شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶

اوقات فراغت و تعطیلات در روزگار کرونایی

download.jpeg

پیشنهاد روانشناس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه برای پرکردن اوقان فراغت کسانیکه برای کنترل کرونا در خانه مانده اند.

اوقات فراغت زمانی است که انسان فارغ از وظایف، فعالیت ها و تعهدات روزانه خود، با علاقه و انگیزه به فعالیت هایی می پردازد. این فعالیت ها جنبه های مختلفی را براساس سبک زندگی، سن، موقعیت و علایق افراد در بر میگیرد. آنچه در بحث اوقات فراغت مهم است عدم اجبار برای انجام فعالیت است.  اما در جهانی که عدم قطعیت بخشی از زندگی است و در دنیای امروزی که بسیاری از شرایط، علایق و حتی فراغت ما تحت تأثیر برنامه ریزی ها و اتفاقات اجتماعی و سیاسی است، اوقات فراغتمان نیز تحت تأثیر این عوامل قرار خواهد گرفت. بسیاری از افراد در زمان اتفاقات پیش بینی نشده همانند اپیدمی کرونا دچار استرس، تغییرات خلقی، احساس یأس و ناامیدی و پوچی می شوند؛ زیرا برنامه ها و روال عادی زندگیشان تغییر کرده و احساس عدم کنترل بر روی زندگیشان و حتی اوقات فراغت خود دارند. اما به قول یالوم "وقتی همه چیز با شکست مواجه می شود، وقتی ضریب بداقبالی بالاست، باز فرد مسئول منشی است که نسبت به آن بداقبالی در پیش می گیرد".

اگر شما نیز هیجان و احساس های ناخوشایند را تجربه می کنید و دچار سردرگمی شده اید بهتر است به جای تمرکز بر روی شرایط و رویدادهایی که خارج از کنترل شما است، بر"خود" متمرکز شوید. خود شما که شامل افکار و نگاهتان به زندگی، احساس و هیجان های ناشی از آن و ویژگی هایتان است. توانمندی های خلاقیت، تاب آوری، برنامه ریزی و انعطاف پذیری خود را در این دوره بررسی کنید و با کمک این توانمندی ها تعطیلات و اوقات فراغت خود را سپری کنید.  

در شرایط کنونی که دنیا و جامعه ما درگیر اپیدمی کرونا است، به تبع تعطیلات نوروزی ما که زمانی است برای اوقات فراغت با برنامه هایی که اغلب از پیش تعیین می کنیم و یا عادت هایی که هرساله انجام می دهیم، نیز تحت تأثیر قرار گرفته و لازم است برنامه ریزی و خلاقیتی جدید برای آن داشته باشیم. در ادامه پیشنهادهایی برای اوقات فراغت تان با توجه به شیوع کرونا و لزوم در خانه ماندن، ارائه می شود.

اصول اولیه

بازنگری انتظارات. باید و نبایدهای همیشگی تان در خصوص تعطیلات، عید و اوقات فراغت را بازنگری کنید.

انجام کارهای مشترک اعضا خانواده با یکدیگر موجب استحکام روابط و تجربه لحظه های لذت بخش می شود.

هدف خود را کسب تجربه، نگاه دوباره به زندگی و روابط خانوادگی، بررسی ویژگی ها و شناخت بهتر خود، رشد خود و روابط خانوادگیتان بگذارید. با این نگاه و هدف دیگر به دنبال سرگرمی یا علائق شخصی خود به تنهایی و با روش های همیشگی نخواهید بود.

خلاق باشید. با توجه به شرایط و امکانات در دسترس کارهایی که می توان انجام داد را پیشنهاد دهید.

منعطف باشید. ممکن است، مجبور به انجام کارهایی شوید که تمایل و علاقه ای به انجام آن ندارید پس بهتر است برای تجربه یا برای نشاط و همراهی سایر اعضای خانواده آنها را انجام دهید.

تجربه کنید. برخی فعالیت ها را ممکن است تاکنون انجام نداده باشید یا احساس می کنید علاقه ای به آن ندارید، انجام آنها را تجربه کنید. چیزی را از دست نخواهید داد!

صبور باشید. انجام کارهایی که تاکنون تجربه نکرده اید و یا به صورت گروهی با خانواده انجام نداده اید نیاز به صبر بیشتری دارد. پس صبور و آرام باشید.

صفر و صد نگاه نکنید. اگر فعالیتی نیاز به کارهایی خارج از منزل یا شرایطی دارد که فعلا در دسترس نیست آن را کاملا حذف نکنید! فعالیت را خرد کرده و  بخش هایی را که می توانید در منزل انجام دهید را مشخص و انجام دهید. برای مثال: برای تکمیل پایان نامه یا تحقیق خود نیاز به بررسی پایان نامه های دیگر در دانشگاه دارید. این قسمت کار را نگه داشته و فقط جستجوی مقالات را انجام دهید.

اگر عضو یا اعضای خانواده در کار یا کارهایی با شما مشارکت و همراهی نداشتند، تلاش زیادی برای قانع کردن آنها نکنید و برای اوقات خود برنامه ریزی کنید.

در انجام فعالیت ها کودکان را نادیده نگیرید و بخشی از کارها را به آنها بسپارید.

برنامه ریزی

فهرست:

فهرستی از فعالیت های روزانه، عقب مانده، علایق و سرگرمی های خود تهیه کنید.

 با کمک و همفکری سایر اعضای خانواده فعالیت های روزانه منزل، علایق و سرگرمی های اعضای خانواده را بنویسید.

فعالیت ها و سرگرمی هایی که می توان به صورت مشترک انجام داد را مشخص کنید.

  فعالیت:

کارهایی که برای عملی شدن لیست بالا باید انجام دهید را بنویسید.

کارها و روش هایی را که به صورت فردی و جمعی می توان انجام داد را مشخص کنید.

فعالیت ها را خرد و کوچک کنید.

از سایر اعضا خانواده برای نوشتن فعالیت های خود کمک بگیرید.

اقدام و عمل: از همین امروز شروع کنید و کارها را به فردا موکول نکنید.

فعالیت های پیشنهادی:

فعالیت های تحصیلی و علمی: تهیه مقاله، انجام تحقیق های مورد نیاز دروس ترم، تکمیل پایان نامه، مرور و خلاصه نویسی از کتاب های مرجع رشته تان. این توفیقی اجباری است تا زودتر از پایان ترم به سراغ درس ها بروید!

فعالیت های ورزشی: نرمش های روزانه به صورت فردی یا جمعی با خانواده انجام دهید. این ورزش جمعی نوعی سرگرمی نیز برایتان خواهد بود.

فعالیت های فرهنگی: دیدن سریال یا فیلم، گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب. اگر مدتی است مطالعه نداشته اید فرصت خوبی برای آشتی شما با کتاب است. از کتاب های با صفحات کم شروع کنید. کتاب های الکترونیکی و صوتی نیز گزینه مناسبی هستند. می توانید زمانی را در روز مشخص کنید و با خانواده فیلم نگاه کنید. کتاب صوتی گوش کنید و یا هر یک از اعضا خانواده، هرشب بخشی از کتاب را برای سایرین بخواند.

فعالیت های هنری: نقاشی، خیاطی، بافتنی، خلق یک اثر هنری و....اگر تجربه کارهای هنری را دارید که می توانید آن را گسترش داده و کارهای جدیدی انجام دهید. اگر تاکنون فعالیتی را تجربه نکرده اید، امتحان کنید شاید بعد از این شما به یک رشته هنری علاقه پیدا کردید. در اینترنت و صفحات مجازی جستجو کنید، کارها و ایده های جدید را ببینید و ایده بگیرید. از فیلم ها و صفحات آموزش مجازی هنری برای شروع کمک بگیرید. سعی کنید از فعالیت هایی شروع کنید که زمان و وسایل زیادی نیاز نداشته باشد. وقتی از کارهایی شروع میکنید که راحت تر و سریع تر به پایان میرسد و نتیجه آن را زودتر می بینید انگیزه شما برای ادامه بیشتر می شود.

فعالیت های تفریحی: بازی های فکری، گروهی، بازی های سنتی قدیمی ایده مناسبی برای تفریح دسته جمعی خانواده در خانه است. برای تجربه بازی های جدید و متنوع می توانید از دوستان خود در شهرهای مختلف کمک بگیرید و با بازی های محلی آنها آشنا شوید. بازی های گروهی را در اینترنت جستجو کنید و یا از فروشگاه های اینترنتی این بازی ها را خریداری نمائید.

فعالیت های معنوی: این ایام که از هیاهوی فعالیت های اجتماعی فاصله گرفته اید، فرصت مناسبی برای تمرکز بر امور مذهبی یا تمرکز بر جنبه های معنوی زندگیتان است. انجام فعالیت های مذهبی، مدیتیشن، تمرکز بر خود، تفکر و تمرکز بر جنبه های مختلف زندگی و جهان، تمرکز بر جنبه های مثبت زندگیتان از جمله این امور است.

فعالیت های منزل: آشپزی، تغییر چیدمان، گلکاری و... از کارهایی است که می توانید به صورت جمعی نیز انجام دهید.

این تعطیلات فرصت مناسبی برای یادگیری آشپزی و تجربه غذاهای متنوع، جدید و سالم است. می توانید به جای خرید بیشتر مواد اولیه را خودتان تهیه کنید. برنامه ریزی کنید و هر روز یک نفر برای خانواده آشپزی کند و یا با کمک سایر اعضا یک غذا یا کیک جدید درست کنید.

 چیدمان و وسایل منزل را تغییر دهید یا وسایلی را که برای خانه نیاز دارید را خود با کمک سایر اعضای خانواده بسازید مانند ساختن یک میز یا کتابخانه یا تغییر رنگ وسایل منزل.

شروع فصل بهار، شروع گلکاری است. گلدانهایی را تهیه و در خانه گل و سبزی بکارید.

فعالیت های درآمدزا: با توجه به شرایط اقتصادی جامعه می توان به فعالیت های خانگی برای درآمدزایی پرداخت. این ایده را با خانواده خود مطرح کنید و کارهایی را که می توانید بررسی و در این مدت تعطیلات مقدمات آن را شروع کنید. از فعالیت های هنری برای این بخش می توانید ایده گرفته و وسایلی را درست کنید و در طول ترم خود کم کم بر روی فروش آنها کار کنید.

مرور خاطرات: مرور عکس ها و فیلم های گذشته، مرور خاطرات با خانواده و به اشتراک گذاشتن با سایر اقوام میتواند لحظات خوشی را برایتان به همراه داشته باشد.

دید و بازدید مجازی: با توجه به شیوع بیماری و پرهیز از رفت و آمد میتوانید ایده هایی برای تبریک عید به صورت مجازی ترتیب دهید و آنها را به کمک سایر اعضای خانواده درست کرده و برای اقوام بفرستید. مانند ساخت یک فیلم کوتاه تبریک، کارت تبریک.

سفرهای مجازی: حال که امکان سفر واقعی نیست می توانید با کمک مستندهای جذاب، سفرنامه های صوتی و.... به سفر بروید.

در این نوشتار سعی شد ایده هایی برای سپری کردن تعطیلات در خانه همراه با خانواده ارائه شود. میتوانید با همفکری با خانواده و خلاقیت ایده های دیگری را اجرا کنید.

هانیه قهرمانی:روانشناس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.