سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۸

کرونا در روزی که گذشت/۱۹ اسفندماه ۹۸

کمیته هماهنگی مقابله با کرونا در تمامی دانشگاه‌ها تشکیل شود/بهبود بیش از ۲ هزار نفر از مبتلایان به کویید ۱۹

کرونا در روزی که گذشت/ ۱۹ اسفندماه

این روزها مردم کشور عزیزمان ایران به واسطه ورود و انتشار ویروس کرونا و مبتلا شدن تعدادی از هموطنانمانْ به بیماری کویید ۱۹ در جدال با یک آزمون بزرگ هستند، آزمونی که برای عبور از آن بیش از همه نیازمند آرامش، همراهی و امید هستیم؛ در این گزارش تلاش داریم مهمترین اتفاقات دوشنبه نوزدهم اسفند ماه در خصوص ویروس کرونا در جامعه دانشگاهی و کشور را مرور کنیم.

به گزارش مفداْ؛ همراهان پایگاه خبری مفدا می‌توانند موضوعات مهم مطرح شده در خصوص ویروس کرونا در کشور را در روز شمار «کرونا در روزی که گذشت» مختص دوشنبه نوزدهم اسفندماه مشاهده کنند.

مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد کرد؛

کمیته هماهنگی مقابله با کرونا در تمامی دانشگاه‌ها تشکیل شود

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در یک بررسی کارشناسی پیشنهاد کرده است کمیته هماهنگی مقابله با کرونا در تمامی دانشگاه‌ها تشکیل شود.

به گزارش مفدا، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در یک بررسی کارشناسی گزارشی با عنوان «نحوه مواجهه نظام آموزشی کشور با ویروس کرونا» منتشر کرده است.

در بخش‌هایی از این گزارش آمده است: ویروس کرونا تاکنون در جهان کشورهای مختلف از جمله ایران را درگیر کرده است.

اگرچه همه اقشار و گروه‌های سنی در معرض خطر این بیماری قرار دارند، اما با توجه به جمعیت بالای دانش آموزان و دانشجویان، تراکم کلاسهای درسی و دانشگاهی، استفاده از امکانات و فضاهای عمومی و مشترک و درنتیجه آن پیامدهای سلامتی و احتمال بالای انتقال ویروس از طریق این دو گروه به آحاد جامعه، مراقبت و کنترل فضاهای آموزشی از نخستین اقدامات کشورهای مبتلا به این بیماری است.

این گزارش تجربه مواجهه نظام آموزشی کشور چین با این ویروس را مورد بررسی قرار داده است.

مواجهه نظام آموزشی چین با ویروس کرونا

آغاز شیوع ویروس کرونا در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین به حدی رسید که مدارس و دانشگاه‌ها از جمله اولین نهادهایی بودند که ازسوی دولت چین تعطیل شدند.

با توجه به خطر انتقال سریع این ویروس به خصوص در مکان‌های پر ازدحام و با عنایت به حجم گسترده جمعیت دانش آموزی و دانشجویی در کشور چین، با گذشت بیش از یک ماه از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها دولت چین تاکنون نیز اجازه بازگشایی به آنها نداده است. مقرر شده این روند تا پایان فوریه ۲۰۲۰ نیز ادامه یابد.

اما سیاست دولت چین در این مدت این بوده است که «مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل است؛ لکن آموزش و یادگیری تعطیل نیست». بر همین اساس سازوکارهای بسیار گسترده ای برای پیشبرد امور آموزشی و تحقیقاتی با تمرکز بر بستر فضای مجازی و آموزش از راه دور طراحی و تدوین کرده اند.

طبق آمار سازمان یونسکو، نظام آموزشی کشور چین دارای حدود ۵۲ میلیون نفر در مقطع پیش از دبستان، ۱۰۲ میلیون نفر در مقطع دبستان، ۹۹ میلیون نفر در مقطع دبیرستان و ۸۹ میلیون نفر نیز در سطح تحصیلات عالی است.

این گزارش به سازوکارهای جدی دولت چین در این خصوص اشاره دارد. از جمله آنها می‌توان به تشکیل کمیته‌ای در هر دانشگاه برای پیگیری‌های فعالیت‌های آن دانشگاه درخصوص مواجهه با ویروس کرونا اشاره کرد.

این کمیته‌ها امور آموزشی، رفت و آمد دانشجویان داخلی و خارجی (تمامی دانشجویانی که در فضاهای خوابگاهی زندگی می‌کنند حق خروج از فضاهای خوابگاهی را ندارند)، بخشنامه‌های صادره و تمام اتفاقاتی که در آن دانشگاه رخ می‌دهد پیگیری، گزارش و اقدام می‌کنند. مقرر شده است تعداد روزهای تعطیل در این ایام از تعطیلات تابستان کم شود.

برگزاری کلاسهای درس در بستر فضای مجازی (ازجمله: WeChat ،Tencent Meeting ،online meeting) از دیگر سازوکارهای دولت چین است. این سازوکار به خصوص برای دروس تئوری، فعالیت‌های تحقیقاتی، پایان نامه‌ها و رساله‌ها که نیاز کمتری به فعالیت‌های آزمایشگاهی دارند، کارایی بیشتری دارد.

دسترسی رایگان به محتوای مقالات، کتاب‌ها، پایان نامه‌ها برای دانش آموزان، دانشجویان و اساتید نیز راهکار سوم است. اکثر دانشگاه‌های کشور چین جزوات آموزشی که سابقاً برای دریافت آنها نیاز به پرداخت هزینه بوده است را در این ایام به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار داده است. در کنار دانشگاه‌ها بسیاری از کتابفروشی ها، فایل الکترونیکی کتاب‌ها را به صورت رایگان در دسترس مخاطبان قرار داده اند.

بخش‌های دیگری از این گزارش به سازوکار دولت چین برای دانش آموزان پرداخته است.

این گزارش در بخش دیگری به ضرورت‌های تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها در ایران اشاره دارد و در ادامه آمده است: تجربه شیوع بیماری‌هایی نظیر آنفلوانزا در مدارس و دانشگاه‌ها نشان می‌دهد که محیط متراکم کلاس‌های درسی مدارس و دانشگاه‌ها محلی برای شیوع بیماری همچون کرونا است به نحوی که در کوتاه‌ترین زمان، این قبیل بیماری‌ها به همه افراد سرایت خواهد کرد.

یک مطالعه جدید در چین بر روی ۴۲۵ مورد مبتلایان به این ویروس نشان می‌دهد که انتقال ویروس از انسان به انسان در تماس نزدیک رخ داده است.

نکته مورد اشاره دیگر پایین بودن سطح امکانات و تجهیزات بهداشتی در مدارس و دانشگاه‌ها و استفاده مشترک از سرویس‌های بهداشتی، سالن‌های غذاخوری، امکانات خوابگاهی، کتابخانه ها، تجهیزات ورزشی است که شیوع و گسترش ویروس کرونا در اینگونه فضاهای آموزشی را سرعت می بخشد.

این گزارش تاکید می‌کند که روش خودمراقبتی که برای پیشگیری از ابتلای به این بیماری توصیه اکید شده است، در جمعیت دانش آموزی اساساً قابل اتکا نیست. لذا علاوه بر احتمال ابتلای دانش آموزان و پیامدهای سلامتی برای آنان می‌تواند زمینه ساز انتقال ویروس به دیگر اعضای خانواده شود.

نکته مهم این است که دوره کمون بیماری ۲ تا ۱۴ روز است و علائم بیماری شامل تب، سرفه و تنگی نفس است. به تعبیری دیگر، ممکن است دانش آموز یا دانشجویی مبتلا به ویروس کرونا بوده و به سبب طولانی بودن دوره کمون، مراقبت‌های ضروری را انجام نداده باشد در حالی که ویروس کرونا طی همین دوره کمون به ویژه در جمعیت متراکم دانش آموزان و دانشجویان می‌تواند به صورت تصاعدی چند هزار فرد را آلوده کند.

پیشنهادات و توصیه‌های مراقبتی برای دانشگاه‌های ایران

این گزارش به توصیه‌های مراقبتی جدی که مراجع دانشگاهی درخصوص ویروس کرونا ارائه داده اند اشاره کرده است.

این توصیه‌ها عبارتند از: حتی الامکان از منزل خارج نشوید، در منزل از اتاق خود خارج نشوید و از سرویس بهداشتی مجزا استفاده کنید.

همه اینها در صورتی است که حدود ۱۳ میلیون دانش آموز و بیش از ۳.۵ میلیون دانشجو، یعنی جمعیتی حدود ۱۶.۵ میلیون نفر روزانه از منزل خارج می‌شوند، از وسایل و امکانات عمومی استفاده می‌کنند و بدون داشتن تجهیزات بهداشتی اولیه با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند.

راهکارهای ارائه شده ازسوی وزارت آموزش و پرورش و وزارتین متولی آموزش عالی و آموزش پزشکی به دانش آموزان و دانشجویان بیشتر از جنس توصیه‌های رعایت بهداشت فردی همچون شست وشوی دست، عدم تجمع در یک مکان واحد، تعطیلی فعالیت‌های ورزشی، توزیع بروشورهای مورد نیاز و مواردی از این دست است.

این در حالی است که از یکسو تجهیزات مراقبت بهداشتی همچون ماسک و محلول‌های ضدعفونی کننده در مدارس و دانشگاه یافت نمی‌شود و دوم آنکه حضور دانش آموزان و دانشجویان در کلاس درس و محوطه مدارس و دانشگاه‌ها، خود به معنای تجمع در مکان واحد است.

بنابراین چنین توصیه‌هایی به ویژه با توجه به شدت شیوع تصاعدی ویروس کرونا به هیچوجه عملیاتی نخواهد بود.

این گزارش تصریح می‌کند: با توجه به طول دوره کمون ویروس کرونا از یکسو و در اختیار نبودن کیت‌های تشخیصی در مدارس و دانشگاه‌ها و نیز جمعیت بالای دانش آموزان و دانشجویان، امکان رصد و پایش لحظه‌ای شیوع این ویروس در مدارس و دانشگاه وجود ندارد.

همچنین توصیه وزارتخانه‌های متولی حوزه آموزش و پرورش عمومی و آموزش عالی به خانواده‌ها مبنی بر عدم حضور فرزندانشان در مدارس و دانشگاه‌ها در صورت بروز علائم بیماری، توصیه‌ای غیرمنطقی و کارشناسی نشده است، زیرا بروز علائم بیماری به معنای آن است که فرد بیمار دوره کمون و نهفتگی بیماری را طی کرده است و در طول آن مدت در کلاسهای درس حضور یافته است که این خود به معنای امکان انتقال بیماری به دیگر افراد است.

مضافاً اینکه واسپاری اختیار به خانواده‌ها در این خصوص باعث نیمه تعطیلی مدارس و عدم امکان ارائه خدمات آموزشی و ایجاد اختلاف در روند یادگیری یاددهی می‌شود.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس راهکارهایی را با هدف کنترل و مقابله بهینه با شیوع و گسترش این بیماری در جامعه و ایجاد وحدت رویه در مدیریت نظام آموزشی کشور پیشنهاد کرده است.

به گزارش مهر، بر اساس این پیشنهاد علاوه بر تعطیلی کلیه مدارس و دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی کشور تا پایان اسفندماه، برای جبران عقب ماندگی‌های تحصیلی به میزان روزهای تعطیل شده به سال تحصیلی افزوده شود.

همچنین تشکیل کمیته هماهنگی مقابله با کرونا در تمامی دانشگاه‌ها به منظور پایش و ارزیابی وضعیت آموزشی و سلامتی دانشجویان دانشگاه و تصمیم گیری درخصوص ضرورت حضور معدود دانشجویان دارای پروژه‌های تحقیقاتی در دانشگاه و خوابگاه از دیگر پیشنهادات این گزارش است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484543.jpg

توصیه‌ معنوی رهبر انقلاب پیرامون تعطیلی اعتکاف امسال/خواندن نماز جعفر طیار

رهبر معظم انقلاب در خصوص محروم ماندن علاقمندان به برگزاری مراسم باشکوه اعتکاف در توصیه‌ای فرمودند که «کسانی که از عمل با فضیلت اعتکاف محروم مانده‌اند، بهتر است در هر یک از این سه روز نماز حضرت جعفر طیار علیه السلام بخوانند».

به گزارش مفدا، عتکاف فرصتی برای شستشوی آلودگی های گناه ، مبارزه با نفس و نورانی ساختن دل و صفا بخشیدن به روح است، اعتکاف برجسته ترین مظهر بندگی در پیشگاه الهی است، سنت اعتکاف از سالیان پیش تا کنون در بین مسلمانان وجود داشته است.

زمان اعتکاف انسان برای رهایی از تعلقات مادی و دلبستگی دنیوی به گوشه خلوت و دور از همه تعلقات مادی پناه می‌برد و با خدای خود نجوا می‌کند تا کدورت وزنگار را از چهره جان بزدایید.

در این میان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همواره با اشاره به برگزاری مراسم معنوی اعتکاف در ایام البیض (۱۳-۱۵) ماه رجب آن را یک فرصت با ارزش برای صفا دادن به دل، توبه و خودسازی دانسته‌اند. مؤمنین و به‌ویژه جوانان نیز در طول سالیان بعد از انقلاب اسلامی با گرایش به این پدیده‌ی معنوی آن را مغتنم شمرده و برای استفاده از این پدیده‌ی معنوی در مساجد شهرها سه روز معتکف شده‌اند.

این مراسم باشکوه و پر برکت در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا و توصیه‌ها و دستورالعمل‌های مجموعه‌های مسؤول برای پرهیز از اجتماع به منظور جلوگیری از ابتلا به این بیماری، مانند دیگر مراسم معنوی کشور لغو شد، از این رو رییس ستاد مرکزی اعتکاف با ارسال نامه‌ای از رهبر انقلاب درخواست کرد برای کسانی که قصد شرکت در مراسم معنوی اعتکاف را داشتند و اکنون از این فیض محروم مانده‌اند توصیه‌ای داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به این نامه و برای استفاده از فرصت ایام‌البیض ماه رجب به تمام مشتاقان مراسم معنوی اعتکاف امسال توصیه‌ای مرقوم داشتند.

متن این پیام که از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR منتشر شد به این شرح است:

بسمه تعالی

«کسانی که از عمل با فضیلت اعتکاف محروم مانده‌اند، بهتر است در هر یک از این سه روز نماز حضرت جعفر طیار علیه السلام بخوانند».

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484570.jpg

سفیر ایران در چین خبر داد؛

پاسخ یک کافی شاپ چینی به محبت یک جوان ایرانی

یک کافی شاپ چینی پاسخ محبت جوان ایرانی که در زمان شیوع کرونا در ووهان ماند و به ایران بازنگشت را داد.

به گزارش مفدا، محمد کشاورززاده سفیر ایران در چین در صفحه توییترش نوشت: سینا کرمی آن جوان دلاور بختیاری را به خاطر دارید که در ووهان ماند. اکنون کافی شاپ واکاندا 34 هزار ماسک اهدا و روی آن نوشته: "سینا، وقتی ما در شرایط سخت بودیم ما را رها نکردی و ایستادی کمک کردی. اکنون سرزمین مادری تو «ایران» در شرایط سخت است. ما تو و کشور تو را رها نخواهیم کرد"

سینا کرمی دانشجوی ایرانی ساکن چین بود که در زمان شیوع کرونا در این کشور، می‌توانست با پرواز چارتری تدارک دیده شده توسط جمهوری اسلامی ایران به کشور خود بازگردد، اما این کار را نکرد و تصمیم گرفت بماند و به مردم ووهان کمک کند. اقدامی که خوشحالی بسیار مردم چین را در پی داشت.

  http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484650.jpg

وزیر بهداشت تاکید کرد؛

انجام تحقیقات همه جانبه در خصوص بیماری کرونا

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای به معاون تحقیقات و فناوری این وزارتخانه بر استفاده از ظرفیت تیم‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در خصوص بیماری کرونا تاکید کرد.

به گزارش مفدا، دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت در این نامه عنوان کرد: با توجه به شیوع  COVID ۱۹در کشور، بررسی جنبه‌های مختلف بیماری، می‌طلبد تا تیم‌های تحقیقاتی متعدد کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی به این امر مهم بپردازند .

وی تاکید کرد: مواردی از قبیل، میزان شیوع، توزیع سنی ابتلا، اثر بخشی رژیم‌های دارویی، میزان مرگ و میر و رابطه آن با سن، جنس و نژاد، تاثیرگذاری نحوه مراقبت‌ها، ماهیت و رفتار ویروس و جهش‌های احتمالی، بررسی روند اپیدمیولوژیک و قدرت سرایت آن، ردیابی منابع اولیه آلودگی، نقاط و تاریخ شروع بیماری درکشور، تاثیر رفتار اجتماعی بر گسترش بیماری، تاثیر بیماری بر بهداشت روان جامعه یا شیوه‌های موثر پیشگیری، عوارض اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بیماری، مقایسه موارد کشورمان با دیگر کشورها و ده‌ها جنبه دیگر می‌تواند موضوعات مهم تحقیقاتی باشد.

دکتر نمکی خاطر نشان کرد: حاصل این تحقیقات می تواند علاوه بر جمع‌آوری مستندات این دوران پر اهمیت، راهگشای همکارانمان در اصلاح رویه‌های اجرایی مبارزه و کنترل بیماری باشد.

به گزارش وبدا، وزیر بهداشت تصریح کرد: یقیناً استفاده از ظرفیت تیم‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور می‌تواند مهمترین ابزار کمک به این تحقیق باشد و در عرصه ملی به‌کار آید.
وی افزود: بدیهی است کلیه معاونت‌ها جهت انتقال اطلاعات و یافته‌های دراختیار، با معاونت تحقیقات و فناوری و تیم دکتر ملک زاده همکاری خواهند کرد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/04/4/483756.jpg

تمجید دبیر شورای اخلاق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سفیران سلامت

دبیر شورای اخلاق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی یادداشتی پزشکان و پرستاران و پرسنل درمانی را در این بحران، حافظان و پاسداران سلامت و جان مردم دانست.

به گزارش مفدا، دکتر محمود عباسی رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه چشم امید همگان به سپاهیان سپیدپوش نظام سلامت دوخته شده است، یاداشتی را منتشر کرد که در آن آمده است:

 این روزها که ایران عزیزمان در تلاطم دریای مواج زمان، گرفتار در محاصره طوفانِ سهمگین کرونا است و دست تقدیر آتشی دیگر بر خرمن مردم افکنده ما را مرهمی جز صبر و شکیبایی نیست. در عین حال که ستیغ نگاهمان به آسمان دوخته ایم و دستانمان در انتظار  باران رحمت الهی است، در قبال این پدیده  تنها  دستان سفیران سلامت را می بینیم که واسطه فیض خدایند و تبلور شفای الهی که گفته اند "و هو یشفین".

در شرایطی که تحریمهای ناجوانمردانه و کمبود دارو و اقلام بهداشتی، جامعه پزشکی و بیماران را بیش از پیش در تنگنا قرار داده است، شیوع لجام گسیخته کرونا، تهدیدی افزون و دردی جانکاه بر دلها نشاند و در این شرایط حساس، چشم امید همگان به سپاهیان سپیدپوش نظام سلامت دوخته شد که در خط مقدم این کارزارند. 

تاریخ گواه صادقی بر این مدعاست که خط مقدم بحرانها در این مرز و بوم از جنگ تحمیلی و تحریم دارویی گرفته تا تهاجم ویروسی کرونا، مدیون دفاع جانانه سپیدجامگان خود باخته‌ای است که با التیام زخمها، غبار غم از چهره رنجور مردم بر می‌پیچند و  تهدیدها را از رخ جامعه و در کوران کرونا می زدایند، بذر امید بر باغچه دلهای هراسان و چشم انتظار بیماران میکارند و با تلاش بی وقفه خود، ارمغان باران بر شاخساران خشک و تکیده این خاک، پدید می‌آورند. 

در وضعیتی که رسانه های معاند، بی پروا و بی ملاحظه، با نشر جعلیات و هراس افکنی، امان ذهن این مردم را بریده اند و جان آنان را در وقفه این پریشانی، زیر سایه سنگین تیک تاک لاشخورها، به لرزه در می‌آورند و حال که پچ پچ ابلیس ها و زنجیر دیوها، وطن را در بند خطر گرفتار کرده است، پزشکان و پرستاران، این فرشتگان سلامت با رشادت و ایثار و عشقی وصف ناپذیر و سعه صدری بی بدیل، بالهای رحمت و شفقت خود را بر پیشگاه جامعه گشوده اند و سرانگشت شفابخش آنان، مرهم زخمهای این سرزمین و نوید بخش گشودن گره‌های کور، گردیده است.

اگر دیروز در شرایط جنگ تحمیلی هرکس میتوانست جان بر کف و تفنگ بر دوش نهاده در خط مقدم با دشمن بعثی کارزار نماید، امروز دیگر این تنها پزشکان و پرستاران و پرسنل درمانی اند که میتوانند در این خط، از سلامت و جان مردم حراست و پاسداری کنند و در این راه، با کمبود تجهیزات و وسایل حفاظتی و در تیررس مستقیم ویروسها، چونان رزمندگانی بی سلاح جان بر طبق اخلاص نهاده‌اند و من در حیرت مانده‌ام که چگونه میتوان شکوه این از خودگذشتی را در قاب ناچیز واژگان به تصویر کشید؟ 

به گزارش ایسنا، تمامی آنچه امروز میتوان بر زبان راند اینکه ای سفیران رحمت و ای پیامبران سلامت شما را سپاس که برای عبور از این بحران مقاوم ایستاده اید و برای رهایی مردم از این پدیده منحوس جان بر طبق اخلاص نهاده اید. بشارت بر شما باد که مردمی مهربان و صمیمی در ستایش از ایثار و فداکاری شما تمام قد ایستاده اند و قدردان تلاشهای صادقانه و شبانه روزی شمایند. به پاس این همه لطف،  شما را می‌ستاییم و بر دستان شما بوسه میزنیم که واسطه فیض خدایید.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484618.jpg  

یک ویروس شناس پزشکی پاسخ داد:

کرونا ویروس چه زمانی خاموش می شود؟

یک ویروس شناس با اشاره به آنچه در مورد وجود دو نوع خفیف و  قوی در کویید ۱۹ مطرح شده است، تصریح کرد: برخی افراد با برداشت اشتباهی که از یک مقاله چینی در مورد کویید ۱۹ داشته اند این باور را در بین عموم اشاعه داده‌اند که این ویروس دو سویه متفاوت دارد که یک سویه آن باعث یک بیماری خفیف و یک سویه آن باعث نوع حاد بیماری می شود، در حالی که چنین چیزی از نظر علمی تایید نشده و ممکن است انتشار غلط آن در بین مردم جامعه باعث حساسیت زدایی نسبت به مراقبت های بهداشتی شود.

به گزارش ایسنا، دکتر مریم واعظ جلالی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه افراد نباید خارج از حیطه تخصصی خود اظهار نظر کنند، یادآور شد: این اظهار نظرها تبدیل به شایعه شده و این شایعات به تدریج برای جامعه یک حقیقت علمی میشوند و آن زمان دیگر نمیتوان آنها را کنترل کرد.

وی توضیح داد: برخی فکر میکنند تنها کسانی در بیمارستانها بستری میشوند که نوع حاد ویروس را گرفته و خطری باقی مردم را تهدید نمیکند در حالیکه منبع این اخبار به مطالعهای در چین بر میگردد که در آن محققان ۱۰۳ ویروس کویید ۱۹ را از نظر ژنتیکی بررسی و در آن چند جهش را مشخص و بر اساس این جهشها ویروس را به دو دسته تقسیم کردهاند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در این مطالعه قید شده که ۷۰ درصد ویروسهایی که بررسی کردهاند سویه "ال" دارد، یعنی از آن نوعی است که میتواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود و ۳۰ درصد سویه "اس" دارد و از آن نوعی است که مستقیما از منشا حیوانی وارد بدن انسان شده است.

مقاله نامعتبری که جدی گرفته شد

وی افزود: در این مطالعه خطای علمی رخ داده است، زیرا علیرغم اینکه به طور انتخابی ۷۰ درصد ویروسهای بررسی شده از نوع ال بوده، این طور نتیجه گیری کرده اند که نوع ال که نوع خفیفتر است در حال شیوع و گسترش است و به همین خاطر نباید در مورد این بیماری زیاد نگران بود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر واعظ جلالی تصریح کرد: محققانی از انگلستان از سایت ژورنالی که این مقاله را منتشر کرده درخواست کردهاند که این مقاله را از دسترس خارج کند زیرا اشتباه بسیار فاحشی در آن رخ داده است.

وی توضیح داد: ویروسهایی که ماده ژنتیکی آن ها شبیه به کروناست، توانمندی تغییر دارند زیرا میخواهند مانند تمام موجودات زنده در طبیعت پایدار بمانند و باید برای این پایداری خود را مطابق با طبیعت تغییر دهند.

تغییرات پی در پی؛ تاکتیک ویروسها برای بقا

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: زمانی که زندگی میزبان ویروس کویید ۱۹ یعنی خفاش تهدید شد، این ویروس مجبور شد برای ادامه بقای خود آنقدر تغییر کند تا میزبان جدیدی مانند انسان را برای ادامه حیات خود انتخاب کند. تغییرات ویروس ها به دو دسته تقسیم می شود، این تغییرات یا به نفع ویروس و یا به ضرر آن است، ویروس نمیتوند تصمیم بگیرد که دقیقا یک جایگاه خاص را در خود تغییر دهد، بنابر این باید اول این تغییر را در خود ایجاد کند تا نتیجه بگیرد این تغییر چه دستاوردی دارد.

وی با بیان اینکه در این تغییرات یک مکانیسم انتخابی رخ میدهد، توضیح داد: یعنی ویروسهایی که تغییرات بهتری انجام داده اند سالها در طبیعت باقی میمانند و ویروس هایی که تغییرات بدی کرده اند ممکن است نابود شوند.

این ویروس شناس با بیان اینکه از تغییرات ویروس ها برای تولید واکسن نیز استفاده می شود، گفت: برای مثال واکسن سرخجه و سرخک ویروسی است که تغییرات آن را ضعیف کرده است. دسته بندی این تغییرات بر اساس یک مطالعه کوچک ۱۰۳ موردی و پیش بینی الگوی آن مکانیسم درستی نیست زیرا در حال حاضر با اطلاعات موجود چنین پیش بینی امکان پذیر نیست.

دکتر واعظ جلالی تاکید کرد: دسته بندی ویروس کویید ۱۹ به دو سویه اس و ال یعنی خفیف و ضعیف یک شایعه بی اساس است و محققان بر این باورند که ممکن است در حال حاضر مقالاتی منتشر شود که به خاطر اضطرار در شرایط فعلی بدون طی کردن مراحل داوری و اعتبار سنجی وارد فضای علمی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: اظهار نظرهایی که در مورد شیوع بیشتر نوع خفیف کویید ۱۹ انجام می شود از نظر مجامع علمی قابل قبول نیست.

عدم بررسی علائم بالینی بیماران؛ اشتباهی دیگر در مقاله چینی

وی تاکید کرد: در این مقاله چینی وضعیت بالینی بیمارانی که ویروس آن ها مورد مطالعه قرار گرفته، بررسی نشده است و مشخص نیست که آیا فردی که دچار سویه خفیف این ویروس شده دچار علائم و بیماری خفیفی هم شده است یا خیر. ویروس تصادفا دچار جهش می شود و این جهش ها در طبیعت انتخاب می شوند و بر اساس الگوهای بیماری های ویروسی دیگر که همه گیر شده اند، انتظار داریم که ویروس در بدن افراد مختلف تغییر کند.

ویروس چه زمانی خاموش می شود؟

دکتر واعظ جلالی ادامه داد: ویروس قصد ندارد تمام میزبان های خود را از بین ببرد زیرا در این صورت در نهایت خودش هم از بین می رود و ما بر اساس هوشمندی که از ویروس ها سراغ داریم پیشبینی میکنیم ویروس آنقدر تغییر میکند تا در نهایت بتواند به یک هم زیستی مسالمت آمیز برسد.

وی اضافه کرد: این اتفاق زمانی رخ می دهد که سابقه برخورد با این ویروس در جامعه ایجاد می شود و پاسخ ایمنی در بدن افراد به وجود می آید و تعداد افرادی که در جامعه با ویروس برخورد می کنند زیاد شده و در آن زمان همه گیری خاموش می شود.

وی با اشاره به تجربه شیوع سارس در سال ۲۰۰۳ گفت: برای مثال سارس همچنان وجود دارد اما دیگر نمی تواند همه گیری ایجاد کند و گزارشی از شیوع جدی آن دیده نمی شود.

این متخصص با بیان اینکه در حال حاضر ده ها کشور در جهان به این ویروس آلوده شده اند، گفت: اکنون در اوج این اپیدمی هستیم و انتظار داریم که این ویروس انقدر تغییر پیدا کند که در نهایت نه شدت همه گیری اولیه را داشته باشد و نه از بین برود.

کویید ۱۹ باز هم برمیگردد؟

دکتر واعظ جلالی با بیان اینکه در سالهای آینده هم بروز بیماری کویید ۱۹ دور از انتظار نیست، افزود: اما در آن زمان بیماری کویید ۱۹ با بیماری فعلی تفاوت خواهد داشت و محققان بر اساس اپیدمیولوژی ملکولی ویروس باید بررسی کنند که تکامل ویروس چگونه خواهد بود.

وی تاکید کرد: نمی توان بر اساس رفتار فعلی ویروس انتظار داشت که خود به خود حذف شود،  در مقاله چینی مذکور، پیش بینی شده که ویروس خود به خود حذف می شود در حالی که این طور نیست و ویروس برای پایداری خود را تغییر می دهد.

کشف واکسن؛ تنها راه ریشه کنی کویید ۱۹

این ویروس شناس با بیان اینکه با مداخلات انسانی مانند تولید واکسن می توان ویروس را حذف کرد، توضیح داد: برای مثال ویروس آبله به طور کلی ریشه کن شده است اما این اتفاق با واکسن رخ داده است. 

 تبار کویید ۱۹ را بشناسید

خانواده کرونا ویروسها شامل گروهی از ویروسها می شوند که توانایی ایجاد بیماری را در انسانها و حیوانها دارند و عامل تعدادی از سرماخوردگیهای هرساله ما نیز تعدادی از همین کرونا ویروس ها هستند. کرونا ویروسها میتوانند دستههای مختلفی از جانوران از جمله انسانها را در طبیعت آلوده کنند و گروه های مختلفی از جانوران وحشی و اهلی در معرض آلودگی با کرونا ویروس ها قرار دارند.

این ویروس شناس با بیان اینکه کرونا ویروس جدید که اول به عنوان کرونا ویروس ووهان شناخته شد، بعد کویید ۲۰۱۹ نامیده شد، گفت: این ویروس هفتمین عضو از اعضای خانواده کروناست که می تواند انسان را آلوده کند.

دکتر واعظ جلالی افزود: در خانواده کروناویروس هایی مانند ویروس ۲۲۹E و یاOC۴۳ به عنوان ویروسهای ایجاد کننده سرماخوردگی شناخته شدند و به تدریج با ورود ویروسی مانند سارس که عامل بیماری حاد دستگاه تنفسی است و ویروس مرس که به عنوان عامل بیماری حاد دستگاه تنفسی در خاورمیانه شناخته شده، تعداد ویروس هایی از این خانواده که میتوانستند انسان را آلوده کنند زیاد شد و در حال حاضر کویید ۲۰۱۹ به عنوان ویروسی که توانایی انتقال انسان به انسان را پیدا کرده وارد جامعه بشری شده است و توانسته آلودگی فراگیری را ایجاد کند.

عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: خانواده کرونا ویروس ها، ویروس هایی را در برمیگیرند که در زیر میکروسکوپ الکترونی در اطرافشان تاجهایی دیده میشود و ترجمه لغوی این تاج ها کرونا نامیده می شود.

وی با بیان اینکه سایز این ویروس ها بزرگ است، توضیح داد: این ویروس ها علاوه بر سایز بزرگ، ظرفیت ژنتیکی بالایی دارند و امیدهای زیادی وجود دارد که بتوانیم در کرونا ویروسها دستورزی های ژنتیکی انجام دهیم تا بتوانیم از آن ها برای درمان به عنوان حامل های دارو استفاده کنیم.

نسبت خانوادگی ویروسها چگونه تشخیص داده میشود؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در ویروسشناسی برای قرار دادن ویروسها در یک خانواده معیارهایی مانند نوع بیماریهای ایجاد شده، راه انتقال، شکل ویروس و شباهت در پاسخ ایمنی وجود دارد و یکی از راه های بسیار مناسب برای قرار دادن ویروس ها در یک خانواده تقسیم بندی بر اساس ژنتیک است و ویروس هایی که از نظر ژنتیکی تا حد مشخصی به یکدیگر شباهت دارند در یک خانواده قرار می گیرند.

نزدیکترین اقوام کویید ۱۹ را بشناسید

دکتر واعظ درباره اینکه کویید ۱۹ با کدام یک از ویروس ها مشتر ک است توضیح داد: در این خانواده ویروسی مانند سارس وجود دارد که توانسته عامل عفونت حاد دستگاه تنفسی باشد و در افراد با سن بالا ریسک مرگ ۵۰ درصدی را ایجاد کرده است، بنابراین کویید ۱۹ از نظر علائم بیشترین شباهت را با سارس داشته است.

این ویروس شناس با اشاره به وجود آمادگی ذهنی برای رویارویی با کویید ۱۹ در پی شیوع سارس و مرس در سالهای گذشته، تصریح کرد: مقایسه این ویروس کرونای جدید با سارس نشان می دهد که این دو ویروس حدودا ۸۰ درصد به یکدیگر شباهت دارند و شباهت این ها با ویروس هایی که از حیوانات جدا می شوند نیز بسیار زیاد است، یعنی این ویروس جدید از نظر ژنتیکی هم به سارس شباهت دارد و هم به ویروسی که از خفاش جدا شده است.

پای کویید ۱۹ چگونه به زندگی انسان ها باز شد؟

وی درباره مخزن و میزبان این ویروس توضیح داد: این ویروس در آغاز در استان ووهان چین و بازار ماهی فروش ها گزارش شد و در این بازار افرادی تردد می کردند که مبتلا به ذات الریه شده و هیچ علت مشخصی برای ذات الریه آن ها به دست نیامده بود و ویژگی مشترک تمام این افراد از نظرمدل زندگی، تردد در آن بازار بود. به نظر می رسد که این ویروس اولین بار توانسته است با جهش ژنتیکی از میزبانی که در طبیعت داشته و احتمالا این میزبان خفاش و یا مورچه خوار فلسدار بوده است، در  بدن انسان تکثیر پیدا کند و آلودگی ایجاد کند.

این ویروس شناس با بیان اینکه این ویروس علاوه بر ورود به بدن انسان، توانسته در بدن انسانها زندگی و عفونت ایجاد کند، درباره ساختار این ویروس از نظر ماندگاری در محیط توضیح داد: تا کنون تحقیقات خیلی کمی در مورد کویید ۱۹ انجام شده است اما سابقه تحقیقات روی سارس و مرس وجود دارد بنابر این پاسخ به این سوال مبنی بر مطالعاتی است که روی پایداری ویروس سارس و مرس بر روی سطوح مختلف انجام شده است.

حفظ چهره؛ مهمترین هنر ویروس ها برای پایداری در محیط

وی با بیان اینکه ویروسها خارج از سلول زنده توانایی تکثیر ندارند و تنها هنری که برای پایداری میتوانند از خود نشان دهند حفظ شکل و قیافه اصلی آنهاست، ادامه داد: علت توانمندی ویروس برای باقی ماندن بر سطوح این است که ویروس در سطح خود ملکولهایی مانند یک کلید دارد و بر سطح سلولهای بدن ما که قرار است ویروس در آنها تکثیر پیدا کند ملکولهایی شبیه به کلید وجود دارد و اگر اتصال قفل و کلید اتفاق بیفتد ویروس میتواند در سلول تکثیر پیدا کند و رطوبت و سرما باعث میشود که ویروس شکل اصلی خود را در محیط حفظ کند.

این عضو هیئت علمی افزود: در گرما شکل این کلید عوض می شود و اگر مدت زیادی خارج از سلول باقی بماند به علت تغییر شکل توانایی حیات در سلول زنده را از دست میدهد و ویروسها نمیتوانند همیشه پایدار باقی بمانند و برای پایداری احتیاج دارند که در محیط مناسب قرار بگیرند زیرا در غیر این صورت بعد از مدتی غیرفعال می شوند.

دکتر واعظ جلالی با بیان اینکه برای غیرفعال کردن ویروس نباید به دنبال روش خاصی گشت، گفت: میتوان با پختن یک ماده غذایی آلوده و یا جوشاندن آب آلوده به ویروس، ویروس را غیرفعال کرد زیرا پروتئین سطح ویروس غیرفعال شده و کلید خود را از دست می دهد.

این ویروس شناس ادامه داد: پایداری ویروسها بر روی سطوح از چند ساعت تا چند روز است و بر اساس ویژگی های غشایی خود میزان پایداری آن ها متفاوت است.

کلید ویروس را چگونه غیرفعال کنیم؟

وی با بیان اینکه ویروسهایی که پوشش دارند از جمله هپاتیت نوع بی، سی، اچ آی وی، کرونا ویروس و عامل تبخال، نسبت به شرایط محیطی حساس ترند ، افزود: از آنجاکه پوشش این ویروسها از نوع چربی است حلال چربی می تواند آن ها را غیرفعال کند و استفاده از حلال های چربی مانند صابون می تواند کلید را از ویروس بگیرد.

دکتر واعظ جلالی ادامه داد: تحقیقات نشان داده این ویروس ها به علت پوشش در محیط پایداری ندارند و این نوع ویروس های پوشش دار تنها از چند ساعت تا پنج روز می توانند شکل اصلی خود را در محیط حفظ کنند. البته تحقیقات در مورد پایداری ویروس ها بر روی سطوح مختلف نشان داده است که کرونا ویروس ها بر روی کاغذ حدود چهار ساعت زنده می ماند زیرا کاغذ رطوبت را می گیرد و ویروس را غیر فعال می کند.

دکتر واعظ جلالی با بیان اینکه این نوع ویروس بر روی دستکش جراحی نیز بعد از چند ساعت غیر فعال می شود یادآور شد: اما ویروس کرونا بر روی سطح فلز پایداری بیشتری دارد.

آیا نقره خاصیت ضد ویروسی دارد؟

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه فلزاتی مانند نقره تنها در صورتی میتوانند ویروس را جذب کنند که فعال باشند تا یون های آنان ویروس را جذب کند، تصریح کرد: نقرهای که در ساختار ظرف و سطوح استفاده شده است چنین خاصیتی ندارد و تنها نقره ای چنین خاصیتی دارد که در محیط آزمایشگاهی با آن کار انجام می شود.

وی با بیان اینکه ویروس بر روی سطح فلزی میتواند تا پنج روز زنده بماند گفت: تحقیقات خیلی زیادی در مورد پایداری ویروس کرونا بر روی پارچه انجام نشده است اما بر روی پلاستیک می تواند تا چند روز باقی بماند و بنابر این لازم است برای جلوگیری از ابتلا به ویروس در مورد پارچه هم احتیاط شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه وجود ویروس ای نوپدید را یکی از معضلات قرن فعلی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه ۷۰ درصد ویروس های نوپدید منشا حیوانی دارند، باید به این مسئله توجه کنیم که اهمیت به طبیعت بسیار ضروری است و مسئله محیط زیست نباید یک موضوع حاشیه ای در نظر گرفته شود.

ویروس های نوپدید؛ انتقام طبیعت از بشر!

این ویروس شناس تاکید کرد: یکی از مسائل مهم در مورد ویروس های نوپدید تغییر سبک زندگی انسان هاست زیرا انسان ها هر روز بیشتر از روز قبل در طبیعت دخالت کرده اند و اکوسیستم های طبیعت را به خاطر منافع دستکاری کرده و سطح تماس خود را با آن ها افزایش داده اند در نتیجه ویروس ها که موجودات هوشمندی هستند تغییر کرده و توانسته اند میزبان های جدیدی برای خود پیدا کنند.

وی ادامه داد: زمانی که میزبان های جانوری از ویروس ها گرفته شوند ویروس ها مجبور اند برای پایداری در محیط خود را تغییر دهند.

این ویروس شناس با بیان اینکه برخی از این تغییرات به ضرر ویروس و برخی از آن ها به نفع ویروس است یادآور شد: به همین خاطر این ویروس کرونای جدید با جهش توانسته از خفاش و یا مورچه خوار به انسان برسد.  در مورد حیوانات خانگی باید آسوده خاطر بود زیرا حیوانات خانگی معاینه پزشکی می شوند و وارد طبیعت نمی شوند اما از آنجایی که کرونا ویروسها میتوانند حیواناتی مانند اسب را نیز آلوده کنند بنابراین بهتر است که منتظر تحقیقات بیشتر بر روی این موضوع بمانیم.

آیا حیوانات خانگی می توانند میزبان کویید ۱۹ باشند؟

وی با بیان اینکه احتمال آلودگی حیوان خانگی مانند گربه به کویید ۱۹ خیلی ضعیف است، گفت: نباید نگران آلودگی گربه به این ویروس باشیم زیرا آلودگی به این ویروس مشروط بر آن است که کویید ۱۹ در مدت زمان کوتاهی آنقدر تغییر کند که بتواند میزبان خود را تغییر داده و آن را آلوده کند که این مسئله این تغییر نیازمند سالها زمان است.

پیش بینی دانشمندان در مورد ظهور کویید ۱۹!

دکتر واعظ جلالی با اشاره به برخی مقالات علمی که در سال ۲۰۱۳ در مورد کرونا ویروس ها منتشر شده است توضیح داد: در این مقالات اشاره شده است که ویروسی مشابه کویید ۱۹ از خفاش جدا شده است و با توجه به خصوصیات ژنتیکی که دارد توانایی انتقال به انسان ها را هم دارد.

همه اعضای یک پیکریم...

وی تاکید کرد: این مسئله موید آن است که نباید نسبت به طبیعت بی تفاوت بود زیرا زندگی همه انسان ها وابسته به یکدیگر است و در حال حاضر به خاطر حجم بی شمار سفرهایی که روی کره زمین انجام می شود اندازه زمین کوچک شده و به همین خاطر می توان در مدت کوتاهی ویروس ها را بر روی کره زمین جا به جا کرد.

منتظر بیماری های ویروسی جدید باشیم!

وی با هشدار نسبت به احتمال جابه جایی ویروس هایی که در بدن بندپایان وجود دارد و می توانند با بارهایی که در سفرها جابه جا می شود از محیطی به محیط دیگر انتقال یابند،گفت: با توجه به اتفاقاتی که در دوره کنونی رخ می دهد با ویروس های نوپدید زیادی رو به رو خواهیم شد.

این ویروس شناس افزود: از سال ۲۰۰۹ تا کنون سازمان بهداشت جهانی شش بار نسبت به بیماری های ویروسی و نوپدید هشدار داده است و اپیدمی بیماری هایی مانند ابولا، سارس و کویید ۱۹ نشانگر حائز اهمیت بودن توجه به بیماری های ویروسی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به مبحث ویروس شناسی و تحقیقات در این زمینه، یادآور شد: با توجه به اینکه از سال ۲۰۰۹ تا کنون  شش تذکر سازمان جهانی بهداشت در مورد بیماری های ویروسی بوده است، اگر مراکز تحقیقاتی بیشتری با تجهیزات کافی در حوزه ویروس شناسی فعالیت کرده، همکاری متخصصان این حوزه در کشور با سازمان جهانی بهداشت توسعه یافته و با توجه به توان محققان و دانشگاهیان امکانات لازم برای تشخیص ویروس های نوپدید فراهم شود، می توان با آمادگی بیشتری در برابر این بیماری ها اقدام کرد.

کرونا ویروس چه زمانی خاموش می شود؟

معاون دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی:

۵۰ دانشجوی خارجی شهید بهشتی در واحدهای جداگانه اسکان یافتند

معاون دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی گفت: پس از شیوع ویروس کرونا حدود ۵۰ دانشجوی غیر ایرانی که بلیت بازگشت به کشورشان بسیار گران بوده و از لحاظ مالی امکان بازگشت نداشته اند، در واحدهای جداگانه خارج از خوابگاه اصلی، استقرار داده شده اند.

به گزارش مفدا، صمد حاج جباری گفت: دانشجویان غیرایرانی دانشگاه شهید بهشتی پس از شیوع ویروس کرونا در ایران، به حداقل ممکن رسیده و دیگر در خوابگاه ها مستقر نیستند و در محل دیگری که به صورت سوئیت های جداگانه و با نام خوابگاه خودگردان دانش پژوهان، اسکان داده شدند.

وی اظهار داشت: ۲۰ دانشجوی غیرایرانی دختر و ۳۰ دانشجوی غیر ایرانی پسر که از جمله دانشجویان آفریقا هستند، پس از شیوع ویروس کرونا در ایران مانده اند.

مسوول کمیته اجرایی تدابیر پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا در دانشگاه شهید بهشتی گفت: تدابیری اندیشیده شد تا برخی از آنها که مجبور بودند اینجا بمانند، از جریان زندگی عمومی در خوابگاه، فاصله بگیرند.

حاج جباری همچنین گفت: در راستای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا پایش سلامت و ارزیابی اولیه دانشجویان غیرایرانی این دانشگاه از نظر ابتلا به این بیماری انجام شد و اخیرا نیز این دانشجویان، مجددا مورد پایش قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه البته دانشگاه از لحاظ حضور فیزیکی دانشجویان تعطیل است، اما آموزش تعطیل نشده است، توضیح داد: با توجه به زیرساخت های مطلوب فناوری اطلاعات در دانشگاه شهید بهشتی، اکنون کلاس های درس به صورت الکترونیکی برگزار می شود و فعالیت های آموزشی ادامه یافته و دایر است.

حاج جباری ادامه داد: پیش از آنکه بیماری کرونا در کشور شیوع یابد و از زمان گسترش در چین؛ مرکز بهداشت و درمان دانشگاه شهید بهشتی، یک سری تدابیر پیشگیرانه را در نظر گرفت و برای کل خوابگاه ها اطلاعیه هایی در زمینه رعایت بهداشت فردی و محیطی صادر کرد.

به گفته وی، در تمام ۱۵۰۰ اتاق خوابگاهی، قبل از شیوع ویروس در ایران، موارد پیشگیرانه و بهداشتی الزامی مطرح و در خوابگاه ها به دانشجویان ابلاغ شد.

 معاون دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: پس از آن نیز شاهد بودیم شرایط به گونه ای شد که دانشگاه ها برای ضدعفونی کردن مجبور به تخلیه خوابگاه ها شدند. 

حاج جباری توضیح داد: ستادی در این زمینه با عنوان کمیته «مدیریت پیشگیری از آلودگی با ویروس کرونا» در دانشگاه شهید بهشتی تشکیل شد. همان روز ایجاد کمیته، با مدیریت های مختلف دانشگاه مکاتباتی انجام و برای هرکدام موارد اجرایی ابلاغ شد که دقت در نظافت و شستشوی محیط و گندزدایی سرویس ها از آن جمله بود.

به گفته وی، حتی پیش از اینکه این اتفاق ها رخ دهد، از همان روزها، ورود به خوابگاه ها با اثر انگشت دانشجویان، متوقف شد.

حاج جباری گفت: تا زمانی که خوابگاه ها را تخلیه کردیم، هیچ مورد ابتلا به کرونا در دانشگاه وجود نداشت. حتی مورد مشکوک نیز در دانشگاه شهید بهشتی مشاهده نشد.

معاون دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی توضیح داد: ما حتی در ابتدای اعلام شیوع ویروس کرونا در ایران، فهرست دانشجویان اهل قم را احصا کردیم و قبل از اعلام وزارتخانه،‌ به دنبال تماس با این دوستان بودیم که اگر آخر هفته را به قم سفر داشتند آنها را کنترل کنیم که خود وزارت علوم چارچوبی را برای تخلیه خوابگاه ها تعیین کرد.

به گزارش ایرنا، گفتنی است ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تاکنون به بیش از ۱۰۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با ارائه آخرین آمار اعلام کرد: تاکنون ۶ هزار و ۵۶۶ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۱۹۴ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌اند و همچنین تعداد بهبود یافتگان به ۲ هزار و ۱۳۴ نفر رسیده است.

http://www.mefda.ir/d/2020/02/05/4/470683.jpg

رییس علوم پزشکی استان مرکزی عنوان کرد:

وضعیت نگران‌کننده کرونا در ساوه/ضرورت چاره‌اندیشی برای خستگی کادر درمانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: شیوع بیماری کرونا در ساوه با توجه به آمار بالا و محدودیت این شهرستان درحوزه ظرفیت تخت‌های بستری، همچنان نگران کننده است.

دکتر سیدمحمد جمالیان امروز دوشنبه ۱۹ اسفندماه در آئین تکریم و معارفه رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه که در سالن جلسات فرمانداری ویژه ساوه برگزار شد، اظهار کرد: در هنگام بحران باید همدلی و هم افزایی بیشتری در مجموعه درمان وجود داشته باشد و این همدلی در شهرستان ساوه که وضعیت آن نگران کننده است ضرورت دوچندان دارد.

وی با تقدیر از پذیرش مسئولیت علوم پزشکی ساوه در هنگام بحران اشاره کرد و افزود: شیوع بیماری کرونا در حال حاضر از حالت اپیدمی خارج و به پاندمی تبدیل شده و باید همه دست‌به‌دست هم دهیم تا این ویروس منحوس را شکست دهیم.

دکتر جمالیان با تاکید بر اینکه ظرفیت شهرستان‌های ساوه و زرندیه در حوزه درمان، مشخص و به نوعی محدود است، اظهار کرد: در حوزه پیشگیری و درمان باید به گونه‌ای مدیریت کرد که کمترین بحران و تنش بوجود آید.

وی تصریح کرد: خستگی و فرسایش کادر درمانی و پرستاری بدلیل افزایش مراجعین یک تهدید برای حوزه سلامت بشمار رفته و برای جلوگیری از این مشکل باید راهکار اندیشیده شود تا در ایام تعطیلات نوروزی با بحران نیروی انسانی مواجه نشویم.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از خستگی نیروی انسانی نباید همه مراکز درگیر شوند  بلکه باید با تأسیس نقاهتگاه از کاهش انرژی و توان کادر درمانی جلوگیری کنیم و اگر این موضوع جدی گرفته نشود قطعا در ایام نوروز با مشکل مواجه خواهیم بود.

رییس سابق دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز گفت: ارتقای شاخص‌های درمانی و بهبود سلامت  از اولویت‌های کاری بنده در مدت بیش از دو سال مسئولیت در سمت دانشکده علوم پزشکی بود.

دکتر عباس نیک روش افزود: با گذشت حدودا ۲۰ روز از شیوع بیماری کرونا هم اکنون تنها دو پنجم ظرفیت قابل تخصیص بیمارستان مدرس برای ارائه خدمات درمانی به بیماران کرونایی و سایر مراجعین  اشغال شده است و نزدیک به سه پنجم ظرفیت خالی است که نشانگر تلاش صادقانه افزون بر ۱۸۰۰ نفر از کارکنان حوزه سلامت است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484616.jpg  

رئیس دانشکده علوم پزشکی مراغه:

عملیات گندزدایی اماکن مختلف شهرستان مراغه به صورت روزانه انجام می شود

عملیات گندزدایی اماکن مختلف شهرستان مراغه با همکاری بسیج جامعه پزشکی، بسیج سازندگی و سپاه ناحیه مراغه و به صورت روزانه انجام خواهد شد.

به گزارش مفدا مراغه،این عملیات با همکاری بسیج جامعه پزشکی، بسیج سازندگیو سپاه ناحیه مراغه و به صورت روزانه انجام خواهد شد.

 رئیس دانشکده علوم پزشکی با اعلام این خبر گفت: طی این عملیات  معابر عمومی، مجتمع های پزشکی، ایستگاه راه آهن، ایستگاه های اتوبوس، آزمایشگاهها، مطب های خصوصی و سایر اماکن عمومی گندزدایی خواهد شد.
 
دکتر تنومند گفت: پیشگیری از انتشار ویروس کرونا از اقدامات اولیه است که باید همه مان مسئولیت آن را بر عهده بگیریم و حال که همه نهادها پای کار هستند و در این کار ورود کرده اند امیداریم همشهریان عزیز هم با رعایت نکات بهداشتی ما را در این خصوص یاری کنند.
 وی افزود: برای اجرای این عملیات از ظرفیت نیروی های جهادی بسیج استفاده می شود و همکاران ما هم در کنار آنها هستند تا ضمن گندزدایی فرهنگ سازی در این خصوص هم صورت گیرد.  

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484612.jpg

راهنمای آموزش مجازی دروس معارف در دانشگاه‌ها

دانشجویان به ازای هر جلسه حضوری باید دو جلسه مجازی بگذرانند؛ به‌طورمثال اگر استاد درس مربوط سه جلسه جبرانی در نظر بگیرد دانشجویان باید موضوعات آن درس را انتخاب کنند و در مجموع حداقل شش جلسه بگذراند؛ البته دانشجویان می‌توانند تعداد جلسات درسی خود را با استاد نیز هماهنگ کنند.

به گزارش مفدا، معاونت آموزشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها  با ابلاغ بخشنامه‌ای به گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌های سراسر کشور امکان ارجاع دانشجویان به بسته‌های آموزش مجازی متناسب با موضوع هر گرایش از دروس معارف اسلامی را فراهم کرده است.

طبق این بخشنامه، دانشجویان با مراجعه و گذراندن دروس آموزش مجازی، علاوه بر جبران جلسات لغوشده، بخشی از نمره آزمون نهایی پایان ترم و نیز نمره تشویقی فعالیت کلاسی را از سوی استادان محترم دریافت خواهند کرد.

چنانچه بر اساس برنامه‌ریزی هر دانشگاه، ظرفیت آموزش مجازی در اختیار گروه معارف قرار گیرد و یا برخی استادان تمایل به ارائه فایل صوتی در پیام‌رسان‌های داخلی (سروش، ایتا، بله) داشته باشند، با رعایت ملاحظات قانونی و با هماهنگی مدیریت امور گروه‌های معارف استفاده از این فرصت نیز میسر خواهد بود.

در این طرح آموزشی هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت گذراندن درس‌های مجازی از دانشجویان دریافت نمی‌شود. اما در سایر خدمات آموزشی که توسط مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان سال‌هاست ارائه می‌شود؛ همانند ارائه درس‌های مهارتی و یا درس‌هایی که گواهی آموزشی آن‌ها به فرآیند درس‌های معارف دانشگاه مرتبط نیست؛ مبلغ اندکی بابت صدور گواهینامه و خدمات فنی آموزش مجازی دریافت خواهد شد.

در خصوص کلیه درس‌های مجازی برای جلوگیری از پاسخ‌های حدسی کاربران در هنگام آزمون و جهت پیشگیری از اختلال در روند آموزشی و تأمین کیفیت آموزش‌های مجازی؛ براساس روش استانداردی که در همه سامانه‌های مجازی معتبر دنیا پیش‌بینی شده، کاربرانی که قوانین آزمون را رعایت نکرده و با پاسخ حدسی فرآیند آموزشی را مختل نمایند مشمول جریمه خواهند شد.

راهنمای آموزش مجازی دروس معارف دانشگاه

دانشجویان ابتدا وارد سایت ec.nahad.ir شوند، درصورتی‌که دانشجویان ثبت‌نام نکرده‌اند؛ روی گزینه ثبت نام کلیک کرده و کد ملی خود را وارد کنند و سپس اطلاعات مربوط به خود را وارد سیستم کنند. همچنین رمزی که برای خود ثبت می‌کنند باید حداقل هشت کاراکتر داشته باشد سپس بر روی گزینه ورود به دوره جبرانی کلیک کرده و دروس معارفی که از اینترنت اخذ کردند را از لیست انتخاب کنند.

دانشجویان به ازای هر جلسه حضوری باید دو جلسه مجازی بگذرانند؛ به‌طورمثال اگر استاد درس مربوط سه جلسه جبرانی در نظر بگیرد دانشجویان باید موضوعات آن درس را انتخاب کنند و در مجموع حداقل ۶ جلسه بگذراند؛ البته دانشجویان می‌توانند تعداد جلسات درسی خود را با استاد نیز هماهنگ کنند.

دانشجویان باید در نظر داشته باشند که شرط فعال شدن فایل‌های آموزشی هر جلسه، قبولی در آزمون جلسه پیشین است.

به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران، در پایان دانشجویان با سپری کردن آخرین آزمون هر جلسه می‌توانند گواهی قبولی دریافت کنند؛ باید از این گواهی پرینت بگیرند تا با ارائه آن به استاد، نمره آن درس را به دست آورند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484608.jpg

کمپین « مهر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی » برای پشتیبانی از تیم درمانی بیماران کرونایی، راه اندازی شد

کمپین « مهر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی » توسط معاون درمان این دانشگاه، برای پشتیبانی از تیم درمانی بیماران کرونایی در بیمارستان روانپزشکی رازی، راه اندازی شد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ دکتر " بیژن خراسانی " معاون درمان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در گفت وگو با خبرنگار مفدای دانشگاه، درباره این کمپین گفت: بیمارستان روانپزشکی رازی (از جمله مراکز درمانی این دانشگاه) بعنوان بزرگترین بیمارستان روانپزشکی کشور و خاورمیانه که دارای بیش از ۱۳۰۰ بیمار است و جمع بزرگی از آنان را بیماران مزمن با اقامت دائمی تشکیل می دهند که خانواده ای برای حمایت ندارند و یا خانواده ها از پذیرش آنان سر باز می زنند، مستثنی از جامعه نیست، و احتمال ابتلای این بیماران و کادر درمانی و اداری این بیمارستان به ویروس کرونا نیز وجود دارد.

    وی با اشاره به احتمال شیوع بیشتر ویروس کرونا طی دو سه هفته آینده در تهران، افزود: با توجه به شرایط پیش رو در جامعه و برای محافظت از بیماران و کادر اداری و درمانی مجموعه روانپزشکی رازی، بخش بوعلی را که جدای از بخش های بستری بیماران اعصاب و روان قرار دارد، برای بیماران مشکوک به کرونا در نظر گرفتیم تا در صورتی که امکان پذیرش اولیه در مراکز درمانی سطح شهر برایشان نبود، در بخش بوعلی بستری کرده و توسط پزشکان و کادر درمانی مجموعه رازی، امور تشخیصی و درمانی برای آنان آغاز شود تا در اولین فرصت و با گرفتن پذیرش از مراکز درمانی مخصوص بیماری کرونا، این بیماران منتقل شوند.

    وی تصریح کرد: اما آنچه که بیش از هر چیز مورد توجه قرار گرفته است، تعداد محدود اعضای تیم درمانی بیماران کرونایی در بیمارستان رازی است که در صورت شیوع بالا طی روزهای آینده، نیاز به تقویت و پشتیبانی دارد و تشکیل کمپین « مهر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی » ، برای جذب نیروهای متخصص و پشتیبان جهت تقویت تیم درمانی در وضعیت اضطراری و افزایش شیوع بیماری است و تمامی افراد در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و خارج از مجموعه این دانشگاه، می توانند با عضویت در این کمپین، آمادگی خود را جهت کمک به تیم درمانی بیمارستان رازی در وضعیت بحرانی شیوع کرونا، اعلام کنند.

    دکتر خراسانی تاکید کرد که اعضای تشکل های غیردولتی و خیران سلامت در تخصص های مختلف مانند " متخصصان عفونی، متخصصان بیماری های داخلی، طب اورژانس، بیهوشی و پزشکان عمومی، پرستاران و بهیاران و همچنین، افراد با مهارت رانندگی و نیروهای خدماتی " می توانند داوطلبان پشتیبان و تقویت کننده تیم درمانی در مواقع اضطراری باشند که از طریق عضویت در کمپین « مهر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی » آمادگی خود را اعلام کرده و درصورت لزوم، با فراخوان آنان از سوی معاونت درمان دانشگاه، به تیم درمانی بیماران کرونایی در بیمارستان روانپزشکی رازی که تحت پوشش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است، بپیوندند.

    معاون درمان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهارداشت: از چند روز گذشته که راه اندازی این کمپین، به هیات رئیسه دانشگاه و پس از تایید، به معاونت درمان وزارت بهداشت کشورمان پیشنهاد، و با استقبال این معاونت و معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور روبه رو شد، حدود صد نفر از متخصصان و نیروهای پشتیبانی، آمادگی خود را برای کمک به تیم درمانی دانشگاه اعلام کردند.

    دکتر خراسانی همچنین در تکمیل اهداف تشکیل این کمپین افزود: آنچه مسلم است، اگر طی روزهای آینده حتی نیازی به فراخوان این نیروهای داوطلب عضو کمپین هم نباشد، تشکیل این کمپین در تقویت روحیه و سلامت روانی کادر درمانی فعلی که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا فعالیت شبانه روزی دارد، بسیار موثر خواهد بود و این پیام را به آنان می رساند که « شما در این مبارزه تنها نیستید و هر زمان که نیاز به کمک داشته باشید، افراد داوطلب آماده کمک و پشتیبانی از شما خواهند بود ».

    وی بعنوان معاون درمان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که دو بیمارستان و دو کلینیک پزشکی و توانبخشی را تحت پوشش دارد، در مورد فعالیت های این دانشگاه برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در بیمارستان های تابعه، اظهارداشت: از روزهای اولیه شیوع بیماری در تهران، تدابیر بهداشتی و مدیریتی در بیمارستان ها اعمال شد که " ترخیص برخی از بیماران بستری در بیمارستان توانبخشی رفیده با نظر پزشک معالج و اجرای مراحل پایانی درمان و توانبخشی در منزل، ممنوعیت ملاقات بستگان بیماران بستری در این بیمارستان و استفاده از روش دورکاری برای پرسنل و کارکنان اداری و به حداقل رساندن ترددها و حضور کارکنان در بیمارستان ها "، از جمله این تدابیر است.

    دکتر خراسانی افزود: اما ساختار، نوع بیماری و شرایط بسیاری از بیماران در بیمارستان روانپزشکی رازی، این امکان را نمی دهد که بیماران بستری را زودتر ترخیص کنیم، لذا برای پیشگیری از ابتلای بیماران و کادر درمانی و اداری این بیمارستان به ویروس کرونا، پروتکل های بهداشتی همچون تجهیز تمامی بخش ها به امکانات بهداشت فردی (دستکش، ماسک، محلول های ضدعفونی دست) و بهداشت محیط اجرا می شود، ضمن آنکه دستگاه تب سنج در ورودی مرکز درمانی روانپزشکی رازی نصب شده است تا وضعیت سلامتی پرسنل و کارکنان در بدو ورود به مرکز کنترل شود، و دستگاه سنجش اکسیژن نیز در تمامی بخش ها موجود است تا در صورت افت اکسیژن بیماران و یا پرسنل، سریعا نسبت به بررسی وضعیت سلامتی آنان اقدام شود.

    وی ادامه داد: شیفت بندی کارکنان و پرسنل در بخش ها، درهر ۲۴ ساعت تغییر می کند تا حتی المقدور از ترددهای بیشتر جلوگیری شود و کارکنان نیز مجبور به حضور هر روزه در مرکز درمانی نداشته باشند.

    وی در مورد اقلام و لوازم بهداشتی مورد نیاز جهت پیشگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا در بیمارستان ها و کلینیک های تحت پوشش نیز گفت: تمامی بخش های مراکز درمانی تحت پوشش همه امکانات مربوط به بهداشت فردی و محیطی را دارند، ضمن آنکه سوپروایزرهای این مراکز درمانی، هر شب علاوه بر گزارش های معمول خود، گزارشی از میزان مصرفی و ذخیره موجود از امکانات را مستقیما برای اینجانب (معاون درمان دانشگاه) می فرستند و خوشبختانه تاکنون وضعیت را در حد قابل قبول و مورد رضایت نگه داشته ایم.

   معاون درمان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: آنچه که مسلم است، مراکز درمانی ما مستثنی از وضعیت جامعه نیستند و شرایطی که بر جامعه حاکم می شود، مراکز درمانی را هم به نوعی متاثر می سازد و با توجه به اینکه تعداد اعضای تیم درمانی بیماران کرونایی در بیمارستان روانپزشکی رازی محدود است، باید پیش بینی افراد جایگزین را برای مواقع اضطراری داشته باشیم که ان شاالله با جذب نیروهای داوطلب از طریق کمپین « مهر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی »، درصورتی که طی دو سه هفته آینده با شیوع بیشتر و وضعیت اضطراری روبه رو شدیم، بتوانیم از نیروهایی که اعلام آمادگی کردند، در تیم درمانی و پشتیبانی این بیماران استفاده کنیم.

    لازم به ذکر است، لینک مربوط به فرم داوطلبی و عضویت در کمپین « مهر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی » در ابتدای این خبر درج شده است تا داوطلبان برای عضویت در این کمپین، با کلیک بر روی این لینک و تکمیل فرم داوطلبی، آمادگی خود را جهت تقویت و پشتیبانی از کادر درمانی بیماران کرونایی در بیمارستان روانپزشکی رازی اعلام کنند.

   همچنین، شماره حساب دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای جمع آوری هدایای نقدی و کمک های مردمی بمنظور کمک به فعالیت های مربوط به « کمپین مهر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی » و پیشگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا در بیمارستان روانپزشکی رازی، به شماره شبا  ( IR ۳۹۰۱۳۰۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۷۰۰۰۰۱۶۵ ) ارائه شده است و خیران و افراد نیکوکار می توانند وجوه و هدایای نقدی خود را به این شماره شبا واریز نمایند.

   گفتنی است، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تحت نظارت وزارت بهداشت و از طریق دو بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده و روانپزشکی رازی و دو کلینیک پزشکی – توانبخشی اسماء و نظام مافی و بکارگیری توان علمی و تخصصی اعضای هیات علمی که از متخصصان بنام کشور می باشند، انواع خدمات حیطه فعالیت خود را به بیماران و نیازمندان جامعه ارائه می دهد.

   مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین مرکز روانپزشکی کشور و خاورمیانه، در منطقه امین آباد شهر ری (جنوب تهران)  واقع شده است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484607.jpg

به همت کانون "خیریه همیاران زندگی" دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی؛

کمک های نقدی جهت تهیه مواد شوینده برای ساکنان منطقه محروم محمودآباد در جنوب تهران، جمع آوری می شود

کانون "خیریه همیاران زندگی" دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، در اجرای مرحله سوم برنامه کمک به پیشگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا در منطقه محروم محمودآباد در جنوب تهران، کمک های نقدی خیران و افراد نیکوکار جهت تهیه مواد شوینده برای ساکنان این منطقه را جمع آوری می کند.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ کانون خیریه دانشجویی این دانشگاه طی یک برنامه با حمایت مدیریت فرهنگی دانشگاه و چند تن از اعضای هیات علمی، نسبت به جمع آوری کمک های نقدی افراد نیکوکار و تهیه صابون و مواد شوینده و آموزش ساکنان منطقه محروم محمودآباد تهران در استفاده از مواد شوینده جهت رعایت بهداشت فردی و خانوادگی برای پیشگیری از گسترش شیوع کرونا در این منطقه اقدام می کند.

   " یوسف رضایی" مدیر اداره فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره این برنامه که در جهت کمک به پیشگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا در مناطق محروم، شکل گرفته است، گفت: دو مرحله از این برنامه طی روزهای گذشته و با شیوع ویروس کرونا در تهران آغاز شد که در قالب اطلاع رسانی عمومی برای رعایت بهداشت فردی و خانوادگی (شستشوی مرتب دست ها و سطوح اطراف در محل زندگی و کار، استفاده از مواد غذایی پخته شده،  خودداری از حضور در تجمعات و ...) از طریق تلفن و تماس با خانواده های ساکن منطقه انجام شد.

    وی افزود: در مرحله دوم این برنامه، دانشجویان عضو این کانون خیریه با نصب پوستر و پخش اقلام تبلیغاتی در محل های پرتردد مردم منطقه محمودآباد تهران که دارای کوره های آجرپزی است، نسبت به آگاه سازی مردم این منطقه در رعایت بهداشت فردی، خانوادگی و محیط ، اقدام کردند.

    رضایی همچنین اظهارداشت: با توجه به محرومیت منطقه محمودآباد تهران و ساکنان کم درآمد آن، که توان  خرید صابون و مواد شوینده را ندارند، تصمیم گرفته شد تا با جمع آوری کمک های نقدی خیران و افراد نیکوکار، صابون و مواد شوینده مورد نیاز ساکنان این منطقه تهیه و با توزیع در میان خانواده های ساکن، از ابتلای آنان به ویروس کرونا جلوگیری بشود.

     مدیر اداره فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه افزود: خیران و تمامی افراد نیکوکار می توانند کمک های نقدی  خود را با هماهنگی دکتر  نوروزعلی عضو شورای مرکزی کانون خیریه همیاران زندگی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، به حساب اختصاص داده شده برای این منظور واریز نمایند.

     وی شماره تلفن خانم دکتر نوروزعلی  ۰۹۳۹۳۲۹۳۷۹۴  را برای هماهنگی جهت جمع آوری کمک های نقدی  افراد نیکوکار ، ارائه داد تا خیران بتوانند ضمن تماس تلفنی و هماهنگی با ایشان، هدیه های نقدی خود را برای این فعالیت خیرخواهانه ارائه بدهند.

     گفتنی است که پیش از این، دانشجویان عضو کانون خیریه همیاران زندگی، با همراهی و راهنمایی اعضای هیات علمی و اساتید این حوزه، با مراجعه به منطقه محمودآباد شهر ری (کوره آجرپزی)، و بررسی وضعیت کودکان این منطقه، مقدمات و زمینه ارائه خدمات سلامت روان و سلامت اجتماعی برای کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقای تحصیلی کودکان این منطقه را فراهم کردند.

    کانون خیریه همیاران زندگی همچنین تاکنون با حمایت معاونت فرهنگی – دانشجویی و دیگر بخش های دانشگاه، ضمن جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی برای زلزله زدگان و سیلزدگان، با شناسایی توانخواهان دچار ضایعه نخاعی در مناطق محروم از طریق مراکز بهزیستی، و بررسی مشکلات جسمی، بهداشتی و محل سکونت این افراد، نسبت به رفع مشکلات آنان با کمک خیران سلامت، اقدام کرده اند.

     هم اکنون پنج کانون دانشجویی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی فعال هستند که چهار کانون " خیریه و جهادی همیاران زندگی، قرآن و عترت، تماشا و موسیقی " تحت نظارت و حمایت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه و کانون " مهدویت " با نظارت نمایندگی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه، فعالیت می کنند.

دانشجویان جهادگر دانشگاه علوم پزشکی کردستان، قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا راه اندازی کردند

علی نوری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، از راه اندازی قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا توسط بسیج دانشجویی خبر داد .

این قرارگاه اقدامات گسترده ای برای مقابله با ویروس کرونا شروع کرده اند. این اقدامات از پیشگیری و آگاه سازی مردم تا بحث درمان و کمک به کادر درمانی که در خط مقدم مبارزه با این ویروس هستند راشامل می شود .

در این راستا بسیج دانشجویی اقدام به راه اندازی کارگاه تولید لباس ایزوله و ماسک نموده است تا نیروهای خدوم درمانی در بحث حفاظت شخصی با کمبود و مشکل مواجه نشوند.

این قرارگاه طی نامه ای به  دکتر رضاعی ریاست  دانشگاه، آمادگی خودرا برای همکاری همه جانبه   با دانشگاه علوم پزشکی، برای مقابله با کرونا ویروس جدید اعلام نموده است.

لازم به ذکر است دبیری این قرارگاه استانی با ابراهیم اسدی، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/08/4/484393.jpg

استفاده حداکثری از ظرفیت معاونت فرهنگی دانشجویی برای مقابله با بیماری کرونا

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم از انتقال تجهیزات و پرسنل به سایر معاونت‌های دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد و گفت: پرسنل و تجهیزات معاونت فرهنگی دانشجویی در جهت کمک رسانی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به معاونت های بهداشت و درمان منتقل شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا ازقم، سمیرا حاجی صادقی از انتقال پرسنل و تجهیزات معاونت فرهنگی دانشجویی به سایر معاونت های دانشگاه خبر داد و گفت: در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا دراستان، معاونت فرهنگی دانشجویی با ایجاد آرامش در خوابگاه ها و کمک به انتقال دانشجویان به شهرهای محل سکونت خود این بحران را دنبال و سپس تعدادی از پرسنل ستاد معاونت فرهنگی دانشجویی در جهت کمک به مقابله با شیوع  بیماری کرونا به سایر بخش هایی که بیشتر درگیر مقابله با کرونا بودند از جمله معاونت بهداشتی و معاونت درمان منتقل شدند و سایر پرسنل به امور معمول معاونت از جمله پیگیری وام دانشجویی، نظافت، تعمیر و تجهیز خوابگاه ها و آشپزخانه پرداخته اند.

وی در ادامه از انتقال تجهیزات به سایر معاونت ها خبر داد و تصریح کرد: تجهیزات زیادی از معاونت فرهنگی دانشجویی به سایر معاونت ها منتقل شده است از جمله ١٠ دستگاه رایانه به بیمارستان صحرایی، ٨٠ دست تشک به بیمارستان نکویی، ٢ عدد تانک پلی اتیلن از خوابگاه کوثر به معاونت بهداشت جهت ذخیره سازی الکل و همچنین در اختیار دادن مهمانسرا معاونت فرهنگی دانشجویی به تیم سپاه پاسداران که وظیفه ضدعفونی کردن شهر را بر عهده دارند.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قم در پایان اضافه کرد: ٣٠ عدد تخت در خوابگاه پسرانه امام خمینی (ره) جهت اسکان پرستارانی که داوطلبانه از سایر شهرهای کشور جهت کمک به کادر درمان قم آمده اند تجهیز شده است تا در این شرایط معاونت فرهنگی دانشجویی با استفاده از ظرفیت های حداکثری خود در مقابله با شیوع بیماری کرونا در کنار معاونت های بهداشت و درمان باشد.

  http://www.mefda.ir/d/2019/12/18/4/448379.jpg

توضیحات دانشگاه علوم پزشکی قم درباره انتشار یک نامه

در پی انتشار یک نامه در فضای مجازی در خصوص زمان شیوع بیماری کرونا در قم، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم توضیحاتی را در این زمینه ارائه کرد.

سیدهاشم صدر امروز در گفت وگو با خبرنگار مفدا از قم با اشاره به انتشار نامه ای در فضای مجازی مبنی بر ممنوعیت مصاحبه روسای بیمارستان‌ها و معاونان دانشگاه علوم پزشکی در خصوص بیماری کرونا در تاریخ ۱۳ بهمن اظهار کرد: در پی مصاحبه یکی از خبرگزاری ها با یکی از مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی در تاریخ ۱۱ بهمن ماه، و طرح سوالاتی در خصوص احتمال شیوع بیماری کرونا ویروس در استان، این مسئله از سوی استاندار قم در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مورد انتقاد قرار گرفت.

وی تصریح کرد: همچنین با توجه به وضعیت شیوع این بیماری در کشورهای دیگر، وزیر بهداشت نیز در جلسه ای که از طریق ویدئوکنفرانس با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی داشت بر این مسئله تاکید کرد که اطلاع رسانی به صورت هماهنگ و فقط از طریق وزارت بهداشت و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت گیرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: در پی تاکیدات صورت گرفته از سوی وزیر بهداشت و همچنین استاندار قم، مقرر شد هر خبر و اطلاعی در خصوص این بیماری از سوی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت گیرد و در همین راستا نامه ای تنظیم و به همه معاونان و روسای مراکز زیرپوشش اعلام شد که فقط رئیس دانشگاه علوم پزشکی مجاز به اعلام نظر در موضوع بیماری کرونا است.

وی تاکید کرد: در متن نامه نیز قید شده است که دکتر قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم تنها فردی در استان است که می تواند در خصوص کرونا ویروس با رسانه ها مصاحبه داشته باشد و در این نامه هیچ مسئله ای در خصوص شیوع بیماری کرونا و یا احتمال آن در تاریخ یاد شده ذکر نشده است.

صدر با اشاره به اینکه با توجه به اهمیت این بیماری جلسات و پیش بینی های لازم در دستورکار قرار داشت تاکید کرد: همانگونه که پیش از این اعلام شده است نخستین موارد ابتلا به کرونا ویروس در قم در تاریخ ۳۰ بهمن ماه بر اساس آزمایشات ثابت شد و همان روز و تنها پس از یک ساعت دکتر قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم این موضوع را رسانه ای کرد.

وی یادآور شد: دکتر ریچارد برنان رئیس هیئت اعزامی سازمان جهانی بهداشت به جمهوری اسلامی ایران نیز در جلسه شب گذشته با استاندار قم اعلام کرد نخستین کیس ویروس کرونا در ایران، ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) ثابت شد  و از همان دقایق اولیه، جمهوری اسلامی در راستای مقابله با شیوع این ویروس تلاش کرد.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم ضمن تکذیب هرگونه شایعه مبنی بر اطلاع مسؤولان استان از شیوع بیماری در تاریخ ۱۳ بهمن تاکید کرد: امیدواریم رسانه ها در شرایطی که جامعه بیش از پیش به آرامش نیاز دارد نسبت به انعکاس واقعیات اهتمام بیشتری داشته باشند و امیدواریم با همدلی و رعایت مسائل بهداشتی هرچه سریعتر شاهد غلبه بر این بیماری باشیم.

http://www.mefda.ir/d/2019/11/26/4/432331.jpg

استقبال قاریان قرآن از مسابقه «امید»

داوری آثار دریافت شده مسابقه امید از ۱۸ اسفندماه آغاز شده و نتایج داوری‌ها، ۲۰ اسفندماه اعلام می‌شود.

به گزارش مفدا، در پی شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و لغو رویدادهای اجتماعی و فرهنگی، بسیاری از فعالیت‌های قرآنی نیز لغو شده است. در ادامه با توجه به توصیه‌های وزارت بهداشت به مردم برای ماندن در خانه، یکی از پیشکسوتان قرآنی کشورمان اقدام به راه‌اندازی مسابقه قرآنی «امید» کرده است تا از این طریق فعالیت‌های قرآنی جریان داشته باشد.

مرحله اول مسابقه قرآنی امید که به ابتکار احمد ابوالقاسمی، قاری بین‌المللی و از اساتید پیشکسوت کشورمان، راه‌اندازی شده است پایان یافت تا این‌ مسابقه که در بستر فضای مجازی برگزار می‌شود، وارد فاز داوری شود.

بر اساس این‌ گزارش تا روز گذشته که آخرین مهلت ارسال اثر بوده است، ۵۷۶ نفر فایل‌های صوتی تلاوت‌شان را برای حضور در این مسابقه ارسال کرده‌اند. داوری این‌ رقابت نیز که بر عهده احمد ابوالقاسمی است، از روز گذشته آغاز شده و تا سه‌شنبه، ۲۰ اسفندماه ادامه خواهد داشت.

در این رقابت که به صورت فرازخوانی طراحی شده است، هر کدام از علاقه‌مندان آیه ۱۸۶ سوره مبارکه بقره واقع در صفحه ۲۸ قرآن را تلاوت کرده‌ «وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی وَلْیُؤْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ؛ و هرگاه بندگان من از تو در باره من بپرسند [بگو] من نزدیکم و دعای دعاکننده را به هنگامی که مرا بخواند اجابت می‌کنم پس [آنان] باید فرمان مرا گردن نهند و به من ایمان آورند باشد که راه یابند» و از طریق شبکه‌های اجتماعی در اختیار برگزارکننده قرار داده‌اند.

از جمله جوایز این مسابقه که در دو مرحله مقدماتی و نهایی برگزار می‌شود، می‌توان به ۳۲ نفر اول مرحله مقدماتی هر کدام ۵۰۰ هزار ریال و چهار نفر اول هر کدام هفت میلیون ریال اشاره کرد. تمامی کارهای اجرایی و تامین جوایز این مسابقه را احمد ابوالقاسمی تقبل کرده و هیچ نهاد و سازمانی در آن همکاری ندارد.

همچنین ثواب تلاوت‌های این مسابقه به تمامی بیماران به خصوص بیماران مبتلا به کرونا هدیه می‌شود.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484562.jpg

فعالیت رادیو اعتکاف تا فردا

مدیر رادیو اعتکاف گفت: با راه‌اندازی رادیو اعتکاف شعار «هر خانه یک مسجد» برای مردم تدارک دیده شده است و فعالیت این رادیو تا فردا ادامه خواهد داشت.

به گزارش مفدا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو قرآن، مجتبی ایزدی، مدیر رادیو قرآن طی سخنانی اظهار کرد: با توجه به شرایطی که ناشی از انتشار ویروس کرونا در کشور ایجاد شده است، شرایط برگزاری مراسم اعتکاف در مساجد وجود ندارد. بنابر این به منظور تأمین شرایط دعا و نیایش برای مردم، رادیو اعتکاف با تدبیر معاون صدای رسانه ملی راه‌اندازی شده است.

وی افزود: این رادیو از شنبه، ۱۷ اسفندماه همزمان با اذان مغرب آغاز به کار کرده و پخش آن تا سه‌شنبه ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان می‌توانند بر روی موج اف ام ردیف ۵/۹۵ مگاهرتز شنونده برنامه‌های این شبکه رادیویی باشند.

ایزدی تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌هایی که در این شبکه صورت گرفته، مردم می‌توانند در خانه‌های خود از فضای مناجات، دعا، ادعیه و سخنرانی‌های ناب ویژه این ایام بهره‌مند شوند.

مدیر رادیو قرآن در پایان تصریح کرد: در این برنامه به جز پخش فرازهای تلاوت، تلاوت‌های کوتاه ترتیل و بیانات علما فضای معنوی خوبی برای مردم فراهم می‌شود و بر این اساس شعار «هر خانه یک مسجد» برای مردم تدارک دیده شده است.

یادآور می‌شود، آئین راه‌اندازی رادیو اعتکاف همزمان با اذان مغرب روز شنبه، ۱۷ اسفندماه در استودیوی پخش قدیم با حضور حمید شاه‌آبادی، معاون صدا، مجتبی ایزدی، مدیر رادیو اعتکاف و حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی‌فر، امام‌جمعه موقت تهران و دیگر مسؤولان برگزار شد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484557.jpg

در نامه‌ای به وزیر بهداشت؛

حوزه‌های علمیه خواهران برای کمک به پزشکان و پرستاران اعلام آمادگی کردند

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در نامه‌ای به وزیر بهداشت از اعلام آمادگی حوزه‌های علمیه خواهران برای کمک به کادر درمان خبر داد.

به گزارش مفدا، حجت‌الاسلام بهجت‌پور طی نامه‌ای به سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان  آموزش پزشکی از آمادگی کامل حوزه‌های علمیه خواهران برای کمک به پزشکان، پرستاران، کادر درمانی و ... خبر داد.

متن کامل نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر نمکی«زید عزه»

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سلام علیکم

با احترام و ابراز خدا قوت به حضرتعالی، پزشکان، پرستاران و کارکنان محترم درمانی در سراسر کشور به پاس تلاش های مجاهدانه برای مقابله با ویروس کرونا که به یقین هماره، جهاد و ایثارگری جامعه پزشکی همچون دوران دفاع مقدس در خاطر مردم عزیز ایران اسلامی، ماندگار خواهد ماند.

خانواده بزرگ طلاب خواهر کشور، همواره یاریگر مردم در مشکلات و آلامشان بوده است. مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، تلاش هایی را انجام داده است و اینک آمادگی رسمی خود را به ویژه در موارد ذیل اعلام می دارد.

۱-  حضور طلاب خواهر فرهیخته به عنوان همیار پرستار؛

۲-  ارائه خدمات پشتیبانی در بیمارستان ها و مراکز درمانی؛

۳-  ارائه مشاوره های مذهبی دینی برای افراد مبتلا به ویروس کرونا جهت تقویت امید؛

۴-  دلجویی و ارائه مشاوره برای خانواده اقشار آسیب دیده از ویروس کرونا جهت کاهش آلام؛

۵-  ارائه خدمات اداری، آموزشی، ترویجی در بستر فضای مجازی (این مرکز یکی از مراکز آموزش مجازی معتبر در کشور می‌باشد.

۶- بهره‌مندی از ظرفیت خانواده بزرگ طلاب خواهر و ظرفیتهای مرکز در حوزه رسانه، جهت اطلاع رسانی صحیح و موثق در راستای خنثی‌سازی هجمه دشمن

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران افزون بر موارد فوق آمادگی خود را برای هرگونه خدمات و همیاری اعلام می دارد.

امید است روزهای پیش رو، روزهایی سرشار از آرامش و عافیت برای ملت بزرگ و شریف ایران اسلامی باشد».

 

کمیته ملی تحقیقات ویروس کرونا تشکیل شد

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیته ملی تحقیقات COVID ۱۹ را به منظور هدایت متمرکز و هدفمند برای تشخیص و درمان ویروس کرونا را تشکیل و راه‌اندازی کرد.

به گزارش مفدا، براساس اعلام سامانه مدیریت پژوهش کاپیر موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی ایران، نخستین جلسه این کمیته ۲۰ اسفند با حضور ۱۸ نفر از محققان و دست‌اندرکاران حوزه پژوهش و فناوری در سطح دانشگاهی و ملی برگزار خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعتباری معادل ۵ میلیارد تومان برای حمایت از پژوهش‌های مرتبط با این ویروس به دانشگاه‌هایی که شیوع این بیماری در منطقه تحت پوشش آنها بالا و در عین حال زیرساخت فیزیکی و انسانی برای پژوهش بر این بیماری را دارا هستند، اختصاص می‌دهد.

امکان بررسی فوری و ارایه کداخلاق برای طرح‌های پژوهشی ملی در زمینه بیماری کورونا ویروس جدید در وب ‌سایت مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) فراهم شده است.

محققان می‌توانند پروپوزال پژوهشی خود (در صورتی که دامنه کار پژوهشی آن فراتر از یک دانشگاه است) به آدرس  http://rms.nimad.ac.ir/ProposalStart.php?id=۱۱

ارسال کنند.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و مؤسسات تحقیقاتی وابسته درباره طرح‌های پژوهشی دانشگاهی در زمینه بیماری کوروناویروس ۲۰۱۹  توصیه هایی ارائه داده است.

نخست اینکه همه پروپوزال‌های مربوط به بیماری COVID-۱۹ توسط کمیته علمی صلاحیت‌دار مانند شورای پژوهشی دانشگاه، دانشکده و مرکز تحقیقاتی مطرح و مورد ارزیابی قرار گیرد. در صورتی که امکان تشکیل شوراها به هر دلیلی وجود ندارد، پروپوزال‌های یادشده می‌توانند با تایید معاون پژوهشی دانشگاه یا دانشکده به لحاظ علمی بودن، مصوب تلقی شود. البته معاونین می‌توانند از مشاوره داوران علمی مربوطه استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، همچنین همه پروپوزال‌های مربوط به COVID-۱۹ لازم است توسط کمیته‌های اخلاق در پژوهش بررسی و تصویب شوند. برهمین اساس همه کمیته‌های اخلاق در پژوهش موظف هستند پروپوزال‌های دریافتی مربوطه را حداکثر تا ۴۸ ساعت تعیین تکلیف و کد مربوطه را صادر کنند.

در ادامه این توصیه‌ها آمده است: با توجه به حساسیت موضوع و برای پرهیز از انتشار داده‌های غیر قابل استناد برای هماهنگی بیشتر، انتشار هرگونه اثر علمی در مورد  همه‌گیری فعلی در مجلات علمی منوط به کسب مجوز از کمیته اخلاق دانشگاه یا کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا کمیته اخلاق مؤسسه نیماد است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/03/4/483579.jpg

حضور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی آبادان در ورودی شهرهای آبادان و خرمشهر

معاون دانشجویی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی آبادان طی بازدید خود از گیت های ورودی به آبادان و خرمشهر، در کنار دانشجویان دانشکده علوم پزشکی آبادان مستقر در آنجا حاضر شدند.

به گزارش مفدا آبادان؛ در هفته دوم اعمال محدودیت ورود به شهرهای آبادان و خرمشهر معاون دانشجویی وفرهنگی این دانشکده "دکتر تراب پور" طی بازدید سرزده خود به این منطقه، با دانشجویان حاضر دیدار کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی آبادان ضمن عرض خداقوت به پرستاران به مناسبت میلاد با سعادت امام علی(ع) و روز پدر،  از دانشجویان با اهدای هدایایی تقدیر و تشکر کرد و این عزیزان را مدافعین خط سلامت این مرز و بوم نامید.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484437.jpg

استقبال اعضای هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) از تدریس مجازی دانشجویان/بهره‌برداری از سامانه آموزش مجازی (طوبی)

بیش از ۱۲۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه الزهرا در دوره‌های آموزشی تدریس مجازی دانشجویان شرکت کردند.

به گزارش مفدا، دانشگاه الزهرا(س) اعلام کرد؛ در ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی به منظور آمادگی اعضای هیات علمی دانشگاه جهت برگزاری دوره‌های مجازی و پیرو مصوبات تعیین شده در راستای عدم تجمعات حضوری برای پیشگیری و مراقبت از ویروس کرونا، این دوره آموزشی با استقبال و شرکت اعضای هیات علمی به صورت مجازی برگزار شد.

بنا بر اعلام این دانشگاه، در این دوره آموزش مجازی که ۱۲۰ نفر از اساتید و اعضای هیات علمی شرکت کردند، مباحثی از جمله نحوه استفاده از نرم‌افزار Adobe connect (برای کلاس‌های همزمان) و Lms (آموزش‌های غیر همزمان) مطرح شد.

همچنین شیوه کلاس‌های مجازی دانشگاه الزهرا به دو صورت "آنلاین همزمان" و "غیر همزمان (دروس از پیش تعریف شده)" تعیین شده‌ است و اعضای هیات علمی مخیر به انتخاب یکی از دو روش هستند.
اولین دوره حضوری این کلاس‌ها، ۱۱ اسفندماه برگزار شد و بنا بر اعلام معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی از این پس نیز به صورت مستمر دوره‌های مجازی و غیرحضوری برای اساتید برگزار خواهد شد.

بهره‌برداری از سامانه دانشگاه الزهرا(طوبی) برای آموزش مجازی

سامانه آموزش مجازی "طوبی" دانشگاه‌الزهرا جهت برگزاری کلاس‌های آموزش مجازی به بهره‌برداری رسید.

دانشگاه الزهرا اعلام کرد: پیرو ممنوعیت استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی در دستگاه‌های حاکمیتی، دولتی، مدارس و دانشگاه‌ها از سوی دادستانی کل کشور و تاکید بر آموزش‌های مجازی در بستر شبکه‌های اجتماعی داخلی، اپلیکیشن دانشگاهی طوبی با تکیه بر توانمندی‌ و ظرفیت‌های علمی دانشگاه الزهرا به بهره‌برداری رسید.

این سامانه یک برنامه کاربردی تحت موبایل (Mobile Application) است که از قابلیت پوشش کلیه ارتباطات دانشگاهی، پیام‌رسانی، مدیریت کلاس‌ها و ایجاد تعامل موثر میان دانشجویان و اساتید برخوردار است و می‌تواند کلیه سامانه‌های دانشگاهی را به طرز یکپارچه‌ای تحت پوشش قرار دهد.

همچنین در سامانه طوبی، قابلیت پشتیبانی برخط نیز تعبیه شده و کارشناسان مرکز هوشمندسازی به صورت برخط پاسخگوی سوالات دانشجویان و اساتید  هستند.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه الزهرا، این اپلیکیشن هم‌اکنون در بخش دسترسی سریع سایت دانشگاه قابل مشاهده است؛ همچنین از طریق لینک app.alzahra.ac.ir قابلیت دسترسی دارد و دریافت نسخه اندروید و وب این برنامه، راهنما و شرح عملکرد آن نیز از لینک uapp.alzahra.ac.ir قابل دریافت است.

در گفت وگوی تفصیلی با یک متخصص اپیدمیولوژی، مطرح شد

از "پیک اپیدمی کووید 19 و الزامات قرنطینه" تا "میزان تاثیر گرما در نابودی ویروس کرونا"

یک محقق و عضو هیات علمی دانشگاه با تشریح وضعیت همه‌گیری و اپیدمی کووید19 در داخل کشور، با بیان اینکه احتمالا در چند روز آینده آمار مبتلایان افزایش پیدا می کند، اظهار کرد: شاید تا پایان سال یا کمی بیشتر روند صعودی اپیدمی را مشاهده کنیم. البته باید تاکید کرد که رسیدن به پیک اول اپیدمی به معنای کاهش مداوم بعدی نیست، الگوهای اپیدمی بخصوص در بیماریهای عفونی گاها پیکهای متعددی را تجربه میکنند و این تجربه کاملا وابسته به زنجیره انتقال بیماری، شرایط محیطی و اقدامات کنترلی ماست.

دکتر حامد حسینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگوی تفصیلی با ایسنا با تاکید بر اینکه مهمترین بازیگر این چالش جهانی و ملی مردم هستند، گفت: ما به عنوان شهروندان مسئول، فعلا بجای توجه به مدلهای پیش بینی و اظهار نظرهای بعضا متناقض علمی فقط و فقط باید هم قسم بشویم همانند مردم چین و با قدرت زنجیره انتقال را قطع کنیم. در خانه بمانیم، مسافرت نرویم، خسته نشویم و با تزریق نشاط در اجتماع، در این روزهای بسیار سخت، فقط و فقط باندازه یک نفر از 80 میلیون نفر، یک قدم در جهت اصلاح برداریم.

این محقق و عضو هیات علمی دانشگاه با ارایه تعریف ساده ای از اپیدمیولوژی(همه گیرشناسی)، اظهار کرد: اپیدمیولوژی با مطالعه توزیع و الگوی بیماریها، عوامل بیماریزا و فاکتورهای موثر بر سلامت در جمعیتهای مختلف، راهکارهای پیشگیرانه یا درمانی را به جامعه علمی معرفی میکند. همانند سایرعلوم زیرگروههای تخصصی مختلفی همانند اپیدمیولوژی بالینی، عفونی، سرطان، مولکولار، ژنتیک و غیره نیز در این رشته وجود دارد.

شاخصهای تاثیرگذار در ثبت داده‌های آماری کروناویروس

وی در ادامه با تفسیر آمار مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از کروناویروس جدید در داخل کشور و آمارهای جهانی، اظهار کرد: در اپیدمیها تعریف دقیق بیمار، تشخیص دقیق بیماری، شیوه جمع آوری و ثبت داده در اطمینان ما به دادهها تاثیرگذار است (بطور مثال چه کسی را بیمار دانستهایم، همه افراد مراجعه کننده به بیمارستانها و درمانگاهها یا فقط بیماران بدحالی که یک RT-PCR مثبت داشتهاند یا بر اساس شرح حال و علایم رادیولوژیک). طبیعتا هنگامی که اطلاعات ما از میزان علامت دار شدن افراد آلوده، میزان مراجعه افراد با علایم اندک، حساسیت سیستم به افتراق بیماری موردنظر از سایر بیماریها و یکپارچگی سامانه ثبت موارد بیشتر باشد، اطمینان به داده‌ها بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: شاید از منظر اپیدمیولوژی، اصلاح مداوم عوامل تاثیرگذار فوق و همین دیتای تجمیع شده روزانه، بتواند به تحلیل و تصمیم گیری کمک کند. البته کاملا واضح است که بعد از گسترش امکانات تشخیصی، روند داده‌های ابتلا تغییر کند و انتظار داریم که این دادهها بهبود پیدا کرده و تصویر واقعی برای تصمیم گیران شفافتر شود.

مشکل داده های قابل اعتماد در تمامی دنیا با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد

حسینی با بیان اینکه مشکل داده های قابل اعتماد در تمامی دنیا با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد، عنوان کرد: حتی خطا در کم شماری در داخل یک کشور از استانی به استان دیگر نیز دیده میشود، ولی نکته مهم اصلاح مداوم فرایندهای گزارش دهی و ثبت و تجمیع داده‌ها در یک بستر مناسب تصمیمگیری است. باید به این نکته هم توجه داشت که در بسیاری از تصمیم گیری ها روندها میتواند کاملا کمک کننده باشد حتی اگر اعداد به تنهایی دقیق نباشند.

نقش و جایگاه نگرش علمی و تحقیقات در کنترل اپیدمی‌ها

این عضو هیات علمی دانشگاه در رابطه با نقش و جایگاه نگرش علمی و تحقیقات در کنترل اپیدمی ها و وضعیت کشور در زمینه تولیدات علمی در حین این اپیدمی، اظهار کرد: اپیدمی اتفاقی منحصر به وزارت بهداشت و درمان نیست، بلکه تمامی ارکان یک کشور بازیگر آن هستند. در خانواده بهداشت و درمان، بطور طبیعی ابتدا بخش درمان از رخداد  اپیدمی متاثر میشود و انرژیها  و توجه‌ها نیز بدان سمت معطوف می‌شود.

طبیعتا پژوهشگران کشور نیز در ابتدای اپیدمی بیشترین انرژی را در تولید شواهد قابل اعتماد برای تصمیم سازان میگذارند، اتفاقی که در تیمهای متعددی در کشور شاهد بودیم. این زحمات نمود بیرونی ندارد، چراکه با هدف تولید مقاله طراحی نشده است. به تدریج دغدغه پژوهشگران به سمت بستر مناسب ثبت اطلاعات صحیح معطوف میشود که این بخش هم چالشهای بسیار زیادی دارد که اکثرا در زمینی خارج از نظام پژوهشی کشور رخ میدهد.

وی ادامه داد: گرچه در این مرحله اقدامات ارزشمندی صورت گرفته ولی هنوز به اندازه کافی پایدار نشده است. در قدم بعدی پژوهشگران میتوانند به فرض وجود داده قابل اعتماد، تولیدات علمی داشته باشند. در چین هم مطمئن باشید همین روند اتفاق افتاده ولی با سرعت بیشتر، عمده آن را هم میتوان به آمادگی قبل از اپیدمی و بستر دیجیتال و فرهنگ استفاده از آن  منتسب نمود.

آیا استفاده از پروتکلهای چین و تجربیات آنها کمک  کننده است؟

این متخصص اپیدمیولوژی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از پروتکلهای چین و تجربیات آنها کمک  کننده است یا باید راهکارهای خود را در پیش بگیریم، خاطرنشان کرد: در اپیدمی بیماری عفونی، به اطلاعات مختلفی نیاز داریم. یکی از آنها  گروههای جمعیتی مختلفی است به نام گروه افراد "حساس به ابتلا"، "موارد آلوده به عامل بیماری زا"، "گروه افراد دچار عفونت شناسایی شده (چه به عنوان بیمار دارای علایم یا فرد آلوده فاقد علامت)"، "افراد بهبود یافته (دارای ایمنی کامل یا غیر ایمن)" و در انتها "بیماران فوت شده".

چه عواملی باعث تغییر و جابجایی داده‌ها می شوند؟

بدیهی است که سهم این گروه ها از کل جمعیت، یک پدیده دینامیک و در حال تغییر مداوم است، عواملی که باعث تغییرات سهم هر گروه و جابجایی افراد جامعه از یک گروه به گروه دیگر میشود، بسیار متنوع است. عواملی مانند قرنطینه (در سطح استان، شهر، مکان، منزل و ...)، محدودیت های تردد جمعیت، ایزولاسیون (یعنی جداسازی افراد مبتلا چه در یک مکان ویژه که صرفا برای مبتلایان درنظر گرفته شده  یا در خانواده در کنار افراد سالم غیر مبتلا)، امکانات تشخیص فراگیر (مثلا کیت های تشخیص سریع یا استقرار آزمایشگاه های مرجع)، تسهیلات درمانی (از راه دور، ویزیت درمانگاهی، بستری بیمارستانی و ...) که طیف بسیار گسترده ای هستند و همگی این عوامل اثرگذارند.

دکتر حسینی زیربنای مدلهای مختلف در برآوردهای اپیدمی را همین گروه ها و سهم هر یک از عوامل بر این تغییرات جمعیتی دانست و اظهار کرد: هر مدل پیشبینی نیز پیشفرضهایی دارد که گاها با تغییر کوچک پیش فرضها، برآوردهای نهایی را دچار تغییرات مهمی میکند.

وی با بیان اینکه قطعا مطالعات چینی ارزشمند و در حال حاضر تنها مستندات در اختیار ماست، ادامه داد:  ولی باید حواسمان باشد آنها را راهکار قطعی خود تلقی نکنیم، چرا که گروههای جمعیتی نام برده شده و عوامل تاثیرگذار بر این دینامیک، بسیار وابسته به شرایط داخل کشور بوده ولی به عنوان یک راهنمای عملی حتما باید مورد توجه دقیق قرار گیرد.

تفسیر صحبت های ضد و نقیض در رابطه با پیک اپیدمی

این اپیدمیولوژیست همچنین با اشاره به صحبتهای ضد و نقیض در رابطه با پیک اپیدمی و در پاسخ به این سوال که آیا تا امروز وزارت بهداشت و ستاد مدیریت بحران به مدل پیشنهادی دست پیدا کرده اند؟ خاطرنشان کرد: این مدل ها طراحی شده ولی به عنوان مقاله چاپ نشده البته به عنوان سناریوهای که ممکن است پیش رو داشته باشیم، با نگاه به تجربه های جهانی (مثلا اپیدمی COVID19 چین، اپیدمی SARS، MERS و H1N1 ) در اختیار تصمیم گیران قرار گرفته است.

هنوز اوج بروز را تجربه نکرده‌ایم

وی با تاکید بر اینکه برای اطمینان از مدل پیش بینی باید پیش فرض‌ها درست باشد و از داده‌های مورد استفاده نیز مطمئن باشیم، اظهار کرد: بنده در حال حاضر از هیچ کدام از این پیش‌نیازها آگاه نیستم ولی تصور میکنم به دو علت در چند روز آینده آمار مبتلایان افزایش پیدا کند، اول بخاطر افزایش دسترسی به تشخیص آزمایشگاهی و دوم اینکه بر اساس تجربیات مشابه منتشر شده در چین، حدس میزنم هنوز اوج بروز را تجربه نکرده ایم، شاید تا پایان سال یا کمی بیشتر روند صعودی را مشاهده کنیم. البته باید تاکید کرد که رسیدن به پیک اول اپیدمی به معنای کاهش مداوم بعدی نیست، الگوهای اپیدمی بخصوص در بیماریهای عفونی گاهی پیک‌های متعددی را تجربه میکنند و این تجربه کاملا وابسته به زنجیره انتقال بیماری و شرایط محیطی و اقدامات کنترلی ماست.

این متخصص همه‌گیر شناسی تاکید کرد: "ما به عنوان یک شهروند" باید وضعیت خودمان را با خود و خانوادهمان مشخص کنیم. شاید به عنوان یک شهروند و نه تصمیم گیر نظام سلامت، یافتن مدل صحیح پیش بینی در این زمان برای ما مهم نباشد آن چه اهمیت عملی دارد این است که در هرصورت ما تا پایان تعطیلات نوروز بطور حتم و بدون شک باید در منزل بمانیم و برای ماه های بعد از آن نیز بسته به گسترش بیماری تصمیم مجددی بگیریم.

آیا فرضیه غیرفعال شدن ویروس کرونا با گرم شدن هوا صحت دارد؟

وی در خصوص فرضیه غیرفعال شدن ویروس کرونا با گرم شدن هوا و میزان صحت و سندیت آن، اظهار کرد: در مورد این اپیدمی، دادههای بررسی فصلی در جهان وجود ندارد که به علت مدت زمان شروع آن از چین تاکنون، موضوعی طبیعی است. پس باید به الگوهای مشابهی مثل SARS و MERS توجه کرد. البته تفاوتهایی نیز برای پایداری عامل بیماری زا با توجه به تغییرات دما و رطوبت بین COVID19  با SARS, MERS وجود دارد.

حسینی ادامه داد: بر اساس گزارشی که همکاران من در روزهای اول تهیه کرده بودند (با توجه به دما و رطوبت در ماههای مختلف در نقاط مختلف کشور)؛ در فصلی مانند اردیبهشت در شهری مثل تهران، این ویروس میتواند در محیط در حد سه روز همچنان پایدار باشد. این بدین معناست که گرچه انتظار داریم از اسفند تا ابتدای تابستان پایداری ویروس در محیط کمتر از اسفند باشد ولی نباید پیام اشتباهی به مردم برسانیم. باید بدانیم که پایداری محیطی کم میشود ولی همچنان به اندازهای هست که زنجیره انتقال فعال بماند، بخصوص که شاید با گرم شدن آب و هوا، مراودات اجتماعی مردم بیشتر شود و رعایتهای بهداشتی امروزی را کمتر مدنظر قرار دهیم.

الزامات قرنطینه ای در شرایط اپیدمی

این عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه با اشاره به مزایا و معایب قرنطینه در شرایط فعلی، خاطرنشان کرد: قرنطینه باید به معنای صحیح  آن استفاده و مورد نقد قرار بگیرد. قرنطینه در واقع جداسازی افراد فاقد علامت بیماری از بقیه جامعه است (شامل افراد آلودهای که هنوز علامتدار نشده اند یا افرادی که واقعا آلوده نیستند). این افراد کسانی هستند که احتمال میدهیم به علت تماس، امکان آلوده شدن را بصورت بالقوه داشته اند. پس این افراد را محدود میکنیم تا پس از طی شدن دوره مشخصی که برای هر بیماری زمان آن نیز تفاوت دارد، در صورت علامت دار شدن، اقدامات لازم را برایشان انجام دهیم.

در واقع تلاش می کنیم بی علامتی افراد آلوده، منشا گسترش بیماری در جامعه نشود. پس در ذهن ما همیشه این پیش فرض باید وجود داشته باشد که فرد بیعلامت، در دوره بیعلامتی میتواند انتقال دهنده عفونت به دیگران باشد (توجه کنیم که حتی در این خصوص هم اطلاعات خیلی کاملی در اپیدمی COVID19  در دسترس نداریم).

وی ادامه داد: جداسازی یا ایزولاسیون نیز به معنای جدا کردن فرد بیمار بوده و تقریبا در این رابطه برداشت مشترکی برای همه ما وجود دارد. البته این جداسازی میتواند در بیمارستان یا در یک مکان تعیین شده و یا در منزل اتفاق بیفتد.

این محقق با اشاره به گزارش دیگری در این رابطه، گفت: بر اساس این گزارش بطور واضح مشخص بود که بر اساس شواهد موجود جهانی، هیچ اقدامی نمیتواند به عنوان نسخه اصلی برای مشکل اپیدمی COVID19 پیچیده شود. قرنطینه مکان، شهر، استان، محدودیت تردد بین شهری، بین استانی، جداسازی بیماران در بیمارستان یا در منزل با رعایت شرایط، درمان بیماران و .. باید برای هر منطقه از کشور با توجه به پیشرفت اپیدمی، بصورت جداگانه تصمیم گیری شود و بلافاصله با تغییر وضعیت اپیدمی، تصمیم متناسب مجددا گرفته شود.

قرنطینه و ایزولاسیون چه زمانی جواب می‌دهد؟

وی با اشاره به صحبتهایی مبنی بر اینکه قرنطینه کردن (بطور عام مجموعه اقدامات قرنطینه ای، جدا سازی، کنترل حرکتی و غیره) بیفایده است، تصریح کرد: اگر در کلان کشور مجموعه اقدامات کنترلی، همگام با هم انجام شود حتما و حتما موثر است. در هر صورت ما باید(R0 (Reproduction number یا همان متوسط افرادی که توسط یک فرد مبتلا به عفونت، آلوده می شوند را به هر طریقی که امکان دارد کاهش دهیم.

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: عدهای  از قول برخی از دانشمندان با توجه به تجربه چند ماه گذشته، نقل کردهاند که  شاید قرنطینه کردن و سایر اقدامات کنترلی نتواند بار اصلی بیماری (شامل موارد ابتلا و به تبع آن مرگ ناشی از بیماری را کاهش دهد)، ولی حتی در همین نگاه خیلی بدبینانه نیز، ایشان به شفافی ذکر کرده اند که منحنی اپیدمی با این اقدامات حتما تغییر می کند. به این معنا که شاید زمان طولانی تری درگیر اپیدمی باشیم ولی روزهای بحرانی ما (مراجعه ناگهانی تعداد زیادی از بیماران در روزهای اوج بیماری به بیمارستان) تعدیل پیدا خواهد کرد. طبیعتا با این تغییر در منحنی اپیدمی، سیستم درمان میتواند کمبودهای خود را جبران کند، خدمات خود را سر و سامان دهد و اقدامات موثر دیگر را تقویت نماید.

مهمترین بازیگر این چالش جهانی و ملی مردم هستند

دکتر حسینی همچنین در پاسخ به این سوال که الان کشور در چه مرحله ای از اپیدمی قرار دارد و مهمترین وظیفه مسئولین و مردم برای کنترل شیوع در این شرایط چیست؟، اظهار کرد: فکر می کنم در سوالات بالا نگرش من در خصوص مشکل موجود تبیین شده باشد. در حال حاضر من ترجیح میدهم به این موضوع فکر کنم، حداکثر کاری که میتوانیم انجام دهیم چیست؟ مهمترین بازیگر این چالش جهانی و ملی مردم هستند. ما به عنوان شهروندان مسوول، فعلا بجای توجه به مدلهای پیشبینی و اظهار نظرهای گاها متناقض علمی فقط و فقط باید هم قسم بشویم همانند مردم چین و با قدرت زنجیره انتقال را قطع کنیم. در خانه بمانیم، مسافرت نرویم، خسته نشویم و با تزریق نشاط در اجتماع، در این روزهای بسیار سخت، فقط و فقط باندازه یک نفر از 80 میلیون نفر، یک قدم در جهت اصلاح برداریم.

اما در حوزه نظام سلامت، تصور بنده این است که باید این پیام را انتقال دهیم که تعطیلی همه اماکن تجمعی بدون استثنا، شامل مدارس، دانشگاهها، مراکز تفریحی، مذهبی و ... راهکاری اجباری است. بدیهی است که این تصمیم سخت تبعات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی نیز دارد این تصمیم مهم، حتما تبعاتی فراتر از سیستم بهداشت و درمان دارد و بنابراین کل کشور باید در تدوین راهکار برای کاهش اثرات  این تصمیم در کنار یکدیگر باشد.

مهمترین راهکارها برای کنترل شیوع

این متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خاتمه با بیان اینکه در حوزه وزارت بهداشت، به نظر می رسد گسترش امکانات تشخیصی، درمانی و ... با تمام کاستیها و سختیها راه خودش را ادامه میدهد، اظهار کرد: طبیعی است که ضرورت آن برای همه ملموس است و کاستیهای موجود هم تقریبا برای همه مشخص است و من مطمئنم بازگو نمودن این موارد هم از تخصص بنده خارج است و هم تکرار مکررات است. اما باید تاکید کنم که با توجه به روند این اپیدمی، انتظار داریم  افرادی که مبتلا میشوند درصد قابل توجهی از جامعه باشند. هر چند خوشبختانه 80 تا 85 درصد این موارد نیاز به بستری ندارند. اما باید بسیار سریع استراتژیهای حسابشدهای را بسته به سطح اپیدمی به تفکیک  هر استان، برای دور نگه داشتن افراد از بیمارستانها و مراکز درمانی دنبال کنیم. کنترلهایی مثل قرنطینه های محدود و جداسازی بیماران و کنترلهای رفت و آمد باید در کنار دسترسی مردم به پزشکان و کادر درمانی از طریق تله مدیسین (پزشکی از راه دور) به هر طریقی که امکان دارد مهیا گردد. ما در اوج خطر هستیم و نباید خدای نکرده با اشباع شدن سیستم درمان کشور به علت مراجعات غیر ضروری، وارد یک چرخه خطرناک دیگری از اپیدمی شویم.

از "پیک اپیدمی کووید 19 و الزامات قرنطینه" تا "میزان تاثیر گرما در نابودی ویروس کرونا"

لاریجانی: ستاد مقابله با کرونا باید قدرت کافی داشته باشد

رییس مجلس شورای اسلامی از مصوبات جدید شورای عالی امنیت ملی مبنی بر لزوم تبعیت همه دستگاه‌ها از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا و نحوه همکاری بخش های مختلف کشور با این ستاد خبر داد.

به گزارش مفدا به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی در جلسه‌ای که امروز دوشنبه با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان و جمعی از نمایندگان مجلس به منظور بررسی آخرین تحولات و اقدامات انجام شده در مقابله با بیماری کرونا در صحن پارلمان برگزار شد، اظهارداشت: مسئله کرونا در کشور ما ابعاد گسترده‌ای پیدا کرد و به رغم آن که تمهیداتی در مقابله با شیوع آن صورت گرفته بود، ولی متاسفانه از یکی دو استان فراتر رفت.  

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: البته ریشه‌های موضوع و این که این بیماری چگونه به بخش‌های مختلف تسری یافته است، از سوی وزیر بهداشت شناسایی شد،  لذا تدابیری اندیشیدند و ستاد اصلی این کار در وزارت بهداشت نیز مسوولیت مدیریت این موضوع را به عهده گرفت.  

لاریجانی با بیان این که ستاد ملی مقابله با کرونا باید از قدرت کافی برخوردار باشد، ادامه داد: بر همین اساس در شورای عالی امنیت ملی تصویب شد که تمام بخش‌ها از تصمیم این ستاد ملی تبعیت کنند.  

وی با بیان اینکه اقدامات گسترده‌ای در مقابله با شیوع این بیماری انجام شد، گفت: بیش از ۱۰۰ کشور درگیر موضوع ویروس کرونا شده‌اند که هم تبعات بهداشتی و هم مسائل اقتصادی دارد و تمام تلاش بر این است که ستاد ملی مقابله با کرونا توفیق پیدا کند.  

رییس مجلس تاکید کرد: روز گذشته مجدداً در شورای عالی امنیت ملی گزارشی مبنی بر این ارائه شد که دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف چه کمک‌هایی باید داشته باشند تا مردم کمتر متضرر شوند و مصوباتی نیز در این خصوص نحوه همکاری دستگاه‌ها با ستاد مبارزه با کرونا به تصویب رسید.  

لاریجانی درباره عدم برگزاری جلسات  صحن علنی مجلس در این روزها نیز توضیح داد: به دلیل مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، نتوانستیم جلسات مجلس را برگزار کنیم.

وی توضیح داد: جلسه امروز با این هدف تشکیل شد که نمایندگان متخصص در حوزه بهداشت و درمان و سایر نمایندگانی که از شهرهای مختلف اطلاعات میدانی دارند، در رایزنی با این ستاد قرار گیرند و  تصمیماتی اتخاذ شود.  
در ابتدای این جلسه، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا گزارشی از اقدامات انجام شده را به سمع و نظر نمایندگان رساند.

Image result for لاریجانی

۷۱۶۱ ابتلا، ۲۳۷ فوتی و ۲هزار و ۳۹۴ بهبود یافته بیماری کرونا در کشور تاکنون

سخنگوی وزارت بهداشت موارد جدید بروز و فوتی ناشی از کروناویروس جدید در کشور را اعلام کرد.

به گزارش مفدا، دکتر کیانوش جهانپور درتوضیح آخرین آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ گفت: بر اساس یافته‌های آزمایشگاهی و از ظهر روز گذشته تا ظهر امروز تعداد ۵۹۵ مورد جدید قطعی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ ثبت و گزارش شده است. بر این اساس در مجموع تاکنون ۷هزار ۱۶۱ مورد قطعی ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده است.

وی همچنین درباره فوتی‌های این بیماری نیز گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته ۴۳ نفر از مبتلایان جدید کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۲۳۷ مورد رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت در عین حال تاکید کرد: خوشبختانه تا کنون ۲هزار و ۳۹۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

وی در توضیح آمار کلی این بیماری به تفکیک استان‌ها نیز گفت: در تهران ۱۹۴۵ نفر، در قم ۷۱۲ نفر، گیلان ۵۲۴ نفر، اصفهان ۶۰۱ نفر، البرز ۳۰۷ نفر، مازندران ۶۳۳ نفر، مرکزی ۳۸۹ نفر، قزوین ۲۴۷، سمنان ۲۲۰، گلستان ۱۷۵، خراسان رضوی ۱۸۳، فارس ۱۳۳، لرستان ۱۵۱، آذربایجان شرقی ۱۲۹، خوزستان ۷۳، یزد ۹۰، زنجان ۶۸، کردستان ۶۶، اردبیل ۷۲، کرمانشاه ۴۴، کرمان ۳۶، همدان ۶۰، سیستان و بلوچستان ۳۴، هرمزگان ۵۲، خراسان جنوبی ۳۷، خراسان شمالی ۳۴، چهارمحال و بختیاری ۲۶، ایلام ۳۱، آذربایجان غربی ۶۹، کهکیلویه و بویراحمد ۹ و بوشهر ۱۱ مورد بیماری کووید ۱۹ ثبت شده است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/09/4/484665.jpg

محمدرضا راه‌چمنی درگذشت

محمدرضا راه‌چمنی فعال سیاسی و نماینده ادوار مجلس درگذشت.

به گزارش مفدا، محمدرضا راه چمنی دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی و نماینده ادوار مجلس امروز در اثر بیماری کرونا درگذشت.

خبرگزاری دانشجویان ایران درگذشت این فعال سیاسی را به خانواده و بازماندگان وی تسلیت می‌گوید.

وی نماینده مردم سبزوار در دوره دوم، سوم، چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی بود و سابقه ریاست بر سازمان بهزیستی کشور را داشت.

Image result for محمدرضا راه‌چمنی

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

کیت‌های ایرانی تشخیص کووید 19 فروردین ماه روانه بازار می‌شوند

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه به دنبال فراخوان این ستاد برای ساخت کیت‌های آزمایشگاهی تشخیص کووید 19، با پنج شرکت دانش‌بنیان برای ساخت این کیت‌ها قرارداد منعقد شده است، گفت: کیت‌های تشخیصی کووید 19، فروردین ماه وارد بازار می‌شوند.

به گزارش ایسنا، تشخیص، مهم‌ترین راه ورود به درمان بیماری کرونا است. کمک گرفتن از کیت‌های تشخیصی به پزشکان کمک کرده است تا بیماران مبتلا به این ویروس را شناسایی کنند. این شد که متخصصان داخلی  آستین بالا بزنند و به حوزه ساخت کیت‌های تشخیصی ورود کنند.

در حال حاضر بیماران مبتلا به کرونا به وسیله کیت‌های تشخیصی که در قالب مساعدت و خرید از طریق سازمان بهداشت جهانی، کشور چین و یونیسف وارد ایران شده‌اند شناسایی می‌شوند؛ اما ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انتشار فراخوانی از دانش‌بنیان‌های توانمند دعوت کرد تا به حوزه ساخت این کیت‌ها ورود کنند.

«پس از انتشار این فراخوان، تعداد بالایی از دانش‌بنیان‌ها برای ساخت این کیت‌ها اعلام آمادگی کردند. ۵۰ شرکت داوطلب شدند که بعد از بررسی‌ها پنج شرکت برای ساخت این کیت‌ها انتخاب و قرارداد با آن‌ها منعقد شد.» 

مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام مطلب فوق، گفت: تا فرودین ماه سال آینده این کیت‌های تشخیصی ایرانی روانه بازار می‌شوند.

به گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وی افزود: کیت‌های وارد شده تا دو ماه آینده کافی هستند اما بعد از این مدت با کمبود کیت‌های تشخیص کرونا مواجه خواهیم شد. به همین دلیل با کمک توانمندی‌های داخلی این نیاز را مرتفع می‌کنیم.

کیت‌های ایرانی تشخیص کووید 19 فروردین ماه روانه بازار می‌شوند

سفیدپوشان در خط مقدم

متین نصیری عضو شورای مرکزی مجمع اخلاق پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتشار یادداشتی از فداکاری‌های کادر درمان در مقابله با کرونا ویروس قدردانی کرد.

به گزارش مفدا، در یادداشت این عضو شورای مرکزی مجمع اخلاق پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است: 

این روزها کشور، درگیر ویروس سمج کروناست و اگر وضعیت موجود را به جنگی تمام عیار تشبیه نماییم، سربازان و فرماندهانی که در  خط مقدم این جبهه، فداکارانه در حال دفاع هستند، پرستاران و پزشکان و متولیان نظام سلامت‌اند، سفید پوشان دلسوزی که جان نازنین‌شان را  کف دست گرفته و به رغم کمبود امکانات و تجهیزات از هیچ کوششی برای نجات جان هم وطنان خود فروگذار نیستند.

مطابق آمارها و گزارش های رسمی وزارت بهداشت، طی روزهای اخیر تعدادی از کادر درمان اعم از پزشک و پرستار بر اثر نبردی جانانه با کرونای ناجوانمرد، قربانی شده‌اند. آری! اینان همکاران من هستند همان قشری که گاه و بیگاه  در فضای مجازی، مورد هجوم نقدها و تاخت و تازهای غیرمنصفانه قرار می‌گیرند، حالا دوستان من؛ جهادگران عرصه سلامت در مقابله با کرونا ویروس هستند. 

آری! اینان همان‌هایی هستند که علی رغم تمام بی‌مهری‌ها و مطالباتی که برایشان محقق نشده، دست به دست هم داده‌اند تا برای نجات جان هم وطنان خود جان خود را فدا کنند.

مردم ایران، امروز قدرشناس خدمات این قشر هستند و بیش از پیش نسبت به سختی کار آنان آگاه‌اند. گویای این سخن، تصاویری است که از پرستاران و پزشکان در فضاهای مجازی دست به دست می شود و هرکس به شکلی قدردانی‌اش را در ذیل این تصاویر ابراز می‌دارد و بعد از فوت چندین پرستار بر اثر کرونا که همه را متاثر کرد، ایشان را قهرمانان ملی و سربازان خط مقدم خواندند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.