پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰

لیله الرغائب، شب آرزوها

لیله الرغائب

لیله الرغائب به نخستین شب جمعه ماه رجب گفته می شود. در آموزه های اسلامی آمده است که در این شب فرشتگان بر زمین نزول می کنند تا رحمت الهی را به جامعه بشری عرضه نمایند.

هشتمین شب اسفند ماه ۱۳۹۸ مصادف است با اولین شب جمعه ماه رجب سال ۱۴۴۱ ه.ق که لیله الرغائب یا شب آرزوها نامیده می شود.  

نخستین شب جمعه از ماه پرفضیلت رجب را «لیلة الرّغائب» نامیده اند. رسول خدا (ص) درباره فضیلت و برکت ماه رجب در روایتی فرموده اند:" از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» نامیدند. "

کلمه لیله الرغائب ترکیب دو واژه لیله به معنی شب و   «رغائب» جمع «رغیبه» به معنی چیزی که مورد رغبت و میل و همچنین به معنای بخشش و عطای زیاد است.

پس «لیلةالرغائب» هم به عنوان شبی که توجه به آن زیاد است و هم به عنوان شبی که در آن بخشش و عطا فراوان است می تواند معنی شود و بر اساس روایاتی که درباره فضیلت و برکت این شب مطرح شده است هر دو معنا درست و صحیح تلقی می شود.

از جمله اعمال این شب نمازی است که گناهان بسیار به سبب آن آمرزیده شود و هر که این نماز را بگزارد، چون شب اول قبر او شود، حق تعالی ثواب این نماز را به سوی او به نیکوترین صورت با روی گشاده و درخشان و زبان فصیح می فرستد.

 در این شب زمین خاکی پر از فرشتگان می شود که از آسمان سرازیر شده اند و در زمین سکنا برگزیده اند و مسئول بردن پیغام از نیت های پاک بندگان به خداوند هستند. بنابراین علاوه بر تاکید داشتن بر به جا آوردن اعمال این شب، فرصت و امکان نیت آرزوهای دست یافتنی و به حق را نمی شود از دست داد.

مفدا کرمان ضمن آرزو های خوب شما را به شنیدن این موسیقی با صدای احسان خواجه امیری و ترانه سرایی زنده یاد افشین یداللهی دعوت می کند.

http://www.mefda.ir/d/2020/02/27/0/482264.mp3

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.