چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰

پاتوق نشریات؛

از «شوک کرونا» تا «سواد رسانه‌ای»

نشریات

«پاتوق نشریات» مجموعه مطالبی است که به صورت متنی و ویدئوکلیپ مهمترین نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را که در آخرین هفته اسفندماه ۹۸ در مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا منتشر شده، مرور کرده است.

به گزارش مفدا، «پاتوق نشریات»عنوان سلسله‌گزارش‌هایی است که در آن مفدا قصد دارد به صورت هفتگی مهمترین نشریات دانشجویی منتشر شده در پایگاه خبری مفدا را معرفی کرده و به بررسی نشریات دانشجویی منتشرشده در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور بپردازد.

برخی از نتایج مثبت در درمان کرونا

نشریه "پلاسما" ویژه نامه علمی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در شماره اول خود شیوع کرونا را مورد نقد وبررسی علمی و اجتماعی قرار داده است. تا تاثیرات این ویروس منحوس را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.

 در این ویژه نامه مطالب متنوعی از نتایج مثبت در درمان کرونا تا پرداختن به این ویروس به عنوان یک سلاح بیولوژیک و نقش آمریکا در شیوع آن مورد توجه قرار گرفته است.

نشریه "پلاسما" با اولین شماره خود نشان داده است که پرداختن به موضوعات و مسائل روز یکی از مهمترین شاخص‌های نشریه پویا و مطالبه‌گر دانشجویی است.

ویروس و اقتصاد

نشریه "اسکناس" یکی از باسابقه‌ترین نشریات دانشجویی است که در شماره بیستم و پنجم خود به روال شماره‌های پیشین وقایع و اتفاقات اجتماعی کشور را با رویکرد اقتصادی تجزیه و تحلیل می‌کند. این هفته نامه اقتصادی که به همت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز منتشر می‌شود به ضررهای شیوع ویروس کرونا به اقتصاد کشور تاکید کرده و از آن به عنوان «شوک کرونا» به اقتصاد کشور یاد کرده است.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار سکه و طلا، قیمت ارز و دیگر ارزهای رایج از موضوعات مورد توجه این هفته‌نامه است که با رویکرد تحلیلی و اقتصادی خود توانسته جای خوبی دربین نشریات موضوعی دانشجویی داشته باشد.

مفید و آگاهی بخش

نشریه "سپیدار" که به همت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی البرز منتشر می‌شود، دیگر نشریه‌ای است که در دومین شماره خود به سراغ تحلیل ویروس کرونا و تاثیرات آن بر سلامت فردی و روانی رفته است.

از جمله مهمترین خبرهای این شماره می‌توان به «ویروس کرونا چیست؟، علائم و نشانه‌ها، تفاوت کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا، افراد مستعد ابتلا، طریقه انتقال، تعریف موارد بیماری، پیشگیری، طریقه استفاده از ماسک و دستکش و...» اشاره کرد. این گاهنامه علمی، فرهنگی توانسته است متناسب با زمینه انتشار خود مطالب مفید و آگاهی بخشی را تهیه و منتشر کند. یکی از نقاط قوت "سپیدار" صفحه‌آرایی جذاب است که به انتقال موضوعات علمی آن کمک شایانی می‌کند.

آشنایی با ضرورت‌های جامعه امروز

اخیرا پنجمین شماره نشریه "ره آورد سلامت" در معرض دید و خواندن دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد قرار گرفت. این ماهنامه علمی و فرهنگی ضمن استقبال از چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مطالب مفید و متنوعی را با یک گرافیک و صفحه‌آرایی جذاب و هوشمندانه ارائه کرده است. در نظر گرفتن بخش کاریکاتور نیز یکی دیگر از جذابیت‌های نشریه "ره آورد سلامت" است.

در این شماره همچنین به موضوع مهم «سواد رسانه‌ای» پرداخته شده است. موضوعی که آگاهی و آشنایی با آن از ضرورت‌های جامعه امروزی است.

تنوع در مطالب به شکل جذاب

یازدهمین شماره نشریه "نسخه پیچ"، درحالی منتشر شد که مطالب تولیدی آن قابل توجه است و گفتوگوهای خوبی در این شماره از گاهنامه علمی، آموزشی، دانشجویی "ابن سینا" دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درج شده است. گفتوگو با دکتر مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دکتر فرحناک اسدی استاد بیماری‌های کلیه اطفال دانشگاه راش از جمله مطالب خواندی این شماره "نسخه پیچ" است.

بهره گرفتن از یادداشت‌های دانشجویی و توجه به موضوعاتی که برای دانشجویان علوم پزشکی و سبک زندگی دانشجویی اهمیت دارد،از کارهای قابل توجه این نشریه است.  یازدهمین شماره نشریه "نسخه پیچ"، علاوه بر استفاده از قلم‌های متعدد و گفتوگوهای خواندنی از نقش صفحه‌آرایی غافل نشده است و مطالب خود را به شکلی جذاب عرضه و ارائه می‌کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.