پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹

سپیدپوشانِ سلامت در خط مقدم مقابله با کرونا

تن به تن با "کرونا"

کرونا

در روزهایی که کووید-۱۹ یا همان کرونا ویروس جدید در جهان می‌تازد و مهمان نامیمون و ناخوانده کشورها از جمله کشور ما شده است، همه در هول و هراسند که مبادا در دام این ویروس تاج‌دار گرفتار شوند، اما سپیدپوشانِ سلامت، خود خواسته به نبرد تن به تن با این تاج‌دار رفته‌اند.

به گزارش مفدا یاسوج و به نقل از پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کرونا درلاتین به معنای تاج است و بیماری کرونا ویروس جدید را از آن جهت کرونا نامیده‌اند که زیر میکروسکوپ، سطح خارجی آن شبیه تاج دیده می‌­شود. ویروسی که طی ماه‌های اخیر موفق شده سیاست، اقتصاد و افکار عمومی را در جهان تحت تاثیر خود قرار دهد. با گسترش کرونا ویروس جدید از ووهان چین و افزایش شمار مبتلایان و جان باختگان آن، کشورهای مختلف تمهیدات متعددی را برای پیشگیری از ورود این ویروس اتخاذ کرده‌اند. در ایران نیز به گفته وزیر بهداشت از تاریخ هفتم بهمن ماه به محض انتشار خبر کرونا در چین، پروازهای مستقیم بین ایران و چین لغو شدند و در ۳۶ مورد از مبادی کشور، نیروهای بهداشتی مرتبا وضعیت مسافران را دیده‌بانی می‌کردند.

با این حال کرونا به ایران هم راه یافت و برای اولین بار در قم و به تدریج در سایر استان‌های کشور گزارش شد، به طوری که اضطراب و هراس ناشی از کرونا مردم را به تکاپو انداخت برای پیشگیری؛ مردم به دنبال ماسک، مایع ضدعفونی و هر راهی هستند که بتوانند از خودشان در برابر کرونا محافظت کنند. در این بین عده‌ای سودجو که همواره از بیماری و رنج مردم سوءاستفاده کرده و دست به احتکار یا گران‌فروشی این اقلام زدند، اما در مقابل هستند انسان‌هایی که جان و زندگی‌شان را برای سلامتی هموطنان‌شان بر کف دست گرفته و در بیمارستان‌ها با کروناویروس تاج‌دار مقابله می‌کنند.

در این روزهای پر اضطراب، شاید تنها نقطه امید و آرامش مردم، پزشکان و پرستارانی باشند که هرچند خودشان در معرض خطر ابتلا به کرونا ویروس جدید هستند، اما با تمام توان در بیمارستان‌ها برای نجات جان بیماران تلاش و سعی می کنند که به مردم هم آرامش دهند. حتی برخی خدمت‌دهی بی چون و چرای جامعه پزشکی و پرستاری را با رشادت‌های شهدای دفاع مقدس قیاس کردند چرا که هر دو از جان گذشتند.

در این زمینه دکتر کرمانپور- مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد که تا کنون شماری از پزشکان و پرستاران و کادر درمانی نتیجه آزمایش‌ کرونایشان مثبت شده و مبتلاشده‌اند.

وی افزود: البته درگیری کادر درمانی با این ویروس، به دلیل مواجهه زیاد آنها با بیماران اتفاق می‌افتد، نه به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی؛ به هر حال پزشکان و پرستاران و کادر درمانی دائم درگیرند با این حال پزشکان و پرستاران همچنان در حال ارائه خدمت هستند. برخی از آنها که توانمندی خوبی دارند کمی استراحت کرده و مجددا برای خدمت‌دهی به بیماران به بیمارستان بازمی‌گردند.

کرمانپور ادامه داد: البته چند نفر از پزشکان و پرستارانی که مبتلا شده بودند، حال‌شان بهتر شده و می‌توانند مرخص شوند، اما چند مورد هم در قرنطینه‌ و در حال درمان هستند. باید توجه کرد که ابتلا در پزشکان و پرستاران به دلیل مواجهه زیادشان با بیماران گریزناپذیر است و در کشورهای دیگر هم این اتفاق می‌افتد.

پزشکان و پرستاران همچنان بدون ترس در مقابل کرونا ایستاده‌اند و حتی ابتلایشان به کرونا هم باعث نمی‌شود که میدان خدمت‌رسانی به مردم را خالی کنند. به طور که طبق تصویری که کانال سازمان نظام پزشکی از مکالمه یکی از پزشکان مبتلا به کرونا ویروس با استادش منتشر کرده است، وی اصرار دارد که به دلیل بهبود حال جسمانی‌اش برای خدمت‌رسانی به بیماران به بیمارستان بازگشته و در این شرایط نقشی مفید ایفا کند.

بر همین اساس دکتر مصطفی معین-رییس شورای عالی نظام پزشکی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: « قربانی شدن معصومانه و ابتلای چندین تن از کادرهای پزشکی به عفونت ویروسی کرونا (COVID-۱۹) در اولین موج اپیدمی ویروس وحشی کرونا، نمادی از قداست طب و درمانگری است.

حال اگر همچنان مردم "بیشترین اعتماد" را بین همه گروه‌های اجتماعی نسبت به "جامعه خدوم پزشکی" ابراز کرده‌اند، این "قدرشناسی" نباید موجب بی‌مهری، تنگ نظری، جفا و اتهام زنی از سوی برخی عناصر نا آگاه و سیاسی در رسانه صدا و سیما و یا تریبون مجلس و... نسبت به این "ایثارگران خط مقدم" شود».

به گزارش ایسنا،در عین حال پیش از این دکتر محمدرضا ظفرقندی-رییس سازمان نظام پزشکی با اشاره به شیوع کروناویروس جدید در بخش‌هایی از کشور، اعلام کرده بود که این شرایط، جامعه پزشکی را در معرض آزمون‌هایی خطیر قرار داده و مثل همیشه بزرگ‌مردان و شیرزنان جامعه پزشکی با حضور در سنگرهای درمان و بهداشت الگوهای سختکوشی و ایثار شدند و با سربلند و سرافراز به وظایف خود عمل کردند و برگ‌های زرینی بر کتاب افتخار آمیز خدمات پزشکی کشور افزودند و پاسخ‌هایی در خور به نقادان بی‌عمل این قشر شریف ارائه کردند.

حالا پزشکان و پرستاران در نبردی تن به تن در مقابل کرونا ایستاده‌اند و از جان مایه می‌گذارند، امید که بتوانیم از جان‌گذشتگی‌شان را پاس داریم.​

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.