دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲

محصول مشترک اداره مشاوره و مفدا کرمان؛

بسته مشاوره ای" پیت استاپ" شماره دو دانشگاه علوم پزشکی کرمان

پیت استاپ

در بسته پیت استاپ شماره ۲، با یادگیری مهارت های جدید و تعویض عادت های غلط با عادت های درست چرخ زندگی مان بهتر خواهد چرخید.

یکی دیگر از روش های مدیریت زمان
تکنیک GTD می باشد.

این تکنیک در واقع مخفف عبارت
Getting Things Done
به معنی "کارها را انجام بده" می باشد. ایده اصلی این تکنیک بر این اساس است که ذهن انسان در یادآوری این که چه کاری را باید انجام می داده و یا بعدا انجام دهد توانایی اندکی دارد.

این تکنیک به ما میگوید که کارها و وظایف را ابتدا از ذهن خود بر روی کاغذ بیاورید تا بتوانید روی انجام آن ها تمرکز حواس داشته باشید و در مورد نحوه و زمان انجام آن ها تفکر و تصمیم گیری کنید. زیرا علت اصلی هدر رفتن زمان عدم برنامه ریزی صحیح و ننوشتن برنامه و اهداف روزانه است.

معمولا ما از مغزمان تنها به عنوان هارد استفاده می کنیم که کلی اطلاعات مختلف را در آن ذخیره کرده ایم و سایر توانایی های آن را دست کم می گیریم. در این حال مغز از مدیریت صحیح زمان و کارها عاجز می‌شود. مثلا فکر کنید صبح سرکار رفتید و شروع به نوشتن گزارشی برای جلسه عصر می کنید در همین حال ایمیلی برای به‌روزرسانی آنتی‌ویروس کامپیوتر دریافت می‌کنید که ضروری است. یکی از دوستانتان هم تماس می‌گیرد تا در مورد مهمانی آخر هفته با شما صحبت کند، وسط همه این اتفاقات مدیرتان می‌آید و خیلی سریع گزارش دیگری از شما می خواهد. مغز در چه شرایطی قرار می گیرد؟ مثل یک فلش مموری در حال ذخیره تمام اطلاعات است و فشار زیادی به آن می‌آید و قدرت تفکر و تمرکزش را از دست می دهد.

در این روش کافی است یک سطل گردآوری برای مغزتان تعریف کنید تا علاوه بر تمرکز بر روی کارهای اصلی بتوانید به کارهای دیگرتان هم برسید. مثلا وقتی در حال نوشتن یک نامه اداری هستید و ناگهان کارهای دیگر یادتان می‌ آید آنها را به این سطل انتقال دهید. این سطل می‌تواند یک سررسید باشد یا یک لیست در موبایلتان یا حتی یک جعبه! اگر همکارتان یک فاکتور برای بررسی برایتان آورده آن را در جعبه بیندازید یا هرچیزی که وسط کار اصلی یادتان می‌افتد در آن بنویسید با این کار هم فرصت بررسی و انجام کارهای اصلی را خواهید داشت و هم کارهای فرعی را فراموش نمی کنید.

به طور خلاصه:

هرچه را که در ذهن دارید روی کاغذ بیاورید.(منظم شدن افکار)

اهداف و کارهایتان را به قسمت های کوچک تقسیم کنید.(سرعت بخشی و راحت تر شدن کارها)

کارهایتان را اولویت بندی کنید.
کارهای زیادی هستند که اهمیت چندانی ندارند اما در حال بلعیدن وقت شما هستند آنها را حذف کنید و بر اساس اولویت، کارها را انجام دهید.(افزایش بهره وری)

آخر هرروز و یا آخر هرهفته لیست کارهایتان را چک کنید کارهای باقی مانده را انجام دهید و کارهای غیرضروری را پاک کنید.

این روش پنج مرحله ی اصلی دارد:

1.Collect:جمع اوری کردن
2.Process:پردازش کردن
3.Organize: مرتب کردن یا سازماندهی کردن
4.Plan:بررسی کردن یا برنامه ریزی کردن
5.Do: انجام دادن

نگارنده: فائزه صفری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.