یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱

یک دقیقه مطالعه با مفدا؛

مردی به نام اوه

یک دقیق مطالعه با مفدا

مردی به نام اوه نام رمانی اثر فردریک بکمن نویسنده سوئدی است که در سال ۲۰۱۲ در سوئد منتشر شد که همان سال بیش از ۶۰۰ هزار نسخه از آن فروش رفت و در حال حاضر به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده است.

خلاصه:

قهرمان داستان مردی است به نام اوه که پس از مرگ همسرش تصمیم به خودکشی می‌گیرد. در این میان شخصی پیدا می‌شود که به اوه کمک می‌کند که از آن شیوه زندگی و خلق و خوی عجیبش کمی خارج شود. دست بر قضا این شخص یک زن ایرانی است به نام پروانه.

مردی به نام اوه یک کتاب بسیار ساده با یک داستان کاملاً خطی است. از آن پیچیدگیهای مرسوم در دنیای داستان‌نویسی خبری نیست. با اینکه اوه یک مرد عبوس و جدی و عملگراست اما شخصیتش به گونه‌ای است که خواننده با او ارتباط برقرار می‌کند و دوست دارد که خودکشی‌های او به سرانجام نرسد.این کتاب با وجود اینکه یک داستان عاطفی است ولی به شدت کمدی هم هست. طنز داستان با وجود ترجمه مناسب موقعیتها کاملاً قابل درک و باورپذیر شده است.

بخشی از کتاب:

همهٔ ما فکر میکنیم هنوز به اندازه کافی زمان داریم تا با دیگران یک سری کارها را انجام دهیم و به آن ها چیز هایی را که میخواهیم و باید، بگوییم و بعد ناگهان اتفاقی می افتد که باعث میشود بایستیم و به کلماتی مثل "اگر" و "ای کاش" فکر کنیم.

مباحث روانشناسی در مردی به نام اوه :

مباحث روانشناسی در کتاب بسیار قوی و قابل لمس است ‌. تنهایی و افسردگی به عنوان فردی که پا به مرحله جدیدی از زندگی اش می گذارد ‌. خیلی خوب مطرح شده است . حس اینکه وقتی به سن بازنشستگی می رسی بی مصرف خواهی شد . کارآمد نیستی . این مسئله بسیار باعث ناراحتی اوه می شود. شاید محکم‌ترین دلیل برای خودکشی همین ناکارآمدی باشد . در طول داستان وقتی که به پروانه کمک می کند . رانندگی بیاموزد، به فرزندانش کمک می‌کند تا نقاشی یاد بگیرند. به دیگران کمک می کند تا به آنچه که می خواهند برسند . همه این‌ها نشان از کارآمد بودن می دهد . وقتی کار آمد می‌شود ، احساس های تنهایی و افسردگی در داستان کمرنگ می شود .
در پایان داستان همه چیز بسیار خوب انجام می شود . اوه به زندگی امیدوار می شود و از خودکشی کردن منصرف . خواننده به همه‌ی جنبه‌های داستان واقف است . از جمله‌های آن لذت برده و با لبی خندان کتاب را می‌بندد!

نقطه‌ی قوت کتاب:
نقطه قوت مردی به نام اوه ، همین پردازش شخصیت است . پروانه خیلی خوب ایفای نقش می‌کند . زن ایرانی که از صمیمیت همیشگی ایرانیان حکایت می کند . سونیا همسر فوت شده‌ی اوه ، شخصیتی آرام و احساسی دارد . همسایگان اوه ، هر کدام به جای خود ، درست بروز می‌کنند . شخصیت‌های داستانی خیلی منظم و سر بزنگاه پیدا می‌شوند . هیچکدام غیرمعقول و نابجا نیستند . همه‌ی این‌ها داستان مردی به نام اوه را منسجم و یکدست نشان می‌دهد .

درباره نویسنده:
فردریک بکمن متولد ۱۹۸۱ است و یک  نویسنده بسیار جوان است. او در سال ۲۰۱۳ به عنوان موفق‌ترین نویسنده سوئد شناخته شد. بکمن پیش از نویسندگی دانشجوی رشته فقه مسیحی بود ولی آن را رها کرد و به عنوان راننده کامیون و شاگرد گارسون و کارگر در رستوران‌ها و انبارها شروع به کار کرد. از سال ۲۰۰۷ روزنامه‌نگاری را شروع کرد و در سال ۲۰۱۲ مردی به نام اوه را به عنوان اولین رمانش نوشت او با همسر ایرانی خود و  دو فرزندش ساکن سوئد است

از جمله اثار دیگر فریدریک بکمن :

 تمام آنچه پسر کوچولویم باید دربارهٔ دنیا بداند
 مادربزرگ سلام رساند و گفت متاسف است
بریت ماری اینجا بود
و من دوستت دارم

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.