سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹

کرونا در روزی که گذشت/۲۰ اسفندماه ۹۸

موافقت رهبر انقلاب در احتساب «مدافعان سلامت» به عنوان «شهید خدمت»/پیوستن دو هزار و ۹۰۸ دانشجو به «پویش دانشجویی مقابله با کرونا»

کرونا در روزی که گذشت/ ۲۰ اسفندماه

این روزها مردم کشور عزیزمان ایران به واسطه ورود و انتشار ویروس کرونا و مبتلا شدن تعدادی از هموطنانمانْ به بیماری کویید ۱۹ در جدال با یک آزمون بزرگ هستند، آزمونی که برای عبور از آن بیش از همه نیازمند آرامش، همراهی و امید هستیم؛ در این گزارش تلاش داریم مهمترین اتفاقات سه‌شنبه ۲۰ اسفند ماه در خصوص ویروس کرونا در جامعه دانشگاهی و کشور را مرور کنیم.

به گزارش مفداْ؛ همراهان پایگاه خبری مفدا می‌توانند موضوعات مهم مطرح شده در خصوص ویروس کرونا در کشور را در روز شمار «کرونا در روزی که گذشت» مختص سع شنبه بیستم اسفندماه مشاهده کنند.

با موافقت رهبر انقلاب «مدافعان سلامت»، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/قدردانی وزیر بهداشت از مقام معظم رهبری

رهبر معظم انقلاب با پیشنهاد وزیر بهداشت مبنی بر شهید خدمت محسوب شدن کادر پزشکی، پرستاری،‌ بهداشتی و خدماتی که در جبهه خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند، موافقت کردند.

به گزارش مفدا، رهبر معظم انقلاب با پیشنهاد وزیر بهداشت مبنی بر شهید خدمت محسوب شدن کادر پزشکی، پرستاری،‌ بهداشتی و خدماتی که در جبهه خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند موافقت کردند.

متن نامه قدردانی وزیر بهداشت از مقام معظم رهبری برای موافقت با این پیشنهاد به شرح زیر است:

«چند روز قبل با داغی که در­ از دست دادن عزیزان پزشک­، پرستار­، کادر بهداشتی و خدماتی که در مراکز درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا ( COVID-19) جانشا­ن را نثار خدمت به بیماران کرده بودند در سینه داشتم، عریضه‌­ای تقدیم مقام معظم رهبری نمودم که موافقت فرمایند این برباد رفتگان در یاد مانده به‌عنوان شهدای خدمت محسوب شوند گرچه سوز جانگداز شهادت این عزیزان همواره مغز استخوانم را خواهد گداخت، مع­الوصف موافقت محبت آمیز ایشان که مدافعان سلامت همچون مدافعان حریم مرزهایمان در دفاع مقدس و مدافعان حرم ستارگان تابناک آسمان و شهادت می­‌مانند و می­‌درخشند­، افتخاری است برای جامعه بهداشت و درمان کشور که شبانه روز در دفاع از حریم سلامت مردم سرزمینشان جانفشانی می­‌کنند.

امید است روح بلند این عزیزان همنشین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) باشد.

این ابراز لطف و قدرشناسی محبت آمیز رهبر فرزانه انقلاب، خدمتگزاران صدیق نظام سلامت را بیش از پیش و دلسوزانه در عرصه خدمت نگاه خواهد داشت­. برای این عزیزان علو درجات و برای همکاران ارجمندم در سراسر کشور تندرستی و بهروزی مسئلت دارم.».

http://www.mefda.ir/d/2020/03/10/4/484880.jpg

سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت خبر داد؛

پیوستن ۲۹۰۸ دانشجو به «پویش دانشجویی مقابله با کرونا»

دکتر حسن زائری‌لطف سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت از پیوستن ۲۹۰۸ نفر دانشجو به «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» خبر داد و گفت: تا بیستم اسفندماه جاری مجموعاً ۲۹۰۸ دانشجو جهت مشارکت در پویش مقابله با ویروس کرونا اعلام آمادگی کرده‌اند که شامل ۲۰۳۵ دانشجو از وزارت بهداشت، ۶۴۵ دانشجو از وزارت علوم و ۲۲۸ دانشجو از دانشگاه آزاد اسلامی است. بدین ترتیب ۷۱ درصد از دانشجویان ثبت‌نام کننده از وزارت بهداشت، ۲۱ درصد از وزارت علوم و ۸ درصد از دانشجویان ثبت‌نام کننده از دانشگاه آزاد اسلامی هستند.

به گزارش مفدا، دکتر حسن زائری لطف درباره پویش دانشجویی مقابله با کرونا با عنوان «زندگی دست یاریگر توست»، بیان کرد: بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور بسیاری از دانشجویان به صورت داوطلبانه تمایل خودشان را برای مقابله با این ویروس و کمک به هم‌میهنان ابراز کردند. دانشجویان حوزه سلامت که خودشان در این حوزه فعال هستند، بیش از سایرین درخواست ارائه خدمت به عموم مردم داشتند. به بیان دیگر  قبل از آنکه این پویش دانشجویی شکل بگیرد، دانشجویان در قالب کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی و ورزشی، همتایاران سلامت، تشکل‌های اسلامی، نشریات و... اعلام داوطلبی و حضور فعال داشتند که پویش دانشجویی مقابله با کرونا به اقدامات آن‌ها انسجام بخشید.

وی ادامه داد: در اولین قدم، سامانه ثبت‌نام دانشجویان داوطلب برای مشارکت در این پویش ملی راه‌اندازی شد که در آن دانشجویان وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد بر اساس محل سکونت خود ثبت‌نام کردند. این دانشجویان در زمینه‌های مختلفی چون امداد و کمک رسانی، تولید محتوا، خبر و اطلاع رسانی، طراحی و گرافیک، ترجمه متون درباره ویروس کرونا که در موسسات پژوهشی و سازمان بهداشت جهانی منتشر می‌شود، یافته‌های پژوهشی، پادکست، کلیپ و اپلکیشن و... فعالیت می‌کنند.

سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت با بیان اینکه تمام دستگاه‌ها، سازمان‌ها و دانشجویان سراسر کشور باید برای مقابله با کروناویروس مشارکت کنند، گفت: این پویش با هماهنگی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و  معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم راه‌اندازی شد و تاکنون ۲۹۰۸ نفر به پویش دانشجویی مقابله با کرونا پیوسته‌اند که ۲۰۳۵ دانشجو از وزارت بهداشت، ۶۴۵ دانشجو از وزارت علوم و ۲۲۸ دانشجو از دانشگاه آزاد اسلامی هستند. بدین ترتیب ۷۱ درصد ثبت‌نام کنندگان در پویش از وزارت بهداشت، ۲۱ درصد وزارت علوم و ۸ درصد از دانشگاه آزاد در این پویش حضور پیدا کرده‌اند.

زائری لطف درباره مشارکت بالای دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد: وزارت بهداشت در رأس مبارزه با ویروس کرونا قرار دارد و ستاد ملی بیماری کرونا را مدیریت می‌کند، بنابرین ظرفیت دانشجویی بالاتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها دارد. «پویش دانشجویی مقابله با بیماری کرونا» یک حرکت آگاهانه است که باید از ظرفیت علمی و عالمانه بهره بگیرد و دانش قابل استناد تولید کند. خوشبختانه دانشجویان وزارت علوم در حوزه‌هایی چون تولید ماسک فعال‌ شده‌اند و دانشجویان علوم پزشکی به تولید محلول‌های ضدعفونی ورود کرده‌اند. علاوه بر آن دانشجویان پزشکی و پرستاری در مراکز درمانی فعال هستند.

وی با اشاره به سطح بالای مشارکت دانشجویان با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها، افزود: فعالیت‌های پویش در راستای فعالیت‌های ستاد استانی و ستاد ملی مقابله با کرونا است و براساس دستورالعمل‌های مدون و اعلام شده عمل می‌کند و دانشجویان به صورت گروهی از اقداماتی که در کل کشور انجام می‌شود، اطلاع پیدا می‌کنند و از موازی‌کاری پیشگیری می‌شود. به این ترتیب داوطلبان می‌توانند توان و وقت خود را در حوزه‌هایی که نیاز ‌هست، صرف کنند.

سرپرست اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت افزود: در بین دانشجویان علوم پزشکی ۵۷ درصد از خانم‌ها و ۴۳ درصد آقایان دانشجو مشارکت داشته‌اند و بالاترین مشارکت در مقطع کارشناسی بوده است. دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نیز مشارکت خوبی داشته و دانشجویان کاردانی نیز با این پویش همراهی داشته‌اند. دانشجویان بر اساس استان محل سکونت خود در این سامانه ثبت نام کرده‌اند. براین اساس در استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، تهران، فارس و کرمان بالاترین میزان دانشجویان داوطلب را داشتیم و بالغ بر ۲۰۰ دانشجو در این استان‌ها مشارکت دارند.

وی درباره مستندسازی تجارب مبارزه با ویروس کرونا گفت: معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پویش دانشجویی مقابله با کرونا به عنوان یک تسهیل‌گر اقدام می‌کند و محور اصلی فعالیت و برنامه‌ریزی آن با خود دانشجویان است. اخیرا نیز به معانان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها نامه‌ای ارسال کردیم مبنی بر اینکه حفظ سلامت دانشجویان اولویت اصلی ما است.

زائری لطف اضافه کرد: مستندسازی در حوزه خدمات دانشجویی یکی از کارهایی است که سعی داریم به نحو احسن آن را دنبال کنیم تا الگویی برای مقابله با بحران و نحوه مداخله در بحران تبیین کنیم. این پویش تا زمانی که کرونا از کشور ریشه‌کن نشده است،‌ ادامه پیدا می‌کند و پس از آن قصد داریم از ظرفیت آن در جهت کارهای منسجم‌تر در زمینه مداخله در بحران‌های آتی بهره بگیریم. امیدوارم به زودی با این ویروس مقابله کنیم و سلامت به کشورمان بازگردد.

وی در پایان با تقدیر و تشکر از تمام زحمتکشان حوزه سلامت کشور اشاره کرد: از تمام هم میهنان و مخصوصا دانشجویان که سفیران سلامت در بین بستگان هستند خواهش می‌کنم در این حوزه اطلاعات خوب و مفید را منتقل کرده و قرنطینه خانگی را جدی بگیرند و به دیگران نیز توصیه کنند. امیدوارم با رعایت نکات ستاد ملی مبارزه با کرونا و فعالیت شبکه‌ای ۲۹۰۸ نفری دانشجویان این پویش آموزش‌های لازم به همگان داده شود و تمام سازمان‌های مردم نهاد و ارگان‌‎های دولتی منسجم‌تر ورود کنند. اخیرا موردی پیش آمد که دانشجویان برای گندزدایی به یک منطقه ورود کردند اما یک ساعت قبل از آن یک ارگان دولتی نیز آنجا را ضدعفونی کرده بود. به همین دلیل لازم است که برنامه‌ریزی مدیریت بحران با هماهنگی بیشتر و دقیق‌تری پیگیری شود. اگر بتوانیم اپلکیشنی در کشور ایجاد کنیم که گندزدایی محلات در آن ثبت شود، کار با دقت بالاتری پیگیری خواهد شد.

ثبت نام در این پویش از هفته گذشته در سامانه http://itmfd.behdasht.gov.ir/page/corona آغاز شد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/10/4/484868.jpg

با مصوبه کمیسیون تلفیق محقق شد؛

ساخت خوابگاه های متاهلی در اولویت/ کمک به صندوق‌های رفاه دانشجویی

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به دانشگاه ها اجازه داده شد که از محل درآمد اختصاصی نسبت به ساخت خوابگاه های متاهلی اقدام کنند.

به گزارش مفدا، لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ در آذرماه سال ۹۸ از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

این لایحه به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور و همچنین تعطیلی مجلس، در کمیسیون تلفیق مجلس در ۱۱ اسفند ۹۸ در یک ماده واحده و ۲۱ تبصره به تصویب رسید و با توجه به اذن مقام معظم رهبری برای تایید به شورای نگهبان فرستاده شد.

در تبصره ۹ ماده واحده، در بند الف به دانشگاهها، موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری اجازه داده می شود با تصویب هیات امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال ۱۳۹۸ نسبت به اخذ تسهیلات از بانک ها از محل توثیق اموال در اختیار خود اقدام کنند و در جهت تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای خود با اولویت ساخت و خرید و تکمیل خوابگاه های متاهلین موضوع بند پ ماده ۱۰۳ قانون برنامه ششم توسعه استفاده و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاص خود اقدام کنند.

صندوق های رفاه دانشجویان مکلفند نسبت به پیش بینی اعتبار لازم در فعالیت های خود به منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد تسهیلات با اولویت تسهیلات مربوط به احداث خوابگاه های متاهلین اقدام کنند.

کمک به صندوق های رفاه دانشجویی برای ارائه تسهیلات به دانشجویان

همچنین در بند ب این ماده آمده است: ۱۰۰ درصد وجوه اداره شده پرداختی از محل بازپرداخت وام های شهریه دانشجویی از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۸ تا سقف هزار و پانصد میلیارد ریال (۱۵۰ میلیارد تومان) به خزانه داری کل کشور واریز شود.

وجوه مذکور به صندوق های رفاه دانشجویی به عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق های مزبور اختصاص می یابد تا بر اساس اساسنامه مصوب، صرف پرداخت وام شهریه به دانشجویان و سایر پرداخت های رفاهی دانشجویی شود. اختصاص وجوهی از محل منابع این بند به صندوق رفاه دانشجویی مربوطه دانشگاه آزاد اسلامی بلامانع است.

در بند ج این تبصره آمده است: مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور نسبت به اعتبارات مندرج در این قانون در قالب وام از طریق صندوق رفاه دانشجویان در اختیار این افراد قرار می گیرد.

اقساط وام های مذکور پس از فراغت از تحصیل و اشتغال به کار افراد، پرداخت می شود. دانشجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی مزبور در اولویت دریافت وام هستند.

اختصاص اعتبار ۴ هزار میلیارد ریالی به تغذیه و امور رفاهی دانشجویان از محل هدفمند کردن یارانه ها

کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۹ در تبصره ۱۴ بند الف در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، مصوب کرد تمامی دریافتی ها مندرج در جداول اعلام شده به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه ها نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود و پس از تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور مطابق جدول اعلام شده هزینه می شود.

بر اساس جدول از محل هدفمند کردن یارانه ها ۴ هزار میلیارد ریال به تغذیه و امور رفاهی دانشجویان وزارت علوم و ۲هزار میلیارد ریال به تغذیه و امور رفاهی دانشجویان تابعه وزارت بهداشت اختصاص می یابد.

http://www.mefda.ir/d/2019/01/14/4/289918.jpg

در حاشیه بازدید معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت از روند خدمات بهداشتی درمانی شهر قم اعلام شد

کاهش چشمگیر شیب ابتلا به ویروس کرونا در شهر قم

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، در حاشیه بازدید از ارائه خدمات بهداشتی درمانی قم، از کاهش چشمگیر شیب ابتلا به ویروس کرونا و عبور از نقطه پیک آن با اقدامات بهداشتی درمانی گسترده در این شهر خبر داد.

به گزارش مفدا، دکتر کریم همتی با تقدیر از تلاش‌های گسترده‌ای که برای مقابله با ویروس کرونا طی چند هفته گذشته صورت گرفته، از کاهش چشمگیر شیب ابتلا به ویروس، افزایش تعداد بهبود یافته گان و عبور از نقطه پیک آن با اقدامات بهداشتی درمانی صورت گرفته در شهر قم خبر داد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، با اشاره به ماموریت ویژه ای که از سوی وزیر بهداشت برای پیگیری جدی وضعیت ارائه خدمات درمانی قم دریافت کرده است، گفت: در بازدید از دانشگاه علوم پزشکی قم، دیدارهایی با استاندار و همچنین مسئولان بهداشتی و درمانی استان داشتیم و از نزدیک در جریان اقدمات انجام شده و روند درمان بیماران قرار گرفتیم.

وی گفت: بیشتر تلاش ما این است که شرایطی فراهم شود تا مردم بتوانند بدون دغدغه خدمات لازم را دریافت کنند تا روز به روز از تعداد مبتلایان کاسته شود.

 همتی افزود: طی این مدت تلاش کردیم که مقدار بیشتری دارو و تجهیزات به قم وارد شود تا در این زمینه شاهد کاهش حداکثری مشکلات باشیم.

 همتی با اشاره به ظرفیت مناسب استان قم از نظر تولیدات صنعتی گفت: از استاندار قم درخواست می کنیم با هماهنگی وزارت صمت زمینه تولید مواد و ملزومات امروز مردم همچون ماسک، لباس، تولید الکل هفتاد درصد به بالا  و ... را در همین استان فراهم آورند تا انشالله شاهد حل مشکل داروخانه های سطح شهر باشیم.

معاون حقوقی و امور مجلس، ماموریت خود را ارائه گزارش وضعیت استان به وزیر بهداشت توصیف کرد و گفت: تلاش میکنم ضمن گفتگو با مسئولان استانی، مراجع عظام و روحانیون، در جریان کمبودها و مشکلات مردم قرار گرفته و از  ظرفیت های موجود برای عبور از چالش فعلی استفاده کنیم. 

همتی در پایان تاکید کرد: تمام تلاش ما در وزارت بهداشت این است که که خدمت رسانی در سطح شهر را به روز کنیم، اقلام و موارد مورد نیاز شرایط فعلی را تامین کرده تا بتوانیم از آلام و دردهای مردم بکاهیم.

 

تکثیر ویروس کرونا موجب تولید فرم‌های جدید خواهد شد/اعلام دلایل علمی برای نرفتن به مسافرت

محققان حوزه اپیدمیولوژی معتقدند که ویروس کرونا از آنجایی که جز دسته RNA ویروس‌ها است در صورت تکثیر می‌تواند فرم‌های جدیدی از خود بسازد، بنابراین اگر با استفاده از دستور العمل‌های بهداشتی بتوان از تکثیر این ویروس جلوگیری کرد می‌توان از شدت اپیدمی آن کاست ضمن آنکه مسافرت‌های اخیر مردم به سایر شهرها امکان تکثیر این ویروس در مناطق عاری از آلودگی فراهم خواهد کرد.

به گزارش مفدا، دکتر پروفسور قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص پیش‌بینی‌های جهانی برای کاهش اپیدمی ویروس کرونا، توضیح داد: از آنجایی که ویروس کرونا ترموفیل (گرما دوست) نیست، بر اساس پیش بینی‌ها امکان دارد که در ماه "می" میلادی (اردیبهشت) از شدت اپیدمی آن کاسته شود ولی تحقق این واقعیت شرطی دارد و شرط آن همکاری صمیمانه مردم در خصوص عدم ایجاد موج مسافرتی و حرکتی جدید به سایر نقاط کشور است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه از سوی وزارت بهداشت نهایت سعی و کوشش برای انتقال آخرین اطلاعات به روز به مردم می‌شود، ازمردم درخواست می‌شود که از موج جدید حرکتی و مسافرتی جلوگیری کنند؛ چراکه در این جابه جایی، امکان انتقال ویروس به سایر نقاط و یا درگیر شدن مسافران با این ویروس در مناطق آلوده وجود دارد.

آهنگری با تاکید بر اینکه از فرصتی که برای کنترل این ویروس ایجاد شده است، نهایت استفاده را ببریم؛ چراکه امکان کنترل این ویروس وجود دارد، خاطر نشان کرد: دستورات بهداشتی مقابله با کرونا، دستوررات جامعی هستند که در سطح بین المللی منتشر شده و  خوشبختانه این دستور العمل‌ها در سطح وسیعی در کشور نیز منتشر شده است و شاید این فرصتی بوده تا مردم با رعایت مسایل بهداشتی بیشتر آشنا شوند.

بقای کرونا با تداوم موج مسافرت به مناطق سردسیر

این محقق حوزه ایمونوژنتیک، با اشاره به شرایط متفاوت آب و هوایی ایران نسبت به سایر کشورها، یادآور شد: ایران کشوری 4 فصل است و با توجه به اینکه ویروس کرونا "ترموفیل" نیست ما با موج مسافرتی که داریم، این ویروس را به نقاط سردسیرتر منتقل می‌کنیم و این امر موجب خواهد شد تا این مناطق سردسیر تبدیل به کانون بقای این ویروس در فصول بهار و تابستان شوند.

وی ادام داد: اگر بتوانیم این زنجیره را به نحوی قطع کنیم حتما در کنترل اپیدمی ویروسی موفق خواهیم بود.

آهنگری با بیان اینکه این ویروس با شروع گرما قادر به فعالیت نیست، گفت: این گفته در حالی صحیح است که مردم علاوه بر اجرای توصیه‌های بهداشتی، مسافرتی نداشته باشند.

وی با اشاره به تولید فرم‌های ویروس کرونا در ایران، افزود: با توجه به مسافرت یک ایرانی به کانادا و شناسایی ژنوم ویرس کرونا وی، مشخص شده که فرمی که این فرد مبتلا شده فرمی است که در ووهان چین شیوع داشته ولی در جاهای مختلف دنیا و حتی در چین فرم‌های جدیدتری از این ویروس گزارش شده است.

روش‌های درمانی کرونا

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در خصوص صحت و سقم روش‌های درمانی با پلاسما، گفت: کرونا ویروس‌ها نسل جدیدی از ویروس‌ها و در دسته RNA ویروس‌ها هستند و با توجه به ساختار آنزیم RNA پلیمراز که دارند، قادرند در موتانت‌های جدیدی ظهورکنند از این رو هر چه قدرت اپیدمی از این ویروس گرفته شود، قدرت موتانت‌ شدن آن کاهش خواهد یافت.

وی در خصوص دلایل این امر یادآور شد: هرچه کرونا ویروس تکثیر یابد فرم‌های جدیدتری ایجاد می‌کند و کسی نمی‌داند فرم‌های جدیدتر این ویرس در بدن ضعیف‌تر عمل می‌کند یا قوی‌تر.

آهنگری نکته کلیدی برای کاهش تکثیر این ویروس را در جلوگیری از سرایت آن دانست و اضافه کرد: روش‌های تکثیر این ویروس نیز از سوی رسانه‌های جمعی‌ به اطلاع عمومی می‌رسد و از طریق این روش‌ها می‌توان مانع از توسعه این ویروش شویم و در این صورت احتمالا می‌توانیم از طریق روش‌های پیشگیرانه مانع از ایجاد فرم‌های جدید این بیماری شویم.

این محقق با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در زمینه درمان این بیماری با تاکید بر اینکه هیچ درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد، اضافه کرد: یکی از شرکت‌هایی که موفق به تولید آنتی‌بادی منوکلونال بر علیه سارس تولید کرده بود مدعی است که با توجه به توالی‌های مشترک میان ویروس کرونا و سارس این ماده تولید شده می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد.

وی با بیان اینکه در دنیا ابتدا بیماری HIV و بعد سارس (سندرم تنفسی فوق حاد) شیوع یافت، اظهار کرد: ساختار ویروس کووید 19 ترکیبی از این دو ویروس است که از یک طرف همانند ویروس سارس موجب اپیدمی و درگیر شدن یه‌ها می‌شود و از طرف دیگر همانند ویروس ایدز، تخریب و کاهش لنفوسیت‌‎ها و سیستم ایمنی را به دنبال دارد.

استفاده از پلاسما برای کرونا درمانی

وی درخصوص ادعای مطرح شده در زمینه استفاده از پلاسما برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا، گفت: ادعا شده که استفاده از پلاسما می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد که این ادعا یک ادعای غیر علمی است؛ چراکه این فردی که مبتلا به کرونا شده، قطعا پلاسما وی نیز آلوده است و روش‌های دقیقی نیاز است تا از پلاسما ویروس‌زدایی شود.

آهنگری با بیان اینکه سطوح ایمنی مختلفی وجود دارد، افزود: یکی از این سطوح "سطوح ایمنی اولیه است که برای اولین بار کشف شد که همان سیستم ایمنی فاگوسیتوز یا "بیگانه خواری" و سطح دوم سیستم فیومرال است که با استفاده از تولید آنتی بادی‌ها عمل می‌کند.

وی سطح دیگر ایمنی را شامل سیستم ایمنی اختصاصی  سلولی دانست که با فراورده‌های "سلول‌های لنفوسیت T " است و خاطر نشان کرد: در این سیستم ویروس‌هایی که سیستم مخاطی بدن را درگیر کرده است را حذف می‌کند. این موضوع جدیدی است که مطرح شده و مطالعاتی که ما انجام دادیم نشان می‌دهد که ویروس‌ها از این طریق می‌توانند حذف شوند از این رو تلطیف مخاط ریه و دستگاه گوارش موجب خواهد شد که با تقویت سیستم ایمنی ذاتی مخاطی، بدن را در برابر تهاجم ویروس‌ها محافظت کند.

این محقق پژوهشگاه زیست فناوری ماندگاری افراد در منزل در زمان اپیدمی ویروسی، مصرف زیاد آب را از روش‌های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس دانست.

استفاده از تست‌های تشخیصی

وی با اشاره به روش‌های تشخیصی این ویروس، گفت: بر اساس مطالعات مروری مقالات و گزارش‌های منتشر شده، دستور العمل‌های کلی در خصوص روش‌های تشخیصی منتشر شده است و این روش‌ها شامل بررسی علایم و مشاهدات بالینی و آزمایشگاهی است که در ایران نیز اجرایی می‌شود.

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان اینکه بر اساس این مشاهدات نیاز نیست که حتما از همه افراد تست گرفته شود، اظهار کرد: باید اجازه دهیم متخصصانی که در این حوزه در مراکز درمانی فعال هستند با استفاده از پروتکل‌هایی که در اختیار دارند تصمیم گیری کنند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/05/4/484076.jpg

تفاهم‌نامه همکاری علوم پزشکی یزد و سپاه الغدیر برای مقابله با کرونا منعقد شد

دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی و سپاه الغدیر به منظور پیشگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا در استان یزد تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش مفدا، دکتر «محمدرضا میرجلیلی» در حاشیه امضا این تفاهم نامه همکاری با بیان این‌که در شرایط حساس و بحرانی سپاه الغدیر استان همراه با بهداشت و درمان بوده است، اظهار کرد: سلامت نیز، همانند امنیت باید در سطح کلان برقرار باشد و با توجه به  وضعیت موجود نیازمند است که نیروهای بسیجی و سپاهی برای تامین سلامت مردم به این حوزه وارد شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد تأمین سلامت عمومی جامعه را مستلزم همکاری و همراهی تمام دستگاه‌های اجرایی و نظارتی دانست و افزود: خوشبختانه در استان یزد همکاری بین بخشی مطلوب است.

سرهنگ «رضا پورشمسی» فرمانده ارشد سپاه الغدیر یزد نیز با اشاره به آمادگی کامل این نهاد ارزشی برای ارائه خدمات بهداشتی در حوزه نیروهای مسلح، جامعه و کمک‌رسانی به مردم و دستگاه‌ها،‌گفت: تمام حوزه‌های مقاومت و پایگاه‌های بسیج آمادگی کامل برای کمک به مراکز فعال در عرصه مقابله با کرونا در زمینه آگاهی‌بخشی، آموزش، تشخیص، درمان و مدیریت فضای روانی جامعه را دارند.

سرهنگ پورشمسی آگاه‌سازی و آموزش جامعه نسبت به پیشگیری از آلودگی به این ویروس را یکی از اقدام‌های مهم میدانی سپاه در مبارزه با کرونا دانست و تصریح کرد: تاکنون ایستگاه‌های سلامت با همت بسیج جامعه پزشکی برای آموزش چهره به چهره، محلول‌پاشی و ضدعفونی معابر و محلات به کمک پایگاه‌های بسیج و نظارت بر ضدعفونی مراکز نظامی انجام شده است.

وی با اشاره به برپایی بیمارستان صحرایی خاطرنشان کرد: از شنبه ۱۷ اسفندماه بیمارستان صحرایی ۴۰۰ تخت خوابی در محل پایگاه سپاه الغدیر استان یزد برپا شده است.

به گزارش وبدا، فرمانده ارشد سپاه الغدیر یزد در پایان گفت: در صورت نیاز، سپاه الغدیر استان امادگی دارد بیمارستان صحرایی را در محل قدیمی نمایشگاه‌های استان برپا کند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/10/4/484864.jpg

میانگین دوره نهفتگی ویروس(کویید ۱۹) پنج روز است

یک مطالعه جدید از دانشکده بهداشت عمومی "جانز هاپکینز" تأیید کرده است که برآوردهای اولیه حاکی از آن است که ​​دوره نهفتگی کروناویروس جدید به طور متوسط ۵.۱ است.

به گزارش مفدا، شناخت دوره انکوباسیون یا نهفتگی(incubation) یک بیماری برای کنترل شیوع آن مهم است. دوره نهفتگی، مدت زمان میان قرار گرفتن در معرض ارگانیسم بیماری‌زا و بروز علائم در فرد میزبان است.

دوره‌های نهفتگی بسته به نوع بیماری، متفاوت است. به عنوان مثال، دوره انکوباسیون آنفلوانزا بین یک تا سه روز است، در حالی که سرخک بین ۹ تا ۱۲ روز قبل از بروز علائم، نهفتگی دارد.

جدیدترین مطالعه محققان، ۱۸۱ مورد تائید شده مبتلا به بیماری کووید-۲۹ را مورد بررسی قرار داده و نتیجه گرفته است که دوره نهفتگی ​​متوسط این بیماری ۵.۱ روز است.

این مطالعه همچنین نشان داد که ۹۷.۵ درصد از افراد آلوده به این ویروس طی ۱۱.۵ روز شروع به بروز علائم می‌کنند.

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که این مطالعه به این معنا نیست که همه چیز بلافاصله پس از پنج روز کاملاً واضح باشد، بلکه در عوض به دوره قرنطینه دو هفته‌ای فعلی به عنوان یک زمان مطلوب برای قرنطینه کردن خود بعد از مشکوک شدن به قرار گرفتن در معرض ویروس اعتبار می‌دهد.

"جاستین لسلر" نویسنده ارشد این مطالعه جدید توضیح می‌دهد: بر اساس تجزیه و تحلیل‌های ما از داده‌های در دسترس عموم، توصیه فعلی ۱۴ روزه برای نظارت فعال یا قرنطینه، منطقی است، اگرچه در این دوره برخی از موارد که در طولانی مدت علائم نشان می‌دهند، ممکن است نادیده گرفته شوند.

طبق گفته "لسلر" این تحقیقات تأیید می‌کند که اقلیت بسیار ناچیزی از موارد وجود دارند که دوره نهفتگی در آنها ممکن است بیش از ۱۴ روز باشد. این مطالعه تخمین می‌زند در هر ۱۰ هزار فرد آلوده، حدود ۱۰۱ نفر بعد از ۱۴ روز شروع به بروز علائم می‌کنند. با این حال، این مطالعه یادآور می‌شود که هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی قرنطینه باید در نظر گرفته شود.

در برخی موارد مانند کارکنان بیمارستان‌ها که به طور مستقیم در معرض این ویروس قرار دارند و دارای ریسک بالا هستند، پیشنهاد می‌شود که قرنطینه بیش از ۱۴ روز صورت بگیرد.

"جاناتان بال" استاد ویروس شناسی مولکولی از دانشگاه ناتینگهام اظهار کرد که مطالعات نهفتگی ذاتاً مشکل هستند، زیرا تشخیص اینکه شخصی دقیقا چه زمانی برای اولین بار در معرض عامل عفونی قرار گرفته، دشوار است.

توجه به این نکته ضروری است که دوره نهفتگی یک بیماری با دوره‌ای که یک فرد ممکن است ناقل باشد، متفاوت است. مدت زمان قرار گرفتن اولیه در معرض ابتلا به عفونت غالباً به عنوان دوره پنهان بیماری شناخته می‌شود و این می‌تواند کوتاه‌تر از دوره نهفتگی بیماری باشد.

به گزارش ایسنا، در حالی که مرحله بروز علائم یک بیماری اغلب به عنوان دوره انتقال ذکر می‌شود، مثلا وقتی فرد سرفه می‌کند، دقیقاً مشخص نیست که فرد مبتلا به کووید-۱۹ چه زمانی مسری می‌شود. شواهد موجود در این مطالعه جدید نشان می‌دهد دوره پنهان این بیماری کوتاه‌تر از دوره نهفتگی آن است، اما دقیقاً مشخص نیست که یک فرد آلوده در مرحله انکوباسیون و بدون علامت، چقدر مسری یا ناقل است.

"بال" گفت: همانطور که ​​بنظر می‌رسد شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قرنطینه ۱۴ روزه مناسب نیست. همچنین شواهدی مبنی بر اینکه افراد می‌توانند ویروس را در دوره بدون علامت انتقال دهند، وجود دارد.

تحقیقات جدید در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/10/4/484841.jpg

دعوت کانون خیریه«لبخندماه» علوم پزشکی شهرکرد از مردم برای تامین اقلام بهداشتی و حفاظتی

کانون خیریه لبخند ماه علوم پزشکی شهرکرد از عموم مردم برای شرکت در طرح تأمین و ارسال اقلام مورد نیاز کادر درمان و بهداشت استان گیلان دعوت کرد.

به گزارش مفدا شهرکرد، دبیر کانون خیریه لبخندماه دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه شروع تصاعدی ویروس کرونا در کشور، کادر درمانی بیمارستان‌های اصلی شهرها را در صف اول پیشگیری، درمان و مبارزه با این بیماری قرار داده است، گفت:  با توجه به اوضاع بحرانی استان‌های شمالی کشور به ویژه استان گیلان و فوت تعدادی از پزشکان و پرستاران و آمار بالای مبتلایان به کرونا، این کانون در نظر دارد تا با همراهی خیرین، طرح جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای تأمین بخشی از اقلام مورد نیاز کارکنان بخش درمان و بهداشت این استان را اجرا کند.

خشایار عرب شورابی،  ماسک، دستکش، شیلد، عینک، گان و کلاه کند را از اقلام در نظرگرفته شده برای ارسال به مراکز درمانی استان گیلان برشمرد و افزود: امیدواریم بتوانیم با اجرای این طرح، دوشادوش کارکنان فداکار درمان، گامی هرچند کوچک برای ریشه کنی بیماری کرونا برداریم.

وی تصریح کرد: خیرین می‌توانند با استفاده از لینک پرداخت آنلاین به نشانی https://moneyar.me/Covid2019 کمک‌های نقدی خود را در اختیار کانون خیریه لبخند ماه قرار دهند.

عرب شورابی همچنین از در نظر گرفتن شماره همراه ۰۹۳۳۹۹۱۷۳۳۱ برای هماهنگی در اهدای حضوری اقلام خبر داد و یادآور شد: امکان واریز مبالغ خیری به شماره حساب بانکی ۳۸۰۱۸۰۰۰۱۳۷۹۲۸۱۶۱ نزد بانک پاسارگاد به نام کانون خیریه لبخند ماه هم وجود دارد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/10/4/484837.jpg

به دلیل انتشار ویروس کرونا،

والیبال جام باشگاه‌های آسیا به تعویق افتاد

با اعلام کنفدراسیون آسیا، مسابقات جام باشگاه های والیبال مردان به مردادماه موکول شد.

به گزارش مفدا، با اعلام کنفدراسیون آسیا، مسابقات جام باشگاه‌های والیبال مردان به مردادماه موکول شد.

رقابت‌های جام باشگاه‌های والیبال آسیا قرار بود اواخر فروردین ماه سال آینده به میزبانی تایلند برگزار شود اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و نگرانی از بابت این بیماری با اعلام کنفدراسیون آسیا این مسابقات به ۲۰ تا ۲۷ مرداد سال آینده موکول شد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/04/4/483793.jpg

نامه وزیر علوم به رؤسای دانشگاه‌ها؛

حمایت از واحدهای فناور دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم در مقابله با کرونا

وزیر علوم در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌های تابعه این وزارتخانه بر لزوم حمایت از واحدهای فناور دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و پارک‌های علم و فناوری در تولید محصول یا خدمت موثر در مقابله با کرونا تاکید کرد.

به گزارش مفدا، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها ضمن تأکید بر لزوم حمایت از واحدهای فناور دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در تولید محصول یا خدمت مؤثر در مقابله با کرونا، به پژوهشگاه ملّی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری مأموریت داد بر تأمین نیازهای مرتبط با همکاری متخصصان سراسر کشور اهتمام ورزد.

متن بخشنامه وزیر علوم که در دو بخش "اقدامات عمومی" و "اقدامات تخصصی" به تشریح دقیق هر یک از فعالیت‌ها و اقدامات لازم در خصوص پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا پرداخته، به شرح زیر است:

رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری

بدین‌وسیله از اقدامات انجام‌شده به دست خانواده بزرگ آموزش عالی در مواجهه با مشکلات حاصل از شیوع بیماری کووید -۱۹ که با حفاظت از سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان از طریق تمهیدات اتخاذشده به منظور بهره‌گیری از آموزش‌های الکترونیک و نیز آگاه‌سازی، اطلاع‌رسانی و ترویج دانش و مهارت‌های پیشگیری از شیوع ویروس آغاز شد تشکر و قدردانی می‌کنم.

بدیهی است با توجه به مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در «کارگروه علم و فناوری» و نیز در شرایطی که این بیماری تمامی عرصه‌های زندگی اجتماعی مردم را تحت تأثیر قرار داده است، مواجهه و کاهش هزینه‌ها و پیامدهای آن عزم ملّی و تلاش مضاعفی را می‌طلبد و لازم است تمامی رؤسا و همکاران با ورود عالمانه و مؤثر در این عرصه‌ها اقدامات زیر را به اجرا درآورند:

الف) اقدامات عمومی

۱- تقویت اعتمادسازی نسبت به نهادهای متخصص و دست‌اندرکار موضوع

۲- ترویج گفتمان همدلی و همبستگی ملّی

۳- برجسته‌سازی مسئولیت‌پذیری کنشگران این عرصه، تقویت روحیه ازخودگذشتگی، فداکاری و نوع‌دوستی

۴- کمک به بالا بردن ایمنی، ذهنی و روانی و اجتماعی جامعه و پرهیز از ایجاد گسترش ناامنی و هراس فردی و جمعی

۵- کمک به اثربخشی نظام ارتباطی جامعه از جمله صدا و سیما، مطبوعات و رسانه‌های محلی و تخصصی، حرفه‌ای و شبکه‌های معتبر اجتماعی در استان‌ها، به منظور آموزش همگانی و سبک زندگی مناسب با شرایط بحران

۶- برقراری کانال ارتباطی با استادان، دانشجویان و کارکنان به منظور تقویت فرایند آگاه‌سازی و فعال کردن آنها در حوزه پیشگیری از انتقال بیماری در خانواده‌ها و فضاهای عمومی

۷- دعوت از دانشجویان برای پیوستن به پویش اجتماعی مقابله با بیماری کووید -۱۹ (دانشجویان می‌توانند با مراجعه به لینک http://itmfd.behdasht.gov.ir/page/corona نسبت به ثبت‌نام در این پویش ملّی اقدام کنند).

۸- تسهیل شرکت استادان و دانشجویان در پیوستن به پویش‌ها و فعالیت‌های خیرخواهانه

۹- فعال بودن دانشگاه در تمامی عرصه‌ها به غیر از حوزه آموزش حضوری و پرهیز از هرگونه تصمیم‌گیری خارج از ضوابط و چارچوب‌های ملّی برای فعالیت‌های دانشگاه.

ب) اقدامات تخصصی

۱- تشکیل ستاد آگاه‌سازی، همکاری و پیشگیری از شیوع بیماری کووید -۱۹ با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در دانشگاه معین استان‌ها

۲- ارتباط مستقیم با دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان به منظور کمک به رفع نیازهای پژوهشی و عملیاتی آنها. در این خصوص لازم است رئیس دانشگاه یا نماینده تام‌الاختیار وی در ستاد کرونای استان و کمیته‌های تخصصی حضور دائمی داشته باشند تا بتوانند موارد را با مدیریت دانشگاه و اعضای هیئت علمی هماهنگ کنند.

۳- استمرار فعالیت‌های آموزشی غیرحضوری.

۴- با توجه به توانمندی‌های موجود در حوزه‌های علوم پایه و زیست فناوری در دانشگاه‌ها، به‌ویژه در دانشکده‌های علوم پایه، کشاورزی و دامپزشکی و ضرورت همکاری آنها با وزارت بهداشت در تهیه کیت‌های تشخیصی و بررسی نمونه‌ها و سایر عملیات پشتیبانی مقرر شد تا پژوهشگاه ملّی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری مسئولیت هماهنگی‌های لازم را به عهده داشته باشد.

از این رو، لازم است که معاونان پژوهشی مؤسسات با هماهنگی پژوهشگاه ملّی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری نسبت به تأمین نیازهای زیر به دست همکاران متخصص اقدام کنند:

۱-۴ ساخت واکسن‌های متنوع بر اساس روش‌های نوین

۲-۴ تولید داروهای مؤثر جهت پیشگیری و درمان ویروس کووید -۱۹

۳-۴ تولید کیت‌های تشخیصی و مواد اولیه مورد نیاز آنها

۴-۴ انجام مطالعات ژنومی سویه های کووید -۱۹ شایع در ایران

۵-۴ انجام مطالعات مربوط به تأثیر فاکتورهای مهارکننده ویروس و تقویت‌کننده سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس

۶-۴ مطالعه اثرات درمانی گیاهان دارویی و مواد مؤثر آنها

۷-۴ مطالعات همه‌گیری‌شناختی (اپیدمیولوژیک) گسترش و مهار ویروس در جمعیت ایران و جهان

۸-۴ تولید مواد ضدعفونی‌کننده مؤثر و روش‌های نوین ضدعفونی کردن

۵- حمایت از واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد دانشگاهی و پارک‌های علم و فناوری که در زمینه تولید محصول یا خدمت مورد استفاده با هدف کاهش بار خسارت ویروس کویید -۱۹ فعالیت می‌کنند. در این ارتباط لازم می‌دانم از پارک‌های علم و فناوری که حسب گزارش‌های دریافتی بیش از ۶۰ واحد فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان خود را جهت تولید دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی پشتیبانی و فعال کرده‌اند، تشکر کنم.

۶- از تمامی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و همچنین، آزمایشگاه‌های تخصصی که دارای امکانات و تجهیزات لازم برای تولید در هر سطح و مقیاسی هستند انتظار می‌رود که تولید اقلام مورد نیاز را با پشتیبانی مؤسسه در دستور کار خود قرار دهند.

۷- لازم است که معاونان فرهنگی و دانشجویی مؤسسات نسبت به فعال‌سازی هسته‌های فکری در قالب شبکه‌های جامعه و دانشگاه یا اتاق فکر به شرح زیر اقدام کنند:

۷-۱- هسته اجتماعی-اقتصادی با حضور استادان رشته‌های جامعه‌شناسی، اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و… با هدف تحلیل پیامدهای اقتصادی و اجتماعی راهکارهای کاهش هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی حاصل از معضل کرونا

۷-۲- تشکیل هسته مشاوره اجتماعی–فرهنگی با حضور استادان روان‌شناسی، مشاوره، علوم تربیتی و… با هدف:

- آموزش و بحث در خصوص تاکتیک‌های مربوط به شیوه‌های پیشگیری (ازخودمراقبتی تا برنامه‌های سازمانی)

- برگزاری و معرفی برنامه‌هایی که موجب کاهش احساس درماندگی، سرخوردگی و ناامیدی، یأس و اضطراب، بی‌پناهی و بی‌اثری و انفعال مردم می‌شود.

- معرفی برنامه‌ها و راهکارهایی جهت کاهش تنش‌های روانی و بیم و نگرانی در جامعه

۷-۳- تشکیل هسته بررسی‌های محیطی و بوم‌شناختی با حضور استادان رشته‌های محیط‌شناسی، جغرافیا، برنامه‌ریزی منطقه‌ای، شهری، روستایی و… با هدف معرفی فنون و برنامه‌های شیوع محیطی و راهکارهای آگاهی‌دهنده و پیشگیرانه و معرفی خطرات محیطی و منطقه‌ای و راهکارهای آگاهی‌دهنده و پیشگیرانه

۸- هماهنگی با صدا و سیما و سایر رسانه‌های تخصصی و محلی استان‌ها برای حضور استادان در برنامه‌ها برای ارائه تحلیل‌های واقع‌بینانه با هدف آرامش‌بخشی و کمک به کاهش آلام مردم

۹- از آنجایی که بررسی تأثیر تحولات ناشی از شیوع بیماری کووید -۱۹ به اقتصاد، صنعت، و تجارت جامعه و ارائه راهکارهای لازم از اهمیت زیادی برخوردار است، لازم است معاونان محترم پژوهشی با تشکیل کارگروه‌های تخصصی نسبت به آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای عملی برای مقابله با اثرات سو آن اقدام کنند و پیشنهادات قابل اجرای خود را اعلام کنند.

۱۰- از آنجا که انجمن‌های علمی، حرفه‌ای و تخصصی و همچنین کرسی‌های یونسکو در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی می‌توانند ظرفیت‌های مؤثری برای بالابردن تاب‌آوری جامعه در شرایط دشوار فعلی ایجاد کنند و خوشبختانه گام‌های مثبتی در این زمینه داشته‌اند در فراهم آوردن امکان حضور و مشارکت استادان و دانشجویان با آن‌ها مورد تأکید است.

۱۱- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با مسئولیت انجام هماهنگی‌های لازم در حوزه علم وفناوری در شرایط فعلی با همه توان خود، در سطح مقدورات و امکانات وزارت عتف، از انجام اقدامات فوق پشتیبانی می‌کند.منبع: مهر

http://www.mefda.ir/d/2020/02/23/4/480538.jpg

در نشست ویژه وزیر بهداشت و نمایندگان مجلس پیرامون کرونا تاکید شد؛

الزام همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های متولی در همراهی حداکثری با وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا

نشست ویژه وزیر بهداشت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با موضوع گزارش اقدامات انجام شده، طرح سؤوال و مطالبات نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش مفدا، در این نشست که در صحن مجلس شورای اسلامی و با حضور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، اعضای کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از وکلای ملت برگزار شد، گزارش آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا، اقدامات مقابله‌ای، چالش‌ها و مشکلات پیش رو و همچنین مطالبات و سؤوالات نمایندگان مردم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای نشست، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از تلاش شبانه روزی مجموعه وزارت بهداشت، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی در نقاط مختلف کشور گفت: در همان روزهای اول شیوع ویروس در کشور با توجه به تجاربی که در این زمینه داشتم طی در خواست‌ها و نامه‌های رسمی، دستگاه‌های مختلف را در جریان سطح خطر آفرین این اپیدمی قرار دادیم و تمام تلاش خود را بکار بستیم تا همگان را متوجه میزان بالای تهدید آن برای کشور کنیم اما متاسفانه باید اذعان کنم در بعضی جاها همکاری لازم صورت نگرفت و این موضوع جدی گرفته نشد.

وی گفت: اولین آزمایشات مثبت ما از دو نفر مشکوک در شهر قم انجام شد که در فرایندهای تشخیصی و پیگیری منبع آن مشخص شد که از تجاری که با چین در ارتباط بوده اند، به این افراد سرایت کرده و سپس موارد دیگری که در تهران تشخیص داده شد،  بلافاصله و بدون درنگ تمام اقدامات لازم اعم از اطلاع رسانی و پیگیری های تخصصی درمانی را آغاز کردیم.

دکتر نمکی با اشاره بر تعهد قلبی خود بر اولویت قرار دادن سلامت مردم بر هر مصلحتی تاکید کرد: تحت هیچ شرایطی سلامت مردم را با هر دلیلی به خطر نخواهیم انداخت.

 وی این موضوع را خط قرمز خود تلقی کرد و ادامه داد: بیش از هر زمانی احساس مسئولیت و تکلیف کرده‌ام و به رغم بسیاری ناملایمات، کمبود امکانات، عهدشکنی های صورت گرفته در تامین پاره ای اقلام و ...، به همراه همکارانم به‌صورت شبانه روزی تلاش کرده‌ایم تا حداکثر خدمت رسانی به هم میهنان صورت گیرد.

وزیر بهداشت با اشاره به جنگ رسانه ای دشمنان افزود: متاسفانه در دنیا طوری وانمود می شود که گویی ایران به کانون ویروس تبدیل شده است که این موضوع کاملا غلط است. کشورهایی نظیر امارات و پاکستان قبل از ما درگیر کرونا بوده اند. این ویروس بیماریی است که کشور و مرز سیاسی نمی شناسد و باید تلاش شود که اتحاد و همبستگی داخلی و خارجی برای شکست آن شکل گیرد بنابراین اتهام زنی و کارشکنی نتیجه ای جز تلفات و زیان بیشتر به مردم در پی نخواهد داشت.

دکتر نمکی با تاکید بر این موضوع که من مامور اعلامم نه اعمال،  به گلایه از برخی دستگاهها در همراهی نکردن مناسب با سیستم بهداشت و درمان کشور در شرایط حساس کنونی پرداخت و گفت: زیبنده نیست بنده به عنوان وزیر بهداشت در پی موضوعاتی مانند هماهنگی برای واردات کالا، چانه زدن با تولید کننده مواد بهداشتی یا رایزنی با تجار و بازرگانان برای تامین ملزومات باشم.

وی اذعان داشت: موضوع کرونا بسیار فراتر از یک بحث پزشکی است این بیماری ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارد و بنابراین لازم است تمامی وزارتخانه ها، دستگاهها، نیروهای نظامی، قوه قضایه، سازمان های مردم نهاد و ... با شناخت مسئولیت خود در برابر شیوع این اپیدیمی به میدان آمده و نقش خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کنند.

وزیر بهداشت در انتهای سخنان خود با اشاره به تلاش های بی دریغ، شجاعانه و متعهدانه کادرهای درمانی در سراسر بیمارستانهای کشور، آن را نماد یک جنگ واقعی توصیف کرد و گفت به همکارانم افتخار می کنم که با همه محدودیت ها و کمبودهای موجود در شرایط فعلی جانانه در کنار مردم ایستاده اند و با همه خطرات جانی که برایشان وجود دارد، از هیچ تلاشی فروگذار نبوده اند.

به گزارش وبدا، در ادامه این نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از تلاش مجموعه وزارت بهداشت، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی سوالات، مطالبات و همچنین انتظارات خود را از وزارت بهداشت، دولت و سایر دستگاههای کشوری بیان کردند که مهمترین آنها شامل؛ در خواست از مقام معظم رهبری برای حکم الزام آور به همه دستگاهها جهت همراهی صددرصد با وزارت بهداشت، تاکید بر ضروری بودن مدیریت متمرکز و تفویض اختیار کامل به وزارت بهداشت برای مقابله با ویروس، تسریع در تهیه و توزیع عادلانه وسایل و ملزومات مورد نیاز بهداشتی و درماتی، تشدید محدودیت های ورود و خروج مردم از شهرها به ویژه شهرهای با ابتلای بیشتر، تعیین تکلیف وضعیت ادارت و جلوگیری از تناقض گویی ها در خصوص تعطیلی و ادامه کار آنها، تاکید بر قطع زنجیره ابتلای ویروس به هر طریق ممکن، ملزم نمودن وزارت خانه ها و دستگاهها برای همراهی با وزارت بهداشت به ویژه وزارت امور خارجه وزارت صمت و دیگر وزارتخانه ها و همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت فعلی مردم و فشارهای اقتصادی ناشی از بیکاری و مشکلات اقتصادی برای بسیاری از هموطنان، از دولت خواستند در قالب بسته های حمایتی و تامین کالاهای اساسی، مردم را یاری رسانده و از آسیب اجتماعی و اقتصادی بیشتر پیشگیری نمایند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/10/4/484830.jpg

تکذیب نقل قول از وزیر بهداشت در خصوص تفاوت ویروس کرونا در ووهان و ایران

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اظهارات یکی از نمایندگان مجلس از مطالب مطروحه توسط وزیر محترم بهداشت در جلسه امروز با نمایندگان، صحت ندارد از اساس کذب و بی پایه است و در نقل مطلب رعایت امانت نشده است.

به گزارش مفدا، دکتر کیانوش جهانپور  با اعلام این مطلب، اظهار داشت: دکتر نمکی در جلسه امروز خود با نمایندگان مجلس، مطلبی در مورد تفاوت ویروس کرونا در ایران و ووهان چین، عنوان نکرده و مطالبی که به نقل از وزیر بهداشت مطرح شده، کاملا کذب است.

وی افزود: از اولین روزی که نخستین مورد مثبت از ابتلا به کووید۱۹(کروناویروس جدید) در کشور مشاهده شد، روند اطلاع رسانی و ارائه اخبار صحیح به جامعه در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته و با تشکیل کمیته روابط عمومی و اتاق خبر با حضور خبرنگاران رسانه های مورد تایید در کشور، آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ به صورت روزانه در اختیار مردم قرار می گیرد. منبع: وبدا

  http://www.mefda.ir/d/2019/01/07/4/287546.jpg

نتایج جدید محققان درباره کرونا ویروس نشان داد

اثرات دما و رطوبت بر مهمان ناخوانده چینی

در حالی که برخی با انتشار بروشورها و کاتالوگ‌هایی ادعا کردند که با افزایش دمای محیط ویروس کرونا از بین خواهد رفت ولی محققان این حوزه معتقدند که این ویروس از ۴ تا ۲۸ روز بر روی سطح باقی می‌ماند و ممکن است در این مدت میزان فعالیت آنها کاهش یابد اما کاملا از بین نمی‌رود.

به گزارش مفدا، همه چیز از یک تاج سلطنتی آغاز شد. ویروسی که به شکل تاج و البته مرگبار بود و به تدریج چنان عالم گیر شد که بر اساس آمارهای منتشر شده رقم افراد آلوده شده با ویروس کرونا در دنیا از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت.

کابوس جدیدی که این روزها همه جهان را درگیر کرده، شیوع ویروس خطرناکی به نام کرونا است که سر و کله‌ آن در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ میلادی در "ووهان" چین پیدا شد و این روزها در صدر اخبار جهان قرار گرفته است.

این ویروس، طیف وسیعی از بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی، سارس، آنفولانزا و مرس را شامل می‌شود. تاکنون، ۶ نمونه از خانواده کرونا ویروس کشف شده است و با شیوع گونه جدید در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین، تعداد ویروس‌های شناخته شده از این خانواده به ۷ عدد رسید.

ساده‌ترین نوع کرونا ویروس‌ها، "سرماخوردگی" معمولی و پیچیده‌ترین نوع آن در حال حاضر بیماری کرونا است. شهر ووهان چین اولین شهری بود که درگیر بیماری ویروسی کرونا شد.

ویروس کرونا که گلو، سینوس‌ها و دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند، اولین بار در سال ۱۹۶۵ کشف شد و تا اواسط دهه ۱۹۸۰ دانشمندان در حال مطالعه و بررسی انواع کرونا ویروس‌ها بودند. تا پیش از این، دانشمندان شش نوع ویروس کرونا را کشف کرده بودند. در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی نوع جدیدی از ویروس کرونا در شهر ووهان چین مشاهده شد. سرعت بالای انتقال این بیماری و تعداد زیاد قربانیان آن، باعث شد کشور چین وضعیت اضطراری اعلام کند و ۱۸ شهر از جمله شهر ده میلیونی ووهان را به طور کامل قرنطینه کند.

پیش از بیماری کرونا، بیماری سارس مهمترین بیماری خطرناکی که منشاء آن کرونا ویروس بود، به شمار می‌رفت. سارس نیز از خاورمیانه شروع شد و پیشرفت قابل توجه‌ای داشت و قربانیان بی‌شماری گرفت.

تمام کرونا ویروس‌های گذشته، منشاء حیوانی داشته‌اند. به طوری که گفته می‌شود منشاء بیماری مرس، شتر و ویروس سارس از خفاش به گربه و از گربه به انسان رسیده است.شیوع ویروس جدید کرونا از شهر ووهان چین آغاز شد و ممکن است از حیوانات زنده‌ مانند خفاش به انسان منتقل شده باشد.

کرونا ویروس‌های انسانی معمولا موجب سرما خوردگی بدون تب، در بزرگسالان می‌شوند. علائم عفونت‌های کرونا ویروس تنفسی در انسان به صورت آبریزش بینی و بی‌قراری ظاهر می‌شود. دوره کمون این بیماری حدود ۲ تا ۵ روز است و بیماری حدود یک هفته ادامه دارد.

تصورات نادرست درباره حذف کرونا از زندگی

به اعتقاد محققان حوزه اپیدمیولوژیست‌ها ویروس کرونا جزو ویروس‌های گرما دوست نیست از این رو با شروع فصل سرما این ویروس فعال خواهد شد.

این در حالی است که اخیرا یک سری بروشورها و کاتالوگ‌ها درفضای مجازی در حال باز نشر است که در آنها مطرح می‌شود که ویروس کرونا در دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد یا دمای ۳۰ درجه سیلسیوس یا ۳۰ درجه بالای صفر  از بین می‌رود که این گفته یک تصور غلط و یک برداشت اشتباه از نحوه زیست این ویروس است.

همچنین در رسانه‌های جمعی اعلام می‌شود که برای از بین بردن کرونا ویروس بهتر است مواد غذایی فریرز شود و این در حالی است که به گفته دکتر آهنگری استاد تمام پژوهشگاه ملی ژنتیک این ویروس سرما دوست است و با کاهش دما، بقای آن پایدارتر خواهد بود.

پروفسور سیدمسعود هوشمند از اعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک معتقد است که بر اساس نتایج مطالعات جدید بر روی ویروس جدید کرونا، این ویروس از ۴ تا ۲۸ روز بر روی سطوح می‌تواند زنده بماند ولی اگر درجه حرارت به کمتر از ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد برسد مدت زیست این ویروس کمتر می‌شود نه آنکه از بین برود.

وی ادامه می‌دهد: برخی تصور می‌کنند که اگر دمای محیط خانه را به ۳۰ درجه سانتی‌گراد برسانند این ویروس از بین خواهد رفت که این تصور نادرستی است؛ چرا که در این دما حیات کرونا ویروس کاهش می‌یابد و این به معنای از بین رفتن کامل این ویروس نیست.

همزیستی مسالمت آمیز خفاش و کرونا

بر اساس نتایج مطالعات محققان این ویروس در دمای بالا از بین نمی‌رود بلکه فعالیت آن کاهش می‌یابد. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا این ویروس که در بدن خفاش‌ها وجود دارد، در آنها علایمی مشاهده نشده است؟

دکتر هوشمند، در خصوص این همزیستی مسالمت آمیز میان این ویروس با خفاش‌ها چنین توضیح می‌دهد: از آنجایی که دمای بدن خفاش‌ها ۴۸ درجه سانتی‌گراد است از این رو کرونا ویروس‌ با این موجودات کاری ندارد.

وی حتی به مساله رابطه میزان رطوبت و حیات این ویروس نیز اشاره می‌کند و معتقد است: این ویروس به غیر از میزان دما، به رطوبت نیز حساس است. طول حیات کرونا ویروس ها در رطوبت ۵۰ درصدی بیشتر از رطوبت ۳۰ درصدی است.

به گزارش ایسنا، بر اساس داده‌های منتشر شده کرونا ویروس انسانی در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد تا ۹ روز می‌تواند زنده بماند و اگر این میزان دما بالاتر رود و به ۳۰ درجه سانتی‌گراد برسد مقدار حیات آن کمتر خواهد شد ولی هر چه دما پایین‌تر باشد این ویروس فعال‌تر است به گونه‌ای که تا ۲۸ روز می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه زیست فناوری، بهترین روش برای کاهش فعالیت این ویروس را استفاده از مواد ضد عفونی کننده مانند اتانول ۷۰ درصد است. این نوع مواد می‌تواند قادر هستند در مدت کوتاه یک دقیقه، این ویروس را از بین ببرد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/10/4/484818.jpg

ویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی:

ویروس های نوپدید؛ انتقام طبیعت از بشر

ویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: یکی از مسائل مهم در مورد ویروس های نوپدید تغییر سبک زندگی انسان هاست؛ زیرا انسان ها هر روز بیشتر از روز قبل با دخالت در طبیعت،‌ اکوسیستم های طبیعت را به خاطر منافع دستکاری کرده و سطح تماس خود را با آن ها افزایش داده اند؛ در نتیجه ویروس ها که موجودات هوشمندی هستند تغییر کرده و توانسته اند میزبان های جدیدی برای خود پیدا کنند.

به گزارش مفدا، دکتر مریم واعظ جلالی افزود: زمانی که میزبان های جانوری از ویروس ها گرفته شوند ویروس ها مجبور هستند برای پایداری در محیط خود را تغییر دهند.
این ویروس شناس با بیان اینکه برخی از این تغییرات به ضرر ویروس و برخی از آن ها به نفع ویروس است، یادآور شد: به همین خاطر ویروس کرونای جدید با جهش توانسته از خفاش و یا مورچه خوار به انسان برسد.
وی درباره درگیری حیوانات اهلی با کویید ۱۹ توضیح داد: در مورد حیوانات خانگی باید آسوده خاطر بود؛ زیرا حیوانات خانگی معاینه پزشکی می شوند و وارد طبیعت نمی شوند، اما از آنجایی که کرونا ویروس ها می توانند حیواناتی مانند اسب را نیز آلوده کنند؛ بنابر این بهتر است که منتظر تحقیقات بیشتر بر روی این موضوع بمانیم.

آیا حیوانات خانگی می توانند میزبان کویید ۱۹ باشند؟

وی با بیان اینکه احتمال آلودگی حیوان خانگی مانند گربه به کویید ۱۹ خیلی ضعیف است، گفت: نباید نگران آلودگی گربه به این ویروس باشیم؛ زیرا آلودگی به این ویروس مشروط بر آن است که کویید ۱۹ در مدت زمان کوتاهی آنقدر تغییر کند که بتواند میزبان خود را تغییر داده و آن را آلوده کند که این مسئله این تغییر نیازمند سالها زمان است.

پیش بینی دانشمندان در مورد ظهور کویید ۱۹!

واعظ جلالی با اشاره به برخی مقالات علمی که در سال ۲۰۱۳ در مورد کرونا ویروس ها منتشر شده، توضیح داد: در این مقالات اشاره شده است که ویروسی مشابه کویید ۱۹ از خفاش جدا شده است و با توجه به خصوصیات ژنتیکی که دارد توانایی انتقال به انسان ها را هم دارد.

همه اعضای یک پیکریم...

وی تاکید کرد: این مسئله موید آن است که نباید نسبت به طبیعت بی تفاوت بود؛ زیرا زندگی همه انسان ها وابسته به یکدیگر است و در حال حاضر به خاطر حجم بی شمار سفرهایی که روی کره زمین انجام می شود، اندازه زمین کوچک شده و به همین خاطر می توان در مدت کوتاهی ویروس ها را بر روی کره زمین جا به جا کرد.

منتظر بیماری های ویروسی جدید باشیم!

وی با هشدار نسبت به احتمال جابه جایی ویروس هایی که در بدن بندپایان وجود دارد و می توانند با بارهایی که در سفرها جابه جا می شود، از محیطی به محیط دیگر انتقال یابند، گفت: با توجه به اتفاقاتی که در دوره کنونی رخ می دهد با ویروس های نوپدید زیادی رو به رو خواهیم شد.
این ویروس شناس افزود: از سال ۲۰۰۹ تاکنون سازمان بهداشت جهانی ۶ بار نسبت به بیماری های ویروسی و نوپدید هشدار داده است و اپیدمی بیماری هایی مانند ابولا، سارس و کویید ۱۹ نشانگر حائز اهمیت بودن توجه به بیماری های ویروسی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به مبحث ویروس شناسی و تحقیقات در این زمینه، یادآور شد: با توجه به اینکه از سال ۲۰۰۹ تا کنون 6 تذکر سازمان جهانی بهداشت در مورد بیماری های ویروسی بوده است، اگر مراکز تحقیقاتی بیشتری با تجهیزات کافی در حوزه ویروس شناسی فعالیت کنند، همکاری متخصصان این حوزه در کشور با سازمان جهانی بهداشت توسعه یافته و با توجه به توان محققان و دانشگاهیان امکانات لازم برای تشخیص ویروس های نوپدید فراهم شود، می توان با آمادگی بیشتری در برابر این بیماری ها اقدام کرد.

پیش بینی دانشمندان در مورد ظهور کویید ۱۹!

ویروس شناس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آنچه درمورد وجود دو سویه خفیف و  قوی در کویید ۱۹ گفته می شود، تصریح کرد: برخی افراد با برداشت اشتباهی که از یک مقاله چینی در مورد کویید ۱۹ داشته اند، این باور را در بین عموم اشاعه داده اند که این ویروس دو سویه متفاوت دارد که یک سویه آن باعث یک بیماری خفیف و یک سویه آن باعث نوع حاد بیماری می شود، در حالی که چنین چیزی از نظر علمی تایید نشده و ممکن است انتشار غلط آن در بین مردم جامعه باعث حساسیت زدایی نسبت به مراقبت های بهداشتی شود. 

واعظ جلالی با تاکید بر اینکه افراد نباید خارج از حیطه تخصصی خود اظهار نظر کنند، یادآور شد: این اظهار نظرها تبدیل به شایعه شده و این شایعات به تدریج برای جامعه یک حقیقت علمی می شوند و آن زمان دیگر نمی توان آنها را کنترل کرد.

وی توضیح داد: برخی فکر می کنند تنها کسانی به علت بیماری کرونای جدید در بیمارستان ها بستری می شوند که نوع حاد ویروس را گرفته اند و خطری باقی مردم را تهدید نمی کند؛ در حالی که منبع این اخبار به مطالعه ای در چین بر می گردد که در آن محققان ۱۰۳ ویروس کویید ۱۹ را از نظر ژنتیکی بررسی و در آن چند جهش را مشخص و بر اساس این جهش ها ویروس را به دو دسته تقسیم کرده اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در این مطالعه قید شده است که ۷۰ درصد ویروس هایی که بررسی کرده اند سویه ال دارد، یعنی از آن نوعی است که می تواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود و ۳۰ درصد سویه اس دارد و از آن نوعی است که مستقیم از منشا حیوانی وارد بدن انسان شده است.

 مقاله نامعتبری که جدی گرفته شد

وی افزود: در این مطالعه خطای علمی رخ داده است؛ زیرا به رغم اینکه به طور انتخابی ۷۰ درصد ویروس های بررسی شده از نوع ال بوده است، این طور نتیجه گیری کرده اند که نوع ال که نوع خفیف تر است در حال شیوع و گسترش است و به همین خاطر نباید در مورد این بیماری زیاد نگران بود.

واعظ جلالی تصریح کرد: محققانی از انگلستان از سایت ژورنالی که این مقاله را منتشر کرده درخواست کرده اند که این مقاله را از دسترس خارج کند؛ زیرا اشتباه بسیار فاحشی در آن رخ داده است.
وی توضیح داد: ویروس هایی که ماده ژنتیکی آن ها شبیه به کرونا است، توانمندی تغییر دارند؛ زیرا می خواهند مانند تمام موجودات زنده در طبیعت پایدار بمانند و باید برای این پایداری خود را مطابق با طبیعت تغییر دهند. 

تغییرات پی در پی؛ تاکتیک ویروس ها برای بقا

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: زمانی که زندگی میزبان ویروس کویید ۱۹ یعنی خفاش تهدید شد، این ویروس مجبور شد برای ادامه بقای خود آنقدر تغییر کند تا میزبان جدیدی مانند انسان را برای ادامه حیات خود انتخاب کند.

واعظ جلالی با اشاره به تغییرات ویروس ها، اظهار کرد: تغییرات ویروس ها به دو دسته تقسیم می شود، این تغییرات یا به نفع ویروس و یا به ضرر آن است. ویروس نمی توند تصمیم بگیرد که دقیقا یک جایگاه خاص را در خود تغییر دهد، بنابر این باید اول این تغییر را در خود ایجاد کند تا نتیجه بگیرد این تغییر چه دستاوردی دارد.

وی با بیان اینکه در این تغییرات یک مکانیسم انتخابی رخ می دهد، توضیح داد: یعنی ویروس هایی که تغییرات بهتری انجام داده اند، سالها در طبیعت باقی می مانند و ویروس هایی که تغییرات بدی کرده اند ممکن است نابود شوند.
این ویروس شناس با بیان اینکه از تغییرات ویروس ها برای تولید واکسن نیز استفاده می شود، گفت: برای مثال واکسن سرخجه و سرخک ویروسی است که تغییرات آن را ضعیف کرده است.

وی افزود: دسته بندی این تغییرات بر اساس یک مطالعه کوچک ۱۰۳ موردی و پیش بینی الگوی آن مکانیسم درستی نیست؛ زیرا در حال حاضر با اطلاعات موجود چنین پیش بینی امکان پذیر نیست.

واعظ جلالی تاکید کرد: دسته بندی ویروس کویید ۱۹ به دو سویه اس و ال یعنی خفیف و ضعیف یک شایعه بی اساس است و محققان بر این باورند که ممکن است در حال حاضر مقالاتی منتشر شود که به خاطر اضطرار در شرایط فعلی بدون طی کردن مراحل داوری و اعتبار سنجی وارد فضای علمی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: اظهار نظرهایی که در مورد شیوع بیشتر نوع خفیف کویید ۱۹ انجام می شود از نظر مجامع علمی قابل قبول نیست.

عدم بررسی علائم بالینی بیماران؛ اشتباهی دیگر در مقاله چینی

وی تاکید کرد: در این مقاله چینی وضعیت بالینی بیمارانی که ویروس آن ها مورد مطالعه قرار گرفته، بررسی نشده است و مشخص نیست که آیا فردی که دچار سویه خفیف این ویروس شده، دچار علائم و بیماری خفیفی هم شده است یا خیر.
این ویروس شناس افزود: ویروس به طور تصادف دچار جهش می شود و این جهش ها در طبیعت انتخاب می شوند و بر اساس الگوهای بیماری های ویروسی دیگر که همه گیر شده اند، انتظار داریم ویروس در بدن افراد مختلف تغییر کند.

دو راهی بر سر هم زیستی با میزبان خود یا نابودی!

واعظ جلالی ادامه داد: ویروس قصد ندارد تمام میزبان های خود را از بین ببرد؛ زیرا در این صورت در نهایت خودش هم از بین می رود. ما بر اساس هوشمندی که از ویروس ها سراغ داریم پیش بینی می کنیم ویروس آنقدر تغییر می کند تا در نهایت بتواند به یک هم زیستی مسالمت آمیز برسد.

وی اضافه کرد: این اتفاق زمانی رخ می دهد که سابقه برخورد با این ویروس در جامعه ایجاد می شود و پاسخ ایمنی در بدن افراد به وجود می آید و تعداد افرادی که در جامعه با ویروس برخورد می کنند زیاد شده و در آن زمان همه گیری خاموش می شود.

وی با اشاره به تجربه شیوع سارس در سال ۲۰۰۳ گفت: برای مثال سارس همچنان وجود دارد، اما دیگر نمی تواند همه گیری ایجاد کند و گزارشی از شیوع جدی آن دیده نمی شود.
این متخصص با بیان اینکه در حال حاضر ده ها کشور در جهان به این ویروس آلوده شده اند، گفت: اکنون در اوج این اپیدمی هستیم و انتظار داریم که این ویروس آنقدر تغییر پیدا کند که در نهایت نه شدت همه گیری اولیه را داشته باشد و نه از بین برود.

کویید ۱۹ باز هم مهمان ناخوانده ما می شود؟

واعظ جلالی با بیان اینکه در سالهای آینده هم بروز بیماری کویید ۱۹ دور از انتظار نیست، افزود: اما در آن زمان بیماری کویید ۱۹ با بیماری فعلی تفاوت خواهد داشت و محققان بر اساس اپیدمیولوژی ملکولی ویروس باید بررسی کنند که تکامل ویروس چگونه خواهد بود.

وی تاکید کرد: نمی توان بر اساس رفتار فعلی ویروس انتظار داشت که خود به خود حذف شود. در مقاله چینی مذکور، پیش بینی شده که ویروس خود به خود حذف می شود؛ در حالی که این طور نیست و ویروس برای پایداری خود را تغییر می دهد.

کشف واکسن؛ تنها راه ریشه کنی کویید ۱۹

این ویروس شناس با بیان اینکه با مداخلات انسانی مانند تولید واکسن می توان ویروس را حدف کرد، توضیح داد: برای مثال ویروس آبله به طور کلی ریشه کن شده است، اما این اتفاق با واکسن رخ داده است. 

 تبار کویید ۱۹ را بشناسید

خانواده کرونا ویروس ها شامل گروهی از ویروس ها می شوند که توانایی ایجاد بیماری را در انسان ها و حیوان ها دارند و عامل تعدادی از سرماخوردگی های هرساله ما نیز تعدادی از همین کرونا ویروس ها هستند.
وی با بیان اینکه کرونا ویروس ها می توانند دسته های مختلفی از جانوران از جمله انسان ها را در طبیعت آلوده کنند، افزود: گروه های مختلفی از جانوران وحشی و اهلی در معرض آلودگی با کرونا ویروس ها قرار دارند.
این ویروس شناس با بیان اینکه کرونا ویروس جدید که اول به عنوان کرونا ویروس ووهان شناخته شد، بعد کویید ۲۰۱۹ نام گرفت، گفت: این ویروس هفتمین عضو از اعضای خانواده کروناست که می تواند انسان را آلوده کند.

آیا اقوام کویید ۱۹ تا به حال با انسان ها سر و کار داشته اند؟

واعظ جلالی افزود: در خانواده کرونا ویروس هایی مانند ویروس ۲۲۹E و یاOC۴۳ به عنوان ویروس های ایجاد کننده سرماخوردگی شناخته شدند و به تدریج با ورود ویروسی مانند سارس که عامل بیماری حاد دستگاه تنفسی است و ویروس مرس که به عنوان عامل بیماری حاد دستگاه تنفسی در خاورمیانه شناخته شده، تعداد ویروس هایی از این خانواده که می توانستند انسان را آلوده کنند زیاد شد و در حال حاضر کویید ۲۰۱۹ به عنوان ویروسی که توانایی انتقال انسان به انسان را پیدا کرده وارد جامعه بشری شده است و توانسته آلودگی فراگیری را ایجاد کند. 

کویید ۱۹؛ ویروسی از خانواده تاج دارها

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: خانواده کرونا ویروس ها، ویروس هایی را در برمی گیرند که در زیر میکروسکوپ الکترونی در اطرافشان تاج هایی دیده می شود و ترجمه لغوی این تاج ها کرونا نامیده می شود.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/06/4/484136.jpg

مبتلایان قطعی کرونا در کشور به ۸۰۴۲ نفر رسید/۲۷۳۱ نفر بهبود یافتند

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۸۰۴۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۹۱ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌اند و همچنین ۲۷۳۱ نفر بهبود یافته‌اند.

به گزارش مفدا، کیانوش جهانپور  درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و فوت ناشی از آن در کشور بیان کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۸۸۱ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کل کشور به ۸۰۴۲ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۴ نفر از مبتلایان جدید کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۲۹۱ مورد رسید.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۲۷۳۱ نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و روند بهبودی و ترخیص این بیماران افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

جهانپور درباره تعداد کل بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور به تفکیک استان‌ها گفت: تهران ۲۱۱۴ نفر، قم ۷۵۱ نفر، گیلان ۵۲۴ نفر، اصفهان ۶۱۸ نفر، البرز ۳۳۹ نفر، مازندران ۸۸۶ نفر، مرکزی ۴۱۶ نفر، قزوین ۲۵۷ نفر، سمنان ۲۲۱ نفر، گلستان ۱۷۹ نفر، خراسان رضوی ۲۲۲ نفر، فارس ۱۵۱ نفر، لرستان ۱۷۶ نفر، آذربایجان شرقی ۱۴۶ نفر، خوزستان ۱۱۰ نفر، یزد ۱۲۷ نفر، زنجان ۷۹ نفر، کردستان ۷۸ نفر، اردبیل ۹۱ نفر، کرمانشاه ۵۱ نفر، کرمان ۴۰ نفر، همدان ۷۷ نفر، سیستان و بلوچستان ۴۰ نفر، هرمزگان ۶۹ نفر، خراسان جنوبی ۵۱ نفر، خراسان شمالی ۳۴ نفر، چهارمحال و بختیاری ۳۷ نفر، ایلام ۵۶ نفر، آذربایجان غربی ۷۳ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۱۱ نفر و بوشهر ۱۸ نفر از ابتدا تاکنون به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

وی ادامه داد: استان تهران همچنان بیشترین آمار مبتلا را دارد و استان مازندران هم پس از تهران، بیشترین تعداد ابتلا را دارد. استان خراسان رضوی مقصد مسافرتی برای هفته‌های آتی نخواهد بود و مردم باید این موضوع را مد نظر داشته باشند.

  http://www.mefda.ir/d/2020/03/10/4/484900.jpg

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.