یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶

یک استاد روانشناس؛

مثبت‎اندیشی بدن را در برابرکرونا مقاوم می‌کند/ قدرت ایمان درون را در چارچوب اعتقادات بالا ببریم

کرونا و مثبت اندیشی

یک روانشناس مطرح کشور با بیان اینکه تحقیقات نشان داده است که مثبت‌اندیشی با تقویت سیستم ایمنی بدن رابطه مستقیم دارد، گفت: در شرایط فعلی مردم باید قدرت ایمان درونشان را در چارچوب اعتقادات بالا ببرند تا بتوانیم از این بحران و شرایط به سلامت عبور کنیم.

به گزارش مفدا، احمد حلت روانشناس مطح کشورمان با بیان اینکه این روزها به نظر می‌رسد که بیشتر از ویروس کرونا «ترس از کرونا» بر جامعه غلبه کرده است، بر ضرورت مثبت‎اندیشی و امید به زندگی در این شرایط تأکید کرد و گفت: اولین مبنای ترس‌، افکار ماست و این افکار ناشی از اطلاعاتی است که از محیط می‌گیریم. اگر از منابع صحیح اطلاعات کسب کنیم، بی‌شک این هیجانات منفی کمتر می‌شود. البته در این شرایط خاص یک‌سری از وظایف در کنترل انسان است و یک‌سری از وظایف خارج از کنترل اوست. آنچه که انسان می‌تواند در این شرایط کنترل کند، رعایت بهداشت و استانداردهای سلامتی در این حوزه است.

وی افزود: در این روزها مثبت‌نگری و مثبت‌اندیشی را برای همه مردم جامعه توصیه می‌کنیم، چرا که تحقیقات نشان داده، مثبت‌نگری با تقویت سیستم ایمنی بدن رابطه مستقیم دارد و قدرت سیستم دفاعی بدن را در مقابل با ویروس‌ها به طرز شگفت‏‌انگیزی بالا می‌برد. اگر چه افکار مثبت باعث حل همه مشکلات نمی‌شود، اما به شکل غیرمنتظره‌ای کمک می‌کند تا مشکلات قابل‌کنترل‌تر به نظر رسند. افکار مثبت کمک می‌کنند تا با دید بازتری به مشکلات نزدیک شویم و به دنبال راه چاره‌ای برای حل آن‌ها باشیم.

مدیریت استرس جامعه در برابر کرونا؛ نیازمند تأمین آگاهی و ارتقای سواد رسانه‌ای

این روانشناس مطرح کشور با بیان اینکه افکار منفی و استرس انرژی بسیاری را از ما گرفته و تمرکزمان را کمتر می‏‌کند، گفت: مردم باید دقت کنند تا جایی که ممکن است مثبت‌اندیشی، مثبت‌نگری و تفکر مثبت داشته و امیدوار باشند که این ویروس یکی از بحران‌هایی است که به زودی رفع خواهد شد. نکته بعدی در این خصوص این است که مردم باید تا جای ممکن از تردد در سطح شهر و معابر عمومی خودداری کنند و تنها برای کارهای ضروری خود برنامه‌ریزی کنند و به بیرون از خانه بیایند.

عضو هیئت علمی آکادمی علوم دانشگاه دوشنبه تاجیکستان در ادامه با بیان اینکه به عنوان یک روانشناس تنها توصیه عمیقی که می‌توانم به مردم داشته باشم این است که در چهارچوب اعتقاداتشان، قدرت ایمان درونشان را بالا ببرند تا بتوانیم از این بحران و شرایط به سلامت عبور کنیم، گفت: مردم باید دقت داشته باشند؛ ما بحران‌های بزرگتر از این موضوع را پشت سر گذاشته‎ایم و تنها باید بدانیم که این ویروس سرعت انتقال بسیار بالایی دارد و به همین خاطر ضروری است که موارد بهداشتی را رعایت کنیم؛ البته در کسانی هم که گرفتار این ویروس می‌شوند تنها دو درصد احتمال آسیب و فوت وجود دارد، اما ایمان دارم که اگر همه مردم یک دست و یک دل توکل کنند و امید به رحمت خدا داشته باشند، قطعاً شاهد اتفاقات خوب و امیدبخش خواهیم بود.

حلت در خصوص تقویت امید به زندگی در شرایط پر استرس نیز گفت: مردم باید این واقع‌نگری را داشته باشند که همه چیز دست خداست و عمر نیز دست اوست؛ پس اگر تفکر مثبت و امید را جایگزین انگیزه‌های منفی، استرس‏‌ها و وحشت کنیم و اجازه ندهیم که این تفکرات بر روح و روان ما اثر بگذارد، قطعاً امید به زندگی تقویت پیدا خواهد کرد و مردم می‌توانند به روال عادی زندگی خود بازگردند.

با مثبت‎اندیشی در مقابله با کرونا واکسینه شویم

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از بیماری‎های امروز جامعه روان‌تنی هستند و باعث می‌شوند که ذهن و ناراحتی‎های روحی و روانی اثر منفی بر جسم بگذارد؛ گفت: با تفکر مثبت و مثبت‎اندیشی و اندیشه‎های خوب، بدن خود را در مقابله با این ویروس واکسینه کنید. ذهن و بدن به طور ذاتی در ارتباط هستند، پس با مثبت‌اندیشی و بهبود سلامت روحی، به شکل ناخودآگاه سلامت جسمی بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

این روانشناس مطرح کشور افزود: مطالعات جدید نشان می‌دهد که احساسات مثبت و مثبت‎اندیشی می‌توانند در بهبود سریع‌تر بیماری‌های مهلکی هچون سرطان مؤثر باشند. حتی محققان با ارزیابی‌هایی که بر تعدادی از افراد مثبت‌اندیش و منفی‌نگر انجام دادند، دریافتند که افراد دارای نگرش مثبت، پرانرژی، شاد و آرام، نسبت به افراد افسرده و عصبی کمتر مبتلا به سرماخوردگی می‌شدند. آن‌ها حتی طی این مطالعه گزارش دادند که افراد غمگین و منفی‌نگر حتی در صورت عدم سرماخوردگی نیز از علائم سرماخوردگی شکایت می‌کردند. این یعنی قدرت تفکر می‏‌تواند ما را در مواجهه با بیماری‎ها مقاوم کند.

حلت با بیان اینکه تفکر مثبت معمولاً با خوش‌بینی حاصل می‌شود، تصریح کرد: این بخش مهمی از مدیریت استرس است؛ لذا با داشتن افکار مثبت در مورد اتفاقاتی که رخ می‌دهد، می‌توانیم میزان استرس خود را کاهش دهیم. البته اگر مردم استانداردهای پزشکی را رعایت کنند و بهداشت فردی و گروهی را حفظ کنند، کار خود را در حوزه پیشگیری انجام داده‎اند و بعد از آن باید تسلیم اوامر خداوند باشیم.

به گزارش ایکنا، حلت با تأکید بر اینکه باید بر موضوع خود مراقبتی در حوزه سلامت روان کار کنیم، به ایکنا گفت: مردم باید با واقعیت این بیماری بیشتر آشنا شوند تا از این طریق، استرس و اضطراب را کاهش دهند. هرچند استرس با میزان مشخص برای انسان بسیار خوب و لازم است و به ما هشدار می‌دهد که اقدامات ضروری را برای مراقبت از خود انجام دهیم، اما افزایش بیش از حد آن نیز بر روی بدن و روان اثر مخرب خواهد داشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.