یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳

نماینده سازمان جهانی بهداشت:

مدیریت کرونا در ایران قوی و پیشرفته است/قم از ظرفیت غلبه بر کرونا برخوردار است

نشست خبری

مسئول فوریت‌های پزشکی سازمان جهانی بهداشت در دفتر مدیترانه شرقی قاهره با تاکید بر اینکه مدیریت کرونا در ایران صحیح، قوی و پیشرفته است، خاطرنشان کرد: بر اساس مشاهدات بنده در ایران و شهر قم شاهد یک پیشرفت چشم‌گیر هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، ریچارد برنان عصر امروز طی نشست خبری در دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه ویروس کرونا یک ویروس بسیار جدید است، اظهار کرد: از نخستین یافته‌هایی که در مورد این ویروس داشته ۶۴ روز گذشته است.
وی اضافه کرد: شیوع کرونا در سراسر دنیا رخ داده و بیش از ۱۰۳ کشور با این بحران روبرو و نظام بهداشتی دنیا به چالش کشیده شده است.
مسئول فوریت‌های پزشکی سازمان جهانی بهداشت در دفتر مدیترانه شرقی قاهره با تاکید بر اینکه مدیریت کرونا در ایران صحیح، قوی و پیشرفته است، خاطرنشان کرد: بر اساس مشاهدات بنده در ایران و شهر قم شاهد یک پیشرفت چشم‌گیر هستیم.
وی تصریح کرد: ما تحت تاثیر مدیریت و رهبری موجود در بخش‌های مختلف و جانفشانی‌های پرستاران و مددکاران و جامعه درمانی قرار گرفته‌ایم و مردم قم و ایران باید به افرادی که درحال جانفشانی هستند افتخار کنند.
ریچارد برنان ادامه داد: اکنون در بیمارستان‌ها به صورت ویژه درحال درمان بیماران هستند و تلاش‌های بسیاری برای آموزش افراد در زمینه کرونا درحال دنبال شدن است.
وی با بیان اینکه کرونا یک چالش جهانی است، عنوان کرد: اولویتی که دولت به این موضوع داده موجب می‌شود به شیوه مطلوب بتوان به این ویروس غلبه کرد و البته که هر فردی باید به شیوه‌ای در کنترل شیوع ویروس مشارکت کند.


ریچارد برنان بر لزوم شست‌وشوی دست‌ها به صورت مستمر تاکید کرد و گفت: اگر می‌خواهید عطسه و سلفه کنید از گودی آرنج یا دستمال کاغذی استفاده کنید.
وی قرنطینه خانگی و پرهیز از اجتماع را یکی از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با کرونا دانست و خاطرنشان کرد: اگر سلفه‌ها و عطسه‌ها و دردهای گوارشی به صورت مستمر مشاهده می‌شود باید به بیمارستان مراجعه شود.
عضو تیم اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران ادامه داد: کشور ایران و شهر قم بر اساس آموزه‌های درست مسئولان، مدیریت مطلوب مجموعه درمانی، جانفشانی‌های افراد، ساختار قوی بخش درمان و آگاهی عمومی افراد ظرفیت غلبه بر کرونا را داراست.
وی با تاکید بر اینکه کشورهای مختلف درحال جنگ با کرونا هستند، مطرح کرد: در بیمارستان‌های قم شاهد حضور داوطلبانی بودیم که درحال خدمت به بیماران بودند که حضور این افراد قابل توجه و تقدیر است.
ریچارد برنان خاطرنشان کرد: هر چند تحریم مانع ورود برخی از تجهیزات حفاظتی به ایران شده اما برخی از کشورها که تولیدکننده بودند اکنون این تجهیزات را برای خود نگه داشته‌اند و برخی از تولیدکنندگان نیز قیمت‌ها را افزایش داده‌اند چراکه در سطح جهانی شاهد یک رقابت برای جمع‌آوری این تجهیزات هستیم.
وی اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی درحال تلاش برای افزایش تولید تجهیزات مورد نیاز و انتقال این تجهیزات به دست نیازمندان واقعی است.
ریچارد برنان با بیان اینکه تردد رفت و آمدها و برخی از قرنطینه‌ها تاثیرات مثبتی در کنترل شیوع کرونا خواهند داشت، گفت: افزایش این قرنطینه‌ها در برخی از عرصه‌ها می‌تواند تاثیرات منفی اقتصادی و معیشتی نیز داشته باشد و تصمیم‌گیری در مورد هر شهر و کشوری منوط به بررسی‌های مسئولان آن شهر و کشور است؛ به تناسب خطر و ریسکی که مورد توجه افراد است باید تصمیم‌گیری شود.
وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت اخیرا کمک‌های شایانی را به ایرانی‌ها داشته است به‌عنوان نمونه هفت تن از تجهیزات پزشکی از جمله دستکش، ماسک و لباس‌های ایزوله‌ای به وزارت بهداشت ایران داده شده است و در ادامه نیز کیت ها و تجهیزات حفاظتی دیگری به ایران ارسال خواهد شد.
مسئول فوریت‌های پزشکی سازمان جهانی بهداشت در دفتر مدیترانه شرقی قاهره اضافه کرد: تلاش می‌کنیم تا محدودیت‌هایی که برای انتقال تجهیزات پزشکی وجود دارد برداشته شود.
انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.