پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵

کرونا در روزی که گذشت/۱۴ اسفندماه

پیام تشکر وزیر بهداشت برای ابراز لطف رهبر انقلاب/۵۵۲ نفر بهبود یافتند

کرونا در روزی که گذشت ۱۴ اسفندماه

این روزها مردم کشور عزیزمان ایران به واسطه ورود و انتشار ویروس کرونا و مبتلا شدن تعدادی از هموطنانمانْ به بیماری کویید ۱۹ در جدال با یک آزمون بزرگ هستند، آزمونی که برای عبور از آن بیش از همه نیازمند آرامش، همراهی و امید هستیم؛ در این گزارش تلاش داریم مهمترین اتفاقات چهارشنبه چهاردهم اسفند ماه در خصوص ویروس کرونا در جامعه دانشگاهی و کشور را مرور کنیم.

به گزارش مفداْ؛ همراهان پایگاه خبری مفدا می‌توانند موضوعات مهم مطرح شده در خصوص ویروس کرونا در کشور را در روز شمار «کرونا در روزی که گذشت» مختص چهارشنبه چهاردهم اسفندماه مشاهده کنند.

رئیس‌جمهور در مراسم کاشت یک اصله نهال؛

امیدوارم خداوند کشورمان را از بلیه کرونا هر چه زودتر نجات دهد/توجه به نشاط مردم را از وظایف و مسوولیت‌های بزرگ خود می‌دانیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه پس از پایان جلسه دولت و در آستانه روز ملی درختکاری و هفته منابع طبیعی یک اصله نهال سیب در محوطه مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد تهران غرس کرد.

به گزارش مفدا، همزمان با کاشت درخت توسط رییس جمهور، پروژه ۱۲۹۰ هکتار جنگل کاری در قالب طرح کمر بند سبز پیرامون شهر تهران نیز افتتاح و به بهره برداری رسید.

رئیس جمهور پس از کاشت نهال در سخنانی با بیان اینکه امسال روز درختکاری و هفته منابع طبیعی با میلاد باسعادت امام جوادالائمه (ع) تقارن یافته است که برای مردم ایران مبارک و فرخنده است، گفت: روز درختکاری فرصت بسیار مناسبی است که هر کسی یک نشانه‌ای را به نام درخت از خود باقی بگذارد و یکی از حسنات می‌تواند درخت و غرس درخت باشد.

وی با بیان اینکه در قرآن و روایات و زمانی که خداوند از جایگاه ابدی یاد می‌کند از درخت و جاری شدن نهر در پای درختان سخن می‌گوید، اظهار داشت: یکی از زیبایی‌هایی که خداوند آن را پسندیده و طبع بشر هم با آن سازگار است حضور در سایه درخت و نهرهای جاری در پای درختان است.

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت کاشت درخت و حفظ منابع و مراتع طبیعی اظهار داشت: اینکه امروز در اطراف تهران ۱۲۹۰ هکتار جنگلکاری به بهره برداری می‌رسد، اقدام بسیار ارزشمندی است و همچنین بر اساس گزارشی که شهرداری تهران ارائه کرد تعداد درختان و جنگلکاری در اطراف شهر تهران نسبت به اول انقلاب ۱۶.۵ برابر شده است که آمار بسیار ارزشمندی است البته جمعیت و آلودگی هوا نیز افزایش یافته است که توجه به درختکاری به عنوان مجرای تنفس و ریه‌های جامعه می‌تواند در رفع آلودگی‌ هوا بسیار موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بر اساس گزارش شهرداری تهران درختان چنار خیابان ولیعصر که از خیابان‌های زیبای کشور و حتی خاورمیانه محسوب می‌شود، دچار آفت و آسیب شده اند در حال جبران و جایگزینی است و با اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته، شرایط درختان این خیابان به سالهای اولیه انقلاب برمی‌گردد.

رئیس جمهور اضافه کرد: در این خیابان ۱۸ هزار اصل درخت چنار وجود داشت که ۲ هزار درخت دچار آسیب شده که در حال جایگزینی است و با این اقدام تعداد درختان سالم این خیابان به همان رقم سابق برمی‌گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال بیش از سالهای دیگر موضوع سلامت بروز و جلوه‌گری بیشتری در بین مردم پیدا کرده است، گفت: در داستان ویروس کرونا مردم احساس می‌کنند که باید برای حفظ  سلامت خود، فرزندان و افراد جامعه اهمیت زیادی قائل شوند و بی‌تردید یکی از اموری که می‌تواند سلامت جامعه را تامین کند، توجه به حفظ مراتع و درختکاری است و این کار ضمن تامین سلامت، نشاط را هم به دنبال خواهد داشت و روحیه مردم تازه می‌شود.

رئیس جمهور افزود: زمانی که خداوند از بهشت تعریف می‌کند می‌فرماید در بهشت ابتدا چشم لذت می‌برد همچنان که در مشاهده مناظر زیبا نیز قبل از هر چیز لذت چشم حاصل می‌شود.

روحانی استفاده از درختان مثمر در درختکاری و جنگلکاری را مورد تاکید قرار داد و گفت: برخی از کشورهای اروپایی در اطراف شهرهای خود درختان مثمر می‌کارند که با این کار مردم ضمن استفاده از زیبایی‌های درختان از میوه‌های آن نیز بهره می‌برند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امسال بایستی با توجه و اهمیت بیشتری موضوع درختکاری پیگیری شود، اظهار داشت: از مردم خواهش می‌کنم که یکی از مسوولیت‌های خود را کاشت یک یا چند درخت قلمداد کرده و این کار را به عنوان یادگاری از خود در طبیعت باقی بگذارند.

روحانی با قدردانی از تلاش کشاورزان و فعالان عرصه طبیعت گفت: بر اساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی در دوره دولت تدبیر و امید زراعت چوب در ایران دو برابر افزایش داشته است و این کار ضمن اینکه تنفس طبیعت را آسان می‌کند، سود اقتصادی نیز برای کشاورزان دارد.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور گفت: توجه به سلامت و زیبایی شهر و نشاط مردم را از وظایف و مسوولیت‌های بزرگ خود می‌دانیم و امیدوارم خداوند کشورمان را از بلیه کرونا هر چه زودتر نجات دهد و ضمن اینکه از تلاش و فداکاری پزشکان، پرستاران و از تمام کسانی که در حوزه سلامت مردم فعالیت می‌کنند تشکر و قدردانی می‌کنم و از مردم نیز که تا امروز با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی همکاری کردند ، سپاسگزاری کرده و امیدوارم همچنان به این همکاری خود ادامه دهند.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/04/4/483846.jpg

پاسخ وزیر بهداشت به پیام مجدد رهبر معظم انقلاب اسلامی:

خدمتگزاران نظام سلامت نیک دریافتند که مردمی قدرشناس و پدری مهربان دارند

وزیر بهداشت در پیامی از ابراز لطف مجدد حضرت آیت الله خامنه ای(دامت برکاته) رهبر معظم انقلاب اسلامی نسبت به کارکنان نظام سلامت در مقابله با کرونا تشکر کرد.

به گزارش مفدا ، متن این پیام به شرح زیر است:

به کوی عشق منه بی‌دلیل راه قدم که من به خویش نمودم صد اهتمام و نشد

"حافظ "

امروز باردیگر بوستان رنجور و پلاسیده سلامت در یورش سموم بیماری نوپدید با لطافت باران نوازشگر سخنان رهبر عالیقدرمان طراوتی تازه یافت.

مدافعان جان برکف سلامت یقین کردند که رهبرشان منزلت و جایگاه رفیعشان را می‌بینند، می‌شناسند و قدر می‌گذارند. خانواده‌های ارجمندشان ایمان آوردند که اگر دوری عزیزان‌شان را که در سنگر خدمت به بیماران گرفتار شبانه روز مشغولند تحمل می‌کنند لااقل بزرگ مردی این صبوری ایثارگرانه را درک می‌کند و ارج می نهد و مدیران و فرماندهان ارشد نظام سلامت، صدچندان دلگرم شدند که فرمانده کل قوا همگان را می‌فرماید تا با همه توان در کنارشان باشند و در این نبرد بی‌امان تنهایشان نگذارند و خدمتگزاران صدیق از بهورزان خانه‌های بهداشت روستایی تا پزشکان و پرستاران بخشهای فوق تخصصی کشور که رنجور از هجمه های غیرمنصفانه در مقاطعی از ایام زندگی بودند نیک دریافتند که مردمی قدرشناس و پدری مهربان دارند که در بزنگاه های تاریخی با دعائی، سخنی، سپاسی و نوازشی دلجوئی شان می کنند و متخصصین و صاحبنظران کارآزموده این عرصه نیز روحی تازه یافتند وقتی شنیدند که تبعیت از گفتار و نوشتار کارشناسانه‌شان فتوای رهبر عظیم الشان انقلاب شان است و همگان خداوند بزرگ را شکر گزارند که این ظرفیت بی بدیل را برای روزهای سخت و دشوار دارند و دعا می کنند که با شفای عاجل مردم و رخت بربستن بلا و بیماری از سرزمین شان، عمود استوار خیمه کشورشان بی گزند و پایدار بماند. 

دکتر سعید نمکی

http://www.mefda.ir/d/2019/11/24/4/431084.jpg

با پی گیری شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی؛

ترافیک کلیه سایت‌های آموزشی مجازی دانشجویان وزارت بهداشت رایگان شد

ترافیک کلیه سایت‌های آموزشی مجازی دانشجویان وزارت بهداشت با پی گیری مجدانه شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی رایگان اعلام شد.

به گزارش مفدا، آرمین سعیدی، دبیر کارگروه آموزش و پژوهش شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با مفدا در خصوص تلاش‌های صورت گرفته توسط شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای رایگان شدن ترافیک سایت‌های آموزشی مجازی دانشجویان وزارت بهداشت، گفت: در تاریخ ۱۱ اسفندماه دکتر آذری جهرمی وزیر ارتباطات در صفحه توییتر خود خبری مبنی بر رایگان شدن کلیه ترافیک‌ سایت‌های آموزش مجازی اعلام کردند که متعاقب آن ترافیک سایت‌های آموزشی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم رایگان اعلام شد اما وزارت بهداشت در این میان دیده نشد.

وی افزود: به دنبال این اتفاق و با توجه به این‌که ارتباط گرفتن با دکتر آذری جهرمی کاری سخت و دشوار می‌نمود، تلاش شد تا شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی و دبیر کارگروه آموزش و پژوهش این شورا از طریق مشاوران وزیر ارتباطات، اقدام کنند، که در نهایت موفق شدیم با دکتر مشکات اسدی از مشاوران ایشان، ارتباط گرفته و موضوع را طی تماس تلفنی، مطرح کنیم که در این تماس قول موافقت با این موضوع داده شد.

دبیر کارگروه آموزش و پژوهش شورای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، بیان داشت: امروز ۱۳ اسفندماه نامه‌ای از سوی وزارت ارتباطات به دکتر نمکی وزیر بهداشت و دکتر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت زده شد. بر این اساس مقرر شد سایت‌های کلاس‌های آموزش مجازی به وزارت ارتباطات اعلام شود تا وزارت بهداشت و دانشجویان این وزارت خانه بتوانند بدون پرداخت هزینه‌ای از کلاس‌های مجازی بهره ببرند.

این فعال دانشجویی بیان داشت: این تلاش تنها برای کمک به دانشجویان عزیزی است که در این روزها علاوه بر حجم بالای فعالیت‌هایی که به دلیل حضور بر بالین بیماران کرونایی دارند، باید به شکل مجازی خود را در سطوح آموزشی در حد مطلوب حفظ کنند. این در حالی است که مشارکت در این کلاس‌ها در صورت رایگان نبودن، هزینه بسیاری بر دانشجویان تحمیل می‌کند. امیدوارم زیرساخت‌های برگزاری کلاس‌های مجازی در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به شکلی دیده شود که بتوان از این مساعدت وزارت ارتباطات بهره جست، زیرا در شرایط فعلی تعداد دانشگاه‌های علوم پزشکی که می‌توانند از زیرساخت‌های آموزش مجازی بهره ببرند نیز خیلی بالا نیست.

سعیدی در پایان از خانم مشکات اسدی مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سید فرزاد نجات نیا دستیار ویژه وزیر ارتباطات به خاطر همکاری صمیمانه‌ای که با شورای مرکزی شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت داشتند، قدردانی کرد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/03/4/483625.jpg

به همت معاونت فرهنگی دانشجویی؛

اپلیکیشن کلاس کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه تولید و منتشر شد

نخستین شماره اپلیکیشن با عنوان کلاس کرونا در ۶ قسمت و با هدف آموزش، پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا تهیه و منتشر شد.

به گزارش مفدا تربت حیدریه، نخستین شماره اپلیکیشن با عنوان کلاس کرونا به همت معاونت فرهنگی دانشجویی تولید و منتشر شد.

دکتر محمد قربانی با اعلام خبر فوق گفت:  این اپلیکیشن با هدف آموزش، پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا به همت معاونت فرهنگی دانشجویی و همکاری معاونت آموزشی پژوهشی در ۶ قسمت مطالب آموزشی، ویدئو، پیشگیری، اصول تغذیه، اینفوگرافی و پادکست تولید و منتشر شده است و در نخستین شماره سعی شده است تا به یکسری از نیازها در سطح جامعه پاسخ داده شود.

معاون فرهنگی دانشجویی با توجه به اهمیت رسانه اظهار داشت: گستردگی فضای رسانه ای باعث شده است تا سطح دسترسی مردم به اطلاعات افزایش یابد و با روش های مختلفی به یادگیری بپردازند حال در همین راستا معاونت فرهنگی دانشجویی با بهره گیری از پتانسیل دانشجویان انجمن علمی فناوری اطلاعات سلامت و کارکنان به تولید این چنین محتوهایی رسیده است.

گفتنی است این نرم افزار به زودی در کافه بازار ایرانیان منتشر و بروز رسانی نسخه های بعدی آن در دست اقدام قرار گرفته است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/03/4/483580.jpg

به همت سازمان بسیج دانشجویی؛

فعالیت کارگاه دانشجویی تولید ماسک در قم آغاز شد

کارگاه تولید ماسک سازمان بسیج دانشجویی در استان قم با نظارت وزارت بهداشت و رعایت موازین بهداشتی و با حمایت خیرین شروع به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، کارگاه تولید ماسک سازمان بسیج دانشجویی در استان قم با نظارت وزارت بهداشت و رعایت موازین بهداشتی شروع به کار کرد.

گفتنی است، در این کارگاه دانشجویان به تولید ماسک با حمایت خیرین و سازمان بسیج دانشجویی می پردازند. همچنین این ماسک‌های تولیدی به صورت رایگان به دست مردم و نیازمندان خواهد رسید.

به منظور قدردانی؛

دانشجویان قرارگاه مبارزه با کرونا استان قم به دیدار کادر درمان بیمارستان علی‌ ابن‌ ابی طالب رفتند

قرارگاه مبارزه با کرونا قم که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم راه اندازی شده، ۱۲ اسفند ماه برای قدردانی به دیدار پرستاران و پزشکان بیمارستان علی ابن ابی طالب رفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، قرارگاه مبارزه با کرونا قم که توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم راه اندازی شده، روز گذشته ۱۲ اسفند به دیدار پرستاران و پزشکان بیمارستان علی ابن ابی طالب رفتند.

این دانشجویان با گل برای تشکر و قدردانی از کادر درمان این بیمارستان که در بخش بیماران کرونایی در حال خدمت رسانی هستند، رفته و لحظات دیدنی‌ای را به وجود آورده و همچنین به صحبت با آن‌ها برای انجام بهتر هرگونه فعالیت‌های جهادی این قرارگاه پرداختند.

معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها:

دعا در کنار مسائل پزشکی تاثیری مثبت در مبارزه با کرونا دارد

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: همراه با مسائل پزشکی و داده‌های علمی برای مبارزه با ویروس کرونا، ارتباط با خداوند در غالب دعا و مناجات سبب آرامش روحی و روانی است.

به گزارش مفدا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی روز سه شنبه اظهار داشت: رسانه‌ها سبب توجه به روش‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا هستند اما در عین حال نباید روح و روان ما اسیر امواج‌های روانی بیش از اندازه قرار بگیرد تا از یاد خدا غافل شده و با از دست دادن آرامش دچار اضطراب شویم.

وی افزود: علاوه بر علم که خداوند متعال به عنوان روشی برای کشف حقایق پیش روی بشر قرار داده است، نباید از سنت‌های ماندگار و تاریخی خدای متعال غافل شد که همانا، ارتباط با او در غالب دعا، مناجات و استمداد برای تقویت روح، روان و کسب آرامش است.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ ها با تاکید بر تاثیر ذکر و یاد خداوند متعال در شرایط کنونی افزود: فراموش نکنیم به لحاظ پزشکی هم عوامل مادی، زمانی اثرگذار می‌شود که روح انسان از آرامش لازم برخوردار نباشد. زیرا طبق آیه «الا بذکرالله تطمئن القلوب» مهم ترین راه کسب آرامش، ارتباط با خداست.

صالحی با اشاره به تفاسیر غلطی که بعضی از افراد از گزاره‌های دینی ارائه می‌دهند تصریح کرد: همراه با اعتقاد به شفابخشی و الطاف غیرتجربی خداوند متعال، ما ملتزم به رعایت دستورات پزشکی و طبی هستیم. به همین دلیل اعتکاف که یکی از مراسم‌های تاریخی به خصوص در فضای دانشگاهی است برای حفظ و مراقبت از جان دانشجویان فعلا تعطیل و به ماه رمضان موکول شد.

وی ادامه داد: گاهی اوقات به خاطر خوف ضرر، انسان مومن موظف است از روزه‌داری هم که یکی از عبادات ارزشمند الهی است خود را محروم کند.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری درباره تعطیلی اعتکاف دانشجویان در ماه رجب گفت: البته تعطیلی این مراسم به دلایلی که گفته شد، به معنای این نیست که ما فرصت‌های کسب معنویت را نادیده بگیریم. بلکه در منازل با مناجات و دعا می‌توانیم ارتباط با خدا را بیشتر کرده تا در نخستین فرصت که شرایط عادی شد اعتکاف رمضانیه با حضور بیشتر دانشگاه‌ها برگزار شود.

حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی درباره توصیه‌های پزشکی و عمل به آنها گفت: در حدیث قدسی آمده است که یکی از اولیای خدا از خداوند متعال درخواست شفا و برطرف کردن امراض را داشت و خداوند متعال در آن حدیث نورانی فرمود: راه شفای تو این است که به مداوای مرسوم و عقلایی ورود پیدا کنی. یعنی اگر به توصیه‌های پزشکی هم توجه می‌کنیم فراموش نمی‌کنیم که تنها شفابخش اصلی خداست که گاهی شفا را در عمل به توصیه‌های پزشکی و داروهای تجویز شده قرار می‌دهد و گاهی اوقات در انفاس قدسی یک ولی که همه این مسائل با هم در تضاد نیست و قابل جمع است.

وی درباره فشار روانی رسانه‌های معاند نیز گفت: در حالی که این رسانه‌ها در کشورهای متبوع خود فضای آرام بخش به محیط القا می‌کنند، در ایران اسلامی به دنبال بحران آفرینی و تشویش اذهان عمومی هستند تا ضررهای متاثر از این ویروس در جامعه روزافزون شود.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برای همه  افراد به خصوص دانشگاهیانی که در عرصه پزشکی ایثارگرانه، داوطلبانه، فداکارانه و با نیت جلب رضایت الهی در صدد کمک به مبتلایان به ویروس کرونا هستند، آرزوی توفیق کرد.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/04/4/483734.jpg

هزار و ۸۰۰ لیتر مواد ضد عفونی کننده در گناباد تامین شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گناباد گفت: با پیگیریهای انجام شده هزار و ۸۰۰ لیتر الکل ضد عفونی کننده سطوح برای پیشگیری از کرونا در این شهرستان تامین شد.

به گزارش مفدا - گناباد و به نقل از ایرنا، "دکتر جواد باذلی" افزود: این میزان الکل در انبار دانشگاه علوم پزشکی گناباد تخلیه شد و طی چند روز آینده به تدریج در چرخه تولید و توزیع قرار می گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلات و کمبودهای گسترده مردم در تامین مواد ضد عفونی کننده، دانشگاه علوم پزشکی گناباد با صدور مجوزهایی برای کاهش این تنگتا تلاش می کند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گناباد گفت: همچنین مجوز تولید ماده ضد عفونی کننده اندراب هم در یکی از واحدهای تولیدی گناباد صادر شد و تولید آن از روز چهارشنبه آغاز شد و از روز شنبه هفته آینده در چرخه توزیع قرار می گیرد و دغدغه شهروندان گنابادی در تامین مواد ضد عفونی کننده کاهش می یابد.

دکتر باذلی با اشاره به بستری۲۳  بیمار با علائم تنفسی و مشکوک به کرونا در بیمارستان بهلول گناباد گفت: تاکنون هیچ مورد مثبت ابتلا به کرونا در شهرستانهای گناباد و بجستان و زیرمجموعه این دانشگاه گزارش نشده است.

کمبود ماسک و مواد ضد عفونی کننده برای پیشگیری از کرونا به یکی از دغدغه های مهم مردم گناباد طی چند روز گذشته تبدیل شده است به طوری که در هیچ کدام از داروخانه ها و فروشگاههای توزیع اقلام پزشکی این اقلام عرضه نمی شود.

دو بخش با ۶۰ تخت و یک بخش مراقبتهای ویژه آی سی یو برای بستری بیماران مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان بهلول گناباد در نظر گرفته شد.

شهرستانهای گناباد و بجستان واقع در جنوب استان خراسان رضوی تحت پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی گناباد قرار دارند.

شهرستان ۹۰ هرار نفری گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

http://www.mefda.ir/d/2020/03/01/4/483102.jpg

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خبر داد:

شناسایی ۵۸۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور/ بهبودی ۵۵۲ نفر از بیماران در کشور

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: بر اساس نتایج آزمایشگاهی از ظهر دیروز تا امروز، ۵۸۶ مورد جدید ابتلای قطعی به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع مبتلایان به این بیماری در کشور به ۲۹۲۲ نفر رسید.

دکتر کیانوش جهانپور در گفتگو با خبرنگار وبدا با اعلام این مطلب اظهار داشت: از بین مبتلایان جدید،۲۵۳ مورد مربوط به استان تهران، ۳۵ مورد مربوط به استان گیلان، ۹ نفر مربوط به استان مازندران، ۸ نفر مربوط به استان سمنان، ۹ نفر مربوط به استان گلستان، ۹ نفر مربوط به استان آذربایجان شرقی، ۴ نفر مربوط کردستان، ۱۵ نفر مربوط به کرمانشاه، ۷ نفر مربوط به ایلام، ۵ مورد مربوط به استان لرستان، ۲۷ نفر مربوط به استان خوزستان، ۱۴ مورد مربوط به فارس، ۶ مورد مربوط به زنجان، ۸ نفر مربوط به مرکزی، ۲۵ نفر مربوط به قزوین، ۱۹ نفر مربوط به البرز،۱۰۱ نفر مربوط به قم، یک نفر مربوط به چهارمحال و بختیاری، ۱۴ نفر مربوط به کرمان، ۸ نفر مربوط به سیستان و بلوچستان، ۸ نفر مربوط به خراسان رضوی و یک نفر مربوط به خراسان شمالی است.

وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان بر اثر این بیماری در کشور به ۹۲ نفر رسید.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: خوشبختانه ۵۵۲ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ در کشور بهبود یافتند که این آمار روز به روز روز به افزایش است.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور خبر داد:

تدوین اولین دستور العمل جامع حمایتی تغذیه ای بیماران مبتلا به کرونا

دستورالعمل حمایت های جامع تغذیه ای در بیماران سرپایی و بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان ها برای اولین بار در کشور، تدوین شد.

به گزارش وبدا، دکتر جلال الدین میرزای رزاز، با  اعلام این خبر، افزود: با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور که علیرغم تمام تلاش ها رو به افزایش است، ضرورت حمایت های تغذیه ای در شرایط بحرانی کنونی احساس می شد که در همین راستا، " انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی" و انجمن تغذیه ایران با بهره گیری از اساتید بنام حوزه علوم تغذیه در سراسر کشور، اقدام به تشکیل سه کارگروه برای تدوین دستورالعمل های حمایت های تغذیه ای یکسان در کشور برای بیماران مبتلا به کرونا کردند. 
 
رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت : این سه کارگروه، شامل کارگروه پیشگیری، کارگروه درمان و کارگروه پیگیری بعد از درمان، است.

وی با اشاره به وضعیت شیوع بیماری کرونا در کشور، خاطرنشان کرد: از آنجا که در موج اول انتشار بیماری، آمار بیماران بستری در کشور با سرعت روبه فزونی گذاشت، تدوین دستورالعمل حمایت های تغذیه ای در بیماران بستری در اولویت قرارداده شد، متاسفانه تعداد زیادی از بیماران بستری در مقاطع مختلف درمان نیاز به انتقال به بخش های مراقبت ویژه ( ICU ) و لوله گذاری پیدا می کنند و در طول اقامت بیمار در بیمارستان خصوصاً در ICU بیماران نیاز به حمایت های تغذیه ای دارند تا دچار سو تغذیه نشده و بتوانند با افزایش کارآیی قدرت سیستم ایمنی، با بیماری مقابله کنند. 

دکتر رزاز بیان کرد: مجموعه این فعالیت ها در کنار هم باعث کوتاه تر شدن مدت زمان اقامت و بستری در بیمارستان، افزایش کارآیی درمان رایج و نهایتا ترخیص زودتر بیماران و امکان استفاده از خدمات درمانی کشور برای سایر بیماران مبتلا را فراهم  می سازد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع تغذیه افراد مبتلا به ویروس کرونا، خاطر نشان کرد: کارگروه درمان به سرعت و با یک برنامه کاری فشرده موفق به تالیف دستور العمل های حمایت های جامع تغذیه ای در بیماران کرونا شد و پس از بررسی های به عمل آمده مشخص شد که این دستور العمل برای اولین بار در ایران تدوین شده است. لذا، با توجه به اینکه انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور پایگاه و همکار سازمان جهانی بهداشت در حوزه کشورهای EMRO است، بلافاصله این دستور العمل به زبان انگلیسی ترجمه شده و با تماس با نمایندگان سازمان جهانی بهداشت و نماینده منطقه ای EMRO مقرر شد، این دستور العمل برای استفاده تمام بیماران مبتلا به کرونا در سراسر جهان در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار گیرد.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور عنوان کرد: دو کارگروه دیگر در حوزه پیشگیری و بازتوانی دوران پس از ابتلا به کرونا نیز به صورت فشرده مشغول تدوین دستورالعمل های لازم هستند که طی یکی دو روز آینده نتایج آن اعلام می شود.

توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت صورت گرفت؛

تهیه راهنمای مدیریت تغذیه در کرونا ویروس (کووید ۱۹) برای استفاده عموم مردم

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به شیوع بیماری کرونا و ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صحیح به کارکنان بهداشتی و عموم مردم در این شرایط،  "راهنمای مدیریت تغذیه در کرونا ویروس (COVID -۱۹) " را تهیه و در اختیارهمکاران بهداشتی سراسر کشور قرار داد.

برای دریافت «راهنمای مدیریت تغذیه در کووید ۱۹» روی متن کلیک کنید.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس سازمان غذا و دارو خبر داد

افزایش تولید ماسک و مواد ضدعفونی با کمک ارگان‌ها و نهادهای دیگر

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به بالا بودن تقاضای تهیه ماسک و مواد ضدعفونی نسبت به ظرفیت تولید کشور گفت: بزودی با کمک نهادها و ارگان هایی که ظرفیت تولید در این حوزه را دارند تولید تا حد قابل ملاحظه ای افزایش می یابد .

به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا شانه ساز با اشاره به تشکیل کمیته تامین و توزیع اقلام مقابله با کرونا به صورت مرتب در محل سازمان غذاودارو، اظهار کرد: این جلسات با حضور مدیران کل سازمان غذا و دارو، معاون امور صنایع و مدیران کل وزارت صمت، رئیس هیئت امنای ارزی، مدیران کل سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و تعزیرات حکومتی و نمایندگان تولید کنندگان مربوطه  برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه نیاز به ماسک و مواد ضدعفونی کننده در شرایط کنونی بسیار فراتر از میزان  تولیدات معمول در کشور است، افزود: به همین دلیل باید ظرفیت های تولید بالقوه ای که در کشور وجود داشت را وارد مدار تولید کرده و از آنها بهره ببریم. خوشبختانه این تدبیر در حال انجام است و عمدتاً نیروهای جهادی، صنایع دفاعی و  سپاه صنوف مربوطه و بسیج اصناف، قرارگاههای جهادی و سایر ظرفیت های مردمی که امکان تولید  بالقوه در آنها وجود دارد ، در حال ساماندهی و ورود به این عرصه هستند تا ان شاءالله بتواند در حوزه تولید ماسک ایفای نقش کنند.

 معاون وزیر بهداشت افزود: در حوزه الکل نیز افزایش تولید در دستور کار قرار دارد و کارخانه های تولیدی به صورت سه شیفت فعالیت دارند و شرکت های تولید کننده ژل و مواد ضد عفونی نیز با تمام ظرفیت فعال وبه درخواست این سازمان با افزایش حداکثر تعداد شیفت کاری در حال تولید هستند، علاوه بر آن برای یک سری از خطوط تولید در صنایع آرایشی بهداشتی مجوز موقت سه ماهه صادر شد تا  بتوانند وارد عرصه تولید مواد ضدعفونی کننده  شوند.

وی تصریح کرد: حوزه تولید ماسک و مواد ضدعفونی با کمک وزارت صمت دنبال می‌شود و  نظارت بر توزیع نیز زیر نظر سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد.

دکتر شانه ساز با اشاره به اینکه داروخانه پتانسیل مناسبی برای عرضه و رصد بازار توزیع است، گفت: ۱۴۵۰۰ داروخانه در اقصی نقاط کشور داریم که  تحت نظارت سازمان غذا و دارو درحال ارائه خدمت هستند، اضافه کرد در روزهای اول به دلیل اینکه تولید نسبت به تقاضا در کشور بسیار بسیار پایین‌تر بود،  به اجبار تصمیم گرفتیم که عرضه ماسک و مواد ضدعفونی جهت تامین مراکز درمانی  از طریق هیئت امنای ارزی عرضه  و به داروخانه ها تحویل داده نشود.

وی خاطرنشان کرد: پس از آن که وضعیت تامین اقلام مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی مناسب تر شد، توزیع مواد ضدعفونی کننده در داروخانه ها نیز شروع ، اما تقاضا بسیار بسیار زیاد است.

رییس سازمان غذا و دارو  گفت: در حال حاضر  تمام ارگان ها و سازمان هایی که پتانسیل کمک کردن را دارند پای کار آمده اند تا تولید افزایش یافته و پاسخگوی نیاز کشور باشد.

وی تاکید کرد:  در شرایط کنونی کشور اگر شرکت پخش، داروخانه و یا هر مرکز دیگر مرتکب  تخلف شود  با هماهنگی با دستگاه قضا به صورت جدی برخورد خواهد شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد:

تدوین نسخه اول «راهنمای پیشگیری و کنترل کووید ۱۹» برای تیم های خبری و خبرگزاری‌ها

دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت از تدوین نسخه اول " راهنمای پیشگیری و کنترل کووید – ۱۹ (کرونا ویروس) برای تیم های خبری بر اساس مستندات OSHA  WHOو CDC خبر داد.

به گزارش وبدا، این راهنما به معاونین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال شده و نسخه‌های تکمیلی آن نیز در دست تدوین است. 

برای مشاهده نسخه اول «راهنمای پیشگیری و کنترل کووید ۱۹» برای تیم های خبری و خبرگزاری‌ها روی متن کلیک کنید.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در نامه وزیر بهداشت به وزیر نفت تاکید شد؛

ضرورت رعایت کلیه استانداردهای لازم در جایگاه‌های ارائه سوخت به منظور کاهش انتقال ویروس کرونا

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه ای به مهندس زنگنه، وزیر نفت، بر ضرورت رعایت کلیه استانداردهای لازم در جایگاه های ارائه سوخت از جمله به حداقل رساندن ارتباط مردم با نازل های سوخت و حفاظت ایمنی ارائه دهندگان خدمت در جایگاه های سوخت گیری، تاکید کرد.

به گزارش وبدا، متن این نامه به شرح زیر است؛

جناب آقای مهندس زنگنه                                                                                          
وزیر محترم نفت

با توجه به ورود بیماری کووید19 در کشور، یکی از عوامل انتقال ویروس و سرایت بیماری از طریق نازل های جایگاه های بنزین است، لذا به منظور ارائه خدمات مناسب و به موقع به مردم با استفاده از کلیه ظرفیت های بهداشتی و نظارت، کنترل و مقابله با بیماری ناشی از کرونا ویروس، خواهشمند است، دستور فرمایید، ضمن رعایت کلیه استانداردهای لازم در جایگاه های ارائه سوخت، ترتیبی اتخاذ گردد تا حداقل ارتباط مردم با نازل های سوخت صورت پذیرد.

موکداَ یکی از نکات ایمنی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، حفاظت ایمنی ارائه دهندگان خدمت درجایگاه های سوختگیری می باشد که انتظار می رود، استاندارد لازم در کلیه جایگاه ها رعایت شود. لذا ضمن رعایت کلیه اصول کنترل محیطی از جمله استفاده از دستکش و ماسک برای اپراتورهای جایگاه ها، عملیات سوخت گیری صرفاً از طریق اپراتور انجام گرفته و از هرگونه تماس مردم با  نازل های سوخت جلوگیری به عمل آید. انتظار می رود، براساس راهنمای کنترل محیطی برای مقابله با کروناویروس در جایگاه های سوخت به شماره 300/4438 مورخ 13/12/1398  (پیوست ) اقدامات لازم معمول گردد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در نامه وزیر بهداشت به وزیر کشور تاکید شد؛

ضرورت ترغیب مردم برای کاهش سفرهای نوروزی

وزیر بهداشت و رییس ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا طی نامه ای به وزیر کشور، عضو ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا  و رئیس کمیته اجتماعی، انتظامی ستاد خواستار اتخاذ تمهیداتی با رویکرد  ترغیب مردم در جهت کاهش سفرهای نوروزی و در راستای برنامه کنترل بیماری کرونا شد.

به گزارش وبدا، متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر رحمانی‌فضلی
وزیر محترم کشور، عضو ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا  و رئیس کمیته اجتماعی، انتظامی ستاد

با توجه به شیوع بیماری کرونا (COVID19) و به موازات تلاش های انجام شده به منظور کنترل بیماری مذکور، خواهشمند است تمهیداتی اتخاذ فرمائید تا ستاد هماهنگی سفرهای نوروزی در آن وزارت و در استانها با رویکرد ترغیب مردم در جهت کاهش سفرهای نوروزی و در راستای حمایت از برنامه های کنترل بیماری یاد شده اقدام نمایند.

بازار شایعات تولید داروهای ضد کرونا همچنان داغ است

هیچ داروی ضدکرونایی به مرحله تایید نرسیده است/مردم به شایعات توجه نکنند

در حالی که در فضای مجازی تصویر داروی گیاهی نانویی ضد کرونا منتشر شده است، مسوولان اعلام کردند که تاکنون چنین دارویی جهت اخذ تاییدیه، برای آنها ارسال نشده است و در صورت تایید وجود چنین دارویی، از طریق خبرگزاری‌های رسمی به اطلاع مردم خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، در حالی که جامعه نگران عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا است، برخی ادعای کردند که به تولید داروی درمان این بیماری دست یافتند. این دارو با عنوان O 124 در فضای مجازی معرفی شده است.

به ادعای تولید کننده، این دارو پس از 5 ساعت ویروس کرونا را از بدن پاک می‌کند و پس از 2 روز این بیماری به بیماری سرما خوردگی جزئی تبدیل می‌شود و تا 5 روز عوارض این بیماری به طور کامل از بین می‌رود. همچنین گفته شده است که این دارو هم برای پیشگیری و هم برای درمان کاربرد دارد و در صورتی که فردی از این دارو مصرف کند نیازی به دستکش و ماسک نیست. 

این در حالی است که به گفته دکتر سید مهدی رضایت استاد گروه فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر کارگروه توسعه نیروی انسانی ستاد نانوی کشور اگر دارویی وارد بازار می‌شود باید مجوزهای سازمان غدا و دارو را داشته باشد.

وی ادامه داد: در صورتی که دارویی دارای ساختار نانویی باشد، برای تایید به کمیته نانو دارو سازمان غذا و دارو ارجاع داده می‌شود، این در حالی است که تاکنون اطلاعات و یا دارویی دراین زمینه به دست ما نرسیده است.

دکتر اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: اگر اطلاعات تولید دارو و یا واکسن ضد کرونا منتشر می‌شود تا زمانی که به تایید سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت نرسد هیچ گونه اصالت و صحتی ندارد.

وی از تشکیل کارگروهی از متخصصان امر در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و سازمان غذا و دارو برای این امر خبر داد و یادآور شد: در این کمیته پیشنهادات مربوط به ویروس کرونا چه در حوزه دارو و واکسن وچه اقلام و تجهیزات مربوط به مبارزه با ویروس کرونا به سرعت بررسی می‌شود و در صورت صحت اطلاعات پایه‌ای، طرح وارد مراحل حمایت خواهد شد.

قادری‌فر تاکید کرد: آنچه تاکنون قطعی است این است که اصالت هیچ دارو و یا واکسنی از طرف ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در مرحله اولیه و بعد از آن از طریق سازمان غذا و دارو که تنها مرجع تایید اصالت و صحت داروهای ضد کرونا است، به تایید نرسیده است.

رییس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی با اشاره به اقدامات برخی سودجویان برای معرفی داروهای ضد کرونا، خاطر نشان کرد: مردم به این شایعات توجه نکنند و هر موردی که از سوی سازمان غذا و دارو و یا از سوی ستادهای توسعه زیست فناوری و سلول‌های بنیادی معاونت علمی به طور رسمی به تایید برسد، از طریق خبرگزاری‌های رسمی و صدا و سیما به اطلاع مردم خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی نیز با انتشار اطاعیه‌ای خبر مربوط به تولید داروی درمان بیماری کرونا را تکذیب کردند.

در این اطلاعیه آمده است: "با افزایش تب بیماری کرونا در کشور، شیادان و متقلبان از هیچ اقدامی برای ضربه زدن به جان و مال مردم کم نگذاشته‌اند.

پس از احتکار ماسک و مواد ضد عفونی کننده، این بار سودجویان از حربه جدیدی استفاده کرده‌اند و با انتشار خبری مبنی بر تولید داروی درمان بیماری کرونا به این اقدامات خود چهره جدیدی داند. اما این داروها تقلبی و فاقد هرگونه اثر علمی برای بیماری کرونا است و مورد تایید هیچ نهاد علمی در کشور نیست.

بدینوسیله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هماهنگی سازمان غذا و دارو، کشف هر گونه داروی ضد کرونا تا این لحظه را قویا رد می‌کنند و پس از برگزاری جلسات فشرده کارشناسی، شایعات منتشر شده در فضای مجازی با عنوان اسپری و داروی گیاهی و هر گونه شایعه دیگر در خصوص واکسن‌های ضد کرونا را کذب محض و صرفا سودجویی شیادان می داند.

مراتب برای مجازات خاطیان به نهادهای ذیربط اعلام خواهد شد و از مردم نیز درخواست می‌شود که اخبار را فقط از مراجع ذی صلاح دنبال کنند. بدینوسیله به اطلاع مردم می‌رساند که سربازان کشور در عرصه علمی، دوشادوش فعالان حوزه پزشکی و سلامت، تمام توان و تمرکز خود را برای تامین نیازهای علمی مربوط به این بیماری به کار گرفته‌اند و هر گونه پیشرفتی در این خصوص، فورا از طریق مراجع رسمی به اطلاع مردم شریف و قهرمان ایران خواهد رسید."

«شیوه‌نامه آموزش مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی» ابلاغ شد

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه «شیوه‌نامه آموزش مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی» را به معاونان، روسای مراکز، مدیران‌کل سازمان مرکزی و روسای استان‌ها، واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا، در این بخشنامه آمده است:

پیرو بخشنامه شماره 10/80424 مورخ 98/12/12 جهت عملیاتی‌سازی آموزش غیرحضوری شیوه‌نامه مکمل به صورت زیر ابلاغ می‌شود:

الف - ارائه آموزش مجازی توسط استان:

در این روش استان‌ها مطابق مراحل زیر اقدام کنند:

1- استان‌های مختلف دانشگاه آزاد اسلامی می‌بایست از زیرساخت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری واحد الکترونیکی جهت برگزاری کلاس‌های آموزشی واحدهای آن استان به صورت برخط استفاده کنند.

2- فرم درخواست سرویس‌های آموزشی (آنلاین) واحد مربوطه برای واحد الکترونیکی در سامانه http://azad.iauec.ac.ir/order تکمیل و ارسال گردد. جهت تایید نهایی نامه درخواست با امضا رییس واحد برای واحد الکترونیکی ECE گردد.

3- تکمیل­ و ارسال فایل‌های اکسل موجود در لینک http://azad.iauec.ac.ir/order در فرم مربوطه به صورت الکترونیکی

4- پیگیری و هماهنگی تلفنی با واحد الکترونیکی حاصل شود.

5- آموزش اساتید و دانشجویان جهت استفاده از کلاس‌های برخط توسط محتواهای آموزشی در آدرس http://azad.iauec.ac.ir/support انجام می‌گیرد. هر استان یک تیم پشتیبانی فنی با مدیریت مدیر فناوری اطلاعات استان تشکیل می‌دهد، در صورتی که دانشجویان یا اساتید در استفاده از کلاس‌های برخط مشکلی داشتند با تیم پشتیبانی فنی استانی تماس خواهند گرفت.

تبصره: آموزش تیم‌های پشتیبانی فنی استانی توسط واحد الکترونیکی به صورت آنلاین انجام خواهد پذیرفت. بدین منظور تمام استان‌ها لیست افراد تیم پشتیبانی فنی به همراه شماره موبایل آنها را به واحد الکترونیکی اعلام کند.

6- نظارت بر حضور و غیاب دانشجویان و تشکیل منظم کلاس‌ها و کلیه امور آموزشی بر عهده واحد دانشگاهی مربوطه است.

7- با توجه به اینکه ممکن است اساتید برخی از واحدها دارای سیستم کامپیوتری شخصی و اینترنت مناسب نباشند لذا جهت بر طرف نمودن این مشکل می بایست محلی در هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در 48 ساعت کاری پس از ابلاغ این بخشنامه برای این منظور در نظر گرفته شود و تجهیز به سیستم کامپیوتری و اینترنت شود. اساتید می‌توانند جهت تدریس از مکان دلخواه خود و یا واحد دانشگاهی طبق ساعات برنامه‌ریزی شده درسی اقدام کنند. (در انجام این بند میبایست الزامات بهداشتی درخصوص تجهیزات ارائه شده به اساتید رعایت شود.)

8-اساتید و دانشجویان برای استفاده از سامانه آموزش برخط می بایست سیستم های مورد نیاز و اینترنت طبق الزامات مورد نیاز مندرج در وب سایت http://azad.iauec.ac.ir را تهیه نمایند.

9- با توجه به شرایط فعلی کشور جهت ارائه زیرساختهای سخت افزاری و نرم افزاری و پشتیبانی‌های فنی هیچ هزینه‌ای توسط واحد الکترونیکی از استان‌ها دریافت نمی‌گردد.

10- در صورتی که محتوای تکمیلی آموزشی دروس برای غنی‌سازی آموزش مجازی از طرف واحد دانشگاهی و یا اساتید دروس وجود داشته باشد، امکان بارگذاری آن بر روی سامانه الکترونیکی وجود دارد.

ب-مهمان شدن تک درس دانشجویان به واحد الکترونیکی

واحدهایی که به هر دلیلی (مانند عدم دسترسی به استاد حائز شرایط یا فقدان تجهیزات فنی مناسب در آن واحد) توانایی برگزاری کلاس‌های خود را به صورت آموزش مجازی بر خط (بند الف) ندارند، می‌توانند دانشجویان خود را به واحد الکترونیکی مهمان کنند. جهت مهمان شدن اقدامات ذیل توسط واحد می‌بایست انجام شود.

1- ارسال لیست دانشجویان و درس مربوطه برای مهمانی به فرمت استاندارد اکسل توسط واحد مربوطه برای واحد الکترونیکی مطابق فرم موجود در http://azad.iauec.ac.ir/guest

* مسئولیت آموزشی واحدهای درسی اعلام شده دانشجویان بر عهده واحد دانشگاهی مبدأ است.

2- واحد دانشگاهی مربوطه بایستی به دانشجوهایی که آنها را میهمان کرده، اطلاع‌رسانی لازم در خصوص مهمان شدنشان در واحد الکترونیکی را انجام دهد.

3- هدایت تحصیلی، تدریس و اطلاع رسانی به دانشجویان تا پایان ترم 2-99-98 به دانشجویان مهمان شده به واحد الکترونیکی برعهده واحد الکترونیکی است (مطابق با ضوابط و شرایط واحد الکترونیکی) و پس از برگزاری آزمون پایان ترم، نمره دانشجو را به واحد دانشگاهی مبدا اعلام خواهد کرد. نظارت بر نحوه تدریس اساتید، محتوای تدریس شده دروس، حق الزحمه اساتید و نظارت بر حضور و غیاب دانشجویان و تشکیل منظم کلاس‌ها و کلیه امور آموزشی بر عهده واحد الکترونیکی است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر طهرانچی در این بخشنامه تأکید کرده است؛ برای اجرایی شدن هر یک از بندهای این بخشنامه، استان‌ها می‌بایست به واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و به کلیه اساتید و دانشجویان خویش از طریق سیستم‌های اطلاع رسانی همچون پیامک و شبکه های اجتماعی و وب‌سایت و پیگیری‌های تلفنی و غیره اطلاع رسانی مکفی کنند.

حاج‌علی‌اکبری خبر داد؛

برگزاری نماز جمعه در تمام مراکز استان‌ها لغو شد

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا این هفته نماز جمعه در تمام مراکز استان‌ها برگزار نمی‌شود.

به گزارش مفدا به نقل از صداوسیما، حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اعلام کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا این هفته نماز جمعه در تمام مراکز استان‌ها برگزار نمی‌شود.

وی در خصوص برگزاری نماز جمعه این هفته در شهرستان‌ها افزود: درباره نماز جمعه شهرستان‌ها و بخش‌ها و سایر شهرها کمیته‌ای متشکل از نماینده ولی فقیه استان‌ها، استاندار و مسئول بهداشت استان تصمیم به برگزاری یا برگزار نشدن نماز جمعه این هفته می‌گیرند که از طریق رسانه‌های استانی به اطلاع ملت شریف ایران خواهد رسید.

http://www.mefda.ir/d/2020/02/26/4/482062.jpg

یک مقام مسئول وزارت علوم:

مراکز بهداشت دانشگاهها در وضعیت آماده باش قرار دارند

مدیر مرکز بهداشت وزارت علوم با اشاره به تجهیز مراکز بهداشت دانشگاه ها برای مقابله با کرونا، گفت: مراکز بهداشت دانشگاهها در وضعیت آماده باش برای مقابله با کرونا قرار دارند.

سرمشقی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام اینکه خوشبختانه تاکنون هیچ یک از دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه ها به ویروس کرونا مبتلا نشده اند، اظهار کرد: پس از شیوع کرونا در چین، اقداماتی را در راستای آگاهی رسانی و اطلاع رسانی در خصوص این ویروس انجام دادیم و به همین منظور چندین کارگاه آموزشی را برگزار کردیم.

وی ادامه داد: در این کارگاهها اطلاعاتی در خصوص شناخت این ویروس، راه های جلوگیری از ابتلا و علائم آن در افراد ارائه شد و جزوات و بوروشوهایی نیز در همین زمینه تهیه و توزیع شد.

مدیر مرکز بهداشت وزارت علوم با بیان این مطلب که در همان روزهای اول پس از اعلام شیوع این ویروس در ایران، ستاد وزارتخانه را برای مقابله با آن تجهیز کردیم، خاطرنشان کرد: در همین راستا در بدو ورود به وزارتخانه، کارکنان و مراجعان مورد غربالگری قرار می گیرند و میزان دمای افراد سنجش می شود.

سرمشقی با اشاره به وجود چندین مورد مشکوک به این ویروس در سطح وزارت علوم، گفت: چندین نفری که مشکوک به ابتلا به این ویروس بودند را تحت نظر قرار دادیم و در نهایت خوشبختانه مشخص شد که مورد مثبت کرونا ویروس نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه محیط های دانشگاهی و دانشجویی دایما در حال رصد هستند، تصریح کرد: به محض مواجه با مورد مشکوکی، بازوان اجرایی که همان مراکز بهداشت دانشگاه ها هستند، وارد عمل شده و ضمن تهیه گزارش آن را به وزارت علوم و وزارت بهداشت اعلام می کنند. 

مدیر مرکز بهداشت وزارت علوم با اشاره به پتانسیل دانشجویان برای پیشگیری و مقابله با این ویروس گفت: در جلسه ای که با نماینده وزارت بهداشت داشتیم، مقرر شد دانشجویان در قالب کانون های فرهنگی و همیار سلامت، سیاستگذاری های وزارت بهداشت را در بحث مراقبت، پیشگیری و چگونگی مواجه با موارد مشکوک فعال شوند.

سرمشقی با اعلام اینکه مراکز بهداشت دانشگاه ها در وضعیت آماده باش قرار دارند، گفت: اکثر دانشگاه های بزرگ کشور دارای مرکز بهداشت هستند و بنا به گفته رئیس مرکز سلامت سازمان امور دانشجویان، آن دسته از مراکز بهداشتی که امکانتشان محدود بوده، در حال حاضر مجهز شده اند و با هماهنگی هلال احمر وسایل مورد نیاز در اختیارشان قرار گرفته و حتی آمبولانس به مراکز فرستاده شده است.

مراکز بهداشت دانشگاهها در وضعیت آماده باش قرار دارند

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.