یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶

کرونا در روزی که گذشت/۱۷ اسفندماه

بسته ۱۰۰ گیگ اینترنت ثابت رایگان از فردا فعال می‌شود/تولید شیلد محافظ به همت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران

کرونا در روزی که گذشت 17 اسفندماه 98

این روزها مردم کشور عزیزمان ایران به واسطه ورود و انتشار ویروس کرونا و مبتلا شدن تعدادی از هموطنانمانْ به بیماری کویید ۱۹ در جدال با یک آزمون بزرگ هستند، آزمونی که برای عبور از آن بیش از همه نیازمند آرامش، همراهی و امید هستیم؛ در این گزارش تلاش داریم مهمترین اتفاقات شنبه هفدهم اسفند ماه در خصوص ویروس کرونا در جامعه دانشگاهی و کشور را مرور کنیم.

به گزارش مفداْ؛ همراهان پایگاه خبری مفدا می‌توانند موضوعات مهم مطرح شده در خصوص ویروس کرونا در کشور را در روز شمار «کرونا در روزی که گذشت» مختص شنبه هفدهم اسفندماه مشاهده کنند.

اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا؛

ملت عزیز و فهیم کشورمان به منظور حفظ سلامتی خود بطور جدی از مسافرت پرهیز نمایند

ستاد ملی مبارزه با کرونا اطلاعیه مهمی نسبت به افزایش خطر آلودگی و شیوع ویروس کرونا در استان‌های شمالی با توجه به ازدیاد ترددها در محورهای این استان‌ها هشدار داد.

به گزارش مفدا، ستاد ملی مبارزه با کرونا اطلاعیه مهمی نسبت به افزایش خطر آلودگی و شیوع ویروس کرونا در استان‌های شمالی با توجه به ازدیاد ترددها در محورهای این استان‌ها هشدار داد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

مردم شریف و عزیز ایران

ضمن تشکر از همکاری های گسترده مردم شریف و وظیفه شناس ایران، در جهت پیشگیری از شیوع بسماری کرونا، ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا با هدف پیشگیری حداکثری از شیوع بیماری، حفظ جان شهروندان و حضور مردم عزیزمان در منزل، اقدام به تعطیلی مدارس و دانشگاه های کشور نمود.

متاسفانه بر اساس اطلاعات پلیس راه کشور، تردد در برخی از محورهای استان های شمالی کشور که از آلودگی بیشتری برخوردار است، رو به افزایش بوده و این موضوع می تواند قطعا باعث آلودگی بیشتر شده و نگرانی جدی برای خانواده ها ایجاد نماید. لذا اکیدا از همه ملت عزیز و فهیم کشورمان خواهشمندیم به منظور حفظ سلامتی خود، اعضای خانواده و دیگر شهروندان، بطور جدی از مسافرت پرهیز نمایند.

بهترین راه این است که در خانه بمانید تا از بیماری کرونا در امان باشید.

http://www.mefda.ir/d/2019/12/05/4/438397.jpg

۸ نکته جدید و جالب توجه در آمار شیوع ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته

احتمالا در این روزهای کرونایی، از زبان بسیاری از مسئولان شنیده‌ایم که ویروس کرونا، مرگبارتر و کشنده‌تر از آنفلوآنزا نیست؛ گزاره‌ای که سازمان بهداشت جهانی در ساعات اخیر آن را مردود دانست و تاکید کرد که ویروس کرونا از نظر آماری، کشنده‌تر از آنفاوآنزای فصلی بوده است. این در حالی است که در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد موارد ابتلای گزارش شده در جهان، ۱۷ برابر موارد آن در چین بوده است.

بگذارید همین ابتدا یک نکته را تاکید کنیم؛ اینکه منظورمان از «جدید»، اتفاقاتی است که تا در ۲۴ ساعت منتهی به تنظیم این گزارش یعنی تا ساعت ۰۳:۳۰ بامداد شنبه (۱۷ اسفند ۹۸) به وقت ایران، معادل ساعت ۰۰:۰۰ به وقت گرینویچ ـ که شروع روز جدید در تقویم میلادی است ـ به وقوع پیوسته و شامل به روزرسانی‌های آمار بعد از آن نیست!

به گزارش مفدا؛ در روزهایی که اغلب ایرانیان قرنطینه خودخواسته را بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای جدید و بیماری ناشی از آن یعنی کووید ۱۹ یافته، بعضی از هموطنانمان، مجبور به حضور در محل کار هستند و برخی ترجیح داده اند فرصت تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را به شروع سفر ماجراجویانه گره بزنند؛ تقریبا نیمی از کشورهای کره خاکی با چالش‌های ریز و درشتی مواجهند که رهاورد شیوع گسترده و سریع ویروس نوپدید است.

یک- ۹۷ به علاوه یک

بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، تاکنون ۹۷ کشور جهان رسما با کووید ۱۹ دست به گریبان شده‌اند و افزون بر این کشورها، یک پهنه خشکی از نوع فلزی هم با ویروس کرونای جدید درگیر شده و تلفات داشته است؛ منظور کشتی کروز تفریحی با نام «شاهزاده خانم الماس» (Diamond Princess) است که تست ۶۹۶ تن از سرنشینانش مثبت بوده و ۶ تن از ایشان جان به جان آفرین تسلیم کرده‌اند.

دو- ۱۸ به علاوه یک

بر اساس آمارها، تاکنون کووید ۱۹ در هجده کشور و آن کشتی تفریحی (که نامش یکی از کابوس‌های بزرگ این روزهای مردم ژاپن، کره جنوبی و چند کشور دیگر را رقم زده)، قربانی بر جای گذاشته است. البته مبنای این آمار، گزارش‌های رسمی است وگرنه کیست که نداند شمار کشورهایی که این ویروس در آن‌ها جان گرفته، بیش از اینهاست!

سه- رتبه ۱ ایتالیا

در ۲۴ ساعت اخیر، ۱۰۷ تن در نقاط مختلف کره خاکی بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند. افرادی که حتما می‌دانید ۱۷ تن از ایشان از جمله هموطنان ما بودند و از ۹۰ تن دیگر، ۴۹ تایشان شهروندان ایتالیا محسوب می‌شدند. کشوری اروپایی که بحران کرونا در آن با سرعت در حال پیشرفت است و بر اساس گزارش ها، کانون شیوع این ویروس در اروپا و حتی قاره‌های دیگر است.

چهار- ۹ کشور اولین

کاستاریکا با زنی که از سفر نیویورک (آمریکا) به کشورش بازگشته بود، کلمبیا با دختر جوان دانشجویی که از میلان به میهنش بازگشته، توگو با زنی ۴۲ ساله که اخیرا از سفر به کشورهای بنین، آلمان، فرانسه و ترکیه به کشورش بازگشته، پرو با مرد جوان ۲۵ ساله‌ای که اخیرا به کشورهای اسپانیا، فرانسه و جمهوری چک سفر کرده، اسلواکی با بیمار ۵۲ ساله‌ای که سفر نکرده، اما پسری دارد که اخیرا از ونیز (ایتالیا) بازگشته، کامرون با توریست فرانسوی ۵۸ ساله‌ای که دست کم یک هفته پیش به این کشور وارد شده، صربستان با شهروند ۴۳ ساله اش که اخیرا بوداپست (پایتخت مجارستان) رفته، واتیکان یعنی یکی از کشورهای متفاوت کره خاکی در قلب ایتالیا و بوتان یا همان پادشاهی بوتان که پیرمرد ۷۶ ساله آمریکایی از هند به آن سفر کرده و تستش مثبت شده، ۹ کشوری هستند که در ۲۴ ساعت اخیر به صف کشورهای درگیر با کووید ۱۹ افزوده شده و احتمالا ویروس جدید کرونا برایشان معنا و مفهوم متفاوتی یافته است.

پنج- رکورد ایرانی

در آمارهای جهانی مربوط به ابتلا به ویروس کرونا در جهان در ۲۴ ساعت گذشته، یکجا نام ایران به شدت پررنگ‌تر از نام دیگر کشورهاست؛ آنجایی که شمار مبتلایان جدید به کووید ۱۹ در کشورمان ۱۲۳۴ تن ذکر شده است. عددی بسیار بزرگ که قابل قیاس با ۷۷۸ ابتلای قطعی در ایتالیا، یا ۳۰۹ مورد مثبت جدید در کره جنوبی، یا ۲۳۰ ابتلا در فرانسه نیست. بد نیست بدانید چین با ۱۴۳، آلمان با ۱۲۵، اسپانیا با ۱۱۹، آمریکا با ۹۸، سوییس با ۹۴، بلژیک با ۵۹، ژاپن با ۵۶، انگلیس با ۴۷، هلند با ۴۶ و سوئد با ۴۲ مبتلای جدید، رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

شش- تداوم ۲ رتبه سومی ایران

پس از آنکه در بروزرسانی آمار در روز ۵ مارس، ایتالیایی‌ها در تعداد جان باختگان کووید ۱۹ از ایران پیشی گرفتند و بعد از چین، دومین کشور از نظر تعداد کشته لقب گرفته و ایران را به رتبه سوم سقوط دادند، این روند در ۲۴ ساعت اخیر ثابت ماند تا چین با ۳۰۴۲ و ایتالیا با ۱۹۷ فوتی رتبه اول و دوم را داشته باشند و ایران با ۱۲۴ جان باخته در رتبه سوم بماند. جز این، رتبه سوم کشورمان از نظر شمار مبتلایان هم با رکوردشکنی ذکر شده در بند پنج، پابرجا ماند تا چین صدرنشینِ به ظاهر ابدی باشد، کره با ۶۵۹۳ مبتلا رتبه دوم را داشته باشد و بعد ایران و در ادامه ایتالیا قرار داشته باشند که رقابت تنگاتنگی با هم بر سر رتبه سوم دارند!

هفت- ۱۰۰ هزارتایی

حتما دیده‌اید که برخی چهره‌های مشهور اینستاگرامی با رسیدن دنبال کنندگان شان به اعداد بزرگ، جشن می‌گیرند و اعلام می‌کنند که فلان قدر کا (K که مخفف کیلو یا همان هزار است؛ به عنوان مثال ۱۰ کا یعنی ده هزار) دنبال کننده دارند. اگر برایتان سوال شده که ارتباط این مطالب با ویروس کرونا چیست، بد نیست بدانید که در ۲۴ ساعت اخیر کرونا از مرز ۱۰۰ هزار مبتلای قطعی عبور کرد؛ صد کا شدن ویروسی که به سرعت در حال شیوع در سراسر جهان است تا جایی که دو هفته و نیم قبل ایران ۲۸ مین کشوری بود که این ویروس رسما در آن شناسایی شد و حالا شمار کشورهای درگیر با ویروس کرونا به حدود یکصد کشور رسیده است.

هشت- عقب نشینی WHO

احتمالا در این روزهای کرونایی، از زبان بسیاری از مسئولان شنیده‌ایم که ویروس کرونا، مرگبارتر و کشنده‌تر از آنفلوآنزا نیست؛ گزاره‌ای که سازمان بهداشت جهانی در ساعات اخیر آن را مردود دانست و تاکید کرد که ویروس کرونا از نظر آماری، کشنده‌تر از آنفاوآنزای فصلی بوده است. تدروس ادهانوم گبریسوس، رئیس این سازمان با تاکید بر سبقت رفتن کرونا از ویروس مرگبار آنفلوانزا، از درک نکردن خطر «کووید ۱۹» در برخی کشورها گلایه کرد و گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد موارد ابتلای گزارش شده در جهان، ۱۷ برابر موارد آن در چین بوده است.» / تابناک

http://www.mefda.ir/d/2020/03/07/4/484241.jpg

وزیر بهداشت در نامه‌ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد:

اختصاص ۳۰۰ میلیون پیامک به سرشماره وزارت بهداشت برای پیشگیری و مراقبت خانوارها

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای به دکتر آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با توجه به شروع طرح بسیج ملی مدیریت بیماری کرونا، نسبت به برقراری ارتباط دوسویه رایگان تلفن اینترنتی با سرشماره ۴۰۳۰ برای ۶۰ هزار مراقب سلامت و بهورز در سطح کشور و اختصاص حداقل ۳۰۰ میلیون پیامک به سرشماره ۱۰۰۰۳۵ وزارت بهداشت برای پیشگیری و مراقبت خانوارها اقدام لازم صورت پذیرد.

به گزارش مفدا، وزیر بهداشت  در نامه‌ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با توجه به شروع طرح بسیج ملی مدیریت بیماری کرونا، نسبت به برقراری ارتباط دوسویه رایگان تلفن اینترنتی با سرشماره ۴۰۳۰ برای ۶۰ هزار مراقب سلامت و بهورز در سطح کشور و اختصاص حداقل ۳۰۰ میلیون پیامک به سرشماره ۱۰۰۰۳۵ وزارت بهداشت برای پیشگیری و مراقبت خانوارها اقدام لازم صورت پذیرد.

پیش تر وزیر بهداشت، در نامه‌ای به دکتر آذری جهرمی از همکاری شرکت مخابرات در خصوص راه اندازی سامانه ۴۰۳۰، جهت پاسخگویی و راهنمایی به سوالات بیماری کرونا  قدردانی کرده بود.

طبق تاکید وزیر بهداشت، آموزش، پیگیری و پاسخگویی به موارد مشکوک به بیماری کرونا توسط مراقبین سلامت و بهورزان برای جمعیت تحت پوشش در سطح کشور دارای اهمیت و فوریت زیادی در کنترل بیماری است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/01/4/482892.jpg  

در پی بروز بیماری کرونا در کشور انجام شد؛

تولید شیلد محافظ به همت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران

شیلد محافظ با همکاری کانون دانشجویی هلال احمر و بسیج دانشجویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال تولید است.

به گزارش مفدا تهران، در پی بروز بیماری کرونا در کشور و ضرورت تجهیز کادر درمان و محافظت از مبارزان خط مقدم مقابله با این بیماری همه گیر در بیمارستان های دانشگاه، دانشجویان در کانون هلال احمر و بسیج دانشجویی دانشکده داروسازی با اهداف بشردوستانه اقدام به تولید شیلد محافظ کردند.

کانون هلال احمر و بسیج دانشجویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کردند: دانشجویان و دیگر افرادی که تمایل به همکاری در این زمینه دارند می توانند با شناسه های Emtedad_farad@ و helaltums@ ارتباط برقرار کنند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/07/4/484146.jpg

مهلت شرکت در کنکور ۹۹ امشب پایان می‌یابد

مهلت ثبت نام داوطلبان در کنکور ۹۹ پس از دوبار تمدید ساعت ۲۴ امروز ۱۷ اسفند ۹۸ به پایان می‌رسد

به گزارش مفدا، ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ برای پذیرش در رشته‌های با آزمون دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه‌)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد.

آن دسته از داوطلبان متقاضی شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ رشته‌های با آزمون دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی که در مهلت ۱۶ تا ۲۷ بهمن ۹۸ موفق به ثبت نام نشدند و همچنین متقاضیانی که در این مهلت موفق به دریافت کد سوابق تحصیلی نشده یا به هر دلیل دیگر نتوانسته‌اند نسبت به ثبت‌نام در آزمون مذکور اقدام کنند، تا ساعت ۲۴ امشب شنبه ۱۷ اسفند ۹۸ می توانند در آزمون ثبت نام کنند.

همچنین تمامی متقاضیان کنکور ۹۹ که موفق به ثبت نام نشده‌اند و همچنین سایر متقاضیان کنکور سراسری سال ۹۹ که در مهلت‌های تعیین شده در کنکور ۹۹ ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند تا ساعت ۲۴ شنبه ۱۷ اسفند ۹۸ از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ویرایش اطلاعات خود در صورت نیاز اقدام کنند.

به گزارش مهر، کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ در روزهای ۱۲ و ۱۳ تیرماه سال ۱۳۹۹ برگزار می‌شود و بر اساس آمار اولیه تعداد یک میلیون و ۵۲ هزار و ۵۳۰ نفر در این دوره از آزمون ثبت نام کرده‌اند.

اقداماتی که داوطلبان لازم است انجام دهند:

مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره ۱) در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ و اطلاعیه مربوط به اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت نام در ۲۴ بهمن ۹۸ (اطلاعیه و دفترچه از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است).

خرید کارت اعتباری ثبت‌نام از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org.

مراجعه به سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها به نشانی: http://dipcode.medu.ir برای دریافت کدهای سوابق تحصیلی ذیل:

۱. کد سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌های سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۸ شاخه نظری (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و همچنین نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶) رشته‌های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی.

۲. کد سوابق تحصیلی برای داوطلبان با مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ اخذ کرده‌اند.

تبصره ۱: دارندگان مدرک پیش‌دانشگاهی سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ در صورتی که اطلاعاتشان در بانک اطلاعاتی مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش وجود نداشته و یا ناقص باشد، ابتدا برای تکمیل اطلاعات خود به آدرس اینترنتی: http://dipcode.medu.ir مراجعه کنند. در صورت تأیید اطلاعات آنان از سوی آموزش و پرورش، می‌توانند تا ۱۷ اسفند ۹۸ با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ ثبت‌نام کنند.

تبصره ۲: دانش آموزان نظام آموزشی ۳-۳-۶ و همچنین دانش آموزان دوره پیش‌دانشگاهی (نظام سالی واحدی – ترمی واحدی) سال جاری که تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۹ فارغ‌التحصیل می‌شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام در خصوص سوابق تحصیلی به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون تاریخ ۲ تیرماه ۱۳۹۹ مراجعه کنند.

داوطلبانی که قادر به مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی نیستند یا تناقضی در خصوص نمرات و مشخصات فردی مندرج در اطلاعات آموزش و پرورش مشاهده کرده‌اند، ضروری است که از طریق سامانه: http://dipcode.medu.ir درخواست خود را، به صورت الکترونیکی در سایت مذکور حداکثر تا شروع ثبت نام مجدد اعلام کنند تا در زمان ثبت نام مجدد، مشکلی نداشته باشند.

با توجه به اینکه اطلاعات ثبت نامی داوطلبانی که در مهلت مقرر (از تاریخ ۱۶ تا ۲۷ بهمن ۹۸) در این آزمون ثبت‌نام کرده‌اند روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش قرار خواهد گرفت، لذا این داوطلبان نیز می‌توانند با مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت نامی خود، و در صورت تمایل نسبت به ویرایش اطلاعات اقدام کنند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/01/4/482945.jpg

ضرورت حفظ سلامت روان برای ارایه ‌دهندگان خدمات درمانی/آگاهی به نشانه‌های جسمی‌ و ذهنی اضطراب اولین قدم مدیریت آن است

کارکردن در شرایط بحران برای گروهی همزمان چالش ‌برانگیز و رضایت ‌بخش است. مسائل زیادی در زمان بحران برای اکثر ارائه ‌دهندگان خدمت تنش ‌زا است از جمله، خطر ابتلا به بیماری، نگرانی از آسیب اطرافیان، بارکاری سنگین، مشاهده رنج و درد بیماران و خانواده‌هایشان، جدایی از خانواده، تصمیم‌ گیری ‌های دشوار در شرایط مرگ و زندگی، و در دسترس نبودن منابع و امکانات. با توجه به این شرایط، پیشگیری و مدیریت استرس برای ارائه ‌دهندگان خدمات درمانی ضروری است.

به گزارش مفدا، دکتر احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با وبدا، ضمن بیان توصیه‌هایی برای سلامت روان و سازگاری بهتر کادر درمانی در مواقع بحران، اظهار کرد: در این مواقع، نشانه‌ های استرس را در خود بشناسید. هر یک از ما به شکل متفاوتی به استرس و حوادث‌ ناگوار واکنش نشان می‌ دهیم. آگاهی به نشانه ‌های جسمی‌ و ذهنی اضطراب اولین قدم در مدیریت آن است. برای مثال تحریک‌ پذیری، عصبانیت و از کوره در رفتن، بی‌ خوابی و کابوس، ترس، خستگی، سردرد، عدم تمرک، اسپاسم عضلانی، تپش قلب، و حالت تهوع و سایر مشکلات گوارشی از علایم اضطراب است.

وی افزود: در شرایط بحرانی افراد واکنش‌ های متفاوتی مانند، اضطراب، اشتغال ذهنی مکرر با مساله، سردرگمی‌ و دوگانگی، یا احساس کرختی دارند، به خاطر داشته باشید که در بحران‌ ها معمولا اتفاق‌ ها غیرطبیعی هستند، اما اکثرا واکنش‌ های افراد طبیعی است. به خودتان یا دیگران برچسب ضعیف بودن، یا غیرطبیعی بودن نزنید. کاری که شما انجام می ‌دهید شجاعانه، ایثارگرانه و بسیار ارزشمند است.

حاجبی خاطرنشان کرد: در محل کار، از روش‌ های ساده و قابل اجرا برای کاهش تنش و استرس استفاده کنید، حرکات کششی و نرمش، چند دقیقه قدم زدن در فضای باز، تمرین تنفس عمیق، چند دقیقه گوش کردن به موسیقی آرام‌ بخش، یا نیایش کردن می ‌تواند به کاهش تنش شما کمک کند. سعی کنید لحظاتی هر چند کوتاه ذهنتان را از کار و یا نگرانی‌ها دور کنید.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: وقتی کار نمی ‌کنید و در خانه هستید، تا حد امکان برنامه معمول و روزمره قبلی خود را حفظ کنید. نقش خود را به عنوان عضوی از خانواده ایفا کنید، به سرگرمی‌ ها و علایق خود بپردازید، ورزش کنید و کارهایی را که برای شما آرامش ‌بخش است، در برنامه تان بگنجانید.  

وی افزود: فرهنگ حمایت و کار تیمی ‌را در محل کار تقویت کنید، افرادی که با آنها کار می ‌کنید را بشناسید. از آنها در مورد نگرانی‌ هایشان سؤال کنید و اگر راحت بودید در مورد نگرانی‌ های خود نیز به آنها بگویید. صحبت ‌های خود را به موضوع بحران و کار محدود نکنید و در مورد موضوع‌ های دیگر نیز صحبت کنید. از یکدیگر حمایت کنید و حال هم را بپرسید. افراد معمولا هنگام استرس زیاد با خطاهای کوچک دیگران برخوردهای بیش از اندازه می‌ کنند، به یکدیگر بازخورد مثبت بدهید و تلاش و جدیت افراد را تشویق کنید.

حاجبی تصریح کرد: ضمن اینکه لازم است در جریان اطلاعات و اخبار ‌روز باشید، مواجهه با اخبار به ویژه از منابع غیرموثق و در فضای مجازی را محدود کنید. چک کردن مکرر شبکه‌ های مجازی می ‌تواند استرس شما را بیشتر کرده و زمان استراحت شما را که برای بازیابی توان و انرژی نیاز دارید محدود کند.

وی با بیان اینکه مراقب باشید که در شرایط بحرانی هم، اصول برخورد حرفه ‌ای را در برخورد با بیماران و مسائل آن‌ها حفظ کنید، ادامه داد: بخشی از فرآیند بهبود بیماران مربوط به مشاهده‌ی حالت کاملا حرفه‌ ای‌ کادر درمان است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اظهار کرد: در بحران ‌ها موارد زیادی پیش می‌ آید که خارج از کنترل ماست. سعی کنید فقط بر مواردی‌ که در کنترل شماست، تمرکز کنید و بیش از حد به بخش‌ هایی از بحران که کنترلی بر آن ندارید فکر نکنید.

وی درخصوص کنترل استرس در خانواده بیان کرد: دغدغه ‌ها و نگرانی ‌های خانوادگی را مدیریت کنید. با نزدیکان خود در مورد برنامه‌ های کاری خود، زمان و روشی که می ‌توانند با شما در تماس باشند و همچنین نگرانی‌ هایشان صحبت کنید. سعی کنید برنامه منظمی ‌برای تماس و صحبت با خانواده  و دوستان داشته باشید.

وی تاکید کرد: از خودتان مراقبت کنید. تا جایی که امکان دارد خواب و استراحت کافی داشته باشید. تغذیه سالم داشته باشید. مصرف کافئین را محدود کنید و مایعات کافی بنوشید.

حاجبی در پایان عنوان کرد: در صورتی که احساس کردید به دلیل استرس یا افسردگی برای چند روز متوالی نمی ‌توانید کارهای روزمره را انجام دهید یا تحت فشار زیادی هستید، از روانپزشک کمک بگیرید.

  http://www.mefda.ir/d/2020/03/07/4/484293.jpg

در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا؛

باید برای رفع مشکلات کادر درمانی تلاش شود/ از مسافرت‌های غیرضروری پرهیز شود

جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا به ریاست رئیس جمهور و با حضور وزرا و مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و دادستان کل کشور تشکیل شد.

به گزارش مفدا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در این جلسه با تقدیر و تشکر از پزشکان، پرستاران، کادرهای درمانی و کارکنان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در مسیر مبارزه با این بیماری و ارائه خدمات به مردم، گفت: پزشکان، پرستاران و کارکنان بیمارستان‌ها در این روزها در صف اول مبارزه با کرونا قرار دارند.

رئیس جمهور اظهار داشت: مطمئناً حفظ سلامت جسمی و روحی آنان مهم‌ترین مسأله‌ای است که می‌بایست در نظر گرفته شده و در راستای رفع مشکلات، نیازها و تقویت کادر درمانی همه ارکان دولت موظفند حمایت‌های لازم را به عمل آورند.

روحانی تاکید کرد: بی‌تردید ملت ایران ایثار و فداکاری پزشکان و پرستاران را فراموش نخواهد کرد و زحمات و تلاش آنان در یاد مردم خواهد ماند.

رئیس جمهور با اشاره بر اهمیت اعتماد و همدلی میان مردم و دولت، گفت: در مقابله با ویروس کرونا ایجاد شفافیت و افزایش اعتماد عمومی و در جریان گذاشتن مردم در خصوص روندها، احتمالات، سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین باید اصل بر شفافیت و اعلام به موقع اطلاعات و گزارش‌ها گذاشته شود.

روحانی با اظهار تأسف از عدم مراعات و همراهی برخی از افراد با توصیه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: شرط موفقیت در کنترل ویروس کرونا در برنامه کوتاه مدت همکاری همه جانبه مردم و دستگاه‌های اجرایی با ستاد ملی مقابله با کرونا است و در این راستا از عموم مردم می‌خواهم که همگان باید مراقب بوده و از رفت و آمد و مسافرت‌های غیرضروری پرهیز کنیم.

رئیس جمهور همچنین ضمن تشکر از روند مطلوب افزایش آزمایشگاه‌ها و تجهیز آن، افزود: با توجه به آمار و اطلاعات ارایه شده از میزان ابتلای استان‌های مختلف،‌ می‌بایست تعداد آزمایشگاه‌ها نیز بر این اساس گسترش و توسعه یابد.

روحانی ضمن انتقاد از عدم دسترسی آسان مردم برای تهیه وسایل بهداشتی و ضدعفونی، وزارت صمت را مکلف کرد تا با تدوین یک برنامه مشخص زمان‌بندی شده برای رفع این مشکل اقدام نماید؛ همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد در خصوص  تقویت شبکه توزیع نیز با نظر و هماهنگی وزارت بهداشت اقدامات لازم را انجام دهد.

در این جلسه دستگاه‌های ذیربط گزارشی از اقدامات صورت گرفته و آخرین روند شیوع کرونا، به تفکیک استان‌های درگیر ارائه و نیز گزارشی از شناسایی منشأ ورود ویروس از خارج کشور و چگونگی شیوع در دو استان قم و گیلان به جلسه ارایه شد.

همچنین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: از ابتدای شناسایی موارد مبتلا به این بیماری در بهمن سال جاری اقدام به راه‌اندازی بخش تشخیص کرونا در انستیتوی پاستور کرده و امکان تشخیص برای ایران فراهم شد؛ این در حالی بود که کیت‌های تشخیص سازمان بهداشت جهانی هنوز در اختیار ایران قرار نگرفته بود و بسیاری از کشورهای دنیا نه در آن تاریخ و نه پس از شیوع گسترده، هنوز به این امکان تجهیز نشده‌اند، اما در ایران این امکانات گسترش یافته و آزمایشگاه های جدید تجهیز شدند.

در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با بررسی وضعیت‌های مختلف شیوع این بیماری، همه نهادهای عمومی که دارای امکانات درمانی می‌باشند مکلف به همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شدند و در این خصوص ستاد کل نیروهای مسلح مأموریت یافت ضمن ارایه خدمات درمانی در بیمارستان‌های موجود در صورت نیاز در راستای تمهیدات لازم برای افزایش ظرفیت بستری بیماران اقدام نماید.

همچنین وزارت کشور و شورای امنیت کشور به منظور ایجاد نظم و انضباط و مراعات همگان در اجرای تصمیمات پیشگیرانه، موظف به برنامه‌ریزی و در نظر گرفتن تمهیدات و اجرای پروتکل‌های تدوین شده در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اقدامات لازم جهت هماهنگی بین استانی شدند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف شد پروتکل‌های بهداشتی مراکز اقامتی و رستوران‌ها را تهیه و ابلاغ نماید؛ همچنین بر این اساس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظف به اطلاع‌رسانی عمومی و آموزش همگانی در اجرای این پروتکل‌ها خواهد بود.

در این جلسه وزارت راه و شهرسازی موظف به اجرای ادامه تمهیدات کامل و مؤثر بهداشتی در پایانه‌های حمل و نقل مرزی و شهری و وسایل حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای شد.

با توجه به جهانی بودن شیوع ویروس کرونا و ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی وزارت امور خارجه موظف به ایجاد زمینه‌های همکاری و انتقال دارو و تجهیزات مورد نیاز پزشکی با همکاری وزارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد.

شهرداران سراسر کشور نیز موظف به اجرای دقیق و قاطع قواعد و قوانین بهداشتی در مراکز عمومی و فروشگاه‌های بزرگ شده و می بایست در صورت مشاهده تخلفات با متخلفین قاطعانه برخورد نمایند؛ شهرداران همچنین مکلف به اجرای دقیق قواعد بهداشتی برای امحاء پسماندهای بهداشتی شدند.

به گزارش ایسنا، بنابر تأکید رئیس جمهور مقرر شد جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا در طول هفته به طور مستمر در وزارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در ابتدای هر هفته با حضور رئیس جمهور یا معاون اول تشکیل شود.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/07/4/484337.jpg

جهانگیری: همه امکانات برای مبارزه با «کرونا» به کار گرفته شود

معاون اول رئیس جمهور از هفت استاندار خواست به عنوان نمایندگان عالی دولت همه امکانات دولت، نهادهای مختلف و بخش خصوصی را برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا بکار گیرند.

به گزارش مفدا، اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در تماس‌های تلفنی جداگانه با استانداران هرمزگان، فارس، قزوین، اصفهان، خراسان رضوی، کرمان و سیستان و بلوچستان اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا و انسجام، هماهنگی و همکاری بیشتر مسئولان و مردم را جهت پیشگیری از شیوع این ویروس و درمان مبتلایان ضروری ارزیابی کرد.

وی در مکالمه‌های تلفنی ضمن دریافت آخرین گزارش‌ها و اخبار مربوط به ویروس کرونا و اقدامات انجام شده در این استان‌ها، از استانداران خواست به عنوان نمایندگان عالی دولت همه امکانات دولت، نهادهای مختلف و بخش خصوصی را برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا بکار گیرند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نقش رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در اطلاع رسانی و اطمینان بخشی به جامعه، لزوم جدی گرفتن هشدارها و دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا از سوی مردم را خاطرنشان ساخت و گفت: قطعاً همکاری و همراهی مردم نقش پراهمیتی در کوتاه شدن عمر این ویروس و روند کاهشی ابتلاء و شکست این بیماری در کشور دارد.

جهانگیری در ادامه پیگیری‌های خود از وضعیت استان‌های کشور، بار دیگر از مجاهدت ارزشمند کادر پزشکی و درمانی و نیز کسانی که برای تأمین مایحتاج مردم تلاش می‌کنند قدردانی و بر نظارت بیشتر بر توزیع اقلام درمانی و بهداشتی و مقابله با سودجویان و محتکران و معرفی آنان به مراجع قضائی تاکید کرد.

استانداران هرمزگان، فارس، قزوین، اصفهان، خراسان رضوی، کرمان و سیستان و بلوچستان نیز در این تماس‌های تلفنی ضمن ارائه گزارش از آخرین وضعیت ابتلاء به کرونا، نیازها و اقدامات انجام شده، از اهتمام جدی مسئولین استان برای بکارگیری همه ظرفیت‌ها در جهت پیشگیری و درمان افراد درگیر با ویروس کرونا خبردادند.

http://www.mefda.ir/d/2019/05/19/4/341463.jpg

"فاطمه رهبر" درگذشت

نماینده منتجب مردم تهران در مجلس یازدهم روز شنبه در ۵۵ سالگی درگذشت.

به گزارش مفدا، "فاطمه رهبر" نماینده اصولگرای منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم روز شنبه براثر ابتلا به بیماری کرونا  در بیمارستان مسیح دانشوری درگذشت. وی در ادوار هفتم تا نهم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بوده است.

به گزارش ایرنا، کیانوش جهانپور؛ رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت شانزدهم اسفندماه (جمعه) شمار مبتلایان به کرونا ویروس را ۴ هزار و ۷۴۷ نفر و تعداد جان‌باختگان را ۱۲۴ تن برشمرد و از بهبودی ۹۱۳ نفر خبر داد.

با حکم وزیر بهداشت؛

اعضای کمیته نظارت بر توزیع کمک‌های بین‌المللی و ملی منصوب شدند

وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در حکمی، دکتر محسن اسدی ‌لاری، مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، دکتر محمدحسین حیدری، مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دکتر نامدار عبداللهیان، رئیس مرکز حراست وزارت بهداشت را به عنوان اعضای کمیته نظارت بر توزیع کمک های بین المللی و ملی، منصوب کرد.

به گزارش مفدا، متن این حکم به شرح زیر است؛

جناب آقای دکتر اسدی‌لاری

مدیرکل محترم همکاری‌های بین الملل

جناب آقای دکتر حیدری

مدیرکل محترم دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات

جناب آقای دکتر عبداللهیان

رئیس محترم مرکز حراست

با عنایت به اهدای کمک‌های بین‌المللی و ملی در ارتباط با پیشگیری و درمان بیماری کرونا COVID۱۹ و ضرورت توزیع مناسب و عادلانه بین واحدهای تشخیصی و درمانی کشور، به‌ موجب این ابلاغ به‌ عنوان عضو کمیته نظارت بر توزیع کمک‌های بین‌المللی و ملی منصوب می‌شوید تا بر نحوه توزیع عادلانه بر اساس نیاز واحدها نظارت کرده و گزارش اقدامات انجام شده را به‌ طور منظم برای اینجانب ارسال کنید.

توفیق جنابعالی را از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

دکتر سعید نمکی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

http://www.mefda.ir/d/2019/12/10/4/441901.jpg

معاون اداری، مالی وزارت علوم در بخشنامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها تأکید کرد؛

ضرورت خودداری از پذیرش و اسکان افراد در مهمانسراها و خوابگاه‌های دانشجویی

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخشنامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مؤسسات و مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری، بر ضرورت خودداری از پذیرش و اسکان افراد در مهمانسراها، خوابگاه‌ها، تشکیل اردوهای تحصیلی و ورزشی و برگزاری همایش‌ها تأکید کرد.

به گزارش مفدا، محمدتقی نظرپور در بخشنامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مؤسسات و مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری، بر ضرورت خودداری از پذیرش و اسکان افراد در مهمانسراها، خوابگاه‌ها، تشکیل اردوهای تحصیلی و ورزشی و برگزاری همایش‌ها تأکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این بخشنامه وی با اشاره به بخشنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و همچنین دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبنی بر شیوع بیماری کرونا (covid-19) در برخی از استان‌های کشور و با هدف پیشگیری از اشاعه این ویروس به سایرین و جلوگیری از احتمال ابتلای گردشگران، تأکید کرده که مقتضی است "دستور فرمائید از پذیرش و اسکان افراد در مهمانسراها، خوابگاه‌ها و تشکیل اردوهای تحصیلی، ورزشی و همایش‌ها تا اطلاع ثانوی قویاً خوداری به عمل آید.

http://www.mefda.ir/d/2020/02/05/4/470665.jpg

کرونا، مراسم حمل مشعل المپیک را تغییر داد

یونانی‌ها اعلام کرده‌اند برای حفظ سلامت عموم مردم و بازدیدکنندگان مراسم حمل مشعل المپیک را در ابعاد محدود و کوچک برگزار خواهند کرد.

به گزارش مفدا، ویروس کرونا که این روزها کشورهای زیادی را درگیر کرده، برگزاری مراسم حمل مشعل المپیک را نیز تحت الشعاع قرارداده است. یونانی‌ها اعلام کرده‌اند برای حفظ سلامت عموم مردم و بازدیدکنندگان مراسم را در ابعاد محدود و کوچک برگزار خواهند کرد.

بر اساس تصمیم نشست بحران در کمیته ملی المپیک یونان، مقرر شده است مراسم بدون تماشاگر برگزار و حتی پذیرایی پس از آن نیز لغو گردد. این تصمیم توسط کمیته ملی المپیک یونان در راستای حفظ سلامت و پرهیز از انتشار ویروس کرونا اتخاذ شده است.

مراسم حمل مشعل المپیک یک برنامه عمومی است که همواره با حضور دوستداران المپیک، دانش آموزان مدارس و گردشگران شرکت کننده صورت می‌پذیرد.

به گزارش ایرنا، المپیک ۲۰۲۰ توکیو قرار است در مردادماه سال ۱۳۹۹ برگزار شود.

شیوع ویروس کرونا شایعه تغییر زمان آن را مطرح کرده است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/07/4/484242.jpg

قم در هفته‌ای که گذشت؛

ازغربالگری افراد هنگام خروج از قم تا ضرورت قرنطینه خانگی

غربالگری افراد هنگام خروج از قم، تاکید مراجع و علما بر ضرورت توجه به توصیه‌های پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا،تاکید دوباره آستان مقدس حضرت معصومه(س) بر همکاری با وزارت بهداشت،تخصیص ۵۰ میلیارد تومان برای مقابله با کرونا، ضرورت قرنطینه خانگی و روند صعودی ابتلا به کرونا؛ از اخبار هفته گذشته قم بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، درخواست نماینده قم از وزیر برای رسیدگی فوری به بیماران کرونایی، حضور روانشناسان در بیمارستان‌های ویژه بیماران کرونایی،آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با کرونا، اختصاص ۱۱ پایگاه بهداشت به مراجعان مشکوک به کرونا، ،بیمارستان سیار ارتش در پردیسان، راه‌اندازی چهار درمانگاه سیار، ضدعفونی شهر قنوات با مشارکت شهروندان و محوریت معاونت بهداشتی استان،  از دیگر اخبار هفته گذشته این استان است.

تاکید مراجع عظام تقلید بر ضرورت توجه به توصیه‌های پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید گفت: از ملت بزرگ و شریف ایران درخواست دارم که با رعایت اصول بهداشتی، به توصیه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه کامل داشته باشند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: حفظ نفس از دیدگاه اسلام واجب است و همگان موظف اند ضمن رعایت اصول سلامت و بهداشت از وجود خویش مراقبت کنند، از این رو اگر متولیان و کادر پزشکی کشور که اهل خبره هستند، اموری را دراین جهت لازم بدانند، باید به آنان اعتماد نموده، آن دستورات را رعایت کرد.

آیت‌الله سید موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید نسبت به رعایت اصول بهداشتی تاکید کرد.

آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید، با تاکید ضرورت توجه به هشدارها و توصیه‌های پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا گفت: توصیه پزشکان و مسئولان بهداشتی و درمانی کشور برای مقابله با کرونا از جمله عدم حضور در اجتماعات برای ما حجت است.

 آیت‌الله حسین نوری همدانی گفت: بی‌شک رعایت نکات بهداشتی و آنچه را که متخصصان مربوط به امر پزشکی بیان می‌دارند، بر همگان لازم است و با رعایت این امور و توسل به حضرات معصومین(ع) و قرائت قرآن کریم و ادعیه ان‌شاءالله همگان از این امتحان و ابتلا سربلند بیرون بیاییم.

آیت الله سیدمحمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید، با اشاره به شیوع ویروس کرونا توصیه کرد: در شرایط فعلی ضمن رعایت مسائل بهداشتی، باید ارتباط با خدا نیز تقویت شود.

غربالگری کرونا در خروجی‌های قم

به منظور کنترل بیماری کرونا،  هفته گذشته توسط سپاه قم کنترل و تشخیص این بیماری در معبر خروجی عوارضی آزادراه قم - تهران شروع شد.

قائم‌ مقام دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: از خروج افراد مشکوک به کرونا از این استان جلوگیری می‌شود.

علی ابرازه تاکید کرد: درصورتی‌که فردی دارای علائم ابتلا به کرونا باشد، از خروج وی جلوگیری و قرنطینه خواهد شد.

تاکید دوباره آستان مقدس حضرت معصومه(س) بر همکاری با وزارت بهداشت

آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) با بیان این‌که رعایت مسائل بهداشتی از ضروریات دینی است، بار دیگر بر آمادگی کامل این آستان برای همکاری با وزارت بهداشت تاکید کرد.

درخواست نماینده قم از وزیر برای رسیدگی فوری به بیماران کرونایی

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی، با انتشار فیلمی در توییتر از مسئولان به‌ویژه وزیر بهداشت درخواست کرد نسبت به وضعیت بیمارستان کامکار قم رسیدگی فوری کنند.

قرنطیه خانگی جدی گرفته نمی‌شود

علی اِبرازه قائم‌مقام دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: طبق پروتکل سازمان جهانی بهداشت و متخصصان، قرنطینه خانگی موثرترین راه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کروناست؛ اما بررسی‌ها نشان می دهد، شهروندان به اندازه کافی این امر را جدی نگرفته‌اند.

وی افزود:سیر صعودی ابتلا به بیماری کرونا تا زمانی که مردم مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، ادامه می‌یابد و اگر آنان به این امر توجه داشته باشند، به طور قطع شاهد سیر نزولی خواهیم بود.

وی گفت: با توجه به اینکه روند بستری در بیمارستان‌های قم همچنان صعودی است از مردم استان تقاضا داریم تا بهداشت فردی را رعایت کرده و قرنطینه خانگی را جدی بگیرند.

حضور روانشناسان در بیمارستان‌های ویژه بیماران کرونایی

رییس مرکز بهداشت شهرستان قم گفت: روانشناسان در بیمارستان‌های ویژه بیماران کرونایی مستقرشده و به کادر درمانی و بیماران مشاوره می‌دهند.

باقر محمودی هفته گذشته در گفت‌وگویی افزود: یکی از گروه‌های هدف مهم سلامت روان، کادر درمانی بیمارستان‌های ویژه بستری بیماران کرونایی، اعم از پزشک، پرستار و نیروهای خدماتی هستند که تصمیم گرفته شد برای نخستین بار در کشور، روانشناسان حوزه بهداشت و درمان در بیمارستان‌ها مستقر و با حضور در بخش‌ها به کادر درمان روحیه داده و استرس و اضطراب آنان را کاهش دهند و همچنین در صورت نیاز به آنان در اتاق مشاور که در بیمارستان‌ها دایر شده است، مشاوره دهند.

ضدعفونی معابر و آغاز دومین مرحله توزیع بسته های بهداشتی در استان

محمد عزیزی فر مدیر اجرایی مرکز بهداشت استان قم از گندزدایی معابر و سطوح استان خبر داد و گفت: به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و شکستن زنجیره انتقال این بیماری، از روز ١۵ اسفند ماه، طرح عظیم گندزدایی معابر و سطوح استان با محوریت دانشگاه علوم پزشکی قم، توسط نیروهای زمینی ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، شهرداری، جهاد کشاورزی و نیروهای مردمی امروز از بلوار پیامبر اعظم(ص) با رمز یا فاطمه الزهرا(س) آغاز شده است. همچنین دومین مرحله توزیع بسته های بهداشتی اهدایی وزارت بهداشت، جهت بسته بندی و توزیع، تحویل نیروهای سپاه و بسیج استان قم شد.

به دنبال لغو بازی‌های لیگ قرمانان آسیا به دلیل کرونا؛

تاریخ جدید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد

در جلسه روز گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا با سه کشور ایران، قطر و عراق بر سر زمان ازسرگیری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا توافقاتی حاصل شد.

به گزارش مفدا، روز گذشته مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا با سه کشور ایران، قطر و عراق جلسه‌ای را در ارتباط با بررسی زمان برگزاری بازی‌های ملی در مرحله انتخابی جام جهانی و زمان از سرگیری لیگ قهرمانان آسیا برگزار کردند.

این جلسه قرار است امروز در شهر دبی با سه کشور امارات، عربستان و ازبکستان هم تشکیل شود.

روزنامه «الرایه» قطر با اشاره به برگزاری جلسه روز گذشته، جزئیاتی از تصمیم گیری در ارتباط با مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را منتشر کرد.

این روزنامه نوشت: پیش بینی می‌شود تاریخ‌های جدید لیگ قهرمانان آسیا به همان شیوه‌ای که در شرق آسیا تصمیم گیری شد، اجرایی شود.

الرایه تاریخ برگزاری بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا را به این شرح عنوان کرده است:

هفته سوم:
روزهای ۱۹ و ۲۰ ماه می (۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ۹۹)

هفته چهارم:
۲۶ و ۲۷ ماه می (۶ و ۷ خرداد ۹۹)

هفته پنجم:
۱۶ و ۱۷ ژوئن (۲۷ و ۲۸ خرداد ۹۹)

هفته ششم:
۲۳ و ۲۴ ژوئن (۶ و ۷ تیر ۹۹)

مرحله یک هشتم نهایی
بازی رفت: ۱۱ و ۱۲ آگوست (۲۱ و ۲۲ مرداد ۹۹)
بازی برگشت: ۲۵ و ۲۶ آگوست (۴ و ۵ شهریور ۹۹)

مرحله یک چهارم
بازی رفت: ۱۵ و ۱۶ سپتامبر (۲۵ و ۲۶ شهریور)
بازی برگشت: ۲۹ و ۳۰ سپتامبر (۸ و ۹ مهرماه)

مرحله نیمه نهایی
بازی رفت: ۲۰ و ۲۱ اکتبر (۲۹ و ۳۰ مهرماه)
بازی برگشت: ۲۷ و ۲۸ اکتبر (۶ و ۷ آبان)

فینال
بازی رفت: ۲۲ نوامبر (۲ آذر)
بازی برگشت: ۲۸ نوامبر (۸ آذر)

در این برنامه جدید فقط تاریخ بازی فینال جابجا نشده است. در بازی رفت فینال، تیم غرب آسیا ابتدا میهمان است و سپس در بازی برگشت میزبان خواهد بود.

  http://www.mefda.ir/d/2020/03/07/4/484239.jpg

جهاد علمی علیه کرونا؛ فناوران پای کار آمدند

فناوران و نوآوران علمی ایران در مجموعه‌های مختلف مانند شرکت‌های دانش بنیان، مراکز تحقیقاتی اعم از دانشگاهی و بخش خصوصی، شرکت‌های فعال و مراکز رشد، وارد عرصه طراحی و ساخت تجهیزات از جمله کیت تشخیص و داروها برای مقابله با بیماری کرونا شدند.

به گزارش مفدا، با بروز ویروس کرونا، آنان با تمام توان و ظرفیت در مسیر علمی در تلاش‌اند تا زمینه پاسخگویی به نیازهای بیماران در کشور فراهم شود و کشور در این زمینه به خوداتکایی برسد.

پژوهشگران در حوزه‌های مختلف سلامت، افتخارات بزرگی برای کشور خلق کردند و با بهره‌گیری از توان علمی خود، امیدوارند که در حوزه بیماری کرونا هم دستاوردهای ارزشمند دیگری به وجود آورند.

هرچند فعالیت های پژوهشی زمان بر بوده و برای تولید یک محصول استاندارد و با کیفیت مناسب، فناوران باید زحمات زیادی بکشند، اما آنان با تلاش‌های شبانه روزی خود امیدوارند در آینده نه چندان دور موفقیت‌های خوبی در این زمینه به دست آورند و با ایجاد دستاوردی جدید کام مردم را شیرین کنند.

حسین وطن پور مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت و گو با ایرنا به توانمندی‌های محققان ایرانی در این زمینه اشاره کرد و گفت: آنان توان و ظرفیت‌های لازم برای تولید تجهیزات، وسایل و داروها و حتی واکسن برای کنترل و بهبود بیماری کرونا را دارند.

وی ادامه داد: آنان در زمینه‌های مشابه و سایر زمینه‌ها مانند نانو تکنولوژی، سلول‌های بنیادی و زیست فناوری به دستاوردهای بزرگی دست یافته‌اند و امیدوارند که در آینده نزدیک به موفقیت های خوبی در این زمینه هم دست یابند.

وطن پور بیان داشت: هرچند کرونا ویروس جدیدی است و زمان زیادی از بروز آن نمی‌گذرد اما فناوران ایرانی وارد عرصه ساخت کیت تشخیصی و تولید داروهای بیماری کرونا شدند.

حمایت صندوق نوآوری از سه شرکت برگزیده برای تولید کیت تشخیصی کرونا

وی به اعلام آمادگی ۵۰ شرکت برای ساخت کیت تشخیصی کرونا اشاره کرد و گفت: ۳ شرکت برگزیده برای تولید کیت تشخیصی کرونا مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی قرار خواهد گرفت.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: کمیته‌ای در این زمینه تشکیل شده و طی این هفته از بین ۵۰ شرکت، ۳ شرکت را انتخاب و معرفی می‌کند تا کار در این زمینه را آغاز کنند.

وطن پور با اشاره به اینکه حدود نیمی از شرکت‌هایی که اعلام آمادگی کردند، دانش بنیان هستند؛ ادامه داد: شرکت‌هایی انتخاب می‌شوند که کارهای مشابه را انجام داده و توانایی واقعی این کار را داشته باشند تا بتوان در زمان کوتاهی، کیت را طراحی، تولید و وارد بازار داخل کرد.

وی تاکید کرد که کیت تشخیصی کرونا باید از استانداردهای لازم برخوردار بوده و پس از انجام کارآزمایی بالینی و اثربخشی کامل، وارد بازار خواهد شد و به هیچ وجه، سرعت را فدای سلامت مردم نخواهیم کرد.

آمادگی شرکت های دانش بنیان برای تولید داروهای بیماری کرونا

وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های دانش بنیان وارد عرصه ساخت دارو شده اند، گفت: ۲ تا ۳ شرکت دانش بنیان آمادگی خود را برای ساخت دارو در این حوزه، اعلام کردند.

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: یک شرکت دانش بینان آمادگی خود را برای درمان بیماری کرونا با استفاده از سلول درمانی، اعلام کرده است که امیدواریم به موفقیت‌های خوبی دست یابد.

وطن پور تاکید کرد: باید به محققان و نوآوران کشور اجازه دهیم که در مسیر دقیق علمی، کار خود را جلو ببرند و به موفقیت‌های بزرگی دست یابند.

دانشگاه الزهرا(س) درباره چگونگی ورود دانشجویان به کلاس‌های مجازی اطلاعیه داد

دانشگاه الزهرا(س) در اطلاعیه‌ای درباره ورود اساتید و دانشجویان به کلاس‌های مجازی و نحوه استفاده از اپلیکیشن توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش مفدا،  دانشگاه الزهرا(س) اعلام کرد اپلیکیشن دانشگاهی طوبی یکی از بهترین ابزارها برای برقراری کلاس ها مبتنی بر آموزش مجازی، ابزار مناسبی برای برقراری ارتباط با کلاس های درس و تعامل موثر میان دانشجویان و اساتید است. همچنین قابلیت پشتیبانی بر خط در داخل سامانه تعبیه شده و کارشناسان مرکز هوشمند سازی بصورت برخط پاسخگوی سوالات دانشجویان و اساتید هستند.

این اپلیکیشن در بخش دسترسی سریع سایت دانشگاه قابل مشاهده است؛همچنین از طریق لینک app.alzahra.ac.ir در دسترس است. همچنین دریافت نسخه اندروید و وب این برنامه و نیز راهنما و شرح عملکرد آن از لینک uapp.alzahra.ac.ir قابل دریافت است.

همچنین با توجه به اینکه این اپلیکیشن webapp است؛ روی گوشی‌های ایفون هم اجرا خواهد شد و کافی است آدرس app.alzahra..a .ir روی گوشی‌های ایفون داخل مروگر بزنید و یا به home اضافه فرمایید تا وارد اپ شود.

  http://www.mefda.ir/d/2020/03/07/4/484215.jpg

پشنهادهایی برای روزهای تعطیل؛

هدیه‌های کرونا به ما/ "کروناتایم" خود را چگونه بگذرانیم؟

تعطیلات، توفیق اجباری پس از کرونا بود و ما آن را با آغوش باز پذیرفتیم. حالا با روزهای خالی‌مان چه کنیم؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، ارسطو می‌گفت: «سعادت، مستلزم فراغت است» و شوپنهاور می‌گوید: «فراغت، بدون درگیری ذهنی، مرگ است». هرچند این دو نقل‌قول از این دو فیلسوف نه چندان هم‌رأی، درابتدا مخالف هم بنظر می‌آیند، اما احتمالاً هر دو نقطه اشتراک مهمی دارند: «از تعطیلاتت درست استفاده کن!»

به گزارش دانشجو، ما فرزندان همین دنیای شلوغ و فشرده‌ایم که باید در مدت عمر کوتاهمان، بزرگ شویم و درس بخوانیم و ازدواج کنیم و کار کنیم و بچه‌دار بشویم و بمیریم، و مدتی که مشغول این‌ها هستیم، زیبایی‌های زندگی مانند رنگین‌کمانی در آسمان ابری یا قطرات شبنم روی یک گیلاس، می‌آیند و می‌گذرند. تعطیلات تنها امید ما برای زندگی کردن است. حالا که قرار است روزهای قرنطینه طولانی شود، با ساعت‌های خانه‌نشینی‌مان چه کنیم؟

به‌وقت کتابخانه

بله، مثل همیشه، اولین و سرراست‌ترین پیشنهاد همین است.

همین حالا به کتابخانه خاک‌گرفته‌تان بروید، یک یا دو کتاب انتخاب کنید و شروع به خواندن کنید. در این صورت مطمئن خواهید بود وقتتان تلف نشده است. سه ماه تا نمایشگاه کتاب بعدی مانده و این بهترین فرصت برای ورق‌زدن کتاب‌های دست‌نخورده از نمایشگاه‌های کتاب قبلی است. تعطیلات ناگهانی و طولانی، جان می‌دهد برای خواندن رمان‌های حجیم و ارزشمندی که همه این سال‌ها فرصتش را پیدا نمی‌کردید. مثلاً اگر هر روز فقط دو ساعت برای کتاب خواندن وقت بگذارید دوجلدی برادران کارامازوف یا آناکارنینا را در کمتر از دو هفته و صدسال تنهایی را در کمتر از یک هفته و کتاب‌هایی مثل بیگانه یا پیرمرد و دریا را در دو روز تمام می‌کنید. اگر هم کتاب نخوانده‌ای دم‌دستتان ندارید، می‌توانید یک پست در صفحه شخصی‌تان بگذارید و از دوستانتان بخواهید کتاب‌های خوبشان را معرفی کنند. اگر خوش‌شانس باشید، شاید بتوانید از خودشان هم به امانت بگیریدش. در صورتی که اهل رمان‌خواندن هستید، که پیشنهاد می‌شود باشید، می‌توانید به لیست‌های مختلفی که در این سال‌ها معرفی شده هم مجدداً سری بزنید. برای نمونه نگاه کنید به لیست رضا امیرخانی یا لیست گاردین. در کنار رمان‌ها هم می‌توانید کتاب‌های محتوایی و کاربردی و اعتقادی خودتان را هم در برنامه بیاورید تا پس از تعطیلات احساس کنید کمی سنگین‌تر از پیش از آن شده‌اید. اگر هم کلاً دندان بیرون‌زدن از خانه را کشیده‌اید و نمی‌خواهید برای خرید کتاب از خانه خارج شوید، فرصت خوبی است که اپلیکیشن‌های کتابخوان را امتحان کنید. بله حتماً کتاب کاغذی و ورق‌زدنش چیز دیگری است، اما کتاب خواندن از صفحه موبایل هم تجربه بدی نیست.

اگر هم کلاً راضی به زحمت‌دادن به چشم‌هایتان نیستید و برای کارهای مهم‌تری نیازشان دارید، می‌توانید انواع کتاب‌های صوتی و پادکست را امتحان کنید. کتاب‌های صوتی را از اپلیکیشن‌های مخصوص این کار و انواع پادکست‌ها را هم می‌توانید در این سایت‌ها (ناملیک، شنوتو، تهران‌پادکست) ببینید. کسی چه می‌داند، شاید پس از مدتی خوشتان آمد و خودتان هم شروع به ضبط پادکستی کردید که سال بعد همین روزها پرطرفدار شده بود.

خیره به مانیتور

چند سالی است که سریال‌ها هم به اندازه فیلم‌های سینمایی جدی گرفته می‌شوند و در سراسر دنیا دنبال‌کننده دارند. اگر از دیدن فیلم‌های کلاسیک و مشهور سینما خسته شده‌اید و اگر از سینمای خارجی و ایرانی این روزها هم چیز زیادی به دلتان نچسبیده، می‌توانید یک سریال شروع کنید. اگر خوش‌شانس باشید و با دیدن تریلرها و خواندن معرفی‌ها، سریال موردعلاقه‌تان را پیدا کنید، به گفته شاهدان عینی، از هر کار و زندگی دیگری می‌افتید و اپیزود را با اپیزود روشن می‌کنید تا به آخرین قسمت پخش‌شده برسید و این همان بلای خانمان‌سوز روزهای روشن است که حالا در تعطیلات، مایه آرامش است. برای همین است که بعضی سریال‌بین‌های حرفه‌ای، تا همه فصل‌های یک سریال درنیامده شروعش نمی‌کنند تا در خماری قسمت‌های بعد نمانند. همچنین به همراه هر فیلم یا سریالی که می‌بینید، می‌توانید وقت بگذارید و از مجله‌ها و سایت‌های مرجع، چند نقد خوب هم درموردش بخوانید تا هم سواد فیلم‌دیدنتان بالا برود و هم از فیلم دیدن لذت بیشتری ببرید. اگر هم در این میدان گوش‌شکسته‌اید که خب، قلم را دست بگیرید و شروع به نوشتن نقدهایتان کنید. برای انتشارش هم می‌توانید از همان صفحه یا وبلاگ شخصی یا سایت‌های مرجع نقد فیلم، استفاده کنید.
در کنار همه این موارد اگر همچنان به فیلم دیدن با خانواده علاقه‌مندید، شبکه‌های مختلف تلویزیون را رصد کنید. از بین همه آن‌ها، اقلاً یک مورد جذاب به تورتان می‌خورد که شب سینمایی‌تان را درکنار خانواده بگذرانید.

کودک درون

هر وقت احساس کردید دیگر بزرگ شده‌اید و وقت بازی‌کردنتان گذشته است، یعنی نتوانسته‌اید بازی دلخواهتان را پیدا کنید. چه اهل بازی با کنسول باشید و چه بازی با کامپیوتر، همیشه پیشنهاد مناسبی هست که از ساعت‌ها بازی‌کردن خسته نشوید و متوجه گذشتن شب و روز نباشید. بازی‌های موبایل هم که تنوع بی‌نهایت دارند و می‌توانید چندتایی را امتحان کنید تا مدل بازی محبوبتان را پیدا کنید. بازی‌های نوستالژیک هم که جای خود دارند، چه آن‌هایی که در همین پی‌سی و اندروید خاطره شده‌اند و چه آن‌هایی که در کنسول‌های قدیمی‌تر مثل سگا و میکرو پایشان بزرگ شده‌ایم و حالا در پلتفرم‌های جدید شبیه‌سازی شده‌اند. بازی‌های تحت شبکه و آنلاین هم که پای ثابت رژیم روزانه گیمرها هستند. نگران نباشید، کرونا از اینترنت واگیر نمی‌شود!

در کنار همه این‌ها، اگر همچنان دست و دلتان به بازی با دستگاه‌های بی‌روح و سرد الکترونیکی نمی‌رود، احتمالاً بوردگیم‌ها برای شما طراحی شده‌اند. اگر هنوز هیچ‌کدامشان را امتحان نکرده‌اید، حتماً انواع مختلفش را بخوانید و ببینید از کدامشان بیشتر خوشتان می‌آید. می‌توانید یک جاسوس مرموز یا یک عضو مافیا، یک تاجر خوش‌شانس، یک استراتژیست باحوصله یا یک دوست مهربان باشید و از بازی‌تان لذت ببرید. بعضی بوردگیم‌ها هم مناسب محیط خانواده است که به شرطی که نقض قرنطینه نشود، پیشنهاد خوبی برای گذراندن آخرین شب‌های زمستان هستند. البته قیمت بازی‌های رومیزی به‌نسبت بالاست، اما طراحی هوشمندانه و مکانیسم جذاب بازی تا مدت‌ها شما را درگیر خودش خواهد کرد.

مکتب جمعه‌ها هم باز است

اگر همه روزها بدون ذوق و حوصله پای کلاس‌های درس دانشگاه می‌نشینید و به صحبت‌های کسل‌کننده استادهایتان گوش می‌دهید، تعطیلات فرصت خوبی برای یادگیری چیزهایی است که سرحال می‌آوردتان. همین‌که از شر آموزش‌های مجازی دانشگاه خلاص شدید می‌توانید صفحه‌اش را ببندید و سایت دیگری مثل مکتب‌خونه را باز کنید و سر کلاس دانشگاه موردعلاقه‌تان بنشینید. چند سالی است که دوره‌ها و کلاس‌های مجازی روی بورس آمده‌اند و می‌توانید به رایگان یا با هزینه اندک، دنبال علاقه‌هایتان بروید. می‌توانید یک یا چند مهارت نیمه‌کاره را کامل کنید تا پس از تعطیلات از آن درآمدی هم کسب کنید. دوره‌های آموزش نرم‌افزارهایی برای ویرایش عکس و فیلم در دسترسند و همیشه هم در بازار کار مشتری دارند. یادگیری مهارت‌هایی مثل تایپ یا ویراست یا تعمیر بعضی وسایل مکانیکی و الکترونیکی هم خالی از منفعت نیست.

ممکن است سوالاتی در ذهنتان باشد که مدت‌هاست به دنبال فرصتِ خواندن و تأمل درموردشان هستید. می‌توانید به سایت‌هایی مثل تد، صدانت، یا مدرسه آزاد فکری سری بزنید و در سوالات مهمتان بیشتر خیس بخورید. بسیاری از سخنرانان و اساتید هم دیگر سایت به‌روز و آرشیو موضوعی و تاریخی خوبی از بحث‌هایشان دارند؛ برای مثال می‌توانید به سایت دکتر علی غلامی، حاج‌آقا قاسمیان یا آقای پناهیان نگاهی بیندازید. مطمئن باشید دست خالی بیرون نمی‌روید.


جمع‌کردن پریشانی‌ها

از تعطیلات برای جمع‌کردن استفاده کنید. جمع‌کردن چه چیزی؟ همه‌چیزهایی که پراکنده‌اند و مدت‌هاست پشت گوش انداخته می‌شوند! زندگی‌تان را مرتب کنید و سروسامان بدهید. این ماجرا شامل آن کشو یا کمد بهم‌ریخته‌ای که در اتاق همۀ ما هست می‌شود تا مشارکت در خانه‌تکانی یا نظم‌دادن و مرور کردن فایل‌های نامرتب هارد یا گوشی‌ و یا حتی منظم‌کردن تفکرات آشفته و بازنگری در تصمیمات و روابط. کارهای عقب‌مانده از تابستان یا جمع‌بندی‌های آخر سالتان را انجام دهید و فضاهای شخصی‌تان را مرتب کنید. این بین شاید لباس یا وسیله سالمی پیدا کنید که دیگر به آن نیازی ندارید و بتوانید کنار بگذارید و دمِ‌عیدی به نیازمندان بدهید. اگر هم از گذشته نماز قضا یا نذری دارید که فرصت ادایش را نداشته‌اید، الان وقت خوبی برای این کار دارید. روزهای تعطیل، روال زندگی دست خودتان است و بهترین فرصت برای ایجاد عادت‌های مفید جدید و ارتقای روحی و روانی است. می‌توانید کمی درمورد عادت‌ها بخوانید و برای یک ماه پیش‌رو، دو یا سه عادت کوچک را انتخاب کنید و به آن‌ها اهمیت بدهید تا برای بقیه زندگی‌تان، همیشه همراهتان باشند. به‌هرحال، چه کسی است که دلش نخواهد بیشتر کتاب بخواند یا برنامه ورزش منظم داشته باشد یا نمازهایش را اول وقت به‌جا بیاورد؟

بخوابید!

این یکی اصلاً پیشنهاد منطقی یا مفیدی نیست، اما برای تجربه لذت انتقام از همه کلاس‌های هشت صبح شنبه یا شب‌های دراز امتحان، فکر بدی نیست. گذراندن چند روز به بطالت و هیچ‌کاری انجام ندادن یعنی لمس تعطیلات و گذر زمان، از نزدیک‌ترین فاصله. البته بعید است که در این کار بتوانید به موفقیت بلندمدتی دست پیدا کنید و نهایتاً مجبور می‌شوید از رخت‌خوابتان بلند شوید و یکی از کارهای دیگر را انجام دهید. به هر حال اگر کاری نباشد، استراحت هم بی‌معنا می‌شود.

بزنید بیرون!

نه! این یکی نه! تعطیلات کرونایی اصلاً برای نشستن در خانه است و به ریسک بیرون رفتن نمی‌ارزد. اما اگر حس می‌کنید در خانه می‌پوسید و حتماً باید بزنید بیرون، خب بیرون را بیاورید داخل!

اگر دلتان لک‌زده برای چرخیدن در فروشگاه‌ها و خرید کردن، می‌توانید خرید اینترنتی را تجربه کنید. سایت‌ها و اپلیکیشن‌های خرید متنوعی داریم که می‌توانید در آن‌ها بچرخید و اگر خوش‌شانس باشید از تخفیف‌هایش هم بهره ببرید. این روزها همه چیز را می‌توانید اینترنتی بخرید، از غذا و خواروبار و نوشت‌افزار تا لوازم بهداشتی و وسایل خانه و موبایل و حتی چیزهایی که در فروشگاه‌ها پیدا نمی‌شوند! اما به هر حال حواستان به سبد خریدتان باشد، چون اینجا خرید و پول خرج کردن به راحتی یک کلیک است. اگر چیزی چشمتان را گرفته که قیمتش را نمی‌دانید، می‌توانید در ترب قیمتش را در فروشگاه‌های مختلف مقایسه کنید و بهترین خرید را داشته باشید.

اگر اهل ورزش روزانه هستید و این روزها نمی‌توانید بروید بیرون، می‌توانید وسایل ورزشی خانگی بخرید و یک گوشه اتاق یا حیاطتان را ورزشگاه شخصی خودتان کنید؛ دارت، فوتبال‌دستی، دمبل، طناب، شطرنج و یا حتی کیسه بوکس، وسایلی هستند که می‌توانید این چند روز را با آن‌ها بگذرانید و نگذارید بدن و ذهنتان از فرم بیفتد. عشق مسافرت‌ها و توریست‌ها هم می‌توانند برای گشت‌وگذار در طبیعت یا اماکن دیدنی ایران و جهان از تور مجازی استفاده کنند.

جزییات ارایه دروس مجازی در ترم جاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشخص شد

معاون اجرایی معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ارایه دروس و واحدهای این ترم دانشگاه به صورت مجازی، گفت: در رابطه با اجرای پایان‌نامه و جلسات دفاع، با دانشجویان مساعدت می‌شود.

کتر شاهین شادنیا با اشاره به تسهیلات ارایه شده در راستای ارایه آموزش‌های مجازی به دانشجویان طی تعطیلات ایجاد شده در پی شیوع کرونا در سطح کشور، اظهار کرد: در این راستا با برگزاری جلسات و مذاکرات صورت گرفته با دانشکده‌ها و گروه‌های آموزشی مختلف، مقرر شده که گروه‌های آموزشی با بکارگیری روش‌های متنوع آموزش مجازی به صورت آنلاین و یا ضبط شده در قالب فیلم‌های آموزشی ضبط شده توسط اساتید و یا صدای ضبط شده بر روی اسلاید، مطالب درسی را ارایه کنند.

وی با بیان اینکه این مطالب آموزشی در سایت گروه مربوطه و یا سایت آموزش مجازی دانشگاه بارگذاری می‌شود، تصریح کرد: به عبارت دیگر عملا کلاس‌ها به صورت فیزیکی برگزار نمی‌شود ولی دانشجویان می توانند از مطالب تهیه شده توسط اساتید به صورت مجازی بهره‌مند شوند. به عبارت دیگر دانشکده‌ها و گروههای آموزشی با توجه به شرایط، توانمندی و امکانات گروه و دانشکده و با استفاده از ورژن‌ها و مدل‌های مختلف آموزش مجازی، نسبت به ارایه دروس این ترم اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به شرایط برای ارایه دروس عملی و بالینی، اظهار کرد: البته مسلما ارایه واحدهای عملی که نیازمند حضور در بالین و لابراتوار دارد با مشکل مواجه می‌شود، بنابراین واحدهای عملی بعد از تعطیلات ارایه می‌شود. ولی در خصوص دروس و واحدهای تئوریک طی هماهنگی‌های صورت گرفته در دانشکده‌ها و مدیران گروه به صورت مجازی ارایه می‌شوند.

دکتر شادنیا با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از واحدها و دروس در سایت گروه‌ها بارگذاری شده است، تصریح کرد: دانشکده‌ها بسته به شرایط و فراخور امکانات خود از روش‌های مختلف آموزش مجازی استفاده می کنند، به عبارت دیگر اجباری برای استفاده از یک روش خاص وجود ندارد.

معاون اجرایی معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ارایه دروس مجازی رشته‌های مختلف علوم پزشکی در سامانه نوید متعلق به دانشگاه علوم پزشکی مجازی، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشی مجازی زیرمجموعه وزارت بهداشت بوده و به عبارتی متعلق به دانشگاه خاصی نیست، لذا محدودیتی برای استفاده از محتوا و مطالب آن از سوی دانشگاه‌ها و دانشجویان علوم پزشکی وجود ندارد.

به گفته وی، اساتید و دانشگاهها مطالب و محتوای آموزشی خود را در سامانه نوید بارگذاری می‌کنند و این محتوا به نام همان استاد و دانشگاه، جهت استفاده کلیه دانشجویان در دسترس و قابل‌بهره مندی است و هیچ محدودیتی ندارد.

دکتر شادنیا همچنین در رابطه با وضعیت پایان نامه‌های دانشجویی طی دوره تعطیلی، اظهار کرد: در این رابطه نیز تدابیری اندیشیده شده که طی آن دانشجویانی که پایان نامه هایشان نیازمند کارهای آزمایشگاهی و حضور فیزیکی در فضای دانشکده و لابراتوار است، بتوانند با رعایت محدودیت‌های ترددی و ضمن هماهنگی با اساتید راهنما از فضای آزمایشگاهی و دانشکده استفاده کنند، چرا که در غیر اینصورت ممکن است برخی مواد خریداری شده از سوی دانشجو در گذر زمان آسیب دیده و به علت گذشت زمان اختلالاتی در روند پایان نامه ایجاد شود.

دکتر شادنیا در رابطه با پایان نامه‌های دارای ماهیت تئوریک و غیرآزمایشگاهی، تصریح کرد: این دانشجویان نیز می‌توانند با هماهنگی اساتید راهنما، بدون مراجعه به دانشکده و آزمایشگاه، کار پایان نامه خود را دنبال کنند.

وی همچنین با اشاره به دانشجویانی که از مهلت دفاع پایان‌نامه آنها می‌گذرد، گفت: در رابطه با جلسات دفاع محدودیت‌هایی وجود دارد، چرا که بر اساس بخشنامه باید از تجمعات و جلسات جلوگیری شود. بنابراین در این رابطه بعد از منتفی شدن این مساله و اتمام تعطیلات، در جلسات شورای آموزشی دانشکده‌ها تصمیم گیری می‌شود.

به گزارش ایسنا، معاون اجرایی معاونت آموزشی ادامه داد: مطمئنا با دانشجویانی که پایان نامه خود را به اتمام رسانده و آماده دفاع بودند ولی به دلیل این وقفه و تعطیلی اجباری قادر به دفاع از پایان نامه خود نیستند، مساعدت می شود، چرا که دانشجو در این شرایط و تاخیر ایجاد شده در فرایند آموزشی نقشی ندارد.

دکتر شادنیا در خاتمه با بیان اینکه در حال حاضر شرایط تعطیلی دانشگاه‌ها تا پایان سال ادامه دارد، اظهار کرد: متاسفانه ماهیت این ویروس و بیماری قابل پیش‌بینی نیست، لذا تصمیم گیری در ارتباط با تمدید تعطیلی‌ها و شرایط آموزشی به شرایط بستگی داشته و تصمیمات مقتضی بر اساس زمان اتخاذ می‌شود.

ارایه مجازی دروس معارف در ایام تعطیلی دانشگاه‌ها

معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: بنا به ضرورت ایجاد شده در تعطیلی اضطراری دانشگاه‌های کشور و تصمیم اتخاذ شده در جهت جبران جلسات درسی لغو شده در تعطیلات جاری با استفاده از آموزش‌های مجازی، نهاد نمایندگی در راستای تحقق منویات مقام‌معظم‌رهبری(مدظله العالی) در بهره‌گیری از ظرفیت‌های قابل توجه فضای مجازی و مأموریت ذاتی خود در توسعه و تعمیق آگاهی‌ها و علایق اسلامی دانشجویان از طریق دروس معارف اسلامی دانشگاه‌ها، گامی دیگر در قالب خدمات جدید مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان ارائه نموده است.

به گزارش مفدا، حجت الاسلام دکتر عیسی زاده ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: طبق بخشنامه ارائه شده در این زمینه، دانشجویان با مراجعه و گذراندن دروس آموزش مجازی در سامانه فوق، علاوه بر جبران جلسات لغو شده، بخشی از نمره آزمون نهایی پایان ترم و نیز نمره تشویقی فعالیت کلاسی را از سوی استادان دریافت خواهند کرد.

معاون آموزشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: در این راستا با ابلاغ بخشنامه شماره۹۸/۱/۱۳۲۴۴  معاونت آموزشی نهاد به گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌های سراسر کشور امکان ارجاع دانشجویان به بسته‌های آموزش مجازی متناسب با موضوع هر گرایش از دروس معارف اسلامی را فراهم نموده است. طبق این بخشنامه، دانشجویان با مراجعه و گذراندن دروس آموزش مجازی در سامانه فوق، علاوه بر جبران جلسات لغو شده، بخشی از نمره آزمون نهایی پایان ترم و نیز نمره تشویقی فعالیت کلاسی را از سوی استادان محترم دریافت خواهند کرد.

وی افزود: چنانچه بر اساس برنامه ریزی هر دانشگاه، ظرفیت آموزش مجازی در اختیار گروه معارف قرار گیرد و یا برخی استادان تمایل به ارائه فایل صوتی در پیام رسان های داخلی (سروش، ایتا، بله) داشته باشند، با رعایت ملاحظات قانونی و با هماهنگی مدیریت امور گروه‌های معارف استفاده از این فرصت نیز میسر خواهد بود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در این طرح آموزشی هیچ گونه هزینه‌ای بابت گذراندن درس‌های مجازی از دانشجویان دریافت نمی شود، گفت: اما در سایر خدمات آموزشی که توسط مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان سال‌هاست ارایه می شود همانند ارائه درس‌های مهارتی و یا درس هایی که گواهی آموزشی آنها به فرآیند درس های معارف دانشگاه مرتبط نیست مبلغ اندکی بابت صدور گواهینامه و خدمات فنی آموزش مجازی دریافت خواهد شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر عیسی زاده اضافه کرد: در خصوص کلیه درس‌های مجازی برای جلوگیری از پاسخ‌های حدسی کاربران در هنگام آزمون و جهت پیشگیری از اختلال در روند آموزشی و تأمین کیفیت آموزش‌های مجازی؛ براساس روش استانداردی که درهمه سامانه‌های مجازی معتبر دنیا پیش بینی شده کاربرانی که قوانین آزمون را رعایت نکرده و با پاسخ حدسی فرآیند آموزشی را مختل نمایند مشمول جریمه خواهند شد.

درخواست کمیسیون امنیت ملی از رئیس‌جمهور برای فرماندهی ستاد ملی مبارزه با کرونا

رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این کمیسیون از رئیس جمهور و یا معاون اول رئیس جمهور درخواست دارد که برای مقابله موثرتر و گسترده‌تر با ویروس کرونا مسئولیت مستقیم ستاد ملی مبارزه با کرونا را بر عهده گیرند.

اردشیر نوریان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه ویروس کرونا در کل کشور شیوع پیدا کرده و این بیماری می‌تواند مخاطرات زیادی برای سلامت مردم داشته باشد و همچنین ابعاد اجتماعی و فرامرزی اقتصادی را به دنبال داشته باشد، لازم است از تمامی امکانات دستگاه‌های اجرایی و حکومتی اعم از دولتی و غیر دولتی به صورت کاملا جدی استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه «باید تمامی دستگاه‌ها پای کار آیند» افزود: باید تمامی دستگاه‌های اجرایی و حکومتی اعم از دولتی و غیر دولتی با محوریت وزارت بهداشت پای کار آیند تا با کمک مردم و مسئولان و متولیان دستگاه‌های اجرایی بیماری را کنترل کنند. برای این منظور اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به صورت تلفنی و پیامکی با یکدیگر مشورت و رایزنی کرده و به این نتیجه رسیده که باید از رئیس جمهور درخواست شود که خود مسئولیت ستاد ملی مبارزه با کرونا را در دست گیرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح داد: با توجه به اهمیت سلامت مردم باید مسئول ستاد ملی مبارزه با کرونا، شخص رئیس جمهور یا معاون اول ایشان باشد تا هماهنگی‌ها و پشتیبانی دستگاه‌های متولی دقیق‌تر و گسترده‌تر باشد. در این صورت می‌توان با سرعت بیشتری این بیماری را کنترل کرد. به همین دلیل درخواست اعضای کمیسیون امنیت ملی آن است که حداقل رئیس جمهور عهده دار مسئولیت ستاد ملی مبارزه با کرونا شود یا اینکه اختیاراتش را به معاون اول رئیس جمهور تفویض کند. با این روش می‌توان با کرونا مبارزه موثرتر داشت.

به گزارش ایسنا، امروز ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با ارسال پیامک از آنها خواسته بود که اگر موافقند در بیانیه‌ای از رئیس جمهور خواسته شود که مسئولیت فرماندهی قرارگاه مبارزه با کرونا را بر عهده گیرد.

معاون وزیر ارتباطات:

بسته ۱۰۰ گیگ اینترنت ثابت رایگان از فردا فعال می‌شود

رئیس سازمان تنظیم مقررات درباره اختصاص ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان ثابت به ایرنا گفت: این حجم متعلق به اینترنت ثابت است و از فردا برای تمام کاربران فعال می‌شود.

به گزارش مفدا، «حسین فلاح جوشقانی»  به شرح جزییات این هدیه و دلیل این که چرا چنین هدیه‌ای از سوی اپراتورهای همراه ارایه نشده است پرداخت.

او گفت: از آن جایی که به دلیل شیوع کرونا از مردم خواسته شده در خانه‌های‌شان بمانند، تقاضای زیادی از سوی کاربران اینترنت به وزارت ارتباطات رسید تا برای انجام امور دورکاری، سرگرمی و کنترل وضعیت در این شرایط ظرفیت رایگانی به آن‌ها اختصاص پیدا کند.

وی افزود: از آن جایی که تمرکز روی خانه ماندن افراد است، این موضوع را با اپراتورهای ثابت در میان گذاشتیم و آن‌ها نیز موافقت کردند که ظرفیت ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان تا پایان سال را به مردم اختصاص بدهند تا دراین ایام از آن استفاده کنند.

فلاح با این توضیح که هدیه رایگان از فردا برای کاربران اینترنت ثابت خانه‌ها فعال خواهد شد، اضافه کرد: بسیاری از کاربران تقاضای اینترنت رایگان موبایل را داشتند اما از آن جایی که در اپراتورها ظرفیت نزدیک اشباع است، اکنون این اقدام امکان پذیر نیست.

رئیس رگولاتوری ادامه داد: با تمام ظرفیت‌هایی که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت در این مدت به اپراتورها اختصاص پیدا کرده تا بتوانند خدمات بهتری ارایه کنند اما هنوز ظرفیت به این حد نرسیده که بتوان برای مشترکان تلفن همراه اینترنت رایگان اختصاص داد.

معاون وزیر ارتباطات گفت: بحث اصلی این روزها مربوط به داخل خانه ماندن مردم است و چون در این شرایط بیشتر از اینترنت ثابت استفاده می شود، سعی کردیم ظرفیت اینترنت رایگان را از این طریق برای شان فعال کنیم.

فلاح در پاسخ به این سوال که اکنون تعداد زیادی از کاربران به جای اینترنت ثابت در خانه نیز از اینترنت همراه استفاده می‌کنند، افزود: ترافیک اپراتورهای موبایل بسیار بالاست و به همین دلیل امکان انجام این کار وجود ندارد. در حال صحبت با اپراتورها هستیم و اگر اتفاق خاصی رخ داد به مردم اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

او در خصوص گلایه مردم نسبت به کیفیت نامناسب اینترنت ثابت گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت ظرفیت پهنای باند را طی این دو هفته ۳۰۰ گیگابایت بر ثانیه افزایش داده است ضمن این که محدودیت‌هایی که در حوزه انتقال وجود داشت را برطرف کردیم.

به گزارش ایرنا، اما باید این نکته را در نظر داشت که مردم بیش از هر زمان دیگری در حال استفاده از اینترنت هستند و با فعال شدن بسته ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان قطعا فعالیت کاربران بیشتر می شود. شرکت زیرساخت، شرکت مخابرات و شرکت‌های ارایه دهنده خدمات تلفن ثابت تمام تلاش خودر ا به کار می گیرند که مشکل کیفیت برطرف شود.  

وی خاطرنشان کرد: اکنون تمام اپراتورها برای خدمت رسانی بیشتر در حال آماده باش هستند و هر روز ظرفیت خود را بالاتر می برند تا کاربران مشکلی نداشته باشند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/02/4/483221.jpg

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.