دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در مصاحبه اختصاصی با مفدا:

دانشجویان به عملکرد ما نمره بدهند

246

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در گفتگو با خبرنگار مفدا گفت: از زمانی که من به معاونت آمدم در چارچوب قوانین و هنجارها و عرف جامعه هیچ محدودیتی برای فعالیت فعالین دانشجویی نداشته‎‌ام و همیشه از فعالین دانشجویی حمایت خواهیم کرد.

به گزارش مفدا ایلام، با توجه به اینکه شش ماه از فعالیت دکتر اسد میرزائی به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گذشته است، خبرنگار مفدا ایلام در مصاحبه‌ای، اقدامات انجام گرفته در این مدت را با وی بررسی کرده است.

مشروح  مصاحبه به شرح زیر است:

شش ماه از فعالیت شما به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی می‌گذرد، عملکرد خودتان را در این مدت شش ماهه چطور ارزیابی می‌کنید؟

واقعیت این است که من نباید در مورد عملکرد معاونت قضاوتی داشته باشم و باید کسانی که از بیرون، عملکرد ما را می‌بینند ارزیابی را انجام دهند ولی ما برای انجام کارهای خودمان هم در واقع یک خودارزیابی داریم که ببینیم روند پیشرفت کارها و برنامه‌ها چطور است و کارهای انجام گرفته و باقیمانده و همچنین نقاط ضعف و قوت خودمان را مشخص نماییم تا براساس آن برای آینده، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم ولی در کل اگر بخواهیم براساس ارزیابی‌های خودمان قضاوت کنیم، از کار خودمان رضایت داریم ولی باز هم می‌گویم که باید دیگران در این مورد قضاوت کنند.

چه شد که مسئولیت معاونت فرهنگی و دانشجویی را پذیرفتید؟

من قبلاً در این مورد صحبت کرده‌ام ولی واقعیت این است که نمی‌دانم چه شد اما در طی چندسال گذشته چند بار به من پیشنهاد شد که این مسئولیت را بپذیرم و من خودم فکر می‌کردم برای این مسئولیت ساخته نشده‌ام ولی نظر دیگران برعکس من بود و نمی‌دانم ارزیابی من درست بوده یا آنها، که باید دیگران قضاوت کنند اما در کل، ابتدا ولی فکر نمی‌کردم این مسئولیت را بپذیرم اما توفیق اجباری شد که به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام انتخاب شوم و امیدوارم که حضورم در این مسئولیت موثر واقع شود.

وضعیت مالی معاونت در هنگام ورود شما چگونه بود و الان در چه وضعیتی قرار دارید؟

زمانی که به معاونت فرهنگی و دانشجویی آمدم عده‌ای به من گفتند که چگونه می‌خواهی با یک بدهی سه میلیاردی در این معاونت فعالیت داشته باشی؟ اما وقتی که وارد کار شدیم دیدیم که بدهی سه میلیاردی به عنوان کل بدهی، ایده‌آل و بسیار خوب است اما متوجه شدم که مبلغ بدهی‌ها خیلی بیش از این رقم است و یک بی‌نظمی مالی وجود دارد که به عنوان نمونه فقط در حوزه تغذیه رقمی در حدود ۳ میلیارد تومان به پیمانکار تغذیه بدهی داشتیم که خدا را شکر تقریباً تسویه شده است و در حوزه کارپردازی نیز بدهی‌های سال ۹۶ در حدود ۳۰۰ میلیون تومان بود و یک رقمی از سال ۹۷ هم که متاسفانه هنوز تعیین تکلیف نشده است و نشان از یک بی‌نظمی مالی است.

از روزی که من به معاونت آمده‌ام طبق اسناد و مدارک موجود در امور مالی، تا به امروز مبلغ ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار جذب کردیم که اگر ماهانه حساب کنیم هر ماه ۱ میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان اعتبار جذب شده که از این مبلغ توانستیم نزدیک به ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بدهی‌های گذشته را پرداخت کنیم.

بیشتر منابعی را هم که جذب کرده‌ایم بیشتر از منابع داخلی دانشگاه بوده است که از طریق معاونت توسعه انجام گرفته که جا دارد هم از دکتر خورشیدی به عنوان معاون فعلی دانشگاه و هم از دکتر پاکزاد به عنوان معاون سابق و نیز ریاست محترم دانشگاه که انصافاً نگاه ویژه‌ای به معاونت فرهنگی و دانشجویی داشتند، تشکر کنم.

بحث دیگر در زمینه حمل و نقل دانشجویان است که سالانه حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه‌بردار است و در حال رایزنی با واحد اتوبوسرانی هستیم که در ایستگاه‌های مشخصی تا ورودی دانشگاه ایلام به ما سرویس دهد که بخشی از هزینه‌ها کاسته شود.

به دعوت شما معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت به ایلام آمد، این سفر چه دستاوردهایی برای دانشگاه داشت؟

در دعوتی که از معاون محترم فرهنگی و دانشجویی وزارت، خانم دکتر لاری به دانشگاه داشتیم خوشبختانه یک اعتباری در حدود ۳ و نیم میلیارد را جذب کنیم که کمک شایانی به ما کرد و از این بابت هم از ایشان و تیم همراهشان و مسؤلینی که کمک کردند تشکر ویژه دارم چون انصافاً ما را ویژه دیدند و باز هم بیسار سپاسگزارم.

در ابتدای ورود شما به معاونت، مشکلی در خصوص انتخاب پیمانکار تغذیه وجود داشت چه چالش‌ها و مشکلاتی در خصوص انتخاب پیمانکاران سلف سرویس وجود دارد؟

متاسفانه پیمانکاران زیادی در حوزه تغذیه در استان وجود ندارند که بتوانند غذای ۲ تا ۳ هزار نفر را تامین کنند و غذایی را که هم به دانشجویان می‌دهند کیفیت لازم را ندارد و ما به دنبال این هستیم که مواد غذایی را خودمان خریداری کنیم که از کیفیت و سلامت این مواد مطمئن باشیم و پخت آن را به پیمانکار تحویل دهیم که این کار از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است و البته نیازمند حمایت و موافقت معاونت توسعه می‌باشد.

نظارت دقیق و روزانه‌ای بر سلف سرویس‌های دانشجویی در جهت جلب رضایت دانشجویان داریم و تا اینجا من بازخورد منفی در مورد مسائل رفاهی و تغذیه از سوی دانشجویان ندیدم چون سه ماه اول سال را هم با هتل زاگرس قرارداد داشتیم که کیفیت آن خیلی خوب بود و بر فعالیت پیمانکار جدید هم به خوبی نظارت داریم و البته همیشه برخی مشکلات هست و در یک جمع دو سه هزار نفری نمی‌توان همه را راضی نگه داشت اما آنچه که برآیند و ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد یک رضایت خوب را از طرف دانشجویان داریم.

در خصوص تجهیز سلف سرویس و آشپزخانه چه اقداتی را انجام داده‌اید؟

در حوزه سلف سرویس و آشپزخانه، ما یک مناقصه حدوداً ۵۰۰ میلیون تومانی را جهت تجهیز سلف سرویس و آشپزخانه برگزار کردیم و پول هم به حساب پیمانکار واریز شده است و تجهیزاتی که برای سلف و آشپزخانه خریداری کرده‌ایم باید هفته قبل می‌رسیدند ولی بخاطر مسأله کرونا و شیوع این بیماری کمی شرکت‌ها معلق هستند و این کار با تأخیر در حال انجام است.

همچنین سیستم اتوماسیون اثرانگشتی را برای سلف سرویس دانشجویان تعبیه کردیم که بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان برای ما هزینه داشته است.

برخی تجهیزات نیز برای خوابگاه‌ها خریداری شده است، این تجهیزات چقدر هزینه داشته است؟

برای خرید و یا تکیمل تجهیزات خوابگاه‌ها حدود ۷۰۰ میلیون تومان و شاید بیشتر هزینه کرده‌ایم، خوابگاه‌ها را در حد توان تجهیز کردیم مانند خریداری فرش و وسایل مورد نیاز برخی اتاق‌ها که در این تعطیلات در حال انجام است. هرچند که با توجه به مشکلات این هزینه به چشم نمی‌آید زیرا خیلی از تجهیزات و وسایل خوابگاهی ما مانند موتورخانه و یخچال‌ها فرسوده هستند ولی در حد توان تلاش کردیم که نوسازی و جایگزینی برخی وسایل را انجام دهیم تا دانشجویان در یک رفاه حداقلی باشند.

وضعیت خوابگاه‌های اجاره‌ای چگونه است و چه مشکلاتی در این حوزه دارید؟

متاسفانه یکی دیگر از موارد بی انضباطی مالی که در معاونت فرهنگی و دانشجویی انجام گرفته این است که ما خوابگاه دانشجویی اجاره کرده‌ایم و هزینه‌های آنرا کلاً معاونت پرداخت کرده اما دانشجو سرانه‌اش را به صندوق رفاه داده است و در واقع خدمت را ما ارائه کرده‌ایم اما هزینه را جای دیگری گرفته است که من همین موضوع را به مسئول صندوق رفاه کشور منتق کردم و ایشان هم قبول کردند و تعهد کردند که این هزینه‌های ما را به نحوی جبران کنند و ان‌شاءالله یک اعتبار خوبی هم آنجا جذب کنیم اما اجاره این خوابگاه‌ها هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان در سال دارد که کل هزینه‌ها را معاونت فرهنگی و دانشجویی پرداخت کرده است که من هم اینجا از آقای دکتر رحیمی به عنوان مسئول محترم صندوق رفاه بابت نظر مساعدی که نسبت به دانشگاه ما داشتند تشکر می‌کنم.

اما یکی از مشکلات حوزه خوابگاهی، افزایش پذیرش دانشجویان در مهرماه و بهمن‌ها بود که باعث افزایش تراکم در خوابگاه‌های دانشجویی شد، و از آنجایی که ما صددرصد متقاضیان خوابگاهی را اسکان می‌دهیم و برای اینکه تراکم را کم کنیم خوابگاه دانش را با ظرفیت ۱۳۰ نفر اجاره کردیم که هزینه آن به صورت مشارکتی ۷۰ به ۳۰ توسط معاونت و دانشجویان پرداخت می‌شود.

در مورد دیگر خوابگاه‌های دانشگاه چه مشکلاتی وجود دارد؟

یکی دیگر از مشکلات معاونت فرهنگی و دانشجویی، فاصله خوابگاه‌های ما و خصوصاً خوابگاه خواهران و دانش که داخل شهر هستند، با پردیس دانشگاه است و از نظر مدیریتی، اداری و مالی این امر بسیار مشکل آفرین است ما برای رفع این مشکل خواستیم در جهت ساخت خوابگاه اقدام کنیم که باز با صندوق رفاه رایزنی کردیم و آنها تعهد کردند که بخشی از هزینه ساخت خوابگاه را به ما بدهند و در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم رایزنی‌هایی داشتیم و خوشبختانه این سازمان مجوز ساخت ۱۲ هزار متر خوابگاه را به ما داده است و ما قصد داریم که همه دانشجویان را در پردیس دانشگاه مستقر کنیم تا هم مدیریت و هم ارائه خدمات، راحت‌تر صورت بگیرد.

قبل از این اقدامات با دانشگاه ایلام مذاکراتی داشتیم که بتوانیم سراهای دانشجویی آنها را خریداری یا اجاره کنیم و علیرغم تلاش زیاد به تفاهم نرسیدیم و دانشگاه ایلام درخواست‌هایی داشت که اصلاً قابل انجام نبود و فعلاً به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم اما همزمان داریم هر دو پروژه را پیش می‌بریم و اگر بتوانیم آنها را راضی کنیم، پروژه ساخت خوابگاه منتفی می‌شود در غیر اینصورت ما دو خوابگاه را در بوستان ۲ و محوطه پشت بوستان ۳ جانمایی کردیم و نقشه آن طراحی شده و سازمان مدیریت مجوز آن را صادر کرده است که ان‌شاءالله از سال دیگر ردیف پیدا می‌کند و دنبال رایزنی‌هایی را با بنیاد برکت نیز هستیم و در صورتی که بتوانیم آنها را متقاعد کنیم تا در ساخت خوابگاه به ما کمک کنند باز این یک فرصتی برای ماست.

اگر دانشجویان دختر به پردیس بیایند تکلیف دانشجویان پسر چه خواهد شد؟

ببینید، طبق قانون و آئین‌نامه اسکان در همه دانشگاه‌ها، همه دانشجویان دختر به لحاظ مسائل فرهنگی، اجتماعی و رفاهی باید در پردیس باشند و این هم جزو برنامه‌های من است که آنها را به پردیس بیاورم ولی به این معنا نیست که قطعاً دانشجویان پسر را به جای دیگری ببریم.

اگر ما با دانشگاه ایلام به تفاهم برسیم که آنها را در همان سرای دانشگاه ایلام اسکان خواهیم داد و اگر اینطور نشود شاید برای چندسال به سمت خوابگاه اجاره‌ای برای آنها برویم لذا بیشتر برنامه ما این است هرچند شاید به این نتیجه برسیم که جابجایی هم داشته باشیم ولی اولویت من در مورد انتقال دانشجویان دختر به پردیس، ساخت خوابگاه است.

در حوزه تربیت بدنی چه اقداماتی صورت گرفته است؟

 یکی از کارهایی که نیمه‌کاره رها شده بود پروژه زمین چمن مصنوعی واقع در پردیس دانشگاهی بود که با یک اعتبار ۷۰۰ میلیون تومانی تحویل موقت شده و تمام هزینه آن را پرداخت کردیم.

پروژه سالن تربیت بدنی سالن پردیس ۲ که چندسال اقدامی روی آن انجام نشده بود به مناقصه رفته و پیمانکار آن مشخص شده است و حدود ۹۰ درصد سقف آن تکمیل شده و کف آن به مناقصه رفته و با یک اعتبار بالغ بر ۲ و نیم میلیاردی در حال انجام است که بخشی از آن به تکمیل سالن تربیت بدنی پردیس ۱ برمی‌گردد که سکوبندی آن با بودجه ۳۰۰ میلیون تومانی در حال برگزاری مناقصه است.

اقدامات صورت گرفته در حوزه فرهنگی چه بوده است؟

در حوزه فرهنگی و در راستای ایجاد بستری مناسب برای فعالیت‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی را تجهیز کردیم و وسایل مورد نظر آنها اعم از رایانه، میز، صندلی و کلیه امکاناتی که مدیریت فرهنگی درخواست داده بود را بدون کم و کاست برایشان آماده کرده‌ایم و دیروز این وسایل وارد انبار شده‌اند که به زودی در اختیار واحدها قرار می‌گیرد.

یادمان شهدا نیزپس از چند سال بالاخره در دوازدهم اسفند تکمیل شد و به صورت موقت تحویل گرفتیم و محوطه سازی آن در حال اتمام است و در طی این مدت تقریباً حدود ۳۰ برنامه فرهنگی اعم از اردوهای جهادی، مناسبتی، جشن‌های دانشجویی و فارغ‌التحصیلی را داشته‌ایم.

مشکلات مالی زیادی برای چاپ بنرها و پوسترهای دانشگاه وجود دارد، چه اقدامی در جعت رفع آن صورت گرفته است؟

یکی از مشکلاتی که به واسطه همان بی انضباطی مالی با آن مواجه بودیم هزینه چاپ بنر و پوستر در معاونت فرهنگی و دانشجویی بسیار بالاست و شاید سالانه در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان بنر در معاونت چاپ می‌کنیم لذا در شورای فرهنگی یک مصوبه گرفتیم که ان‌شاءالله و یکبار برای همیشه تکلیف این مسأله روشن شود و قرار شد برای جلوگیری از هدررفت منابع مالی، چهار تلویزیون شهری را خریداری کنیم و آن را به مناقصه گذاشتیم که در حال انجام است و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم تجهیزات آن را خریداری کنیم و هرچند که شاید مراحل نصب به سال بعد موکول شود.

تمهیدات شما در خصوص تسهیلات دانشجویی چه بوده است؟

طبق رایزنی که شخصاً با صندوق رفاه و آقای رحیمی داشتم به ما قول افزایش وام‌های دانشجویی را دادند و علیرغم اینکه هر دانشگاهی یک سرانه مشخصی دارد گفتند هرچقدر وام دانشجویی بخواهید برای شما تخصیص خواهیم داد که بابت این موضوع از ایشان تشکر می‌کنم زیرا با توجه به اینکه اکثر دانشجویان ما بومی هستند و معمولاً از قشر کم درآمد جامعه می‌باشند این رایزنی را انجام دادم و بر این اساس دانشجویانی که به وام دانشجویی نیاز دارند ما می‌توانیم برای صددرصد آنها وام دانشجویی بگیریم که بازپرداخت آن هم زمان پس از فارغ‌التحصیلی و در زمان استخدام آنها صورت می‌گیرد و در واقع  این وام‌ها کمکی به دانشجویان است.

چه خبر از جشنواره سیب؟

جشنواره سیب در زمان قبل از مسئولیت من بود اما فراخوانی هم که داده شده بود و براساس گزارشی که گرفتم عملاً کسی شرکت نکرده بود و دلیل آنرا هم نمی‌دانم و شاید مغفول ماند.

اصلاً می‌خواهید برگزاری این جشنواره را ادامه بدهید؟

صادقانه بگویم هنوز به این موضوع فکر نکرده‌ام.

عملکرد دانشگاه را در جشنواره‌های ورزشی، سیمرغ، تیتر و قرآن و عترت چگونه ارزیابی می‌کنید؟

از زمانی که من به معاونت آمدم در چارچوب قوانین و هنجارها و عرف جامعه هیچ محدودیتی برای فعالیت فعالین دانشجویی نداشته‎‌ام و همیشه از فعالین دانشجویی حمایت خواهیم کرد ولی به هر حال همیشه مشکلاتی وجود دارد اما در جشنواره‌ها آنچه که هست، عملکرد دانشجویان ما خوب بود و چند نفر از دانشجویان ما موفق به کسب مقام‌های کشوری شدند و از آنها هم تقدیر شد و در سطح منطقه هم جزو دانشجویان فعال بودند و علیرغم کمبود زیرساخت‌ها و فضاهای فرهنگی که داریم و جزو چالش‌های ما هم هست، عملکرد آنها قابل قبول بوده است.

در حوزه تربیت بدنی هم در منطقه جزو دانشگاه‌های برتر هستیم و دختران ما در داژبال به مقام اول دست یافتند و در رشته فوتسال پسران نیز از گروه خود صعود کردیم ولی متأسفانه در بازی بعدی با یک گل بازی را واگذار کردند و بعد از آن هم تمام تدارکات و تمرینات همه تیم‌ها را انجام دادیم و حتی سرانه‌های دانشجویی که برای این جشنواره بود را پرداخت کردیم که فعلاً به علت بیماری کرونا لغو شده‌اند و شاید در زمان دیگری انجام شوند.

از بیماری کرونا صحبت کردید، اقدامات کرونایی معاونت فرهنگی و دانشجویی بر علیه این بیماری در خوابگاه‌های دانشجویی و دانشگاه چیست؟

به نظر من واقعیت کرونا هنوز در هاله‌ای از ابهام است و جوانب آن به صورت دقیق مشخص نیست اما ممکن است که کرونا یک جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین باشد و به خاطر مبادلات تجاری فراوانی که ما با چین داریم ما هم گرفتار این بیماری شدیم که این دوره هم می‌گذرد. شاید این بیماری سبب شود که ما بیشتر توجه کنیم و یاد بگیریم چگونه با یک پدیده کنار بیاییم و شاید اگر روز اول مرزها بسته می‌شد این همه ترس و اضطراب در مردم ایجاد نمی‌شد و این گونه آمار ابتلا بالا نمی‌رفت و شاید میشد طور دیگری باشد اما کماکان و به نظر من یک مسأله مبهم است.

در مورد اقداماتی هم که ما انجام دادیم به محض ورود کرونا به کشور،علیرغم اینکه کرونا به ایلام نرسیده بود و حتی در برخی نقاط کشور هم دانشگاه‌ها تعطیل نشده بود اما ما خوابگاه‌ها را تعطیل کردیم تا دانشجویان به خانه برگردند تا احیاناً خطری آنها را تهدید نکند و همچنین کل برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی را تعطیل کردیم و تعدادی از دانشجویان اینترن را در دو خوابگاه اسکان دادیم و بقیه خوابگاه‌ها را پلمپ کردیم و با توجه به اینکه مدت زمان عمر ویروس کرونا حدود یک تا دو هفته است ما در فاصله تعطیلات عید خوابگاه‌ها را ضدعفونی خواهیم کرد و طبق برنامه اگر دانشجویان ما پس از تعطیلات نوروز برگردند باز جای هیچ نگرانی وجود ندارد و ما تضمین می‌کنیم که خوابگاه‌های دانشجویی به لحاظ این بیماری قطعاً مشکلی نخواهند داشت.

مشکلی که وجود دارد در مورد بازگشت دانشجویان به خوابگاه‌هاست و اینکه در صورت ورود آنها و وجود این بیماری در جامعه برای جلوگیری از انتقال بیماری، تمهیداتی برای این موضوع اندیشیده شده است؟

نگرانی ما هم همین است، واقعیت این است که مشخص نیست دانشجویان در شانزدهم فروردین به دانشگاه برگردند و باید ببینیم روند بیماری به چه صورت است و اگر بیماری فروکش کند که امیدواریم اینطور باشد که دانشجویان ما برمی‌گردند لذا این فاز بعدی است و سال آینده در این مورد تصمیم‌گیری خواهد شد چون نمی‌دانیم روند بیماری چگونه خواهد بود.

مهمترین طرح و فعالیتی که معاونت فرهنگی و دانشجویی برای سال آینده در نظر دارد، چیست؟

بستگی دارد ولی اولویت اصلی من ساخت خوابگاه است و در مرحله بعد، انتقال خوابگاه‌های دخترانه به پردیس دانشگاهی و اولویت بعدی هم تکمیل و تجهیز خوابگاه‌ها و فضاهای ورزشی است.

شما با دانشجویان جلسات متعددی را برگزار می‌کنید، چگونه مشکلات آنها را بررسی و حل می‌کنید؟

معمولاًهیچ روزی نیست که من با دانشجویان در مورد مسائل آنها جلسه نداشته باشم و مرتب هم با فعالین فرهنگی در ارتباط هستم و مشکلات آنها را می‌شنوم و در پی حل کردن آنها هستم و من به یاد ندارم کسی به دفتر بنده مراجعه کرده باشد و مشکل او را حل نکرده و یا پیگیری نکرده باشم.

بهترین اقدامی که در معاونت برای دانشجویان انجام داده‌اید چه بوده است؟

من نمی‌توانم بگویم که بهترین اقدام چه بوده است و دانشجویان باید بگویند.

عملکردکانون‌های فرهنگی و  نشریات دانشجویی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من نمی‌دانم چه دلیلی دارد ولی من رضایت صددرصدی از آنها ندارم، خیلی از نشریات غیرفعال هستند و قبلاً بهانه می‌آوردند که به لحاظ مالی از ما پشتیبانی نمی‌شود اما علیرغم بی توجهی خود اعضای دخیل در نشریه به برخی مباحث، ما موافقت کردیم که حتی در تیراژ اندک چاپ شود ولی به غیر از دو سه نشریه، کسی از انها اصلاً مراجعه نکردندو این به معنای یک رکود در نشریات است و در کانون‌ها هم اوضاع تقریبا مشابه است و شاید بعضی‌ها بگویند که مشکل از معاونت است اما ما کانون داریم که فقط با یک نفر می‌چرخد و کانون هم داریم که هیچ کسی نیامد تا به عضویت آنها درآید و قطعا این کانون نمی‌تواند فعال باشد و هرچه ما بخواهیم فعالیت کنیم چون ماهیت این آنها دانشجویی است ما نمی‌توانیم در آنها دخالتی داشته باشیم چون ستادی نیستند و باید توجه کنیم که هدف از تشکیل کانون‌ها، پرورش دانشجویان و افکار آنهاست نه اینکه کاری از معاونت بر روی زمین مانده باشد و ما می‌خواهیم که دانشجو تربیت شود و آموزش و پرورش ببیند تا بعدها وارد بازار کار شودو هدف ما این است.

برنامه شما برای فعال کردن کانون‌ها و نشریات چیست؟

ببینید ما جلسات متعددی را هم در شورای فرهنگی و هم در معاونت داشتیم و به این نتیجه رسیدیم رکودی که وجود دارد صرفاً متعلق به دانشجویان نیست و رکود و بی‌تفاوتی در کل جامعه وجود دارد و من با معاونین فرهنگی سایر دانشگاه‌ها هم که صحبت می‌کنم عنوان می‌کنند که این رکود در سراسر کشور وجود دارد.

واقعیت این است آنچه که درخواست دانشجویان است را انجام داده‌ایم اما نمی‌شود که دانشجو را به زور پای کار آورد چون کار فرهنگی یک کار اجباری و یا کار مالی نیست و باید دانشجو خودش راغب باشد که پای کار بیاید و من همیشه گفته‌ام افرادی که در گروه‌های دانشجویی کار می‌کنند از نظر شخصیتی نسبت به همنوعان خودشان که وارد این فضاها نمی‌شوند تکامل‌یافته‌تر هستند.

در کل خیلی بر روی این مسأله کار کرده‌ایم اما نمی‌توانم بگویم که خواهیم توانست دانشجویان را وارد این فضا کنیم یا خیر، چون متأسفانه جامعه هم در مسائل اجتماعی دچار این رکود شده است.

به عنوان آخرین سوال، اگر بخواهید به عملکرد شش ماهه خودتان از یک تا ده نمره بدهید، چه نمره‌ای خواهید داد؟

من نمره نمی‌دهم، دانشجویان به عملکرد ما نمره بدهند.

مصاحبه: متین نصیری

تنظیم: حجت نوروزی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.