جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۷

در پی مثبت شدن مواردی از کرونا در استان آذربایجان شرقی ؛

یادداشتی از طرف رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز منتشر شد

صومی

یادداشت دکتر محمدحسین صومی در مورد مسائل اخیر پیش آمده در استان در اثر شیوع ویروس کرونا در کشور منتشر شد.

به گزارش مفدا تبریز، متن یادداشت به شرح زیر می باشد :

هوالشافی
همکاران عزیز و هم استانی های محترم 
سلام علیکم وخدا قوت 
احتراما همانطور که از نظر علمی پیش بینی شده بود  در حال حاضر شواهد محکمی از شیوع بیماری کورونا  covid 19 در استان ما وجود دارد اگر چه در دوماه گذشته ما لحظه ای از حضور آن غافل نبودیم و در کنار آموزش های پیشگیری و ارایه آگاهی های عمومی امکانات لازم را تدارک دیدیم ولی گزارش مورد مثبت  هوشیاری سیستم سلامت را طلب می کند.

امروز ما یعنی خدمتگزاران سلامت استان در کنار یکدیگر در سطوح مختلف رسالت مهمی را بر دوش داریم لذا لازم است مواردی را باستحضار برسانم.

اولا اطمینان می دهم از مدتها قبل مدیران اجرایی با آمادگی کامل در عرصه حضور دارند وغیر از وظایف عظیم مدیریتی به عنوان عضوی از جامعه پزشکی در خطوط مقدم ارایه خدمت نیز نقش آفرین هستند به نحوی که در روزهای گذشته تمام افراد مشکوک به عفونت کورونایی در مرحله ای توسط همکاران پزشک من در ستاد بحران مستقیما ویزیت شده اند.

دوما هم پیمان شده ایم بر اساس اعلام نیاز قرارگاه فرماندهی سلامت  استان وظیفه ای را که به ما محول می شود به خوبی اجرا کنیم اگر لازم شد وظایف بهورز و مراقب سلامت را در واحدهای بهداشتی عهده دار شویم و به هموطنان بهداشت فردی و راههای مقابله را آموزش داده ودر صورت گرفتاری مسیر گذر از این کانال مخاطره آمیز را آسان سازیم و یا در کنار تمام کارهای مدیریتی در بخشهای ویژه ای که این بیماران بستری می شوند به عنوان طبیب و پرستار و... کشیک داده و از جسم و روح هموطنان گرفتار مراقبت نماییم.

چون همه می دانیم عظمت، پویایی و تاثیر گذاری طب در همین لحظه ها نمود می یابد انتظار می رود جامعه پزشکی با شناخت دقیق عامل مهاجم، انتخاب بهترین طریق علمی برای مهار آن و مراقبت توام با ایثار و فداکاری از  آسیب دیدگان قسمتی از رفتار حرفه ای را متبلور سازد.

سوما میدانیم همنوعان خوب ما بعد از لطف الهی چشم به زبان وچشمان ما دوخته اند به علم وحلم ما نیاز دارند وبه همت، اراده و ایثار ما ایمان، پس با آرامش کامل در کنار مردم بمانیم و مهار کورونا ویروس را رقم بزنیم لذا با هیچ منطقی تعطیلی حتی مطب شخصی قابل توجیه نخواهد بود.

بی شک حفظ سلامت خدمت دهندگان برای ما حیاتی بوده و امکانات لازم در سطوح مختلف مهیا شده است و بر اساس آموخته ها امروز موظف هستیم خودمان بهداشت فردی را به فراخور سطوح مواجهه کاملا مراعات کنیم پروتکل ابلاغی محافظت فردی را بخوبی عملیاتی نماییم .

واما سخنی با هم وطنان
عزیزان کسانیکه به این بیماری مبتلا می شوند مثل شما و من هیچ خطایی نکرده اند و دچار هیچ پدیده غیر عادی  هم نیستند ویروسی مثل آنفلوانزا به سراغشان آمده ولی گرفتاری نسبتا شدیدی ایجاد کرده است.

لذا چه مهمان خارج از استان باشند یا منسوب درجه اول نیاز به همراهی ما دارند صبورانه با رعایت احتیاطات علمی در کنارشان باشیم وبا آرامش خود فرد مبتلا و اطرافیان وی را تا التیام کامل یاری نماییم.
اینکه کانون اولیه کجا بوده واز چه طریقی منتشر شده رسالت  نظام سلامت است وظیفه شهروندی دوستی و محبت است.

درپایان ضمن تشکر از همکاران عزیزی که همچنان بی ادعا به صورت شبانه روزی به ارایه خدمت مشغول هستند از منسوبین درجه اول ایشان که نقش بسزایی در آرامش روانی این جمع سخت کوش دارند انتظار دارم ضمن رعایت آگاهانه اصول بهداشتی با سربلندی و بدون دلهره خادمان ملت را در انجام وظایف محوله یاری نمایند .

به لطف الهی روزهای سخت با همدلی به پایان می رسد وروزهای خوش مشحون از آواز فرحبخش بلبل و عطر سکرآور یاس فرا می رسد و بهترین پاداش تحمل سختی های دوران بلا رسیدن به بهار زیبای آرامشی است که در انتظارمان است.

شاد وخرم وسرفراز باشید
هشتم اسفند ۱۳۹۸
دکتر صومی
 رییس دانشگاه

#کرونا
@tabrizmefda

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.