اندازی شد، تصریح کرد: با احتساب مراکز نقاهتگاهی در شهرستان، ظرفیت تخت‌ها به ۵۰۰ رسیده و با همکاری ارتش زمینه افزایش تخت‌های نقاهتگاهی تا ۱۰۰۰ تخت نیز وجود دارد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا ویروس گیلان با بیان اینکه ۴۰۰۰ پرستار و حدود ۱۰۰۰ پزشک در حوزه سلامت گیلان به مداوای بیماران مشغولند، افزود: به دلیل در صف اول بودن کادر درمانی با کرونا ویروس تاکنون هفت پزشک و پرستار جان خود را برای احیا سلامت در گیلان از دست داده‌اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.