جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴

توصیه هایی مهم در فرمایشات پیامبر گرامی اسلام با توجه به شرایط حال و شیوع بیماری کرونا در جامعه

۱۲

از پیامبر گرامی اسلام روایات و سخنان بسیاری در موارد مختلف نقل شده است. با توجه به شیوع بیماری کرونا در ادامه روایاتی با توجه به شرایط موجود در جامعه آورده شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، از پیامبر گرامی اسلام روایات و سخنان بسیاری در موارد مختلف نقل شده است. با توجه به شیوع بیماری کرونا در ادامه روایات و توصیه هایی مهم در این باره آورده شده است.
 

حضور در اماکن عمومی و نماز جماعت

از جابر بن عبدالله رضی الله عنه، روایت شده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«مَنْ أَکَلَ الْبَصَلَ وَالثُّومَ وَالْکُرَّاثَ فَلا یَقْرَبَنَّ مَسْجِدَنَا ، فَإِنَّ الْمَلائِکَةَ تَتَأَذَّی مِمَّا یَتَأَذَّی مِنْهُ بَنُو آدَمَ».

ترجمه: ‌کسی ‌که سیر و پیاز و تره را خورده است‌، به مسجد ما نزدیک نشود، بی گمان‌همانگونه که انسان ها از بوی بد رنج می برند، فرشتگان نیز از بوی بد رنج می برند.

با توجه به این فرمایش که پیامبر اسلام عدم آزار و اذیت رساندن را بر ثواب جماعت برتری دانسته است و کسی را که سیر یا پیاز میل کرده است از آمدن منع کرده است، حالا اگر کسی در خود علائمی از بیماری های واگیر از جمله کرونا حس کرد باید از آمدن به اماکن عمومی اکیدا خودداری نماید.


در مورد بیماری های واگیر پیامبر اکرم 1400سال پیش فرمودند: وقتی در جایی وبا فراگیر شد، ساکنان آن نباید از آنجا خارج شوند و دیگران هم به آنجا وارد نشوند، زیرا این کار سبب شیوع بیماری و سرایت آن می‌شود.

این قاعده ای کلی جهت حفاظت در برابر بیماری های واگیر است که در جهان امروز برای عدم انتشار بیماری واگیر رعایت می شود. 


پرستاری از بیمار چه ثوابی دارد؟

رسول اللّه‏ صلی‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:
مَن قامَ عَلی مَریضٍ یَوماً ولَیلَةً، بَعَثَهُ اللّه‏ُ تَعالی مَعَ إبراهیمَ الخَلیلِ علیه‏ السلام، فَجازَ عَلَی الصِّراطِ کَالبَرقِ اللاّمِعِ.

هر کس یک شبانه روز بیماری را پرستاری کند، خداوند او را همراه با ابراهیم خلیل، برمی انگیزد و بسان برقی پُر درخشش، از صراط می گذرد.

از این حدیث می شود به اهمیت کادر درمان و بانیان سلامت پی برد و به سبب رشادت و فداکاری که این عزیزان انجام می دهند سپاس گذار بود.

در مورد امید به آینده و صبر در برابر بیماری پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود:هر کس یک شبانه روز مریض شود و به عیادت کنندگانش از خدا شکایت نبرد در قیامت با ابراهیم خلیل الرحمن مبعوث می شود و چون برق زودگذر از صراط عبور می کند.

لذا کسی که به بیماری دچار شد اول نباید از رحمت خداوند ناامید شود،دوم از مرگ نترسد چرا که مردن با بیماری های سخت که درمان پذیر نیستند پاداش آن مقام شهادت است و این از ایمان فرد سرچشمه دارد .

همان گونه که پیامبر اسلام در این زمینه می فرماید:هر کس به حق از مالش دفاع کند و بمیرد شهید است. 
کسی که در دفاع از خانواده و ابزارش و یا جان و ناموس خود بمیرد شهید است.
آنکس که در دفاع از مؤمنین و یا همسایه اش بمیرد، شهید است. کسی که در راه امر به معروف و نهی از منکر بمیرد، شهید است. شخصی که از ذات خدا و امور دینی دفاع کند و در این راه بمیرد شهید است.
زنانی که به هنگام زایمان می میرند شهیدند.
اشخاصی که در دریا غرق شوند، یا زیر آوار بمانند، یا در آتش بسوزند، یا از بالا و پشت بام بیفتند، یا در بیماری های اجتماعی و عمومی نابود شوند شهید هستند.

و سوم هم اینکه کسی که دچار به بیماری می شود که برای دیگران ضرر و زیان دارد باید از ارتباط و آمدن به اجتماعات پرهیز کند. 

نظافت شخصی و شستن دست ها 
نظافت نصفی از ایمان است و همین سخن کفایت می کند از میزان اهمیت این قضیه را در اسلام درک کنیم. 

شستن روزانه ۵ مرتبه به صورت کامل برای انجام فریضه نماز و اهمیت نظافت شخصی و تکرار وضو برای هر نماز مستحب و واجب به طوری که پیامبر اسلام در جمع اصحاب بیان کردند: اگر امتم را به مشقت نمی انداختم به آنان دستور می دادم که برای هر نمازی جداگانه وضو بگیرند و مسواک بزنند. 

درآمد از راه گران فروشی و برای سود بیشتر، به صورتی که انحصار فروش کالایی را بدست آوریم، یا با تبانی و احتکار بازار سیاه به راه بیاندازیم، براساس آموزه های دینی بی گمان حرام می باشد.

« رُبَّ أرباحٍ تَؤُلُ إلیَ الخُسرَانِ»
بسا سودها که بازگشتن به زیان است.

پیامبر خدا (ص) می فرماید: 
مَن دخَلَ فی شیءِ مِن اَسعارِ المُسلمین لِیَغلی علیهم کان حقًا عَلی اللهِ اَن یَقذِفَهَ فی مُعظَمِ جَهنَّم رأسَه اَسفلَه
هر کسی به عنوانی، سبب گرانی در بازار مسلمانان گردد، بر خداوند لازم است او را در بزرگترین جایگاه جهنم سرنگون سازد.

در همین راستا کسانی که بانی افزایش قیمت ماسک،دستکش و مواد ضد عفونی کننده با احتکار آن در بازار هستند جزو کسانی هستند که جایگاهی بد در جهنم و قطعا در این دنیا هم جز رستگاران نیستند.

یادداشتی از پرویز رستمی؛ دبیر سرویس چند رسانه ای مفدا کرمانشاه

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.