پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵

رییس و دبیر هیأت هماهنگی صدور مجوز مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت انتخاب شد

قران و عترت

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان نحوه فعالیت هیأت هماهنگی صدور مجوز موسسات فرهنگی قرآن و عترت، گفت: در جلسه اخیر این هیأت، علاوه بر انتخاب رییس و دبیر، آئین‌نامه داخلی آن و نیز وظایف و اختیارات به تصویب رسید.

به گزارش مفدا، چهل‌ودومین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی ششم آذرماه ۹۷ با حضور اعضای این شورا برگزار شد. پس از برگزاری این جلسه خبرهای ضد و نقیضی مبنی بر انحلال «هیأت رسیدگی به امور موسسات فرهنگی قرآن و عترت» منتشر شد، خبری که البته مسؤولان شورای توسعه فرهنگ قرآنی هیچ کدام در پی رد یا تأیید آن برنیامدند تا این خبر غیر رسمی به عنوان مصوبه و مهم‌ترین خروجی آن جلسه تلقی شود.

این وضعیت که باعث به وجود آمدن اختلافاتی بین دو دستگاه متولی یعنی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان دارالقرآن الکریم در این زمینه شد، ادامه داشت تا اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی توافق‌نامه‌ای را به شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه دادند تا مورد تصویب قرار گیرد. با وجود برخی مخالفت‌ها و پیگیری رسانه‌ها، این موضوع در جلسه چهل‌وسوم به تصویب رسید و خبر رسمی از انحلال این هیئت که نزدیک به ۸۰ جلسه از برپایی آن می‌گذشت، شنیده شد. هیأتی که خود برای صدور مجوز کلیه مؤسسات قرآنی اقدام می‌کرد.

حال دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی از تشکیل جلسات «هیئت هماهنگی صدور مجوز موسسات فرهنگی قرآن و عترت» می‌گوید، اما با تغییراتی نسبت به هیأت قبلی و اینبار دبیرخانه‌اش در سازمان دارالقرآن مستقر نیست و بیشتر به تعیین ضوابط و رصد می‌پردازد. گفت‌وگویی در همین رابطه با حجت‌اسلام والمسلمین حمید محمدی صورت گرفته است.

هیأت هماهنگی صدور مجوز موسسات فرهنگی قرآن و عترت از چه زمانی تشکیل شده است و تاکنون چند جلسه آن برگزار شده است؟

بعد از درخواست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تغییر روند صدور مجوز مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت و اعلام نظر رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، به منظور رفع اختلافات ایجاد شده و تداوم همکاری و تعامل مؤثر، متن توافق‌نامه رؤسای دو دستگاه در جلسه ۴۳ شورای توسعه فرهنگ قرآنی که روز ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد، ارایه و به تصویب شورا رسید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.