چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵

بال به بال هدهد؛

معرفی جشنواره قرآنی هدهد دانشگاهیان، این قسمت آیین سخنوری

هدهد

بنابر وجود دید کلی مخاطبان از جشنواره و ناشناخته بودن بعضی از بخش‌ها، تصمیم به معرفی بخش‌های مختلف جشنواره در سلسله پست‌هایی گرفته‌ایم. در اولین پست به معرفی آیین سخنوری در بخش آوایی پرداخته‌ایم.

به گزارش مفدا کرمان، آئین سخنوری جزء بخش آوایی می‌باشد که این بخش علاوه بر آئین سخنوری شامل: ترجمه‌خوانی، قرائت به روش تحقیق، قرائت به روش ترتیل، حفظ سوره حجرات با ترجمه، حفظ ۱ جزء پیوسته، حفظ ۵جزء پیوسته، حفظ۱۰ جزء پیوسته، حفظ۲۰ جزء پیوسته، حفظ ۳۰ جزء، اذان، دعا و مناجات خوانی می‌باشد.
آیین سخنوری مبتنی بر زبان بدن، ویژگی‌های لحن و بیان، محتوای مناسب و ویژگی‌های فنی است؛ که شرکت کنندگان در قالب یک فیلم ۵ الی ۷ دقیقه‌ای به ایراد سخنرانی با موضوع معرفی رشته‌ها و منابع می‌پردازند و به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌نمایند. شاخص‌های ارزیابی و ملاک‌های داوری آئین سخنوری عبارتند از:
_ویژگی‌های لحن و بیان: کنترل سرعت کلام، استفاده‌ به جا از مکث و تکیه، تن صدا و تغییر ریتم و لحن، تلفظ و کاربرد صحیح کلمات، توانایی ساختن جملات که هرکدام از ویژگی‌های مذکور دارای۶ امتیاز و ویژگی لحن و بیان مجموعا دارای ۳۰ امتیاز می‌باشد.
_محتوای مناسب: منطقی بودن روند نتیجه‌گیری، استفاده مناسب از داستان، طنز و شعر، جدبد و کاربردی و هدفمند بودن موضوع که هرکدام دارای ۵ امتیاز و محتوای مناسب مجموعا دارای ۱۵ امتیاز می‌باشد.
_زبان بدن: حرکت با اعتماد بنفس و کنترل لرزش دست، حرکات مناسب با کلام، توجه به زبان بدن مخاطب و ارتباط چشمی، لبخند و تناسب چهره با متن که هرکدام دارای ۵ امتیاز و زبان بدن مجموعا دارای۲۰ امتیاز می‌باشد.
_فنی: مدیریت زمان، عنوان مناسب. هرکدام دارای ۵ امتیاز و مجموعا دارای ۱۰ امتیاز می‌باشد.
_پاورپوینت: اسلایدهای آراسته و مناسب، استفاده از عکس مناسب. هرکدام ۵ امتیاز و مجموعا دارای۱۰ امتیاز می‌باشد؛ که جمع کل ۱۰۰ امتیاز است.
منابع آئین سخنوری عبارتند از: ارتباط نماز با سلامت روان و ارتباط دعا با سلامت روان.
لازم به ذکر است که حداقل امتیاز جهت کسب رتبه‌ی اول، دوم و سوم به ترتیب ۸۰، ۷۵ و ۷۰ می‌باشد.
مخاطبان شامل هر سه گروه اساتید، کارکنان و دانشجویان آقا و خانم می‌باشند و در دو مرحله‌ی دانشگاهی و سراسری برگزار می‌شود.
در بیست و چهارمین دوره‌ی برگزاری این جشنواره، شرکت کنندگان به ایراد سخنرانی در موضوعات: دانشگاه و رسالت تولید علم در آیینه‌ی تعالیم قرآن و عترت(ع)، آرمان شهر مهدوی الگویابی برای سبک زندگی جامعه منتظر، قرآن و سلامت پرداختند.
نفرات اول این دوره عبارتند از:
 گروه دانشجویان(بانوان): رتبه‌ی اول زهرا عیدی‌زاده از دانشگاه علوم پزشکی شیراز.
گروه دانشجویان(آقایان): رتبه‌ی اول شهریار میرزایی از دانشگاه علوم پزشکی  بوشهر.
گروه اساتید(بانوان): رتبه‌ی اول زهرا نصرالهی از دانشگاه علوم پزشکی قم.
گروه اساتید(آقایان): رتبه‌ی اول مشترک محمد حسین نیکنام از دانشگاه علوم پزشکی تهران و رضا بصیریان جهرمی از دانسگاه علوم پزشکی بوشهر.
گروه کارکنان(بانوان): رتبه‌ی اول میترا امیری از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه.
گروه کارکنان(آقایان): رتبه‌ی اول منصور تفویضی از دانشگاه علوم پزشکی جهرم.

خبرنگار:مهرناز ترابی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.