جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳

رزیدنت قلب دانشگاه علوم پزشکی گیلان؛

حضور داوطلبانه در مراکز بستری بیماران کرونایی بدون ذره‌ای چشمداشت بوده است/نیاز به پرستار بیش از پزشک احساس می‌شود

دکتر قاسمی

رزیدنت قلب دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: این ادعای برخی که همکاران من برای دریافت پول در حال خدمت به بیماران بستری در مراکز درمانی هستند،‌نشان از بی‌محبتی این افراد دارد. من و همکارانم تا این لحظه ریالی در برابر این خدمت دریافت نکرده‌ایم و این حضور بدون هیچ چشمداشت و تنها و صرفا برای کمک به هموطنانمان در این شرایط بحرانی بوده است.

دکتر محمد قاسمی رزیدنت سال چهارم دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دستیار داوطلب مبارزه با کرونا در بیمارستان رازی رشت در گفت‌وگو با مفدا در خصوص شرایط بیماران کرونایی بستری در این بیمارستان و وضعیت دستیاران داوطلب در مواجه با این بیماری در فضای بیمارستانی، گفت: متاسفانه برای مبارزه با کرونا در استان، ‌ کمی دیر اقدام شد و این در حالی بود که این بیماری موجی از نگرانی در دل مردم ایجاد کرده بود.

وی اضافه کرد: در این میان در کنار دیگر گروه‌های داوطلب برای حضور در مراکز نگهداری بیماران کرونایی، از رزیدنت‌ها کمک خواسته شد و در این شرایط اولین گروهی که به درخواست‌های عنوان شده لبیک گفتند دستیاران و رزیدنت‌ها بودند که تعدادی به صورت داوطلبانه در بیمارستان‌های محل بستری بیماران کرونایی در رشت از جمله بیمارستان رازی مستقر شدند و کشیک‌ها را بین خودشان تقسیم کردند.  نکته قابل توجه این که رزیدنت‌های رشته‌های غیر مرتبط با رشته‌های عفونی و داخلی مانند رزیدنت‌های پوست، رادیولوژی و قلب نیز داوطلبانه در این مراکز حاضر شدند. متاسفانه تحت تاثیر شوک ایجاد شده از بیماری در روزهای ابتدایی، پرسنل داوطلب و مستقر در بیمارستان رازی از داشتن ماسک و دستکش محروم بودند و وسایل حفاظتی نرسیده بود.

این دانشجوی دستیاری داوطلب مبارزه با کرونا در رشت، خاطر نشان کرد: در این شرایط باز هم این رزیدنت‌ها بودند که در محل مستقر شده و بیشترین تماس را با بیماران داشتند. البته این شرایط به تدریج مرتفع شد و  تجهیزات کمکی و حفاظتی به مراکز درمانی داده شد، هرچند تجهیزات حفاظتی ارایه شده در ابتدا کیفیت چندانی نداشت اما هر چه پیش رفتیم کیفیت این محصولات کمی بهتر شد که در این میان کمک خیرین سلامت نیز مشهود بود.

قاسمی تصریح کرد: نکته قابل توجه حضور اساتید عضو هیأت علمی مرکز درمانی رازی بود که به صورت فعالانه برای مبارزه با کرونا حضور یافتند.  این اساتید صبح‌ها در مرکز رازی حضور فعالانه دارند و به ویزیت روزانه بیماران می‌پردازند به نحوی که هر روز همه بیماران ویزیت می‌شوند. البته در رشت کمبودهایی از جمله کمبود تخت درمانی، دستگاه اکسیژن و برخی داروها وجود دارد.

 رزیدنت دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این‌که با توجه به وضعیت گسترش کرونا که همچنان فزاینده است و هر روز بر تعداد بیماران افزوده می‌شود، نیاز به کادر پرستاری کاملا مشهود است، گفت: پرستاران در رشت به دلیل فشار کار دچار فرسودگی شده‌اند و به همین دلیل به پرستار بیش از پزشک نیاز داریم.  پرستاران باید مدام بر بالین بیماران حضور داشته باشند. در حال حاضر در کنار پرستاران داوطلب، بنا شده است از سایر مراکز و از هر بخشی یک پرستار به مراکز نگهداری بیماران کرونایی اعزام شود.

وی بیان داشت: به نظر می‌رسد در حال حاضر در رشت علاوه بر مرکز رازی چند بیمارستان خصوصی دیگر نیز کاملا درگیر بیماران کرونایی شده‌اند و دو بیمارستان امیرالمومنین(ع) و ولایت نیز به نگهداری بیماران کرونایی مبادرت می‌ورزند. به نظر می‌رسد با این روند بیمارستان‌های بیشتری در رشت درگیر بیماری شوند.

قاسمی تصریح کرد: بیمارستان رازی با همکاری سپاه پاسداران و خیرین سلامت یک بیمارستان صحرایی ۸۰ تخت خوابی راه‌اندازی کرده است که بیشتر شکل نقاهت‌گاه دارد و بیماران در مراحل کمتر حاد بیماری در این بیمارستان بستری خواهند شد. به هر صورت همه در حال تلاش هستند و بر خلاف گمان عده‌ای که تلاش دارند بذر نا امیدی را در این شرایط در کشور پراکنده کنند اما به واقع مردم، کادر بهداشت و درمان و مسؤولان با همکاری در کنار هم در حال مبارزه با بیماری کرونا هستند.

وی با اشاره به اینکه کرونا مانند آتشی است که در مسیر خود درخت‌هایی را از پا می‌اندازد، اظهار داشت: باید تلاش کرد این آسیب به کمترین حد خود برسد و افراد کمتری در اثر ابتلا به بیماری از دست بروند. در این روزها به نظر می‌رسد، بیماری کم نشده اما کشندگی آن به نسبت روزهای اول کمتر شده است ولی همچنان الگوی مشخص کاهش یابنده‌ای نمی‌بینیم.

قاسمی در خصوص فرسودگی پرستاران حاضر بر بالین بیماران کرونایی بیان داشت: بیماران کرونایی مریض‌هایی پر کار هستند؛ یعنی تیم درمانی این بیماران باید رسیدگی دائمی انجام دهند.  این شرایط در کنار کمی تعداد پرستاران باعث فرسودگی و خستگی پرستار می‌شود.  دانشجویان دستیاری به کار سخت و بی‌خوابی عادت دارند چرا که در دوان تحصیل دو سه سال از عمر خود را با شرایط سخت گذرانده‌اند به نحوی که در طول ۴۸ ساعت تنها چند ساعت می‌توانند بخوابند و هر دو سه روز یک روز وقت خواب دارند؛ ‌ به همین دلیل در شرایط ایجاد شده به واسطه بیماری کرونا، دستیاران از لحاظ بدنی هنوز با قوت و قدرت در حال فعالیت هستند.

این دانشجوی دستیاری داوطلب مبارزه با کرونا در رشت در خصوص پیش بینی خود از روند بیماری کرونا در کشور، گفت: تا کنون سناریوهای مختلفی برای پایان این مسئله مطالعه کرده‌ام اما منطقی‌ترین آن از طرف یک اپیدمیولوژیست بود که تاکید داشت  «ویروس هر چه در یک جامعه می‌ماند ضعیف‌تر شده و کشندگی کمتری خواهد داشت بر این اساس ممکن است تعداد بیشتری مبتلا شوند اما میزان کمتری علامت‌دار می‌شوند و جامعه ایمنی لازم را پیدا می‌کند» بنابراین باید تلاش کنیم افراد در زمان دیرتری مبتلا به ویروس شوند تا ویروس ضعیف‌تر شود.

وی در خصوص شایعات بیان شده در فضای مجازی مبنی بر پولی کار کردن کادر بهداشت و درمانی مبارزه با کرونا، بیان داشت: من و همکارانی که داوطلبانه وارد این عرصه شده‌ایم ریالی پول برای این حضور دریافت نکرده و نخواهیم کرد، اتفاقا برعکس دستیاران دیرتر از همه عیدی خود را دریافت می‌کنند و این مبلغ هم کمتر از همه عزیزان بهداشت و درمان است. نکته جالب‌تر این‌که این حضور داوطلبانه بدون هیچ چشمداشتی و در حالی شکل می‌گیرد که هنوز دستیاران در استان گیلان از افزایش حقوق ۲۵ درصدی دستیاری که در  سراسر کشور اعمال شده،  بهره‌مند نشده‌اند. افرادی که می‌گویند حضور داوطلبانه دستیاران، پزشکان و پرستاران برای پول است خیلی کم‌لطفی می‌کنند زیرا در این شرایط نه به کسی پولی داده شده و نه وعده‌ای داده شده و این تبلیغات منفی نادرست است.

قاسمی شهید خواندن ایثارگران عرصه بهداشت و درمان از سوی رهبر معظم انقلاب را امری بسیار به جا و شایسته عنوان کرد و گفت: شرایط کنونی مراکز درمانی و حال و هوای این روزهای بیمارستان‌ها هیچ کم از حال و هوای جبهه ندارد و این اقدام بسیار به جا بود. /

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.