سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸

کرونا در روزی که گذشت/ ۲۶ اسفندماه

ارایه تسهیلات به طلایه داران خطوط مقدم مبارزه با کرونا/معاون پرستاری وزارت بهداشت از مرکز مراقبت پرستاری بیماران کرونا دانشگاه بقیه الله بازدید کرد

کرونا در روزی که گذشت/۲۶ اسفندماه

این روزها مردم کشور عزیزمان ایران به واسطه ورود و انتشار ویروس کرونا و مبتلا شدن تعدادی از هموطنانمانْ به بیماری کویید ۱۹ در جدال با یک آزمون بزرگ هستند، آزمونی که برای عبور از آن بیش از همه نیازمند آرامش، همراهی و امید هستیم؛ در این گزارش تلاش داریم مهمترین اتفاقات دوشنبه ۲۶ اسفند ماه در خصوص ویروس کرونا در جامعه دانشگاهی و کشور را مرور کنیم.

به گزارش مفداْ؛ همراهان پایگاه خبری مفدا می‌توانند موضوعات مهم مطرح شده در خصوص ویروس کرونا در کشور را در روز شمار «کرونا در روزی که گذشت» مختص دوشنبه بیست و ششم اسفندماه مشاهده کنند.

در نامه وزیر بهداشت به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عنوان شد؛

ارایه تسهیلات به طلایه داران خطوط مقدم مبارزه با کرونا

سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواستار ارایه تسهیلات و حمایت‌های جامع در اسفند سال ۹۸ و فروردین ماه سال ۹۹ از طلایه داران خطوط مقدم مبارزه با ویروس ‌کرونا شد.

 به گزارش مفدا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواستار ارایه تسهیلات و حمایت‌های جامع در اسفند سال ۹۸ و فروردین ماه سال ۹۹ از طلایه داران خطوط مقدم مبارزه با ویروس کرونا اعم از اعضای هیأت علمی، دستیاران، کارورزان و دیگر دانشجویان شد.

در نامه وزیر بهداشت بر ایجاد تسهیلات زیر تاکید شده است:

اختصاص فضای استراحت مناسب برای کادر درمانی اعم از اعضای هیأت علمی، دستیاران، کارورزان تا ایشان در فاصله کشیک‌های موظف بتوانند استراحت مناسب را داشته باشند.

اختیاری نمودن طرح یک ماهه رزیدنتی در بیمارستان‌هایی که درگیر درمان بیماران کرونایی هستند.

لحاظ نمودن حداکثر ۳۰ نمره به پیشنهاد رییس بخش و تائید مدیر گروه در بخش فعالیت حرفه‌ای در آزمون ارتقاء سالیانه دستیاران بر اساس میزان و نحوه همکاری در بخش‌هایی که فعالیت‌های تشخیص و درمان بیماران کرونایی صورت می‌پذیرد.

تخصیص دو نمره امتیاز در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی برای ارتقای مرتبه علمی اعضای هیأت علمی به ازای هر هفته حضور فعال در فعالیت‌های تشخیصی، درمانی و دارویی و اجرای مرتبط بیماران کرونایی به پیشنهاد رییس بخش و تایید مدیر گروه.

کاهش چهار هفته از میزان تعهد خدمت دستیاران و انترن‌ها به ازای یک هفته فعالیت داوطلبانه در امور تشخیصی، درمانی و دارویی کرونا و کاهش دو هفته از میزان تعهد خدمت دستیاران و انترن‌ها به ازای یک هفته فعالیت موظف در این بخش‌ها.

کاهش تعهدات موضوع این بند در خصوص مشمولان قانون برقراری عدالت آموزشی منوط به اخذ مجوز از مراجع ذی صلاح قانونی می‌باشد.

به کلیه کارورزان و دستیارانی که در اسفندماه و ماه‌های آتی در بخش‌های ارایه دهنده خدمات به بیماران کرونایی خدمت نموده‌اند، حداقل سه برابر کمک هزینه تحصیلی با تایید هیأت امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی پرداخت گردد.

در پرداخت کارانه کلیه اعضای هیأت علمی که در این ایام فعالیت داشته‌اند تسریع لازم به عمل آید.

کاهش تعهد خدمت اعضای هیأت علمی متعهد خدمت به میزان چهار برابر مدت ارایه خدمات در بخش هایی که خدمات تشخیصی و درمان و دارویی در رابطه با بیماری کرونا ارابه می‌دهند و کاهش تعهد خدمت اعضای مذکور دوبرابر با مدت فعالیت در سایر بخش‌ها، کاهش تعهدات موضوع این بند در خصوص مشمولان قانون برقراری عدالت آموزشی منوط به اخذ مجوز از مراجع ذی صلاح قانونی می‌باشد.

در مورد مشمولان قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان موارد زیر اعمال گردد:

الف) احتساب امتیاز در توزیع متمرکز

احتساب ۵۰ امتیاز(معادل تأهل) در توزیع متمرکز و غیر متمرکز برای دانشجویان و مشمولینی که در مراکز ریفرال مقابله با کویید۱۹ خدمت نموده‌اند.

ب) احتساب اولویت در توزیع غیرمتمرکز

در فرآیند توزیع غیرمتمرکز، دانشجویان و مشمولینی که در مراکز ریفرال مقابله با کویید ۱۹ خدمت نموده‌اند، جهت انجام موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان بر حسب مدت اشتغال در مرکز مذکور در سامانه نسبت به سایر داوطلبین از اولویت برخوردار خواهند شد.

ج) امکان تغییر محل خدمت طرح پس از بازه زمانی شش‌ماهه

تمامی دانشجویان و مشمولینی که در مراکز ریفرال مقابله با کویید۱۹ خدمت نموده باشد پس از شش ماه با احتساب ضریب منطقه قادر به تغییر محل خدمت خود می‌باشند.

د) موافقت با کسر خدمت پیام آوران حاضر در منطقه بحران

در صورت ارایه گواهی از مراجع ذی‌صلاح با کسر خدمت پیام‌آوران بهداشت به میزان سه برابر مدت زمانی که حین دوره تحصیل و مشمولیت در مراکز ریفرال مقابله با کویید ۱۹ خدمت نموده اند موافقت خواهد شد.

ه) دانشجویان دو سال آخر پزشکی و دانشجویان سال آخر پرستاری و علوم آزمایشگاهی که به صورت داوطلبانه در بیمارستان‌ها و مراکز تشخیصی منتخب خدمت نمایند، به پیشنهاد رییس بخش و تایید مدیر گروه هر یک ماه خدمت ایشان با ضریب سه پنجم، به عنوان انجام طرح موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان محسوب و از دوره خدمت آنان پس از پایان تحصیل کسر خواهد شد.

در خصوص دانشجویان پرستاری به ازای ساعت حضور در بالین از ساعات کارورزی در عرصه دانشجویان کسر خواهد شد.

http://www.mefda.ir/d/2020/02/23/4/480938.jpg

دل‌نوشته وزیر بهداشت؛

خداوندا، به تو پناه می‌برم از شر بیماری که جان مردم سرزمینم را تهدید می‌کند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به شیوع و گسترش کووید ۱۹ ویروس کرونای جدید در کشور، در دل‌نوشته‌ای گفت: خداوندا؛ به تو پناه می‌برم از شر بیماری که جان مردم سرزمینم را تهدید می‌کند. از تو می‌خواهم که همکارانم را که با امید بیکران تو، دل بر این آتش زده‌اند، حفظشان کنی و تو می‌دانی جز سلامت و خیر برای مردم کشورمان نمی‌خواهیم.

به گزارش مفدا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دل‌نوشته‌ای برای این روزها که بیماری کووید ۱۹ در ایران شیوع پیدا کرده است، نوشت:

خداوندا،
به تو پناه می‌برم از شر بیماری که جان مردم سرزمینم را تهدید می‌کند. از آفت بیماری‌زایی که از سرزمین‌های دیگر، بی‌آنکه مردم ایران‌زمین در ایجادش تقصیری داشتند، گرفتارشان کرد. از تو می‌خواهم که همکارانم را که با امید بیکران تو، دل بر این آتش زده‌اند، حفظشان کنی تا تاب آورند و پابرجا در کنار گرفتاران بمانند و آن‌هایی که با عروج عارفانه، داغ جاودانه بر دلمان نهادند، همنشین پاکان و مقربان ویژه‌ات در دنیای باقی شوند.

خداوندا، به من و همکارانم توان بخش و کوچه راه‌های پر نورت را بنمای تا با بصیرت بیشتر، زودتر بر این بلای جانکاه فائق آییم و بیش از این رنجوری مردمان وطن غمگینمان نسازد.

پروردگارا، تو می‌دانی جز سلامت و خیر برای مردم کشورمان نمی‌خواهیم، آنانکه به تمناهایمان گوش می‌دهند، عزتشان بخش و گروهی که به تقاضاهای پیاپی برای حفظ سلامت شان بی‌توجهند، به راه درستت هدایتشان فرما تا بیش از این کار را بر ما، خویشتن و مردم این سرزمین سخت و ناگوار نسازند.

پروردگارا، آنانکه در این روزهای سخت همراهی و ایثار می‌کنند تا زودتر بر این یورش بی‌رحمانه چیره شویم، در دنیا و آخرت یاریشان فرما و آنانکه تنهایمان می‌گذارند، به جای آرامش، طوفان، به جای نوازش، خنجر و به جای مردم‌دوستی و مهر وطن، مردم‌فریبی و وطن‌فروشی را نثار می‌کنند، اگر از هدایت تو روی بر می‌تابند، به همان که سزاوارند پاداششان بخش.

خدایا، تو می‌دانی که مردم این سرزمین سزاوار عقوبت‌های سخت نیستند. در این اقلیم مادران و پدرانی نفس می‌کشند و دعای سحرگاهشان جاری است که برومندان بی‌بدیلی را نثار کرده‌اند تا این سرزمین استوار و سرافراز بماند. جانبازانی در گوشه سرای محقر خویش غنوده‌اند که شیرمردان عرصه‌های نبرد با دشمنان کشور بوده‌اند و دست و پا و چشم داده‌اند تا مردم سرزمین‌شان سرزنده و شاداب زندگی کنند.

پروردگارا، اگر دعای این بنده شرمسارت نیز مقبول نیفتد، تمنا و دعای نیمه شبان این عزیزان را بپذیر و توانمان بخش تا هرچه زودتر اضطراب را از فرزندان این سرزمین بزداییم و بر سفره هفت سینشان «سین» «سلامت» را با لطف بیکرانت بنشانیم. تا دوباره با مهربانی یکدیگر را در آغوش گرفته با شادمانی و بدون دغدغه در کنار هم شاداب و تندرست زندگی کنند.

آمین یا رب العالمین

http://www.mefda.ir/d/2020/03/01/4/482963.jpg

مردم همچنان در خانه بمانند/ از مرحله پیک بیماری کرونا عبور کرده‌ایم

رئیس جمهور با قدردانی از تلاش های بی وقفه تمامی کادر درمانی کشور برای مبارزه با بیماری کرونا ، آمارها و ارقام روند مبارزه با بیماری کرونا در کشور را امیدوارکننده دانست و تاکید کرد: طبق آمار ارائه شده، ما از مرحله پیک بیماری کرونا عبور کرده ایم و به مردم توصیه می کنم همچنان در خانه بمانند و در صورت ضرورت برای خروج از منزل،همه پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش مفدا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که همزمان استانداران سراسر کشور نیز از طریق ویدئو کنفرانس در آن مشارکت و حضور داشتند، با بیان اینکه برای پیروزی بر این ویروس خطرناک، بسیج عمومی و تلاش جمعی و همگانی ارزشمندی شروع شد و ادامه می یابد، گفت: وزارتخانه های بهداشت و کشور از فردا در خروجی های جاده هایی که اعلام می کنند، مردم را از لحاظ تب سنجی کنترل خواهند کرد.

متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بار دیگر مخصوصا از بخش پزشکی و درمانی کشور که کار بسیار عظیم و بزرگی را انجام دادند، تشکر می کنم. گزارش اول جلسه، امیدوارکننده بود.

یک بسیج عمومی انجام گرفته، کار و بررسی‌های خوبی در کشور انجام می‌گیرد، کنترل و چک خانواده ها  که از طریق تلفن و یا فضای مجازی  انجام می‌گیرد، بسیار ارزشمند است و ان شاءالله امیدواریم نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

در مجموع آمار و ارقامی که در جلسه گفته شد، امیدوارکننده است ولی باز هم به تبع از توصیه خودِ وزارت بهداشت و درمان،  مجددا خدمت مردم بسیار عزیز و بزرگوار توصیه می‌کنم، همان توصیه‌ای که آنها می‌کنند "در خانه بمانید"، این به عنوان یک شعار امسال ما باشد و خداوند در اجرای این دستور بهداشتی برای زندگی ما در آغاز سال ان شاءالله خیر و برکت و رحمت را قرار بدهد.

امیدواریم آنچه در این جلسه گفته شد از پیک این بیماری و عبور از این پیک که خودِ آقای دکتر نمکی هر زمان لازم دیدند این را برای مردم توضیح بدهند این هم برای ما بسیار امیدوارکننده بود که می‌توانیم با اهتمام و تلاش همگانی از این مساله عبور کنیم.
در اینجا باز هم تاکید می‌کنم مقام معظم رهبری لطف کردند و قرارگاهی را مقرر کردند که ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهی آن قرارگاه را بر عهده دارد، ما سپاسگزاری می‌کنیم هم از شخص ایشان و هم از همه نیروهای مسلح که همیشه در همه ابتلاها و سختی‌ها در صف مقدم بودند و تلاش و کوشش کردند، در این حادثه هم وارد صحنه شدند و الحمدالله گزارشی که در این جلسه داده شد اینکه بخشی از تخت‌های بیمارستانی آنها فعال شده و نقاهت‌گاه‌هایی که آنها ترتیب دادند، شروع و فعال شده است.

این کمک بزرگی است به کشور و مردم و من در کنار تشکر بسیار زیاد از همه کادر درمانی و پزشکی در کشور از بخش درمانی و پزشکی نیروهای مسلح و همچنین از فرماندهان عزیز نیروهای مسلح که این را سامان داده و اجرا و عمل می‌کنند، بسیار تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

همچنین از نیروی انتظامی که در این روزها بسیار فعال بوده و شاهدیم پلیس ها و پرسنل عزیز ناجا  در همه‌جا و در همه مقاطع  و با همه تخصص‌ها حضور دارد و حتی گاهی هم ممکن است آن لوازمی که باید برای حراست از خودشان ، همراهشان باشد ، نداشته باشند اما همچنان حضور فعال دارند، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

 از همه استانداران عزیز که امروز خدمت آنها هم در این جلسه بودیم و آنها از طریق ویدئوکنفرانس جلسه ما را دنبال می‌کردند و در واقع از طریق فضای مجازی در این جلسه حضور داشتند و مباحث این جلسه را شنیدند، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

استانداران عزیز ما با روسای محترم دانشگاه‌های پزشکی بار سنگینی را بر دوش دارند و همانطور که در همه استان‌ها یک تلاش جمعی و همگانی برای پیروزی بر این ویروس خطرناک انجام گرفته ،این تلاش ها ادامه می یابد و انجام خواهد گرفت.

توصیه جلسه به همه مردم این است که حتی‌الامکان از خانه خارج نشوند و به سفر نروند و اگر هم ضرورتی هست، همه دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کنند.

از کسبه و شاغلین محترم چه در دولت و چه در بخش خصوصی که در این روزها شبانه روز حضور دارند و فعال هستند، می خواهم دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کنند.

آنچه که وزارتخانه های بهداشت ، درمان و کشور با همدیگر هماهنگ کرده اند و  ان شاءالله از فردا که خودشان دقیقا خروجی‌های جاده ها را در استان‌های مختلف اعلام می‌کنند،  مردم از لحاظ تب و با وسایل تب سنج و تب‌گیری که در اختیار دارند، کنترل می‌شوند و اگر موردی را تشخیص دادند که این طرف باید از جامعه جدا شود و به نوعی قرنطینه شود و باید به خانه برگردد و حتی  بعضی موارد باید به مراکز درمانی مراجعه کند و علی‌القاعده دیگر نمی‌گذارند ادامه مسیر بدهد و این ماشین رو برمی‌گردانند.

هم از مردم عزیز خواهش می‌کنیم که با همه اوامر اجرایی همکاری بفرمایند و هم اینجا اگر به آنها گفته می‌شود ، واقعا ادامه سفر  به ضرر خودشان هست و به ضرر مردمی است که در مسیر راه  و در مقصد هستند.

بنابراین همه این کارها برای این است که زودتر بتوانیم از این شرایطی که این ویروس برای ما ایجاد کرده سریع‌تر عبور کنیم و ان شاءالله به یک جامعه کاملا توام با سلامت برگردیم.

تصمیمات بسیار مهم دیگری در این جلسه از لحاظ تبلیغاتی، کنترل فضای مجازی، هماهنگی بین رسانه‌ها، دستگاه‌ها و بخش‌های تبلیغاتی رسانه‌های گروهی و مسوولیت‌هایی که باید داشته باشند، اتخاذ کردیم که مسوولیت فضای مجازی به عهده مرکز ملی فضای مجازی قرار گرفت و با حضور ارگان‌های مختلفی که در مصوبه امروز مشخص شده به طور منظم جلسات را تشکیل می‌دهند.

 به افرادی که در فضای مجازی فعال هستند مواردی که باید تذکر داده شود، تذکر داده می‌شود و مواردی که با آنها برخورد شود، برخورد می‌شود و در این زمینه پلیس فتا هم بسیار فعال است.

در اینجا خواهش می‌کنم از روزنامه‌ها تا روزهایی که منتشر می‌شوند و از عزیزان در فضای مجازی که همه کمک کنند. به هر حال ما در یک شرایطی هستیم که با کمک همگانی سریع‌تر می‌توانیم از این شرایط عبور کنیم تا با آموزش و نصیحت مردم در شرایطی که باید آگاهی مردم بیشتر و همکاری آنها با بخش درمان جامعه ما بیشتر شود.

مورد دیگری که مورد تاکید بود اینکه هماهنگی بیشتری در فضای تبلیغات انجام بگیرد و کمیته تبلیغات که وزیر ارشاد به عهده دارد با همه اعضایی که آنجا هستند، یک همکاری و هماهنگی بسیار تنگاتنگ و نزدیکی مخصوصا با صدا و سیما داشته باشند تا بتوانیم با هدایت بهتر تبلیغات این روزها را سپری کنیم.

نسبت به بخش آموزش اولا می ‌خواهم از معلمین عزیز، دانشگاهیان، صدا و سیما، فضای مجازی  و از همه تشکر کنم که در این ایام نگذاشتند که فرزندان عزیز ما به طور کلی از سیستم آموزش و درس جدا شوند و از این امکانات و رسانه‌ها استفاده و بهره برداری شد اما در عین حال دانش‌آموزان و دانشجویان به طور طبیعی از تحصیلات عقب افتادند که حتما باید یک زمانی برای جبران بگذاریم.

 آموزش و پرورش پیشنهاداتی در این جلسه آورد که مورد تصویب قرار گرفت و خودِ آموزش و پرورش ابلاغ و اعلام می‌کند که چگونه این بخشی که در یک ماه اسفند فضای آموزشی از دست رفته، باید جبران شود.

از آن طرف هم اگر در ۱۶ فروردین و یا با تاخیر کلاسها شروع شود، در جلسات بعدی ستاد اعلام خواهیم کرد و به همان نسبت زمان جبرانی مشخص می‌شود بنابراین پایان تحصیلات برای آموزش و پرورش، زمان امتحانات و به طور طبیعی زمان کنکور اعلام می‌شود.

آغاز سال تحصیلی آینده هم در اینجا مصوب شد که مثل سالهای پیش در اول مهر خواهد بود و بر این مبنا باید برنامه ریزی شود.

راجع به دانشگاه‌ها یک مقدار بحث به طول انجامید و بنا شد در جلسه بعدی که صبح شنبه دوم فروردین است  برخی از موارد را دوستان برای شنبه دوم فروردین طرح و آماده کنند چراکه مردم عزیز تعطیلات دارند و به طور طبیعی اداری هستند و یا فرزندان عزیز ما که دانشجو یا دانش آموز بودند مثل همه سالها ایام عید تعطیلات دارند اما مقامات دولتی مسوول، وزرا، هیات وزیران و اعضای این جلسه تعطیلاتی در ایام عید نخواهیم داشت و  همه سر کارمان هستیم.

 البته نیروهای مسلح که همیشه پای کار و فعال هستند و همه ما در دفاتر خود و مردم هم در خانه‌های خود پای کار هستیم و ان شاءالله ما با همدیگر کار را پیش می‌بریم و در ایام تعطیلات نوروز هم به طور منظم جلسات ستاد ملی کرونا را خواهیم داشت و هر زمانی هم لازم باشد ما همه آماده هستیم و حضور داریم و فعال خواهیم بود.
مساله بعدی در بخش اقتصادی بود که دیروز در جلسه اقتصادی برای مواردی که کسب و کارشان از لحاظ مالیات، از لحاظ اقساط، از لحاظ چک، از لحاظ سایر امور دچار مشکل شده است، تصویب کرده بودیم که ریز این امور را مسوولین اقتصادی برای مردم توضیح می‌دهند.

با توضیح آنهاست چراکه ممکن است در اینها هم اشتباه شود و ما برای گروه ‌هایی که دچار صدمه شدند یک تسهیلاتی قائل شدیم. مردم گاهی به آن قید و بندهای تبلیغات خیلی توجه نمی‌فرمایند و این است که خود مسوولین اقتصادی اینها را توضیح دهند.

هزینه‌های آنهایی که در بخش دولتی و در بخش نیروهای مسلح برای بهداشت و درمان مخصوصا در این ایام هرگونه کمکی می‌کنند، به عنوان هزینه‌های قابل قبول در بخش مالیات مورد توجه قرار می‌گیرد که این هم مهم است و مورد تاکید و تصویب این جلسه بوده است.

موارد دیگر هم مربوط به کمک به اقشار بسیار محروم است که قبلا در مصوبات دیروز ما اعلام شده و مسوولین مربوطه توضیح می‌دهند.

پیشاپیش ایام سال را تبریک عرض می‌کنم و برای همه عزیزانی که در بیمارستان‌ها هستند شفای عاجل را آرزو می‌کنم البته باز هم با مردم و در خدمت مردم خواهیم بود و با آنها تا پایان سال صحبت می‌کنیم.

به مردم بسیار عزیز بردباری را توصیه می‌کنم که همیشه در طول تاریخ بردبار بودند و شرایط امروز یک شرایط متفاوتی است و همکاری و هماهنگی ما است که کار ما را زودتر به ثمر می‌رساند.

به گزارش ایسنا، انشاءالله پایان سال ما با همکاری بزرگ و ملی ملت عزیز ما و همه فعالان در بخش بهداشت و درمان در تاریخ ثبت شود و آغاز سال ما هم با روزهای پیروزی بر این ویروس خطرناک ثبت شود و ان شاءالله کلِ سال ۹۹ سال شادمانی، تلاش، کوشش برای همه ملت بزرگوار عزیز ما باشد ان شاءالله.

ولسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته

  http://www.mefda.ir/d/2019/02/23/4/305694.jpg

قرنطینه با کتاب؛

کوری روانی و ارتباطات و تعاملات بین مردم

کتاب «کوری» ژوزه ساراماگو که درباره رعایت نکردن حقوق دیگران است و رمان در یک چهار راه آغاز می‌شود. جایی که اولین نفر به یک کوری عجیب دچار می‌شود. یک نوع کوری که در آن چشم‌ها سیاهی را نمی‌بیند بلکه یک نوع کوری سفید است که در آن شخص همه چیز را سفید می‌بیند، انگار که در یک دریایی از شیر به سر ببرد.

به گزارش مفدا، کتاب «کوری» در یک چهارراه آغاز می‌شود. جایی که رنگ‌های چراغ راهنمایی نظم را برقرار می‌کند و به آدم‌ها می‌گوید که چه وقت حرکت کنند و چه وقت توقف کنند. اولین مورد کوری در این چهارراه اتفاق می‌افتد که در آن فردی پشت ماشین خود نشسته و با سبز شدن چراغ حرکت نمی‌کند.

پس از کور شدن اولین نفر رفته رفته افرادی که با مردی که اول کور شد در ارتباط بودند نیز کور می‌شوند و همین‌طور به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. حال دولت که احساس خطر می‌کند مجبور می‌شود آن‌ها را از جامعه جدا کند. اکنون دیگر تعداد قابل توجهی از کورها در قرنطینه هستند و به ناچار باید در فضایی وحشتناک به زندگی ادامه دهند و…

در این کتاب ژوزه ساراماگو توجه ویژه‌ای به زن‌ها دارد و این افتخار را نصیب همسر چشم پزشک می‌کند که تا آخر بینایی خود را داشته باشد. بینایی به معنی اینکه دو چشم او دچار مشکلی نمی‌شود اما در طول کتاب می‌خوانیم که همسر چشم پزشک نیز، خودش را به نوعی کور می‌داند.

آیا بینایی و هوشیاری مردم عادی میتواند به تنهایی جامعه را از فجایع بدی که در انتظارش است نجات دهد؟

ابتدا از بی‌نام بودن شخصیتها شروع می‌کنیم که هچ کدام اسم مشخصی ندارند بلکه با توجه به نقش و وجههای که در اجتماع دارند شناخته میشوند. به نوعی بیانگر نقش اجتماعی آن‌هاست که دراز مدت نیز هستند و برای تغییر ذهنیت افراد جامعه، نسبت به آن زمان زیادی طول میشد .

کوری سفید میتواند نمادی باشد برای اینکه ما انسان‌ها عقل داریم اما عقلانیت نه، به گفته ی ساراماگو (عقل داریم اما عاقلانه رفتار نمیکنیم) آن چیزی که مردم دچار آنند کوری روانی است که باعث میشود فرد آنچه که در پیرامونش می‌گذرد را نفهمد و قدرت تشخیص کوچکترین چیزها را از دست بدهد(مردی که اول کور شد دیگر نمیتوانست تشخیص دهد چراغ راهنما چه رنگی ست)
اولین چیزی که کوری روانی بر آن تاثیر میگذارد ارتباطات و تعاملات بین مردم است که هم ارتباط افراد در جامعه را در بر می گیرد و هم در خانواده . برای ارتباط مردم در جامعه می توان گفت رفتار یک فرد در جامعه به میزان زیادی بر دیگران تاثیر می گذارد زیرا جامعه متشکل از مردمی است که با هم در ارتباطند و تعاملاتی نسبتا پایدار دارند ، پس این کوری روانی و فکری می تواند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند و کم کم تمام جامعه را در بر بگیرد و برای اینکه جامعه از مشکلی که درگیر آن شد بیرون بیاید و مردم به طور بهتری رفتار کنند نیازمند آن است که مشکل از سرچشمه خود حل شود.( مردی که اول کور شد سپس این بیماری به همه سرایت کرد و اول از همه هم بینا شد و شروع کننده بینایی بود).

وقتی در جامعه مشکلی به وجود میآید که در نحوه ی ارتباطات مردم در جامعه تاثیر میگذارد ، به دنبال آن از جامعه به فضای محدودتر خانواده کشیده می‌شود و میتواند بر روابط شخصی و خانوادگی افراد تاثیرات مختلفی بگذارد ، که علت آن نیز می‌تواند نداشتن مدیریت اعضای خانواده بر این موضوع باشد.( همراه بودن زن دکتر با همسرش به واسطه دروغی که گفت و روابط گرمی که میانشان بود اما رابطه مردی که اول کور شد با همسرش بعد مدتی رو به سردی رفت.

اما آن چیزی که باعث میشود که این مشکلات از جامعه به خانواده کشیده شود ، شدت نا به سامانی اوضاع و فساد در جامعه است ، زیرا این کوری روانی که فکر انسان را محدود و به نوعی کوته فکری و بدبینی ایجاد میکند ، نتیجه ی آن بیاعتمادی میان مردم میشود.( مردی که اول کور شد به آن مردی که تا خانه همراهیاش کرد اعتماد نداشت و آن مرد ماشینش را دزدید که او پشیمان شد که چرا فرصت نداد.)

از اینجا جامعه را به دو گروه مردم عادی و کسانی که به نوعی دارای قدرت بیشتری نسبت به مردم عادی هستند (مسئولین و دولت) تقسیم میکنیم. در نتیجه ی بیاعتمادی بین مردم، جامعه از افراد مبتلا به این بیماری فکری فاصله میگیرد و دولت با یک برنامهریزی خوب سعی در تفکیک این دو گروه برای حفظ جامعه دارد و قوانینی برای زندگی آن‌ها تصویب می‌کند ،که در عین خدمت به انسانیت غیر انسانیاند زیر ایدههای خوبی بیان میشوند اما عملکرد درستی وجود ندارد.(تصمیم دولت برای یک جا جمع کردن آلودهها خوب بود تا دیگران مبتلا نشوند آن افراد را خیلی محدود کرده بودند و رسیدگی لازم نمیشد.)

مردمی که از جامعه رانده شدند برای رفع نیازهایشان درگیر مشکلاتی می‌شوند که باعث نا به سامانیها و بی نظمیهایی میان آن‌ها می شود ، البته عدهای هستند که در جامعه احساس مسئولیت بیشتری میکنند اما وقتی انسان در اقلیت باشد اغلب شنیده نمیشود.( مثل نا به سامانیهایی که مردم در تیمارستان داشتند تلاش دکتر و همسرش برای برقراری نظم در اتاق خوب بود اما نمیشد که این انضباط را به کل محیط آنجا نسبت داد.)

وقتی آن گروهی که بدون نظارت هیچ مسئولی با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند، هیچ برنامهای منظمی برای رفع نیازهایشان نداشته باشند خود به خود زمینه ظلم به وجود میآید و گاهی آنقدر درگیری با مشکلات زیاد میشود که روزنههای امید دیده نمیشوند و اگر همان اول زمینههای ظلم و ناعدالتی از بین نروند که چه بسا بر اثر ترس و تردیدهایی ست که اقلیت درستکار دارند ، تاوانهایی پرداخته می‌شود که جبران ناپذیر است و پیامدهای جبران ناپذیری دارد. (تردیدهایی که زن دکتر برای گفتن حقیقت داشت و غفلتی که افراد زورگو نسبت به بینایی او داشتند و ظلم های زیادی به زنان روا داشتند که بعد منجر به جدایی مردی که اول کور شد از همسرش گشت و کشته شدن زورگو به دست همسر دکتر.

معمولا مردم برای فرار از بحرانهای اخلاقی به سراغ معنویت میروند و به مذهب پناه میبرند اما مسئله خود مذهب نیست ، زیرا مذهب توسط افرادی که متخصص آن هستند ترویج می شود پس ارتباط مستقیمی با فهم و درک مروجان آن دارد ، وقتی درکی که آن‌ها از دین دارند محدود باشد به مردم هم چیز زیادی نخواهند داد.(مثل آن قسمتی که زن دکتر متوجه شد نقاشیهای کلیسا چشم ندارند.

دو نکته ی ظریف : اول اینکه مردم زمانی به سراغ مطاله کردن می روند که درگیر بحرانهای اخلاقی شده باشند ، یعنی اگر ما مطالعه را به زمان مشکلات واگذار نکنیم فهم و عقلانیت همواره همراهمان هست.(زن دکتر زمانی که همه در خانه او بودند برای افراد کور کتاب میخواند.)

دوم اینکه گاهی انقدر تعاملات اجتماعی بر پایه خشونت انجام میگیرد که انسان برای برقراری ارتباط به سراغ غیر هم نوع خود برای آرامش میرود. (آرامشی که زن دکتر از سگ می گرفت و همدردی که آن حیوان در مواقع ناراحتی با او می کرد.

خب چطور میتوان براین کوری روانی که نوعی فساد فکری است و وقتی فراگیر شد دیگر طبقه (مسئول و غیر مسئول) بیتاثیر می‌شود غلبه کرد؟

اول اینکه ابتدا از گروههای کوچک شروع شود و انضباط فکری ایجاد شود که از همه امکانات و تواناییهایی که دارند برای بیرون رفتن از شرایط بحرانی کمک بگیرند و افرادی به عنوان راهنما نیز می‌توانند تاثیر گذار باشند که این‌ها می‌تواند مقدمهای برای شروع شعور متعارف و آگاهی عمومی باشد.(مثل باهم شدن مردی که اول کور شد و همسرش ، پسرک لوچ ، پیرمرد ، زنی که عینک دودی داشت دکتر و همسرش درخانه دکتر و ایجاد یک سازماندهی توسط زن دکتر به عنوان فرد بینا و آغاز بینایی.

همانطور که قبلا اشاره شد مردم در جامعه به دو دسته مردم عادی (فاقد قدرت) و افرادی که دارای ثروت، قدرت و پرستیژ(منزلت) هستند تقسیم میشوند ، به واسطه ی قدرتی که دارند به تبعیت از آن ثروت و منزلت را نیز برایشان میآورد.(مثل مردم عادی و نخست وزیر ، رئیس جمهور،وزیر کشور ، وزیر دادگستری و… کسانی که قدرت زیادی داشتند.

وقتی ما با مردم آگاهی رو به رو باشیم وقتی صاحبان قدرت در هنگام اوضاع نا به سامان و وجود هرج و مرج در جامعه، هیچ تلاشی برای برقراری اعتماد و هم بستگی که معیار های سرمایه ی اجتماعی هستند ، نکنند سبب میشو د بعد از بحران اعتماد ملت به ملت به نحو درستی شکل بگیرد ،اما هم بستگی و اطمینان ملت به دولت از میان میرود و مردم به هم نزدیکتر میشوند و حتی بدون ایجاد هماهنگی طبق عقلانیت عمل میکنند و به نوعی از دولت فاصله میگیرند و برای اعلام نارضاتی خود نسبت به موضوعی نسبت به آن بیتوجهی میکنند. (عدم توجه مردم به انتخابات و دادن رای سفید آن هم برای دو بار .

گاهی چال ها و نزاعهایی که بین صاحب منصبان وجود دارد می‌تواند شروع کننده ی نابرابری در جامعه باشد البته عدهای نیز به فکر آزادی مردم و تحقق عدالت هستند ، اما چون در مقابل اکثریت قرار میگیرند به رغم تلاش‌های بسیار، کاری از دستشان بر نمیآید مگر کناره گیری. (نزاعهایی که بین وزرای کشور بود ،تلاش رئیس بازپرس ها و شهردار برای مردم و کناره گیری شهردار و سر به نیست شدن رئیس.

عدم وجود توافق میان قدرتمندان سبب جبهه بندی میان مردم میشود و وابستگی آن‌ها به جناحی خاص را به دنبال میآورد در این زمان با بروز تضاد و شکاف میان این دو دسته ، افراد دارای قدرت برای رسیدن به هدف با شعار دموکراسی تصمیماتی میگیرند و اعمال میکنند که مردم از آن بیخبرند و در برخی مسائل به دلیلی قربانی میشوند که حق طبیعی آنها بوده، با این کار دموکراسی نیز زیر سوال میرود.(مانند جناح های راستگرا، چپگرا، میانهرو وتصمیماتی که گرفته می‌شد از قبیل حکومت نظامی، دستگاه دروغ سنج و بیخبری از پانصد نفری که برای دادن رای سفید بازجویی شدند.

با صنعتی شدن و مدرنیته انسان رفاه بیشتری دارد ،امکانات بهتر و بیشتری در اختیار دارد و همه امور را در سریع ترین زمان ممکن انجام میدهد ، با این حال این صنعتی شدن میتواند عواقبی نیز داشته باشد، مثل خودبینی، خودخواهی ، تنبلی به طور کلی می‌تواند فسادفکری ایجاد کند که بحران‌های اخلاقی نتیجه ی آن است، به دنبال آن شکافها ی اجتماعی به بالا ترین حد خود می رسد و تعاملات بین مردم بر پایه ی تندی و خشونت قرار می‌گیرد ، مجموع اینها فجایعی را به بار میآورد که حرمت و عاطفه ی انسانی را زیر سوال میبرد که جامعه از همه ابعاد اجتماعی-اقتصادی –سیاسی و فرهنگی دچار آسیبها ی جدی میشود.

مهمترین راهکار در جهت برقراری یک جامعه مطلوب اینست که باید سرمایه اجتماعی که دارای سه بعد است :اعتماد ( فردی ، عمومی ) هم بستگی (مشارکت اجتماعی عقلانی،مستمر) و همیاری(خدمت بی توقع ) را ایجاد کرد که ابتدا اتحاد بین مردم به وجود بیاید و سپس سرمایه اجتماعی میان مردم و دولت شکل بگیرد تا هزینه‌های اجتماعی ناشی از آن به حداقل برسد و هرکسی با توجه به نقش اجتماعی و استعداد ی که دارد ، به حفظ و ثبات جامعه کمک کند و با تقسیم مسئولیت‌ها درگیر اتفاقات جامعهاش شود و ایدهها و افکارش را حتی اگر غیر عملی و آرمانی است بیان کند و شنیده شود ، تا هم مردم از دموکراسی و آزادی بیشتری برخوردار باشند و هم به ترقی جامعه ای کمک کندکه ، با تقسیم کار ،کمترین آسیبها و نا به هنجاریهای اجتماعی را متحمل می‌شود.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/15/4/485703.jpg

از سوی دانشگاه علوم پزشکی مجازی صورت گرفت؛

اختصاص سامانه "آرمان" به آموزش درباره کروناویروس

ارائه اطلاعات جامع و معتبر درمورد ویروس کرونا از طریق سامانه آرمان دانشگاه علوم پزشکی مجازی در اختیار عموم جامعه قرار گرفت.

به گزارش مفدا، دانشگاه علوم پزشکی مجازی اعلام کرد: با توجه به اینکه اصلی‌ترین راه مهار ویروس کرونا، آموزش همگانی است و در راستای رسالت خود و برطرف کردن پاره‌ای از نگرانی‌های جامعه به صورت ساده، جامع و معتبر اطلاعاتی را در خصوص  ویروس کرونا در سامانه آرمان ارائه داده است.

هم‌اکنون محتواهای متعددی در این رابطه تولید شده و در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در حال پخش است که قسمت عمده آنها از منابع معتبر و بر پایه اصول علمی نیستند. همچنین عامه مردم برای اطلاع از واقعیات این بیماری مجبور به مراجعه به سایت‌ها و کانال‌های مختلفی هستند که هر کدام از آنها در صورت صحیح بودن هم، تنها به قسمتی از این بیماری پرداخته‌اند.

بر همین اساس دانشگاه علوم پزشکی مجازی با توجه به رسالت موکس‌ها در آموزش همگانی، بر آن شد تا با اختصاص بخشی از سامانه موکس کشوری آرمان، مجموعه جامعی از محتواهای الکترونیکی (اعم از فیلم، کلیپ، پوستر، راهنما و …) را در طی یک فعالیت فشرده شبانه‌روزی جمع‌­آوری و دسته بندی کند.

در حال حاضر سامانه آرمان با صدها محتوا در زمینه‌های تعریف کرونا، راه‌­های انتقال، علایم و تشخیص، کلیات پیشگیری، مواد ضد عفونی و حفاظتی، کرونا در خانه، کرونا در محیط کار، کرونا در اماکن عمومی، کرونا و مادران شیرده و باردار، کرونا و افراد مسن، کرونا و کودکان، کرونا و بیماری‌های خاص، کرونا و سلامت روان، کرونا و تغذیه، مراقبت از بیمار، باورهای غلط و زنگ تفریح کرونایی و … در آدرس http://arman.vums.ac.ir/corona اطلاعاتی را به صورت رایگان در اختیار جامعه قرار می‌دهد.

  http://www.mefda.ir/d/2019/05/12/4/337557.jpg

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت:

«کرونا» همچنان تهدید جدی برای سلامت عمومی است

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: خواهش وزارت بهداشت از مردم این است که برنامه کوید ۱۹ را همچنان یک تهدید سلامت عمومی در نظر بگیرند و میزان مشارکت مردمی را ارتقاء دهند و در سال نو در خانه ماندن را رعایت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، حسین عرفانی روز گذشته در حاشیه سفر به شهر قم، گذشت ۲۵ روز از ثبت نخستین موارد بیماری کرونا در این شهر را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: لازم بود که در سفر به قم ضمن تقدیر از تلاش دانشگاه علوم پزشکی قم در جریان آخرین وضعیت این استان قرار گیرم.

وی با اشاره به حضور خود در حرم حضرت معصومه(س) بیان کرد: متاسفانه شاهد بودیم که در حرم حضرت معصومه هنوز نماز جماعت اقامه می شود و زیارت بارگاه کریمه اهل بیت(س) همچنان با بوسیدن ضریح همراه است و در برخی نقاط حرم تراکم جمعیتی بالاست.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت تصریح کرد: اگر بیماری کرونا اگر بخواهد خودش خود را مدیریت کند یک نفر می تواند دو نفر را مبتلا کند و این روند به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: با زحمات بسیار دانشگاه علوم پزشکی قم، این عدد به یک نزدیک شده است و این به معنای کنترل رشد بیماری نیست و این یعنی شیب این بیماری کاهش یافته است.

عرفانی تصریح کرد: اگر توصیه های بهداشتی رعایت نشده و سفرهای غیرضروری درون شهری و برون شهری کاهش نیابد بیماری افسار گسیخته شده و عملا اقدامات کنترلی هدر می رود.

وی تاکید کرد: خواهش وزارت بهداشت از مردم این است که برنامه کوئید ۱۹ را همچنان یک تهدید سلامت عمومی در نظر بگیرند و میزان مشارکت مردمی را ارتقاء دهند و در سال نو در خانه ماندن را رعایت کنند.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت تاکید کرد: باید سفرهای ضروری درون شهری با رعایت فاصله یک متری و نیم با دیگر افراد، رعایت بهداشت دست و صورت و رعایت بهداشت قطرات تنفسی صورت گیرد و در چنین شرایطی است که می توان امیدوار بود که این بیماری را از نظر زمانی زودتر تحت کنترل قرار دهیم.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/07/4/484270.jpg

صد و بیست و هشتمین شماره خبرنامه مفدا منتشر شد

صد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه خبری مفدا منتشر شد، در این شماره مهم‌ترین اخبار فعالیت‌ها و رویدادهای مهم فرهنگی، صنفی، دانشجویی، آموزشی و علمی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بازه زمانی ۱۲ اسفندماه تا ۲۵ اسفندماه ۹۸ منتشر شده است.

صد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه خبری مفدا منتشر شد، در این شماره مهم‌ترین اخبار فعالیت‌ها و رویدادهای مهم فرهنگی، صنفی، دانشجویی، آموزشی و علمی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بازه زمانی  ۱۲ بهمن تا ۱۲ اسفندماه ۹۸منتشر شده است.

این هفته‌نامه، (اینجا بخوانید) خلاصه‌ای از مهمترین اخبار هفتگی پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا به صاحب امتیازی روابط‌عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و گزیده‌ای از خبرهای «شعب دانشگاهی مفدا»  در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور  را منتشر کرده است.

از جمله مهمترین خبرهای این شماره می‌توان به «مشارکت بالای دانشجویان پرستاری در «پویش دانشجویی مقابله با کرونا، تعویق پرداخت اقساط وام‌های دانشجویان وزارت بهداشت، برترین مراکز تحقیقاتی دانشگاههای علوم پزشکی معرفی شدند، کتابچه پیشگیری از ویروس کرونا منتشر شد، پویش دانشجویی مقابله با کرونا فراخوانی برای حضور مهربانانه دانشجویان است، راه‌اندازی کارگاه ماسک در معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، آزمون‌های زبان وزارت بهداشت فروردین ۹۹ برگزار می‌شود و...» اشاره کرد

.

علاقه‌مندان می‌توانند برای مطالعه کلیه اخبار رویدادها و فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت «مفدا» و دیگر «شعب دانشگاهی مفدا» به نشانی ذیل مراجعه کنند.

خوانندگان محترم می‌توانند انتقادات و پیشنهادات خود را با شماره تماس ۲۱۸۱۴۵۵۴۵۶ و ۰۲۱۸۱۴۵۵۵۴۹ درمیان بگذارند.

برای دریافت صد و بیست وششمین شماره خبرنامه مفدا روی متن کلیک کنید

آرشیو خبرنامه الکترونیکی مفدا را با کلیلک روی متن مطالعه کنید

بهره برداری از دستگاه تولید اتوماتیک ماسک در چهارمحال و بختیاری

دستگاه تولید اتوماتیک ماسک با قابلیت دوخت روزانه ۳۰ هزار ماسک به همت شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری به بهره‌برداری رسید.

به گزارش مفدا شهرکرد و به نقل از ایرنا، رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری در حاشیه بهره‌برداری از این دستگاه، گفت: از صفر تا ۱۰۰ روند تولید این دستگاه برعهده شرکت‌های فناور استان بوده است که با توجه به شرایط بحران کرونا و نیاز جدی به ماسک، می‎تواند بخش زیادی از نیاز استان را تامین کند.

اسماعیل پیرعلی ادامه داد: با شیوع ویروس کرونا در استان و کمبود جدی ماسک، دو شرکت فناور استان نسبت به تولید دستگاه دوخت ماسک پیشگام شدند و در همین راستا هماهنگی‌های لازم با دانشگاه علوم پزشکی استان انجام گرفت.

وی با بیان اینکه از طرح موضوع تا بهره‌برداری از دستگاه تولید ماسک در استان دو هفته زمان برده است، تصریح کرد: صدور مجوز، تهیه مواد اولیه، اعطای تسهیلات و جانمایی استقرار دستگاه در این مدت زمان طی شد و اکنون این دستگاه وارد مرحله تولید شده است.

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری افزود: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان، مواد اولیه در اختیار شرکت قرار داده می‌شود و پس از دوخت، ماسک‌ها با پرتودهی گاما استریل می‌شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی،خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری هم در آیین بهره‌برداری از این دستگاه با قدردانی از تلاش نخبگان و شرکت‌های فناور استان، اظهار داشت: با راه‌اندازی دستگاه دوخت ماسک، نیاز کادر درمان و بخشی از نیاز مردم استان به ماسک تامین می‌شود.

مجید شیرانی افزود: بیشتر فرایند دوخت ماسک به وسیله این دستگاه به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد و سپس ماسک‌های تولیدی از طریق پرتودهی گاما استریل شده و توزیع می‌شود.

وی، نیاز کادر درمان به ماسک را روزانه ۱۵ هزار ماسک و نیاز مردم را روزانه ۱۰۰ هزار ماسک اعلام کرد و گفت: این دستگاه با تولید روزانه ۳۰ هزار ماسک علاوه بر تامین نیاز کارکنان بیمارستان، بخشی از نیاز مردم استان را نیز پاسخ می‌دهد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/16/4/485938.jpg

آیا اخبار بد این روزها برای کودکان بسیار ترسناک است؟

درحال حاضرمسئولیت شما در مقابل فرزندتان چیست؟ اینکه آنها بتوانند اخبار روز را با این حجم از ترس درک کنند چقدر است؟ آیا میتوان شرایط فعلی را به نحو احسنت مدیریت کرد؟ بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید تا جواب سوالهای خود را پیدا کنید.

خط قرمز

پیشنهاد می شود که در مقابل کودکان ۷ساله وقبل از آن از ارائه اطلاعات و حجم وسیعی از اخبار جلوگیری کنید.  اینکه اطلاعات آسیب زا را با کودکان زیر ۷ سال به اشتراک بگذارید اصلا فکر خوبی نیست. کودکان کوچک در تمایز قائل شدن بین چیزی  که واقعیت دارد و چیزی که تقلبی است، چیزی که دور است و چیزی که نزدیک است، چیزی که ممکن و چیزی که خیلی زیاد غیر ممکن است مشکل دارند. این از لحاظ رشدی به سطح رشد شناختی کودک بستگی دارد که آمادگی تحلیل موضوعات را ندارند.

 بعنوان مثال :آنها ممکن است اخباری که درکشور دیگر یا حتی منطقه ای دورتر اتفاق افتاده است را بشنوند، و احساس کنند که این تهدیدی برای خانواده و در همین نزدیکی است. شما باید چیزی را  که کودکانتان می توانند با آن سرو کار داشته باشند ، چه از لحاظ هیجانی و چه از لحاظ رشدی ، را انتخاب کنید ، و سپس با همدیگر به اخبار گوش کنید تا بتوانید برای آنها توضیح بدهید.

کودکانتان را دلداری داده و برایشان توضیح بدهید.

مهم نیست که شما ممکن است چقدر برای محافظت کودکانتان از شنیدن اخبار بدتلاش کنید، آنها باز احتمال مواجه شدن با آنها را دارند. آنها ممکن است پیش نمایش اخبار محلی تلویزیون را ببینند، عناوین اخبار را از رادیو بشنوند، یا حتی، اگر آنها بزرگتر باشند، هشدارهای خبری ( خبرهایی که اعلام خطر می کنند) را از روی موبایل شما بخوانند. آنها ممکن است صحبت های شما را یواشکی گوش کنند، یا در مدرسه چیزهایی بشنوند. زمانیکه این مساله اتفاق می افتد، با خونسردی و آرامش سوالهایی را از کودکان بپرسید تا متوجه بشوید چه چیزهایی آنها می دانند. سعی کنید انها را برای توضیح بیشتر ترغیب و تشویق کنید- شما ممکن است آنها را گیج کنید ، یا آنها احساس کنند بیشتر مورد تهدید قرار گرفته اند.

حواستان باشد که کودکان ۷ سال به بالا اصولا، بر این مساله که اتفاقات اخیر چگونه می تواند بر آنها اثر بگذارد تمرکز و توجه دارند.زمانیکه شما نیاز به ارائه اطلاعات به فرزندتان دارید،  این اطلاعات باید در مورد امنیت و اینکه آنها به چه کسی می توانند تکیه کنند  واضح و شفاف  باشد. آنها نیاز ندارند که بدانند کورونا می تواند زندگی مردم را وارونه کند، آنها ممکن است بیشتر مشتاق باشند در مورد گرم شدن کره زمین بدانند. آنها می خواهند بدانند که ، اگر کرونا وجود دارد، آن نزدیک خانه آنها اتفاق نمی افتد.  به فرزندتان اطمینان بدهید که در مورد اتفاقهایی که صورت می گیرد برنامه و طرحی وجود دارد، و اینکه آنها مورد محافظت قرار می گیرند." یک قدم به عقب برگردید"، قبل از به اشتراک گذاشتن اطلاعات خیلی زیاد " در آن سن ( زیر ۷ سال) ، دوباره به کودکتان اطمینان بدهید که آنها خوب خواهند بود.و اینکه به آنها اطمینان بدهید که امن هستند.

 مدل  سازی عادت های استفاده از اخبار خوب

 اخبار شبیه غذا است، و شما عادت خوب غذا خوردن را از طریق مدل سازی آن عادت ها به کودکتان آموزش می دهید. هنگامیکه شما در حال چک کردن اخبار از موبایل خود هستید در حالیکه کودکانتان در حال خوردن صبحانه هستند، تجربه خود ( آنچه از اخبار متوجه شده اید) را برای آنها شرح می دهید. البته ، نه کلمه به کلمه، اما شما توضیح می دهید که در حال خواندن اخبار هستید، و اینکه اخبار به شما کمک می کند که بفهمید در دنیا چه اتفاقی در حال رخ دادن است. در این شرایط شما می توانید توجه کودکان را به مطالبی که برای آنها مهم است جلب کنید، مثلا در  مورد کشف جدید در فضا و یا فقط در مورد برنامه کارتونی مورد علاقه آنها صحبت کنید.

  پیشنهاد می شود که والدین برای خواندن اخبار بدون حواس پرتی، یک زمان معمولی را انتخاب کنند روی صندلی یا مبل بنشینند و اخبار را بخوانند و بر روی آنها تمرکز کنند. آنها ناظران دقیق تمام عکس العملهای شما بخصوص واکنشهای هیجانی هستند.

و به خاطر داشته باشید که در سال ۲۰۲۰، اخبار ممکن است تمامی نداشته باشد، اما شما هنوز نیاز به مدیریت  کردن دارید. " اگر شما دائما بمباران خبری می شوید، پایگاه خبری خود را تغییر بدهید، شما تحت تاثیر قرار خواهید گرفت ( گیج خواهید شد). این در اختیار و کنترل ما است که بگوییم : " من امروز به اندازه کافی خبر داشته ام. من نیاز دارم که امروز فقط با فرزندم وقت بگذرانم".

یاد آوری : کودکان می توانند  از انرژی شما استفاده کنند ( انرژی شما بر روی آنها تاثیر می گذارد)

حواستان باشد، حتی کودکان خردسال شما هم می توانند واکنشهای هیجانی منفی شما را درک کنند. شما ممکن است شاهد یک اتفاق بد در محل کارتان باشید یا خبر بدی را به اطلاعتان رسانده باشند.کودکان در حال تماشا کردن هستند ، از زمانیکه جنین هستند، آنها در حال تجربه کردن واکنشهای هیجانی شما هستند.  همچنین کودک نوپا، به عکس العمل و  تن صدای شما توجه می کنند.

اگر شما در حین بازی کردن خبر بدی را بشنوید این خبر قطعا بر روی شما اثر می گذارد، شرایط را با ساده ترین واژه ها توضیح بدهید. در چنین شرایطی کودک می پرسد " چه اتفاقی افتاده است ؟" " چه اتفاقی افتاده است؟". و من می گویم‌: یک نفر آسیب دیده است که ما او را نمی شناسیم. توضیح دادن منبع استرس همچنین به کودک این اطمینان را می دهد که مشکل از آنها نیست.

زمانیکه آنها آماده هستند: بررسی کردن رسانه های دوستدار کودک

در حالیکه کودکان شما ممکن است هنوز برای روزنامه های روزانه یا اخبار سر شب خیلی کوچک باشند ، اما آنها ممکن است برای فرو رفتن عمیق تر در عناوین خبری آماده باشند. امروزه پادکست پیشنهاد خوبی است .این پادکست میتواند در مورد واقعه اخیر شیوع ویروس کرونا باشد.این پادکست باید به نحو ماهرانه ای از دید کودک گفته شود ، یا شما می توانید از دید کودک در آن کند و کاو کنید. صدا و لحن پادکست ها از اخبار متفاوت، آرامتر و کنجکاوانه تر است.

همچنین این مساله یک فرصتی در اختیار کودکان قرار می دهد که بتوانند سواد رسانه ایی خود را بهبود ببخشند. شما میتوانید از کودکانتان سوال کنید که آنها چیزی را که در حال خواندن یا گوش دادن آن هستند، چگونه درک میکنند وتا چه حددرست است؟

در آخر ، اگر یک خبری آنها را مضطرب کرد، آنها را تشویق کنید که نسبت به اضطراب خود واکنش نشان بدهند.در یک دفترروزانه افکار و احساسات خود را یادداشت کنند( کودکان ۸ سال به بالا). 

Image result for کودکان

اصغر مکارم:

۹ کارگاه خیاطی در جیرفت لوازم حفاظت فردی تولید می کنند

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به شیوع کرونا گفت: ۹ کارگاه خیاطی با ۷۰ خیاط در جیرفت لوازم حفاظت فردی تولید می کنند.

به گزارش مفدا جیرفت به نقل از روابط عمومی دانشگاه،  اصغر مکارم گفت:برای مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا ۹ کارگاه خیاطی با فعالیت ۷۰ خیاط در جیرفت در حال تولید لوازم حفاظت فردی از قبیل ماسک، دستکش و لباس هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ضمن تشکر از این همت والای مردم، اظهار کرد: افرادی که می خواهند در این حرکت جهادی شرکت کرده و فعالیت داشته باشند، می توانند با مراجعه به سازمان صمت و مرکز بهداشت شهرستان جیرفت نسبت به تایید مکان و نظارت بر مراحل تولید لوازم اقدام کنند.

وی بیان کرد: در این امر خیر، بسیج سپاه پاسداران، سازمان صمت جنوب کرمان، شورای اصناف، حوزه های علمیه، مجمع صنف خیاطان مرد و زن، بیمارستان ها، مجمع خیرین دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، معاونت فرهنگی دانشجویی ، روابط عمومی و تعدادی از خیرین و موسسات خیریه همکاری دارند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/16/4/485932.jpg

به همت کانون سلامت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل انجام شد؛

بسته بندی و توزیع بیش از ۲ هزار پک بهداشتی در مناطق حاشیه شهر اردبیل + تصاویر

بسته بندی و توزیع بیش از ۲ هزار پک بهداشتی در مناطق حاشیه شهر به همت کانون سلامت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل انجام شد.

به گزارش مفدا اردبیل، فعالیت میدانی کانون سلامت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به عنوان مسئول واحد آموزش و اطلاع رسانی کمیته خدمات داوطلبانه ستاد پیشگیری و مراقبت از ویروس کرونا استان، در سطح شهر آغاز شده است.

در این راستا، بسته بندی و توزیع بیش از ۲ هزار پک بهداشتی در مناطقه حاشیه شهر اردبیل در دستور کار این کانون قرار گرفت.

دکتر دادخواه، معاون فرهنگی دانشجویی و مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز با حضور در جمع این دانشجویان، از نزدیک در جریان فعالیت اعضای کانون قرار گرفتند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/16/4/485901.jpg

  

«قم، کرونا، پلاک ۱۶»

شرّ بیماری کرونا دیر یا زود با همراهی و همت آحاد ملت از سر کشور کم می‌شود و به تاریخ می‌پیوندد، اما آنچه خواهد ماند "روسیاهی به زغال" است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، تشخیص صحیح و اقدامات اولیه پزشکان قم منجر به شناسایی نخستین مبتلایان به کوید ۱۹ یا همان کروناویروس شد و خدمت بزرگی به تمام کشور برای آمادگی در مواجهه با این بیماری کرد و از آن زمان به بعد مبتلایان به این ویروس در سایر شهرها و استان‌های دیگر نیز شناسایی شدند.

 اما داستان از آنجا شروع شد که پس از قم سایر نقاط کشور جرئت اعلام ابتلای شهروندان خود را به ویروس کرونا پیدا کردند و به ناگاه جوی سنگین از سوی عده‌ای افراد ناآگاه و برخی افراد مغرض در خارج کشور نسبت به قم شکل گرفت که اساساً قم را منشأ انتشار کرونا به سایر نقاط کشور معرفی کردند و موج توهین‌ها به این شهر آغاز شد.

موضوعی که حتی منجر به برخورد فیزیکی با ماشین های پلاک ۱۶ در دیگر شهرها بود که این اتفاق و موج بداخلاقی‌های عده‌ای قلیل، دل مردم این شهر که حالا بیش از هر زمانی دیگر در این شرایط بحرانی به آرامش نیاز داشتند را به درد آورد.

همزمان با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در قم و همچنین همه‌گیر شدن آن در تمام کشور، موج توهین‌ها نیز افزایش یافت و به اصطلاح روشنفکران نیز خود را وارد این بازی کثیف کردند و با همراهی شبکه‌های معاند و ضد نظام و انقلاب، هرچه بیشتر بر زخم مردم شریف قم نمک پاشیدند و بر پروژه «قم هراسی» دامن زدند.

گرچه واقعیت این است که شهر قم نه فرودگاه دارد و نه مرز مشترک زمینی و دریایی با کشورهای خارجی که بخواهد واردکننده کروناویروس باشد و تنها گناهش هوشیاری پزشکان آن در شناسایی و اعلام نخستین مبتلایان به کوید۱۹ است، ولی قرار نیست در این مقال به این مسئله بپردازیم که مراجع ذی‌صلاح در خصوص نحوه ورود و منشأ کرونا در کشور باید پاسخگو باشند.

 هرچند برخی از اظهارات رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت مبنی بر معرفی قم به عنوان «منشأ شیوع کرونا» باعث بسیاری از این توهین‌ها شد و بالاخره بعد از گذشت بیش از ۲۰ روز کیانوش جهانپور به اشتباه غیرقابل پذیرش خود و وزارت بهداشت اعتراف کرد و در حساب توئیتری‌اش نوشت: «ویروس قبل از شناسایی[در قم] ردپای آن، در سایر نقاط کشور هم پخش شده...، قرنطینه کامل قم و رشت نیز مشکلی را از کشور رفع نمی‌کرد.»

حتی این مسئله هم که گفته می‌شود انتشار کروناویروس در ایران ناشی از یک حمله بیولوژیک بوده که قم را به عنوان مرکز انقلاب نشانه رفته و البته به واقعیت نیز نزدیک است را به مفسران، متخصصان و تحلیل گران واگذار می‌کنیم.

اما واقعیت این است که حرم مطهر کریمه اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه(س) به‌عنوان نگین انگشتری قم و مرکز نشر معارف اهل‌بیت(ع)، همواره مأمن امن اهل ایمان و مورد توجه شیفتگان و دلدادگان اهل‌بیت(ع) عصمت و طهارت از سراسر نقاط جهان و کشور بوده است و به همین دلیل با پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از مردم مناطق کشور به ساحت کریمانه کریمه اهل‌بیت(س) پناه آوردند و در قم سکنی گزیدند و اینگونه شد که جمعیت قم نسبت به قبل از انقلاب ۱۰ برابر افزایش یافت.

امروز بیشتر قمی‌ها از جمله نویسنده این سطور، دوستان عزیز ترک، لر، کرد و عرب از شمال، جنوب، شرق و غرب کشور دارند که عشق و علاقه آن‌ها به قم به عنوان حرم اهل‌بیت(ع) نه‌تنها کمتر از قمی‌ها نیست بلکه احساس این است که این شهر را "چو جان خویشتن دانند" و هر وقت به دیار خود می‌روند برای قم احساس دلتنگی می‌کنند.

پس غرض از مطالبی که در ادامه می‌آید خدای ناکرده اساعه ادب به هیچ یک از اقوام و مردم مهمان‌نواز کشور نیست بلکه روی سخن با عده قلیلی است که این روزها دل مردم شهرم را به درد آورده‌اند؛ از آن شاعر سبک‌سر و مستندساز متوهم و روشنفکر نادان گرفته تا آنان که با چوب و چماق به جان آن ماشین پلاک ۱۶ افتاده‌اند.

امروز حدود نیمی از جمعیت این شهر قمی نیستند بلکه مهاجرانی هستند که از شهر و دیار خود با هر نیتی به قم پناه آوردند و مردمان قم آن‌ها را با آغوش باز پذیرفته‌اند.

حال آنان که قم را منشأ مشکلات و حتی شیوع مبدأ کرونا در کشور می‌دانند نگاهی به دوستان و اطرافیان خود داشته باشند و ببیند چند نفر از آنها به این شهر هجرت کرده اند.

البته این رویه مردم دیار کریمه اهل‌بیت(س) نیست که عذر میهمان خود را بخواهند بلکه همان‌طور که در شرایط و وقایع تلخ کشور همانند سیل و زلزله که پیشگام در خدمت‌رسانی به هم‌وطنان آسیب‌دیده خود در نقاط مختلف کشور هستند این بار نیز با روحیه کریمانه، هم‌وطنان مهاجر خود را حتی در این ایام سخت تنها نخواهند گذاشت و نه‌تنها توهین نخواهند کرد بلکه در کنار هم برای شکست کرونا تلاش می‌کنند.

به هر حال شرّ این بیماری دیر یا زود با همراهی و همت آحاد ملت از سر کشور کم می‌شود و به تاریخ می‌پیوندد، اما آنچه خواهد ماند "روسیاهی به زغال" است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/16/4/485863.jpg

فرشته طائرپور: سهم تک تک ما مدیون نشدن به کادر درمانی است

فرشته طائرپور تهیه‌کننده سینما که به همراه برخی سینماگران به تازگی با دکتر زالی دیدار داشتند درباره سهم هر شخصی در پیشگیری کرونا ویروس و درباره برخی مسایل مطرح شده در این جلسه سخن گفت.

به گزارش مفدا، این هنرمند در پاسخ به این سوال که در جلسه اخیر با دکتر زالی علاوه بر بحث‌های کرونایی، شما به ایشان بعنوان یک مسئول دولتی چه گفتید و از ایشان و دولت در این هفته‌های بحرانی که قرنطینه دارد بتدریج جدی تر می شود، مشخصا چه خواستید؟ به ایسنا گفت: دولت از یک طرف به مردم می‌گوید در خانه بمانند و بیرون نروند، از سوی دیگر تکالیفی بر عهده آنها گذاشته که مراجعه شان به بانکها و ادارات دولتی و پستخانه‌ها و مراکزی که جهت عادی سازی اوضاع!!! هنوز دایر هستند را ایجاب می‌کند. برای مثال سازمان امور مالیاتی از یکسو بموقع برگزاری هیئت‌های حل اختلافش را تعطیل کرد و تشکیل آنها را از اسفندماه به بعد از اردیبهشت۹۹ موکول کرد و مهلت کوتاه دریافت و بررسی مدارک مودیان را نیز تا اردیبهشت ۹۹ تمدید کرد، اما از سوی دیگر مهلت تهیه و پست دفاتر مالی را تمدید نکرده و هنوز مودیان مالیاتی فقط تا پایان اسفند فرصت دارند که این دفاتر را آنلاین سفارش دهند و پس از دریافت آنها را دستی به پستخانه ها ببرند و جهت پلمب، پست کنند. از یکسو همه فعالیت‌های تولیدی و تجارتی در بخش خصوصی دارند خسارت‌های جبران ناپذیری را تحمل می کنند، از سوی دیگر هراس از عدم انجام بموقع تکالیف قانونی و احتمال جریمه های سنگین در آینده، شهروندان قانونمند را نگران تر کرده است. تعویق وام بانکها هم قصه خود را دارند و هنوز کسی تجربه نکرده که عملا این تمهیل اجرا شده یا نه. قبض های عوارض و پسماند و نوسازی و آب و برق و گاز هم که مثل همیشه اسفند ماه مردم را به رگبار بسته اند. این مطالب باید همراه با هشدارهای مستدل شما به دولت انتقال داده شود تا با صدور دستوراتی شفاف و قابل اتکا، از نگرانی مردم کم کند. مردم وقتی به توصیه های قرنطینه ای شما عمل می کنند و سر کار نمی روند که در ازای آن از امتیازاتی ولو کوچک برخوردار شده باشند. هزینه این امتیازات برای دولت، حتما کمتر از هزینه افزایش موارد ابتلا در جامعه خواهد بود.

طائرپور درباره سهم هر شخص در پیشگیری کرونا ویروس چقدر است؟ پاسخ داد: سهم تک تک ما، مدیون نشدن به تک تک پزشکان، پرستاران، کادر درمانی، اداری و خدماتی همه بیمارستانها و قرارگاه‌های ستاد بحران کرونا در وطنمان است که این روزها خیلی خسته اند، خیلی در خطر اند، خیلی نگرانند و بیشتر از همه ما دلشان می‌خواهد که در خانه هایشان و در کنار عزیزانشان پناه بگیرند و احساس کنند که بین آنها و کرونا، نه فقط یک ماسک، بلکه لااقل یک در ، فاصله است.

به گزارش ایسنا، دیروز تعدادی از هنرمندان عرصه های سینما و موسیقی -به دعوت دکتر زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت بحران کرونا- در جلسه ای ۴ساعته با موضوع تعامل هنرمندان با این ستاد، جهت تشویق مردم به رعایت توصیه های ایمنی -بخصوص قرنطینه اختیاری- حضور پیدا کردند.

طبق آنچه از سوی فرشته طائرپور درباره این جلسه مطرح می‌شود:"خوشبختانه اقدامات سنجیده و مفیدی توسط این ستاد تاکنون صورت گرفته که اطلاع از آنها مایه دلگرمی بود. 
از سوی دیگر، بررسی ها نشان می‌دهد که جهت رسیدن به مرحله اوج (پیک) این اپیدمی و عبور از آن -که شرط رسیدن به مرحله ای است که ویروس تضعیف شده و ابتلا به آن کمتر خطر دارد- ابتدا باید مرحله قبل از اوج را به طور کامل طی کرد.

این مرحله حساس، همان قرنطینه اختیاری و جدیت مردم در عدم خروج از خانه هایشان است؛ به همان جدیتی که در چین یا ایتالیا شاهد بوده و هستیم.
واقع بینانه که نگاه کنیم جای شکر دارد که برای مقابله با این دشمن منحوس، عجالتا فقط کافیست که:
*در سایت سلامت نام نویسی کنیم، *از خانه بیرون نرویم,
*دستهایمان را با آب و همین صابون های معمولی مرتب بشوییم،
*مایعات گرم بنوشیم،
*عادتهای معاشرتی و تفریحی خود را صرفا برای چند هفته، تغییر دهیم.

بی اعتنایی‌های فردی و جمعی به این راه حل های ساده، بی تردید ما را وارد مراحل خطرناک تر و خسارت بارتری خواهد کرد که دیگر راه های عبور از آنها، به این سادگی ها نخواهد بود."
 

http://www.mefda.ir/d/2020/03/16/4/485921.jpg  

۸۹.۴ درصد مردم موافق قرنطینه شهرهای محل شیوع بیشتر کرونا هستند

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) با انتشار نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد که ۸۹.۴ درصد مردم ایران موافق قرنطینه شدن شهرهایی که ویروس کرونا در آنها شیوع بیشتری دارند، هستند.

به گزارش مفدا به نقل از ایسنا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در این باره اعلام کرد:

بررسی دیدگاه مردم ایران نسبت به شیوع ویروس کرونا طرح سنجش نگرش مردم به ابعاد شیوع ویروس کرونا، در تاریخ ۲۱ تا ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ در سطح ملی با اندازه نمونه ۱۵۵۴ نفر به صورت مصاحبه تلفنی توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) به صورت خویش فرمایی انجام شده است.

در این نظرسنجی ۵۰.۱ درصد پاسخگویان مرد و ۴۹.۹ درصد زن می‌باشند. میانگین سنی پاسخگویان ۳۹.۵ سال می‌باشد. ۳۱.۲ درصد پاسخگویان دارای تحصیلات کمتر از دیپلم، ۲۹.۹ درصد تحصیلات دیپلم و ۳۸.۴ درصد تحصیلات دانشگاهی دارند.

در مجموع ۷۳.۶ درصد پاسخگویان ساکن در مناطق شهری و ۲۶.۴ درصد نیز در مناطق روستایی ساکن می باشند.

۷۵.۲ درصد پاسخگویان به میزان زیاد و خیلی زیادی نگران ابتلای خود یا اعضای خانواده شان به ویروس کرونا هستند.

۵.۱ درصد تا حدودی نگرانی دارند و در مقابل ۱۹.۶ درصد نگرانی کم و خیلی کم دارند.

نتایج مقایسه‌ای داده‌ها نشان می دهد زنان (حدود ۷۸ درصد) بیش از مردان (حدود ۷۳ درصد) در این خصوص نگرانی زیاد دارند.

میزان نگرانی زیاد بین افراد ۳۰-۴۹ سال (۷۸.۳ درصد) بیش از سایر گروه های سنی می باشد و میزان نگرانی گروه سنی بالای ۵۰ سال (۷۰.۶ درصد) در مقایسه با سایر گروه های سنی در ابتلای خود یا اعضای خانواده شان اندکی کمتر از سایر گروه ها است.

با افزایش سطح تحصیلات میزان نگرانی افراد بیشتر می باشد.

۸۱.۳ درصد افراد دارای تحصیلات ارشد و دکتری به میزان زیادی نگران ابتلای خود یا اعضای خانواده شان هستند در حالیکه این میزان بین افراد دارای تحصیلات کمتر از دیپلم ۷۳.۶ درصد می باشد. میزان نگرانی مردم در مناطق شهری و روستایی تفادت معناداری ندارد و تقریبا به میزان مشابه نگران این موضوع هستند.

۸۹.۴ درصد مردم ایران موافق قرنطینه شدن شهرهایی که ویروس کرونا در آنها شیوع بیشتری دارند می باشند (منظور محدود شدن ورود و خروج شهرها، شهر تعطیل شود و مردم جز برای کار ضروری بیرون نیایند). طبق نتایج مقایسه‌ای داده‌ها، زنان (۹۲.۶ درصد) بیش از مردان (۸۷.۱ درصد) موافق قرنطینه شهرهای با شیوع بالا هستند. میزان موافقت با قرنطینه این شهرها بین افراد ۳۰ تا ۴۹ ساله (۹۲.۴ درصد) بیش از سایر گروه‌ها می باشد.

کمترین میزان موافقت با این اقدام نیز مربوط به گروه سنی بالای ۵۰ سال با ۸۵ درصد می باشد. با افزایش سطح تحصیلات میزان موافقت با قرنطینه شهرهای با شیوع بالا نیز افزایش پیدا می کند. ۹۵.۷ درصد افراد با تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا، ۹۴.۱ درصد افراد با تحصیلات کاردانی و کارشناسی، ۹۰.۱ درصد افراد دیپلم و ۸۴.۱ درصد افراد با تحصیلات کمتر از دیپلم موافق قرنطینه شهرها هستند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/16/4/485918.jpg

زنان باردار مبتلا به "کرونا ویروس" نگران نباشند

بنا به تحقیق جدیدی که در مجله " Frontiers in Pediatrics" انتشار یافته است، به نظر نمی‌رسد که "کرونا ویروس" هنگام تولد، از مادر به نوزاد منتقل شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این دومین مطالعه‌ای است که تایید می‌کند زنان بارداری که به کرونا ویروس مبتلا هستند، بیماری "کووید-۱۹" را به فرزندان خود منتقل نمی‌کنند.

در شهر ووهان ۴ زن باردار که آزمایش ابتلا آن‌ها به "کروناویروس" مثبت بود، فرزندان سالم به دنیا آوردند و تمامی این نوزادان هیچ علائمی از تب یا سرفه نداشتند.

با این حال همه آن‌ها در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان نگهداری شدند.

در این بررسی مشخص شد که یکی از نوزدان تاره متولد شده مشکل خفیف تنفسی از خود نشان داد و با تهویه مکانیکی غیرتهاجمی تحت درمان قرار گرفت.

در یک مطالعه دیگر، پژوهشگران ۹ مادر باردار مبتلا به بیماری کووید-۱۹ را بررسی کردند و هیچ شواهدی مبنی بر انتقال بیماری به جنین پیدا نکردند.

این مطالعه خصوصیات بالینی عفونت کروناویروس را در ۹ زن باردار بررسی کرده است.

براساس این گزارش، در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه بیماری کروناویروس (COVID-۱۹) باعث عوارض جانبی شدید در نوزادان می شود یا می‌تواند در حالی که نوزاد در رحم است به کودک منتقل شود، وجود ندارد.

این محققان دریافتند که یافته‌های آنها مشابه مشاهدات ویروس سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) در زنان باردار است، جایی که هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس از مادر به کودک در دوران بارداری یا تولد وجود ندارد.

زنان باردار مبتلا به "کرونا ویروس" نگران نباشند

از سوی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی اعلام شد؛

اجرایی سازی برنامه سهمیه بندی و توزیع ماسکهای پزشکی و صدور حواله صرفا برای مراکز درمانی

پیرو بخشنامه معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو، برنامه سهمیه بندی و توزیع ماسکهای پزشکی و صدور حواله، از سوی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی، صرفا برای مراکز درمانی اعلام شد.

به گزارش وبدا، اطلاعیه اولویت تامین ماسک های پزشکی به شرح زیر است؛

بدینوسیله به اطلاع می رساند، باعنایت به بخشنامه شماره ۱۱۷۵۳۳/۶۶۵ مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۲ معاون محترم وزیر و رییس سازمان غذا و دارو و با توجه به اینکه قانونا کلیه واحدهای صنفی، توزیع کنندگان و شرکت های پخش دارویی و همچنین، داروخانه های شهری مجاز به توزیع و عرضه ماسک های پزشکی می باشند، لذا با توجه به اولویت تامین ماسک های پزشکی برای مراکز درمانی سراسر کشور، اداره کل تجهیزات پزشکی صرفا برنامه سهمیه بندی و توزیع ماسکهای پزشکی و صدور حواله برای مراکز درمانی مذکور را اجرا نموده و از تاریخ ابلاغ بخشنامه فوق کلیه نهادها و سازمان های دولتی و غیر دولتی می توانند، نیازهای خود را از اصناف و سایر توزیع و عرضه کنندگان مجاز تامین  و تهیه نمایند. لذا توصیه می گردد، از هرگونه مکاتبه و مراجعه در این خصوص اکیدا پرهیز گردد.

همچنین، شایان ذکر است، عرضه کلیه دستکش های نایلونی و غیر پزشکی، قابل تامین از کلیه فروشگاه های کشور می باشد.

Image result for ماسک و اقلام حفاظتی کرونا

از سوی وزارت بهداشت انجام شد؛

اعلام شماره حساب جهت جذب کمک مالی به منظور پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا

معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت دو شماره حساب ریالی و ارزی جهت جذب کمک مالی هموطنان به منظور پیشگیری و مبارزه با بیماری ویروس کرونا را اعلام کرد.
به گزارش وبدا، شماره حساب ۴۱۰۱۰۳۳۱۳۸۰۳۱۹۰۲ با شناسه شبای IR۰۳۰۱۰۰۰۰۴۱۰۱۰۳۳۱۳۸۰۳۱۹۰۲ نزد بانک مرکزی بابت عملیات ریالی اعلام شده است. همچنین با توجه به اعلام حوزه بین الملل این وزارتخانه مبنی بر درخواست ایرانیان خارج از کشور برای کمک به پیشگیری و کنترل بیماری کرونا، شماره حساب ۴۷۶ اداره ی عملیات ارزی(یورویی) نزد بانک مرکزی نیز بابت عملیات ارزی اعلام شده است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران:

تقابل با کرونا یک جنگ تمام عیار فرسایشی است

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران درباره مهار کرونا ویروس جدید گفت: ما با یک رخداد بسیار پیچیده بیولوژیک رو به رو هستیم که تقابل با آن  مانند یک جنگ تمام عیار فرسایشی است که ممکن است مدت آن هم طولانی تر از چیزی باشد که انتظار می رود.

 به گزارش وبدا، دکتر علیرضا زالی امروز دوشنبه در برنامه تلویزیونی صبح به خیر ایران با بیان اینکه باید بیش از گذشته بحث کرونا و کویید ۱۹ در تهران جدی گرفته شود، اظهار کرد: ایران متاسفانه در شرایطی به استقبال این مهمان ناخوانده رفت که در عرصه جهانی این بیماری به پاندمی تبدیل شد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران یادآور شد: در سالهای اخیر کمتر با واژه پاندمی و یا همه گیری جهانی رو به رو بودیم و این مسئله ابعاد موضوع را خیلی پیچیده تر می کند و بیماری نسبت به زمانی که فقط در چین بود و گستره جغرافیایی به این وسعت نداشت متفاوت شد.

وی با بیان اینکه این موضوع کار را برای هر کشوری سختتر می کند، گفت: زمانی که بیماری در عرصه جهانی گسترش پیدا می کند ملاحظات متعدد و عمیق تر بهداشتی مورد لزوم قرار می گیرد.

دکتر با بیان این که در روزهای آغازین این بیماری برخی حرفها و اظهار نظرها متاسفانه باعث شد که مردم با سطح غیر متعارفی از تساهل با بیماری برخورد کنند و فکر کنند که کویید ۱۹ یک بیماری ساده مثل آنفولانزای فصلی است و گذر می کند، تاکید کرد: اما متاسفانه این طور نیست و آماری که در کشور ایتالیا و کره جنوبی به دست آمده نشان می دهد که مرگ و میر این بیماری با آنچه در چین اعلام شد متفاوت است.

مرگ و میر چند برابری کرونا در ایتالیا و کره جنوبی نسبت به چین

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران افزود: آمار مرگ و میر در ایتالیا ۱۰ درصد و ۷,۹ درصد در کره جنوبی گزارش شده است و آمار با ۳.۴ و ۲.۷ درصدی که در روزهای اول در چین گزارش شد متفاوت است.

 دکتر زالی با بیان اینکه باید منتظر استخراج آمار جهانی ماند تا بر اساس آن سیمای بیماری مشاهده شود، گفت: ۲۰ درصد افرادی که دچار این بیماری می شوند فرم شدید آن را می گیرند و در افراد پرخطر و مسن این بیماری خیلی بی رحم تر عمل می کند.

 وی تاکید کرد: این ویروس، ویروس بی رحمی است و بسیار هم سمج و فرصت طلب است و در کمترین فرصتی می تواند همه افراد را مبتلا کند، زیرا سرایت پذیری بالایی دارد و بسیاری از ابعاد بیولوژیک آن برای بشر ناشناخته است.

 دکتر زالی با بیان اینکه ما با یک ویروس نوپدید بسیار عجیب غریب رو به رو هستیم، تصریح کرد: این ویروس با بسیاری از ویروس های قبل از خودش متفاوت عمل می کند و بنابر این مسئله باید جدی گرفته شود.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران یادآور شد: به نظر می رسد برخی از مسئولان اجرایی و اداری ما در کشور و در برخی از موارد مردم، جدیت و حساسیت موضوع را در نظر نگرفته اند و برخی از اظهار نظرها حاکی از آن است که شاید ما نتوانستیم مفاهیم مهم و حساسیت زای این بیماری را به سمع و نظر همه اعم از مردم و مسئولان برسانیم.

 اعتماد عمومی؛ راهبرد گذر از اپیدمی ها

دکتر زالی افزود: در رفتارشناسی اپیدمی ها آنچه که بسیار مهم است و راهبرد قابل اتکا برای گذر از این معبر است، خدشه دار نشدن اعتماد عمومی است.

وی درباره یکی از مواردی که اعتماد عمومی را دچار کاستی می کند، توضیح داد: اخبار متناقض از منابع رسمی و غیر رسمی و حجم بالای این تناقضات برای اعتماد عمومی مشکل ایجاد می کند.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران ادامه داد: باید حتما با مردم درمورد اپیدمی ها صادقانه صحبت کرد، شفافیت کمک می کند که بهتر و سالم تر از اپیدمی ها عبور کنیم، این رفتار توصیه شده در برابر اپیدمی هاست، یعنی نباید مردم را بیش از حد ترساند و در آن ها تشویش ایجاد کرد و نه با کتمان حقایق و در واقع با پنهان کاری های بی مورد مردم را از واقعیت ها دور نگه داشت.

 ریتم زندگی در تهران با شرایط اپیدمی همخوانی ندارد

دکتر زالی با اشاره به وضعیت تردد ها در شهر تهران، گفت: آیا واقعا ریتم زندگی ما در تهران با شرایط یک اپیدمی همخوانی دارد؟ مطلقا نه.

وی افزود: این نشان می دهد که هنوز نه مردم و نه مسئولان اهمیت موضوع را درک نکرده اند، اپیدمی تعارف ندارد، فقیر و غنی نمی شناسد و شوخی ندارد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با تاکید بر این که ما نباید مردم را دچار تناقض کنیم باید حتما افزایش اعتماد عمومی صورت بگیرد، افزود: برای مثال ما به مردم می گوییم در خانه بمانید که راهبرد درستی هم است، اما مردم گلایه می کنند و می گویند برای ماندن در خانه یک الزاماتی وجود دارد و این الزامات در جامعه محقق نشده است.

وی یادآور شد: چون این الزامات محقق نشده ممکن است مردم به پیام های هشدارآمیز ما توجه کمتری کنند.

 دکتر زالی با اشاره به نتایج افکارسنجی گفت: مردم به ما گلایه می کنند و می گویند که شما از ما می خواهید در منزل بمانیم اما وقتی که اداره تعطیل نیست چگونه در خانه بمانیم؟ این حرف درستی است و اگر ریتم ادارات مانند ماه های گذشته ادامه یابد، الزامات لازم محقق نمی شود.

مصوبات مربوط به ادارات تهران اجرایی نشد

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران یادآور شد: سه هفته پیش در تهران تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد که بخشی از آن اجرا نشد.

 وی افزود: در مورد ادارات پیشنهاد ما این بود که ۱۵ گروه از جمله زنان سرپرست خانواده، زنان باردار، افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند معاف شوند، اما خیلی ها با ما تماس گرفتند و گفتنند مسئولان ما در ادارات با مرخصی استعلاجی موافقت نمی کنند.

 دکتر زالی یادآور شد: خیلی از مسئولان ادارات مسقر در تهران به کارکنان خود گفتند ما به شما مرخصی نمی دهیم و باید کار کنید، در حالی که این افراد جز ۱۵ گروه معاف شده محسوب می شدند.

 فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با تاکید بر لزوم شفافیت در این موارد و رفع تناقضات گفت: مداخلات جدی در تهران توسط برخی از مسئولان و برخی از مردم اعمال نشده است و این می تواند کار را سخت کند.

هنوز هم دیر نشده است

وی تاکید کرد: هنوز هم دیر نشده است و می توان با اقتباس از مدیریت موفق کشورهایی همچون هنگ کنگ، ژاپن و تایوان که خیلی سریع در هفته های اخیر توانستند این بیماری را کنترل کنند، این بیماری را مهار کرد.

 دکتر زالی با اشاره به اینکه این کشورها از نظر جغرافیایی به چین بسیار نزدیک تر از ایران بوده اند، خاطر نشان کرد: اما آن ها توانستند خیلی سالم از این آسیب بزرگ قرن عبور کنند.

 فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران اظهار کرد: باید یک بار برای همیشه الزامات ماندن در خانه برای مردم محقق شود، نمی توان با حفظ ریتم طبیعی شهر و حضور مردم در بازارها بیماری را مهار کرد.

 وی تصریح کرد: البته مردم هم باید همراهی کنند اما تناقضات در مورد الزامات ماندن در خانه باید بر طرف شود.

از قرنطینه غول بی شاخ و دم ساخته شده است

 زالی گفت: در ذهن مردم از قرنطینه یک غول بی  شاخ و دم ساخته شده است، درحالی که قرنطینه چهار فاز مختلف دارد و حالتی که هیچ فردی در شهر تردد نمی کند فاز چهارم قرنطینه است و قبل از آن باید از فازهای پیشین قرنطینه عبور کرد.

وی با اشاره به قرنطینه خانگی و ایزولاسیون توضیح داد: فرم های مختلفی از قرنطینه سازی را در کشورهای اروپایی و شرق آسیا دیده ایم.

 فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران گفت: پیام روشنی که باید به مردم منتقل شود نباید باعث حساسیت زدایی از این موضوع شود، زیرا بسیاری از مردم رفتارهای خود را با پیام هایی که از ما دریافت می کنند تغییر می دهند.

زالی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم تصور می کنند این بیماری تنها افراد خاصی را قربانی می کند، تصریح کرد: واقعا این طور نیست و حتی اگر یک فرد سالخورده هم بر اثر این بیماری فوت کند تاسف انگیز است و چه کسی می خواهد پدر یا مادرش که ذخیره معنوی خانواده است بر اثر کویید ۱۹ فوت کند.

 وی یادآور شد: اما علاوه بر افراد مسن، مشاهده شد که برخی از قربانیان این بیماری افراد ورزشکار و نیروهای ارزنده کادر پزشکی بودند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که اگر می خواستیم که امروز ریتم متفاوتی از امور اداری، اجرایی و مدنی را شاهد باشیم باید الزامات آن را هم فراهم می کردیم، ادامه داد: آیا برای شاغلانی که با مردم بسیار زیاد سر وکار دارند وسایل حفاظتی فراهم شد؟ زمانی که نمی توانیم این تجهیزات را فراهم می کنیم، استمرار این روش می تواند خطر آفرین باشد.

 فوت کارمندان بانک؛ نتیجه بی توجهی به دستورالعمل ها

وی با اشاره به فوت تعدادی از کارمندان بانک بر اثر این بیماری گفت: این کارمندان چون فاقد وسایل حفاظتی مورد نیاز بودند قربانی این بیماری شدند.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به وضعیت پمپ بنزین های شهر توضیح داد: اکثر متصدیان پمپ بنزین علی رغم دستورالعمل ها به اندازه کافی ماسک و دستکش در اختیار ندارند.

زالی ادامه داد: اجرای این دستورالعمل ها نیازمند زمینه هایی است که اگر محقق نشود دستورات در حد یک بخشنامه آرشیوی باقی می ماند.

 وی با تاکید بر ضرورت تحقق الزامات در خانه ماندن مردم، گفت: در روزهای سختتر ادامه اپیدمی اعتماد و همکاری مردم بسیار مهم است.

  فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به اقدام بخش قابل توجهی از مردم در روز شنبه برای خرید از سوپرمارکت ها و فروشگاه ها در شهر تهران، این اتفاق را برای جنبه های بهداشتی بسیار نامناسب و نادرست توصیف کرد.

قرار نیست در کشور قحطی بیاید

زالی ادامه داد: بسیاری از اقدامات بهداشتی انجام شده، با این رفتار عملا نقش بر آب شد، بعضی از افراد برای خرید اقلام در صف های طولانی سوپر مارکت ها ایستادند، اما بارها تضمین داده شده که قرار نیست در کشور قحطی بیاید و ذخایر استراتژیک در کشور موجود است و مطمئنم همه اقدامات لازم برای پشتیبانی مواد غذایی و مایحتاج ضروری مردم به نحو مکفی انجام شده و تمهیدات در زمینه تامین مایحتاج مردم پیش بینی شده است.

 وی یادآور شد: افرادی که  فکر کردند با پر کردن سبد در روزهای آینده از خود حفاظت می کنند، در واقع با این اقدام خود را در معرض کویید ۱۹ قرار دادند.

 فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران هشدار داد: هشت تا ده روز بعد متوجه پیک این بیماری بر اثراین اقدام مردم تهران خواهیم شد.

زالی با اشاره به تعطیلات نوروزی گفت: طبق تجربه سالهای قبل ریتم زندگی مردم در تعطیلات نوروزی بسیار تغییر می کند، در حالی که اگر این بیماری اواسط مهر یا آبان ماه رخ می داد، شرایط برای ما بسیار سختتر می شد.

 وی تعطیلات ملی و عمومی نوروز را فرصتی بسیار مناسب برای مهار این بیماری توصیف کرد و افزود: اما این در حالی است که ملاحظات لازم برای تعطیلات در نظر گرفته شود.
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با اشاره بر اثر تحریم ها بر اقتصاد کشورگفت: روزهای آخر سال است و خزانه دولت با مشکلات انقباضی رو به رو است و طبیعی است که دولت هم از نظر اقتصادی در شرایط خیلی پویا و مناسبی به سر نمی برد، اما از طرف دیگر باید به این مسئله توجه کنیم که گاهی اوقات ابعاد اقتصادی اپیدمی به شکل غیر مستقیم می تواند خیلی سهمگین باشد.

زالی اضافه کرد: اگر هر روز افراد بیشتری در بیمارستان بستری شوند یک بار عظیم اقتصادی به مردم تحمیل می شود و فعالان اقتصادی را هفته ها از مدار خارج می کند.

 مفاهیم بهداشتی باید فصل الخطاب قرار گیرد

وی ادامه داد: ما باید به این سمت حرکت کنیم که مفاهیم تکنیکال و بهداشتی فصل الخطاب قرار بگیرد، امروز اگر وزارت بهداشت مصوبه ای دارد، برای همه لازم الاجراست و همه سیاسیون باید تمکین کنند زیرا سلامت مردم در گروی تحقق این مصوبات است.

 فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران هشدار داد: سفرهای نوروزی باید به طور جدی لغو شود، زیرا سفر سیستم ایمنی را پایین می آورد و برخی از استان هایی که در سالهای قبل پذیرای مسافران بودند امروز خود درگیر پروسه اپیدمی هستند  و به علت مشکلات متعدد بهداشتی و درمانی نمی توانند میزبان مسافران باشند.

 زالی افزود: برخی استان ها کمتر آلوده شده اند و سفر به این استان ها می تواند باعث گسترش جدی تر اپیدمی در کشور شود.

 وی ادامه داد: نوروز امسال باید شاهد تجربه در منزل ماندن باشیم و دید و بازدید عید عملا باعث گسترش ویروس می شود و مهمترین راهبرد ما در منزل ماندن است و مردم هم باید همکاری کنند و حساسیت موضوع را درک کنند تا با کاهش دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی هرچه زودتر بر این اپیدمی غلبه کنیم.

اگر سطح مداخلات افزایش نیابد اپیدمی تا پایان خرداد طول می کشد

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران درباره زمان به پایان رسیدن بحران اپیدمی گفت: این زمان بستگی به سطح مداخلات دارد و اگر مداخلات در سطح کنونی باقی بماند باید زمان بیشتری و حتی تا اواخر خرداد این اپیدمی باقی بماند.

زالی با اشاره به باور اشتباه مبنی بر رها کردن بیماری و ابتلای همه مردم به آن، تصریح کرد: این سیاست که از آن به عنوان ایمنی گله‌ای تعبیر می‌شود مربوط به قرن چهاردهم است و در عصر حاضر پذیرفتنی نیست، این حرف بسیار خطرناکی است که توسط یکی از مقامات انگلستان هم گفته شده و موجب خشم تیم پزشکی این کشور شده است، ما باید مداخله کنیم زیرا ممکن است مردم در صورت ابتلا به فرم شدید بیماری دچار شوند.

وی در پایان از مردم تهران درخواست کرد که به سایت salamat.gov.ir مراجعه و فرم پایش را پر کنند تا بتوان با غربالگری در تهران توسط ۲۸۰۰ مراقب بهداشتی بیماری را مهار کنیم.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد:

شناسایی ۱۰۵۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت جدیدترین آمار ابتلا به کووید ۱۹ در کشور را اعلام کرد.

به گزارش وبدا، دکتر کیانوش جهانپور درخصوص جدیدترین آمار ابتلا به کووید ۱۹ در کشور، بیان کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۱۰۵۳ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹(کروناویروس جدید) در کشور شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به این بیماری در کشور به۱۴۹۹۱ نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه از بین بیماران جدید شناسایی شده، ۱۲۹ نفر جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان بیماری کووید۱۹ در کشور تا امروز(۲۶ اسفند ۹۸) به ۸۵۳ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون ۴۹۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ بهبود یافته و از مراکز درمانی ترخیص شده اند.

دکتر جهانپور، موارد جدید شناسایی شده کووید۱۹ در کشور به تفکیک استان ها را به شرح زیر اعلام کرد:

آذربایجان شرقی: ۳۵
آذربایجان غربی: ۳۱
اردبیل: ۳۰
اصفهان: ۱۱۸
البرز: ۴۹
ایلام: ۲
بوشهر: ۴
تهران: ۲۰۰
چهارمحال و بختیاری: ۳
خراسان جنوبی: ۷
خراسان شمالی: ۴۵
خوزستان: ۵۳
زنجان: ۱۵
سمنان: ۳۴
سیستان و بلوچستان:  ۱۱
فارس: ۴۳
قزوین: ۴۰
قم: ۱۹
کردستان: ۳۱
کرمان: ۱۳
کرمانشاه: ۲۱
کهگیلویه و بویراحمد: ۵
گلستان: ۴۲
گیلان: ۱۸
مازندران: ۹۶
مرکزی: ۱۴
هرمزگان: ۱۶
همدان: ۷
یزد: ۵۱

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد:

ایجاد مرکز مراقبت پرستاری پس از ترخیص کرونا در قم با ظرفیت ۷۸۰ تخت

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قم از فعالیت مرکز مراقبت پرستاری پس از ترخیص بیماران کرونا با همکاری سپاه در این استان، خبر داد.

به گزارش وبدا، ولی الله صمدی، با اعلام این خبر، افزود: بیش از ۲ هزار نفر از کادر پرستاری استان در ۵ مرکز درمانی استان که به طور ۱۰۰ درصد در اختیار بیماران کرونایی است، مراقبت از مبتلایان به کرونا ویروس را انجام می دهند.

وی افزود: در بحران کرونا با توجه به اینکه افراد آسیب پذیر در گروه های پرستاری را از مواجهه با بخش های کرونایی جدا کردیم، برای جبران کمبود نیرو اقدام به جذب نیروی شرکتی، طرحی و تمدید طرح کردیم، علاوه براینها، از ظرفیت دانشجویان پرستاری نیز بهره بردیم و ۳۴ دانشجوی داوطلب را در بخش های کرونایی به کار گرفتیم.

صمدی با اشاره به استقبال نیروهای داوطلب برای کمک به کنترل و مهار کرونا ویروس، ادامه داد: از بین داوطلبان برای مقابله با این بحران، تعداد ۳۰ تن از پرستاران از شهرهای مختلف به کارگیری شدند و همچنین، تعداد ۱۷ پرستار هم از طریق بسیج جامعه پزشکی به گروه درمانی استان پیوستند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قم از ایجاد بیمارستان سیار ارتش برای کمک به بیماران کرونایی در شهر پردیسان قم، خبرداد و گفت:  با همکاری سپاه پاسدارن نیز مرکز مراقبت پرستاری پس از ترخیص بیماران کرونایی با ظرفیت ۷۸۰ تخت ایجاد شده و در حال حاضر بخشی از پرستاران و کادر درمانی ما دراین مرکز در سه شیفت به بیماران خدمات می دهند.

وی از پرداخت پاداش به پرستاران درگیر با کرونا در مراکز درمانی خبرداد و گفت: اگرچه باید درمقابل فداکاری های این عزیزان تمام قد ایستاد، اما این پاداش برای جبران بخش کوچکی از زحمات پرستاران به آنها پرداخت شده است.

صمدی همچنین از آموزش و توصیه های بهداشتی به بیماران و همران آنها در مراکز درمانی خبرداد و افزود: از طریق فضای مجازی، رسانه ملی و سایر رسانه ها آموزش های لازم در خصوص کرونا ویروس به مردم ارائه می شود.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا:

اگر ایزولاسیون بیماران به ۴۰ درصد برسد، کرونا در هفته اول فروردین ماه۹۹، کنترل می‌شود

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا گفت: اگر ۲۵ درصد، ایزولاسیون بیماران را داشته باشیم این اپیدمی تا آخر اردیبهشت، و اگر این رقم به ۴۰ درصد برسد در هفته اول فروردین، کنترل می ‌شود.

به گزارش وبدا، دکتر علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت و رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا، با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با موضوع تشریح وضعیت و اقدامات بیماری کووید-۱۹ در ایران و جهان با اشاره به اینکه بیماری کووید ۱۹، نوپدید است، تصریح کرد: با توجه به نوپدید بودن این بیماری، راه درمان، علائم و رفتار این ویروس را نمی ‌شناسیم و نمی ‌دانیم در آب و هواهای مختلف چگونه عمل خواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه این نوع بیماری‌ها از جمله کرونا، به رفتارهای فردی بسیار وابسته هستند، ادامه داد: اگر رفتارهای فردی اصلاح نشود، نمی‌توان پیش بینی کرد که اوج این بیماری یا افول آن در چه ماهی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: بر اساس محاسبات عددی و رفتار این ویروس در دیگر کشورها و برخی شهرهای ما، به نظر می ‌رسد با همراهی مردم و جدیت مسئولان، در فروردین ماه ۹۹، بتوانیم از قله این بیماری عبور کنیم.

حقدوست با اشاره به اینکه در ۱۰ روز گذشته، اتفاقات خوبی درخصوص مقابله با ویروس کرونا افتاده است، گفت: برای اینکه بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم، باید رابطه مبتلایان به ویروس کرونا را با افراد حساس مستعد آلوده شدن به این ویروس، کم کنیم.

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا گفت: مهمترین راه درمان مبتلایان به بیماری کرونا، آرامش، استراحت و خواب کافی است.

حقدوست با اشاره به اینکه شیوه‌ های مقابله با بیماری کرونا در کشورهای مختلف با توجه به مسائل اقتصادی و جمعیتی و آب و هوایی و نوع زندگی مردم، متفاوت است، گفت: هر کشوری باید براساس فرهنگ و موقعیت خود با این بیماری مقابله کند، اما اصول مبارزه با این بیماری، یکسان است.

وی با تاکید بر اینکه خطر این بیماری، واقعی و جدی است، افزود: این بیماری، گروه سنی و جنسیت نمی ‌شناسد، هرکسی که برای سلامتی خود نگران است و برای دیگران، احترام بیشتری قائل است، باید به دستورات بهداشتی، بهتر عمل کند.

حقدوست اضافه کرد: در شرایط تحریم و فشار اقتصادی سنگین، توانستیم به خوبی مقاومت کنیم و این موضوع را مدیون همراهی مردم هستیم.

وی با تشکر از ورود مقام معظم رهبری برای مقابله با این بیماری، گفت: مدیران، دولت و نظام، همه باید پای کار بایستند.

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا افزود: نتایج مدل سازی ها حاکی از آن است که اگر ۲۵ درصد، ایزولاسیون بیماران را داشته باشیم، این اپیدمی تا آخر اردیبهشت، گرفتارمان می ‌کند و اگر این رقم به ۴۰ درصد برسد، در هفته اول فروردین، کنترل می‌ شود و رسیدن به این رقم، کار سختی نیست.

حقدوست گفت: برای جلوگیری از سفرها، علاوه بر ابزارهای تشویقی و اطلاع رسانی، قطعاً باید محدودیت ‌هایی هم قائل شویم. مطمئناً مردم با درایت و فهمی که دارند، شرایط را درک و قبول می ‌کنند که در این صورت، صلاح نیست از قوه قهریه استفاده شود. البته قطعا باید تمهیداتی اندیشیده شود و اگر کسی نخواهد در چارچوب مربوطه رفتار کند، نیروهای قهریه و انتظامی باید با او برخورد کنند.

وی اضافه کرد: تصمیماتی برای ورود و خروج از استان‌ هایی که منطقه قرمز محسوب شدند، گرفته شد و هتل‌ ها و تفرجگاه‌ ها پذیرای مسافران نیستند.

حقدوست تاکید کرد: در این زمینه باید از همه اهرم‌ ها استفاده کنیم اما، مهمترین اصل، خواست خود مردم است.

رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس محاسباتی که انجام دادیم، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در کشورمان در مقایسه با سایر نقاط جهان بالاتر نیست و سازمان جهانی بهداشت، هم این موضوع را تأیید کرد.

  

معاون پرستاری وزارت بهداشت در بازدید از مرکز مراقبت پرستاری بیماران کرونا دانشگاه بقیه الله؛

افزایش تخت های مرکز مراقبت پرستاری بیماران کرونا پس از ترخیص از بیمارستان دانشگاه بقیه الله

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تدارکات و پیش بینی های لازم را برای ایجاد ۵۰۰ تخت در این مرکز را کرده است.

به گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی، در بازدید از مرکز مراقبت بیماران کرونا پس از ترخیص در بیمارستان بقیه الله ضمن تشکر از تلاش های دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله برای ایجاد این مرکز، بر تسریع در روند آماده سازی این مراکز در تمامی دانشگاهها تاکید کرد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت در توضیح ایجاد این مرکز، گفت: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تدارکات و پیش بینی های لازم را برای ایجاد ۵۰۰ تخت در این مرکز را کرده است که در فاز اول ۱۲۰ تخت با امکانات مورد نیاز فعال شده و پرستاران متخصص و با تجربه در شیفت های مختلف کاری در حال خدمت رسانی هستند.

وی افزود: گروه پزشکی نیز در صورت نیاز، به ویزیت افراد بستری در این مرکز می پردازند.

دکتر حضرتی در ادامه این بازدید، با چند نفر از بیماران بهبود یافته کرونایی بستری در مرکز مراقبت پرستاری پس از ترخیص به گفتگو پرداخت و در جریان نحوه رسیدگی به آنها قرار گرفت.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.