پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

همه چیز درباره کروناویروس

دکتربهادری

حمله‌ اصلی ویروس به بافت ریه و قلب می‌باشد،دوره نهفتگی یا کمون این بیماری بین 1 تا 14 روز و گاها تا 19 روز نیز گزارش گردیده است. درصد مرگ و میر این ویروس بین ۲ تا ۳ درصد مبتلا شدگان است.

*دکتر علی بهادری متخصص میکروب شناسی بالینی

مروری بر کرونا ویروس 19 یا Covid-19

خانواده ویروس های کورونا دسته بزرگی از ویروس های بیماری زا درانسان و جانوران هستند  که اگر با میکروسکوپ الکترونی به آنها نگاه کنیم حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار دارند که یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است. از این رو کروناویروس را “ویروس تاج‌دار“ نیز می نامند. این ویروس ها در انسان، سبب طیف وسیعی از عفونتهای تنفسی از سرماخوردگی ساده، سندرم تنفسی خاورمیانه(MERS) و سندرم شدید حاد تنفسی(SARS) و در نهایت COVID-19 را شامل می شود.

 COVID-19بیماری عفونی جدیدی است که توسط تازه ترین ویروس شناخته شده از خانواده ویروس های

کورونا که قبل از آنکه در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان چین ایجاد همه گیری کند ناشناخته بود  ایجاد می شود. از جمله شایعترین علائم این بیماری تب، خستگی و سرفه های خشک بوده ولی گروهی از بیماران ممکن است دردهای خفیف تا شدید عضلانی و سردرد، گرفتگی یا آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال ) بخصوص در افراد مسن) را نشان دهند. در اکثر افراد با سطح ایمنی طبیعی و بدون بیماری زمینه ای این علائم غالبا به صورت خفیف و به تدریج آغاز می شوند. گاهی  ویروس به بعضی از مردم انتقال می یابد بی آن که هیچ علامتی داشته باشد و یا سببایجاد بیماری گردد. این بیماری در حدود 80 ٪ افراد بدون هر گونه اقدام خاصی، به طور کامل بهبود می یابد ولی در میان افرادی که علایم بیماری را بروز داده اند تقریبا از هر شش بیمار یک نفر بیماری شدیدی را تجربه کرده و دچار تنگی نفس خواهد گردید. افراد مسن، و افرادی که بیماریهای زمینه ای مانند پرفشاری خون، مشکلات قلبی یا دیابت دارند بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری هستند.

پاتوژنز بیماری

اکنون مشخص شده که ویروس کرونا از طریق رسپتور آنژوتانسین اینورتد آنزیم به سلول متصل می‌شود که این رسپتور، در سلول‌های ریه و قلب به مقدار زیاد وجود دارد. به همین دلیل حمله‌ اصلی ویروس به بافت ریه و قلب می‌باشد. این رسپتور در شرایط کمبود ویتامین D در بدن اُوراکسپرس می‌شود. دوره نهفتگی یا کمون این بیماری بین 1 تا 14 روز و گاها تا 19 روز نیز گزارش گردیده است. درصد مرگ و میر این ویروس بین ۲ تا ۳ درصد مبتلا شدگان است.

انتشار ویروس

قطرات ریزی که هنگام سرفه یا بازدم از دهان یا بینی افراد آلوده وارد محیط می شوند می توانند موجب انتقال ویروس از یک فرد به فرد دیگر شده و ایجاد بیماری کنند. ویروس به همراه این قطرات ممکن است روی اشیاء و سطوح نشسته و فرد دیگری پس از تماس با آن اشیاء و سطوح و انتقال ویروس توسط دست آلوده در هنگام لمس چشم، بینی یا دهان خود دچار بیماری شود. همچنین فرد سالم ممکن است مستقیما توسط همان قطرات ریزی که از دهان یا بینی فرد مبتلا هنگام سرفه یا بازدم خارج شده و وارد دستگاه تنفسی او  شده اند به ویروس آلوده گردد. با توجه به نکته فوق افراد سالم باید فاصله ای بیش از یک متر با فرد بیمار داشته باشند و چون افراد ناقل ویروس همیشه دارای علایم نیستند و در اجتماع احتمال آلوده بودن برخی از افراد وجود دارد می توان گفت در اجتماع رعایت فاصله حداقل یک متر از افراد ضروری است. مطالعات انجام شده بیشتر  بیانگر انتشار ویروس از طریق قطرات ریز تنفسی است تا انتشار از طریق هوا. اگرچه در بررسی های اولیه نشان داده شد که ممکن است ویروس در مدفوع فرد آلوده هم وجود داشته باشد ولی به نظر می رسد خطر انتقال ویروس از طریق مدفوع فرد آلوده پایین بوده و انتشار از طریق مدفوع از مشخصات اصلی این همه گیری جهانی نباشد. ولی با این وجود، با توجه به این که انتقال ویروس از راه مدفوع هرچند ناچیز اما یک خطر محسوب می شود، بنابراین دستها باید مرتبا آب و صابون یا محلول های ضدعفونی کننده شسته شوند(بخصوص پس ازاستفاده از سرویس بهداشتی و نیز پیش از خوردن غذا).

اقدامات محافظتی و جلوگیری از انتشار ویروس

توصیه های بهداشتی ضروری از طریق سازمان بهداشت جهانی، وزارت بهداشت یا شبکه های بهداشت به صورت مستمر منتشر و در اختیار مردم قرار می گیرند.  بهتر است مرتبا و به روش صحیح دستهای خود را با ژلها یا محلولهای الکلی و یا با آب و صابون بشویید. حداقل فاصله یک متری میان خود و فردی که سرفه یا عطسه می کند(بهتر است در مورد تمام افراد اجتماع رعایت شود) را حفظ کنید. از لمس چشمها، بینی و دهان خود بپرهیزید. هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی را با گودی آرنج خود یا با دستمال بپوشانید تا از انتشار قطرات حاوی ویروسها جلوگیری بعمل آید. اگر احساس بیماری می کنید در خانه بمانید ,و استراحت کنید ولی اگر تب، سرفه و تنگی نفس دارید حتما به پزشک مراجعه کنید و پیش از آن با مراکز بهداشتی محلی تماس تلفنی برقرار کرده و از راهنمایی های آنها استفاده کنید.  در صورت امکان از حضور در مکان های پرتراکم پرهیز کنید و در صورتی که مجبور به اینکار هستید حتما از ماسک ها و دستکش های یکبار مصرف مناسب استفاده کنید. از مسافرت های غیرضروری خودداری نمایید. اطلاعات خود را درباره بیماری از طریق مطالعه مطالب آموزشی ارائه شده توسط نهادهای معتبر افزایش دهید تا بتوانید احتیاطهای لازم را به کار ببندید.

افرادی که علائم تنفسی مانند سرفه ندارند، نیازی به زدن ماسک پزشکی ندارند. سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک را برای افرادی که علائم بیماری را دارند و کسانی که از بیمارانی با علائمی مانند سرفه و تب مراقبت می کنند و نیز برای کادر درمانی حائز اهمیت دانسته است.

نقش آنتی بیوتیک ها در جلوگیری یا درمان بیماری

آنتی بیوتیک ها علیه ویروسها موثر نبوده و فقط بر روی عفونت های باکتریایی موثرند. بنابراین به عنوانروشی برای پیشگیری یا درمان بیماری کووید-19(کرونا) نباید استفاده نمود مگر طبق دستور پزشک معالج و جهت درمان عفونت های باکتریایی.

هنوز هیچ واکسن و دارویی که اختصاصا ضد این ویروس عمل نماید برای جلوگیری و یا درمان آن شناسایی نشده است. با این حال، مبتلایان برای رفع علائم بیماری(درمان علامتی) و افزایش مقاومت بدن در برابر ویروس باید تحت مراقبت قرارگرفته و افراد مبتلا به حالت شدید بیماری باید در بیمارستان بستری شوند. بیشتر بیماران پس از مراقبت حمایتی بهبود می یابند. برخی داروها مانند ریباویرین، کلروکین و... هرچند به صورت اختصاصی عمل نمی کنند ولی جهت کمک به درمان این بیماری تحت نظر پزشک مصرف می شوند. داروی remdesivir از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان امیدوارکننده‌ترین داروی احتمالی برای درمان COVID-19 کاندید شده است ولی هنوز مطالعات برروی آن ادامه دارد. واکسن های احتمالی و برخی از درمانهای دارویی خاص نیز جهت مقابله با این بیماری در دست بررسی هستند و سازمان بهداشت جهانی در حال تلاش برای تولید واکسنها و داروهایی برای پیشگیری و درمان این بیماری  است.

منبع حیوانی عفونت

کرونا ویروسها در طیف وسیعی ازحیوانات ایجاد بیماری می کنند ولی  به ندرت به انسان ها منتقل و پس از انتقال بین آنها شیوع پیدا می کنند. منابع جانوری احتمالی کووید-19 هنوز بصورت قطعی معلوم نشده است ولی منطقی به نظر می رسد که بهتر است که برای محافظت از خود از تماس مستقیم با حیوانات  و سطوح در تماس با آنها خودداری کنیم. از ایمن بودن غذای مصرفی اطمینان حاصل کرده و در ارتباط با گوشت خام، شیر و یا اندامهای حیوانی احتیاط لازم را انجام دهیم تا از آلودگی غذاهای پخته نشده جلوگیری شده ونیز از مصرف محصولات حیوانی خام و یا پخته نشده خودداری کنیم. هیچ مدرک قاطعی در دست نیست که حیوانات خانگی مانند گربه ها و سگها با این ویروس آلوده  و بیمار شده و بتوانند ویروسی که باعث ابتلا به کووید-19 می شود را گسترش دهند.

ضدعفونی و بقاء ویروس بر روی سطوح

این ویروس بر روی سطوح مختلف مانندچوب و کاغذ و پلاستیک و شیشه در حدود 4 الی 5 روز باقی می ماند و بر روی برخی سطوح مانند سطوح فلزی تا 9 روز نیز می تواند قدرت بیماری زایی خود را حفظ کند. از مواد شیمیایی که بر روی این ویروس موثرند می توان به اتانول(70%)، بنزالکلونیوم کلراید(05/0 %)، هیپوکلریت سدیم(2/0 %)، پراکسید هیدروژن(5/0 %)، فرمالدئید(1%)، گلوتارالدئید(5/3 %) و پویدون آیوداین یا بتادین 5/7 % اشاره نمود که در ضدعفونی سطوح و اشیاء عملکرد بسیار قابل قبولی را از خود نشان می دهند. شایان ذکر است زمان 1 الی 2 دقیقه برای اعمال اثر ضدعفونی کنندگی ایم مواد کافی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.