سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹

چهارشنبه سوری امسال را فراموش کنید!

مراسم پاسداشت آئین چهارشنبه سوری به همت فعالین زنجیره فرهنگی باور دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به کاهش آمار تلفات مراسم چهارشنبه سوری در سالهای اخیر، به مردم توصیه کرد از شرکت در اجتماع و جشن گرفتن این مراسم با توجه به شیوع ویروس کرونا بپرهیزند و در منزل بمانند.

به گزارش مفدا ، دکتر سیداسماعیل حسن پور فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی در خصوص اقدامات مراکز درمانی برای این روز، عنوان کرد: هر سال برای مجروحان این مراسم در بیمارستان ها ظرفیت ایجاد می‌کردیم و تمام کادر درمانی و پرسنل آماده باش کامل بودند، اما امسال پرسنل با تمام قوا برای مقابله با بیماری کرونا در تلاشند و بخش اعظمی از ظرفیت بخش ها به این بیماری اختصاص دارد.

حسن پور با اشاره به مواردی که در سالهای اخیر به علت شرکت در مراسم چهارشنبه سوری به بیمارستان ها مراجعه می کردند، ادامه داد: در سالهای اخیر با نزدیک شدن به روز سه شنبه آخر سال مجروحان بسیاری را به علت انفجار مواد محترقه در بیمارستان پذیرش می کردیم و حتی در بسیاری از مواقع افرادی که فقط نظاره گر مراسم افراطی این روز بودند در لیست بیماران قرار می گرفتند. از همین رو، شاهد جراحت هایی بودیم که درمان آنها اغلب به بهبودی کامل ختم نمی شد و افراد با معلولیت به جامعه بازمی گشتند.

وی سوختگی های وسیع، انفجار اندام ها، خردشدگی مفاصل، آسیب شدید به تاندون ها و بافت پوست، آسیب شدید به اندامهای صورت و کوری را از جمله عوارض استفاده از مواد محترقه در مراسم چهارشنبه سوری دانست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نقش رسانه ها و نیروی انتظامی را در افزایش آگاهی مردم و کاهش تلفات این روز بی بدیل دانست و گفت: صدا وسیما و سایر خبرگزاری ها می توانند با اطلاع رسانی به موقع و صحیح، آمار مجروحان را به صفر برسانند. البته تاکنون تلاش های این ارگان ها به نتایج مطلوبی رسیده است.

دکتر حسن پور، ضمن توصیه اکید به مردم برای ماندن در منزل، اوضاع کشورو حتی جهان را بحرانی دانست و افزود: هموطنان می توانند با در خانه ماندن و رعایت اصول بهداشت اولیه، در کاهش درگیری کادر درمان در این شرایط بحرانی سهیم باشند.

وی در خصوص شرایط مراکز درمانی و پذیرش مجروحان احتمالی به مناسبت چهارشنبه سوری، عنوان کرد: به علت شیوع ویروس کرونا، از پذیرفتن بیماران الکتیو امتناع کرده ایم و بخش اعظمی از ظرفیت بیمارستان را به رسیدگی به بیماران کرونایی اختصاص داده ایم. از طرفی نگهداری از این بیماران نیازمند تمهیداتی است که در عمل رسیدگی به سایر بیماران را دشوار می کند، چراکه بخش ها، راهروها، وسایل حفاظتی و بهداشتی، سرویس ها و سایر موارد مرتبط با بیماران کرونایی باید از سایرین جدا باشد.

دکتر حسن پور در پایان کادر درمان را خدمتگزار مردم خواند و گفت: به هر حال در هر شرایطی مراکز درمانی باید برای ارائه خدمت به مردم آماده باشند.وبدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.