پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴

کرونا در روزی که گذشت/۷ اسفندماه

نامه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های علوم پزشکی به وزیر بهداشت/راه‌اندازی بیش از ۲۰ آزمایشگاه تشخیص کرونا

کرونا

این روزها مردم کشور عزیزمان ایران به واسطه ورود ویروس کرونا و مبتلا شدن تعدادی از هموطنانمانْ در جدال با یک آزمون بزرگ هستند، آزمونی که بیش از همه نیازمند آرامش، همراهی و امید، جهت عبور از آن هستیم؛ در گزارش زیر تلاش داریم مهمترین اتفاقات هفتم اسفند ماه حول ویروس کرونا در جامعه دانشگاهی و کشور را مرور کنیم.

به گزارش مفداْ؛ همراهان به پایگاه خبری مفدا می‌توانند موضوعات مهم مطرح شده در خصوص ویروس کرونا در کشور را در روز شمار «کرونا در روزی که گذشت» مختص چهارشنبه هفتم اسفندماه مشاهده کنند.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت عنوان کرد:

راه های غلبه بر ترس و اضطراب ناشی از کرونا

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: باید کمک کنیم تا اصلاح نگرش در مردم به تغییر رفتار منجر شود.

به گزارش وبدا، دکتر احمد حاجبی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درخصوص غلبه بر ترس و اضطراب ناشی از کرونا، بیان کرد: عموم جامعه، در برخورد با پدیده ‌های ناشناخته که اطلاعاتشان نسبت به آنها کم بوده و برایشان قابل پیش بینی نیست، نگران و مضطرب می شوند.

وی افزود: میزان تاب آوری و ذهنیت افراد نسبت ترس و اضطراب را متفاوت و کم و زیاد می‌ کند و ما با افزایش آگاهی افراد نسبت به بیماری های نوپدید، باید کمک کنیم تا ترس و نگرانی مردم کمتر شود.

دکتر حاجبی درخصوص خودمراقبتی در بعد روانی، گفت: همانگونه که از جسم خود مراقبت می کنیم، باید خود مراقبتی در ابعاد سلامت روانی هم داشته باشیم و با توصیه ‌های آگاهی بخش اضطراب و نگرانی مردم را کاهش دهیم، این گفته به آن معنا نیست که در برابر چنین اتفاقی خنثی باشیم، بلکه، موضوع جدی است و باید به آن بپردازیم. باید بتوانیم با اطلاع رسانی از طریق رسانه ‌های معتبر مانند صدا و سیما و وزارت بهداشت، ترس و نگرانی مردم را مدیریت کنیم.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه مردم باید کمتر به فضای مجازی مراجعه کنند، گفت: متاسفانه ما در مراجعه به فضای مجازی و استفاده از آن زیاده روی و به آن بیش از حد اطمینان می ‌کنیم و درحال حاضر، عموم جامعه در زیر بمباران اطلاعاتی وسیعی قرار گرفته اند که تنها راه رهایی از آن دریافت اخبار از منابع موثق مثل وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی و پزشکان و صدا و سیما است و باید توجه داشته باشیم تا از موثق بودن خبری مطمئن نشده ایم، نباید آن را بازنشر کنیم.

وی با بیان اینکه اطلاعات بین المللی درخصوص کروناویروس را می توان از سایت سازمان جهانی بهداشت دریافت کرد، عنوان کرد: از آنجا با پدیده ای روبرو هستیم که ابعاد آن ناشناخته است، طبیعی است که واکنش های مختلفی نسبت به آن مشاهده کنیم. لذا اولین نکته این است که این واکنش های مضطرابه را بیماری یا ضعف تلقی نکنیم و اینگونه به افراد انگ نزنیم.

دکتر حاجبی با بیان اینکه ترس از ابتلا به بیماری در جامعه وجود دارد، ادامه داد: طبیعی است، افرادی که بیماریشان مثبت اعلام می شود، ناخودآگاه برچسبی به آنها زده می شود و اینگونه تلقی می شود که وقتی کسی کرونا گرفت، باید تا مدتها طرد شده و در قرنطینه بمانند و هیچ ارتباطی با بیرون نداشته باشند. لذا نمی توان از مردم انتظار داشت که از بیماری بیم نداشته باشند.

وی گفت: واکنش های افراد به موضوعات مختلف، براساس زیرساخت های ذهنی و روانشناختی شان، متفاوت است. لذا واکنش ترس از بیماری، ضعف شخصیتی نیست، بلکه واکنش طبیعی افراد است.

دکتر حاجبی تاکید کرد: نکته ای باید مورد توجه قرار گیرد این است که افراد چنانچه دچار اضطراب شدید هستند، برای آرام کردن خود، به هیچ وقت نباید به سمت مصرف مواد مخدر یا داروهای آرامبخش بروند. اگر به شرایطی ناتوان کننده ای رسیده و متحمل رنج روانی شده اند، بهترین راهکار مراجعه به روانپزشک است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درخصوص غلبه بر وسواس فکری ناشی از بیماری، عنوان کرد: باید بین وسواس بیمارگونه و واکنش طبیعی افراد نسبت به ابتلا به بیماری، تمایز قائل شویم. وسواس بیمارگونه به بیماری محدود نمی شود و فردی که بیماری وسواس داشته باشد، نسبت به سایر موارد هم وسواس دارد که باید دوره های درمانی خود را طی کند. اما واکنشی که به تبع ابتلا به ویروس ایجاد شده، متفاوت است. اگر واکنش مردم به این موضوع منفی باشد، به علت محدویت دانش و آگاهی است؛ همانطور که متخصصان عفونی گفته اند، رفتار آتی این ویروس را به علت ناشناخته بودن، نمی توان پیش بینی کرد و همین موضوع، موج نگرانی را ایجاد می کند. تمام تلاش ما باید براین موضوع باشد که مرتبا راجع به بیماری صحبت شود تا برای مردم جا بیفتد.

وی افزود: این اطلاعات باید درست باشد و از طریق منابع موثق به گوش مردم برسد. با وجود اینکه در تلاش هستیم تا اطلاعات صحیح را به مردم انتقال دهیم، اما هنوز نتوانستیم آن گونه که باید و شاید،  در مردم توانمندی مدیریت روانی برای درک شرایط و مدیریت این ویروس را نهادینه کنیم. انتقال اطلاعات به مردم باید به گونه ای باشد که در مردم تغییر رفتار ایجاد شود. بنابراین، باید با برنامه های متعدد برای اطلاع رسانی به مردم فراهم کنیم. باید کمک کنیم تا اصلاح نگرش در مردم به تغییر رفتار منجر شود و در این راستا، باید تا جایی پیش رویم که به تغییر رفتار برسیم.

وزیر بهداشت در حاشیه دیدار با مقامات ارتش:

ارتش همیشه در روزهای سخت در کنار مردم و نظام سلامت بوده است

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت گفت: در راستای بسیج ملی مقابله با کروناویروس با شعار "کرونا را شکست می دهیم" با امیر سیاری از سوی ارتش دیدار داشتیم تا همکاری‌های بین بخشی تقویت شود البته ارتش شریف بزرگوار جمهوری اسلامی ایران همیشه در روزهای سخت در کنار مردم و همکاران ما نظام سلامت بوده است.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه دیدار با امیر سیاری معاون هماهنگ کننده و امیر مداح معاون بهداشت و درمان ارتش اظهار داشت: قرار شد که از ظرفیت های بی بدیل و مهم ارتش جمهوری اسلامی ایران به ویژه در مورد ضدعفونی کردن انبوه مراکزی که نیازمند پاکسازی و ضدعفونی است، کنترل معابر و ورودی های شهرها و مراکز مهم کشور و برخی از قرنطینه هایی که داریم و کمک های تیم پزشکی، پرستاری و پشتیبانی در مناطق مختلف استفاده کنیم.

وی افزود: به مردم شریف ایران می گویم که نقاط بسیار آلوده ای مانند شهر قم به شدت تحت کنترل قرار دارد و میزان بیماران ترخیص شده مبتلا به کووید۱۹ رو به افزایش و میزان ابتلا گرچه در مواردی افزایش یافته اما موارد مثبت نسبت به روزهای گذشته در مناطق آلوده تر رو به کنترل است و در برخی از استانهای دیگر، مواردی از ابتلا به کووید۱۹ شناسایی شده که اکثرا سابقه سفر و حضور در شهر قم را داشته اند. 

وزیر بهداشت تاکید کرد: به قرنطینه کردن شهرها به دلیل اعتماد به آموزش و فرهنگ اعتقادی نداریم و تقاضا داریم که مردم به ویژه شهرهای آلوده و شهر قم، این مناطق را ترک نکرده و ما را مجبور به قرنطینه اجباری با مدل های بسیار سنتی و قدیمی نکنند.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با ورود گسترده سازمان صدا و سیما و سازمان های مردم نهاد و شبکه های اجتماعی به عرصه همراهی با وزارت بهداشت، مردم بسیار هوشمندانه عمل می کنند و اگر به مسائل بهداشتی توجه کنند، به زودی می توانیم کرونا را نیز شکست دهیم.

با حکم وزیر بهداشت؛

فرمانده عملیات مربوط به مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران منصوب شد

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی دکتر علیرضا زالی را به عنوان نماینده تام الاختیارخود در فرماندهی عملیات مربوط به مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران منصوب کرد.

متن این حکم به شرح زیر است:
برادر ارجمند جناب آقای دکتر زالی
رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی

با توجه به سوابق اجرایی ارزنده جناب عالی بدین وسیله فرماندهی عملیات مربوط به مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران به عنوان نماینده تام الاختیار وزیر به جناب عالی محول می شود تا با هماهنگی معاونین ذی ربط، رؤسای محترم دانشگاه های علوم پزشکی تهران و ایران، شهردار محترم تهران، نیروهای مسلح، سازمان تآمین اجتماعی، سازمان بیمه سلامت، بسیج جامعه پزشکی و سازمان های مردم نهاد به سامان دهی امور بپردازید.

از آنجا که جناب آقای دکتر جان بابایی، جناب آقای دکتر رئیسی و جناب آقای دکتر جمشیدی در سازمان دهی و ایجاد زیرساخت های کلان شهر تهران کارهای ارزنده ای انجام داده اند، لازمست ستاد فرماندهی در محل ساختمان مرکزی وزارت خانه تشکیل و با این عزیزان هماهنگی لازم انجام شود.

گزارش مستمر جناب عالی به این جانب و معاونین محترم موجب تسریع در امور خواهد شد.

توفیق آن برادر ارجمند و پر تلاش را در خدمت به مردم عزیز از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

حضور سفیر چین در هیات امنای صرفه جویی ارزی/ از اهدای ماسک تا ارسال پنج هزار کیت تشخیص کووید

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 سفیر چین با حضور در هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران ۲۵۰ هزار ماسک به ایران اهدا کرد و از ارسال ۵ هزار کیت تشخیص کووید ۱۹ خبرداد.

 به گزارش وبدا، چانگ هوا، سفیر چین در هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران حضور یافت و ۲۵۰ هزار ماسک به ایران اهدا کرد.

 در این جلسه چانگ هوآ، سفیر چین اظهار کرد: ما ابتدا از دوستان ایرانی خود تشکر می‌کنیم چراکه در زمان بحران جهت مبارزه با بیماری کرونا از ما حمایت کرده و حال با بروز کووید ۱۹ در ایران، وزارت خارجه چین آمادگی لازم را دارد تا با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران همکاری‌های لازم را داشته باشد.

 وی با بیان اینکه به زودی ۵ هزار کیت تشخیص کووید ۱۹ از طرف چین به ایران اهدا می‌شود، افزود: بنابر اعلام نیاز و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد زیادی کیت تشخیص کووید ۱۹ وارد ایران خواهد شد.

 چانگ هوآ گفت: ویروس کرونا مرزها را نمی‌شناسد و دشمن مشترک چین و ایران محسوب می‌شود و برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ مردم ایران و چین کنار هم بوده و یکدیگر را حمایت می‌کنند تا امنیت و سلامت را به جامعه بازگردانیم.

 سفیر چین عنوان کرد: شعار ما مبنی بر این است که می‌گوییم "قوی باش ایران، قوی باش چین" و با توجه به اینکه در حال سپری کردن روزهای سختی هستیم، با مردم ایران و خانواده‌هایشان همدردی می‌کنیم و آرزو داریم سایر مبتلایان هرچه زودتر بهبود یابند.

راه‌اندازی بیش از ۲۰  آزمایشگاه تشخیص کرونا

 در ادامه دکترجلال نائلی معاون همکاری‌های دو جانبه حوزه بین الملل وزارت بهداشت اظهار کرد: همانطور که سایر کشورها می‌دانند ایران توانمندی‌های زیادی دارد و در خصوص کووید ۱۹ نیز ما تیم تشخیص کاملا توسعه یافته‌ای را تشکیل داده‌ایم.

 وی با اشاره به اینکه تعدادی آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور راه‌اندازی شده است، افزود: بیش از ۲۰ آزمایشگاه نیز برای تشخیص بیماری کرونا در حال راه‌اندازی است و همانطور که می‌دانید این بیماری ابتدا در استان قم و سپس در برخی از استان‌های دیگر مشاهده شد.

 دکتر نائلی خاطرنشان کرد: خوشبختانه بنابر بررسی‌های انجام شده تاکنون مرزهای جنوبی، غربی و شرقی کشور هیچ گونه موارد ابتلا به کووید ۱۹ گزارش نشده و بیماری کاملا کنترل شده است.

 در این جلسه، دکتر نائلی معاون همکاری‌های دو جانبه حوزه بین الملل، آقای علمایی رییس ادراه امور چین و خانم کریم پور مدیر روابط عمومی و امور بین الملل هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران حضور داشتند.

از سوی معاون بهداشت وزارت بهداشت و به منظور پیشگیری و مقابله با کرونا؛

لیست مراکز منتخب ۱۶ ساعته دانشگاه‌های استان تهران ابلاغ شد

دکترعلیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای پیشگیری و مقابله با کرونا در نامه‌ای به معاون درمان وزارت بهداشت و رییس سازمان اورژانس کشور؛ لیست مراکز منتخب ۱۶ ساعته دانشگاه‌های استان تهران (علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی) را ابلاغ کرد.

به گزارش وبدا، در این نامه آمده است که ترتیبی اتخاذ شود تا بین ساعات ۴ تا ۱۲ شب امکان قرار گرفتن یک دستگاه آمبولانس در نزدیکی مراکز منتخب برای اعزام سریع بیماران واجد شرایط اعزام ، مهیا گردد.

 متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر کولیوند رییس محترم سازمان اورژانس کشور
 جناب آقای دکتر قاسم جان بابایی معاون محترم درمان
موضوع: ابلاغ مراکز منتخب ۱۶ ساعته دانشگاههای استان تهران

پیرو هماهنگی های به عمل آمده لیست مراکز منتخب ۱۶ ساعته دانشگاههای علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی به حضورتان ایفاد می گردد.
خواهشمند است دستور فرمایند ترتیبی اتخاذ گردد تا بین ساعات ۴ تا ۱۲ شب امکان قرار گرفتن یک دستگاه آمبولانس در نزدیکی مراکز منتخب برای اعزام سریع بیماران واجد شرایط اعزام ، مهیا گردد.

دانشگاه علوم پزشکی

منطقه شهرداری/شهرستان

نام مرکز

آدرس مرکز

تلفن مرکز

منطقه ۱۹

امام محمد باقر(ع)

آزادگان شرقی نرسیده به کاظمی شهرک مرتضی گرد خ پیروزی بین ولیعصر ۳ و ۵ پلاک ۱۰۱

۰۲۱۵۵۱۹۳۳۲۲- ۰۲۱۵۵۱۹۳۰۵۰

منطقه ۱۰

مرکز شماره ۱۰

خ خوش نبش خ هاشمی پ ۵۸۴

منطقه ۱۷

مرکز شهید احمدی

قلعه مرغی خ زمزم چهار راه صالح نیا کوچه باغ

۰۲۱۵۵۸۵۶۸۱۸- ۰۲۱۵۵۸۲۴۰۳۰

منطقه چهاردانگه

چهار دانگه

جاده ساوه چهاردانگه جاده حسین آباد مفرح بلوار جانبازان

منطقه احمد آباد

احمد آباد

احمد آباد مستوفی خ ولیعصر میدان امام امام حسین (ع) مشعل سابق خ شهید مطهری پ ۲۹۸

۰۲۱۵۶۷۱۳۷۴۸- ۰۲۱۵۶۷۱۸۳۸۰

منطقه قائمیه

شهرک قائمیه جنب قلکه دوم

منطقه ۱۵

امام رضا(ع)

قیام دشت بلوار آزادی جنب کلانتری جدید

حسن آباد

جاده قدیم تهران قم بخش فشافویه منطقه حسن آباد بلوار امام رضا

۰۲۱۵۶۲۲۲۱۲۱- ۰۲۱۵۶۲۲۱۰۷۲

منطقه ۲۰

کهریزک انتهای بلوار شهید بهشتی جنب پزشکی قانونی

منطقه ۲

سعادت آباد

سعادت آباد ۲۴ متری خ اوین جنب تعاونی زندان

منطقه ۵

شهران خ شهران خ کوهسار روبه روی خ یکم شهران خ شهید ادهمی

منطقه ۶

بلوار کشاورز خ حجاب خ شهدای سازمان آب

منطقه ۹

خ آزادی انتهای خ استاد معین خ شهید دستغیب غربی

منطقه ۱۸

یافت آباد

بلوار یافت آبادمیدان الغدیر خ زندیه

منطقه ۲۱

واقع در تهرانسر بلوار گلها بلوار نیلوفر خ دستغیب

منطقه ۲۲

انتهای بلواردهکده المپیک نرسیده به بانک و سینما

شهید بهشتی

منطقه ۱

میدان قدس ابتدای خ شریعتی جنب داروخانه طالقانی ط دوم

منطقه ۳

صبا رو

میدان ونک خ ونک بعد از دانشگاه الزهرا خ مجید پور پ ۲۰۴

منطقه ۴

فلکه دوم تهرانپارس خ جشنواره خ شهید اسفندانی پ ۵۸

۰۲۱۷۷۷۹۶۰۰۳- ۰۲۱۷۷۳۳۰۷۳۳

منطقه ۷

زهرا همایون

خ شریعتی سه راه طالقانی خ خواجه نصیر طوسی پ ۲۰۴

منطقه ۸

دگمه چی

خ رسالت کرمان جنوبی کوچخ زرین قبایی پ ۹۶

۰۲۱۲۲۵۲۵۱۴۰- ۰۲۱۲۶۳۴۹۳۹۷

منطقه ۱۲

شهید جعفری

خ ۱۷ شهریور ایستگاه خرابات جنب آتش نشانی پ ۱۳۷

۰۲۱۳۳۵۵۶۹۱۴- ۰۲۱۳۳۱۳۱۸۱۲

منطقه ۱۳

لیله القدر

میدان امامت خ شهید رضا جدیدی خ ابوریحان پ ۹۴

۰۲۱۷۷۴۳۰۰۶۷- ۰۲۱۷۷۴۸۱۲۱۶

منطقه ۱۴

پور هدایت

سرآسیاب دولاب خ شیوا خ برادران واضحی فرد پ ۱۶۴

منطقه ۱۵

خ ۱۷ شهریور جنوبی پایین تر از میدان خراسان کوچه برادران قنبری پ ۱۷۴

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد:

شناسایی ۴۴ مورد جدید ابتلای قطعی به کووید۱۹ در کشور

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: از ظهر روز گذشته تا پیش از ظهر امروز بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۴۴ مورد جدید ابتلای قطعی به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۳۹ نفر رسید.

به گزارش وبدا، دکتر کیانوش جهانپور در نشست خبری کمیته روابط عمومی قرارگاه مقابله با کروناویروس در وزارت بهداشت اظهار داشت: از بین مبتلایان جدید به کووید۱۹، تعداد ۱۵ نفر مربوط به قم، ۹ نفر مربوط به گیلان، ۴ نفر مربوط به تهران، ۳ نفر مربوط به خوزستان، دو نفر مربوط به سیستان و بلوچستان، ۲ نفر مربوط به کهگیلویه و بویراحمد، دو نفر مربوط به فارس، یک نفر مربوط به مرکزی، یک نفر مربوط به کرمانشاه، یک نفر مربوط به اردبیل، یک نفر مربوط به مازندران، یک نفر مربوط به لرستان، یک نفر مربوط به هرمزگان و یک نفر مربوط به سمنان هستند.

وی تاکید کرد: در طول ۲۴ ساعت گذشته، متاسفانه ۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده اند و تعداد کل جانباختگان در این شرایط به ۱۹ نفر رسیده است.

سخنگوی ستاد اطلاع رسانی قرارگاه پیشگیری و مقابله با کروناویروس، یادآور شد: در حال حاضر ۷ آزمایشگاه تشخیصی در مورد آزمایشات کروناویروس (کووید۱۹) در کشور فعالیت دارند که تا هفته آینده تعداد آنها به ۲۲ آزمایشگاه خواهد رسید.

وی ادامه داد: امروز ستاد ملی مدیریت و مقابله با کروناویروس در مورد تداوم تعطیلی دانشگاه ها یا شمول آنها، تعطیلی مدارس و آموزشگاه ها، تداوم تعطیلی سینماها، مراکز تجمع، اردوهای سیاحتی و زیارتی و مسابقات ورزشی بحث و بررسی خواهد شد و مصوبات این جلسه با امضای وزیر بهداشت به عنوان رییس این ستاد، ابلاغ می شود.

دکتر جهانپور خاطرنشان کرد: تاکید موکد ما، پرهیز از مسافرت کردن و به ویژه به مقصد یا از مبدا استان های قم و گیلان است و توصیه ما محدودیت تردد، محدود کردن سفرهای غیرضروری شهری و بین شهری است. هیچ کجا امن تر از منازل و شهرهای هموطنان مان نیست و مسافرت و تردد برای افراد، خانواده های شان و اطرافیان آنها مشکل ساز می شود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تاکید کرد: در بعضی از استانها، برای ورود غربالگری صورت می گیرد و متاسفانه سفرهای غیرضروری یکی از مهمترین مشکلات ما در مقابله با کروناویروس (کووید۱۹) در کشور است. توصیه ما به حداقل رساندن مراوادت و ترددها و تعویق سفرهای غیرضروری است./

روحانی:

هرگونه تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی با ستاد ملی مبارزه با کرونا است/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری مطرح نیست

روحانی

رییس جمهوری گفت: هیچ تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری مطرح نیست، تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی و یا ایجاد هرگونه محدودیت به خاطر کرونا با ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

به گزارش مفدا، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیأت دولت با تاکید بر اینکه هیچ تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری مطرح نیست و مردم به شایعات توجه نکنند، اظهار داشت: تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی و یا ایجاد هرگونه محدودیت به خاطر کرونا با ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

وی افزود: کرونا نباید به سلاح دشمنان ما برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید در کشور تبدیل شود.

روحانی همچنین گفت: آمریکایی‌ها به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشند.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به لایحه بودجه ۹۹ گفت: بودجه بر مبنای واقعیت‌های موجود کشور تنظیم شده؛ مجلس در تصویب آن تسریع کند.

وی به بروز سیل در لرستان هم اشاره و تاکید کرد: تمهیدات لازم برای کاهش خسارات سیل احتمالی اندیشیده شده است.

متن کامل سخنان رئیس جمهور را با کلیک روی متن مشاهده کنید.

آزمون غربالگری المپیاد دانشجویان علوم پزشکی به تعویق افتاد

http://www.mefda.ir/d/2020/02/26/4/481995.jpg

زمان برگزاری آزمون غربالگری دوازدهمین دوره المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور از فروردین ۹۹ به خرداد ۹۹ موکول شد.

به گزارش مفدا به نقل از مرکز امور نخبگان و دانشجویان استعدادهای درخشان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آزمون مرحله غربالگری المپیاد که قرار بود روز جمعه ۲۲ فروردین ۹۹ و به شیوه الکترونیک برگزار شود به روز جمعه ۹ خرداد ۹۹ موکول شده است.

ثبت نام اینترنتی مرحله اول آزمون المپیاد (غربالگری) دوازدهمین دوره المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور ششم اسفند پایان یافت.

زمان برگزاری آزمون غربالگری به دلیل وضعیت ابتلا و انتقال عفونت کرونا ویروس جدید و برای آرامش بخشی فضای دانشجویی و دانشگاهی تغییر کرد.

با توجه به زمان بندی جدید درباره گزارش پروژه بر اساس موضوع اعلام شده (مرحله اول آزمون گروهی) امسال لغو شده و دانشجویان پذیرفته شده در مردادماه ۹۹ به رقابت می پردازند.

مرحله نهایی دوازدهمین دوره المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور در شش حیطه آموزش پزشکی، استدلال بالینی، تفکر علمی در علوم پایه، مطالعات میان رشته ای علوم انسانی و سلامت، مدیریت نظام سلامت و کارآفرینی در بستر دانشگاه های هزاره سوم مرداد ماه ۹۹ در تهران برگزار می شود.

با قابلیت تولید سریع؛

محققان چینی واکسن خوراکی برای کرونا ساختند

http://www.mefda.ir/d/2020/02/26/4/481782.jpg

محققان چینی یک واکسن خوراکی برای ویروس کرونا ساخته‌اند محقق ارشد این پژوهش ۴ دوز از آن را مصرف کرده و تا به حال عوارضی نداشته است.

به گزارش مفدا، «هوانگ جینهای» استاد دانشگاه تیانجین و رهبر این پروژه است. او خود ۴ دوز از این واکسن را مصرف کرده و هیچ عوارضی نداشته است.

دانشگاه تیانجین اکنون به دنبال شرکای تجاری است تا آزمایش های بالینی واکسن را انجام دهد.

این واکسن خوارکی از ساکارومایسس سرویزیه (Saccharomyces cerevisiae) ساخته شده است. این ماده مهم‌ترین مخمر صنعتی برای تولید محصولات بیوشیمیایی، پروتئین‌های نوترکیب وپروتئین تک‌یاخته است. ساکارومیسس سرویزیه که به مخمر نان نیز معروف است.

در این فرایند مخمر ساکارومایسس سرویزیه خوراکی به عنوان حامل استفاده شده  که پروتئین  اسپایک ویروس کرونا را هدف می گیرد و آنتی بادی هایی برای مقابله با کووید ۱۹ می سازد.

هوانگ و همکارانش نمونه های اولیه از این واکسن خوراکی را به شکل کپسول، قرص و به شکل دانه های ریز ساخته اند.

به گفته هوانگ این واکسن سطح ایمنی بالایی دارد، استفاده از آن ساده است و می توان آن را به سرعت در مقیاس وسیع تولید کرد.

استقرار تیم پزشکی مقابله با «کرونا» در ورزشگاه آزادی

http://www.mefda.ir/d/2020/02/26/4/482004.jpg

ستاد مقابله با کرونا ویروس در ورزش کادر ویژه‌ای را در مجموعه ۵ سالن ورزشگاه آزادی مستقر کرد تا اقدامات لازم برای پیشگیری از این بیماری در اردوهای ملی انجام شود.

به گزارش مفدا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران، بر این اساس در تمام مبادی ۵ سالن مجموعه ورزشی آزادی پزشک و پرستار مستقر شده و کارکنان فدراسیون‌ها  از نظر دمای بدن بررسی شدند.

مقرر شد این مهم هر روز انجام شده و هر گونه ورود و خروج به اردوهای تیم ملی با احتیاط بهداشتی و هماهنگی کادر پزشکی مستقر شده انجام شود.

آموزش پیشگیری از کرونا ویروس در محل فدراسیون ها  با حضور پرسنل اداری مسئولان تیم های ملی و کادر آشپزخانه ارائه شد.

بر اساس این گزارش، کادر مستقر در مجموعه ۵ سالن ورزشگاه آزادی پیش از آغاز ماموریت، در دوره توجیهی شرکت کردند و نکات لازم توسط دکتر فرهاد مرادی شهپر، رئیس کمیته آموزش و دکتر مهرشاد پورسعید رئیس کمیته درمان فدراسیون پزشکی ورزشی به آنها یادآوری شد.

با محوریت مقابله با کرونا؛

کمیته بحران معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم تشکیل شد

http://www.mefda.ir/d/2020/02/26/4/482010.jpg

کمیته بحران معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم با محوریت مقابله با کرونا صبح امروز با حضور جمعی از مسئولان دانشگاه و نمایندگان کارگروه‌های این کمیته، تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، دوازدهمین نشست کمیته بحران معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با حضور دکتر جواد باقری جانشین معاون و ارائه گزارش‌های پنج کارگروه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم در ساختمان این معاونت برگزار شد.

در ابتدای این نشست کارشناس گروه ارزیابی و اپیدمیولوژی کمیته بحران با اشاره به اینکه برنامه عملکرد ما برای سه ماه آینده باید مشخص شود، اظهار کرد: روابط درون کارگروه‌ها باید تقویت شود تا کار به شیوه مطلوب‌تر دنبال شود.

دکترجعفر اسماعیلی با بیان اینکه اطلاعات دقیق و درست در برنامه‌ریزی کارگروه‌ها از اهمیت بسیاری برخودار است، عنوان کرد: ما باید در برنامه‌ریزی‌های خود این نگاه را داشته باشیم که فقط یک بخش از شهر درگیر بیماری نیست.

خاطرنشان می‌شود، مدیران کارگروه های پنج گانه این کمیته و ابوالقاسم درامامی ارشد هماهنگی کمیته بحران معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم به ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام‌شده پرداختند.

دانشجوی مبتلا به کرونا از بیمارستان ترخیص شد

http://www.mefda.ir/d/2020/02/26/4/481992.jpg

معاون دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: دانشجوی مبتلا به کرونا این دانشگاه، بهبود یافته است و امروز از بیمارستان ترخیص شد.

به گزارش مفدا، عبدالمجید خشنود در این باره اظهار داشت: این دانشجوی اهل شیراز برای نهایی شدن نتایج آزمایش خود در تهران به سر می برد و به شهر خود بازنگشته است.

وی ادامه داد: تمام خوابگاه‌های دانشگاه ضدعفونی و ژل شست و شو نیز در خوابگاه و سطوح دانشگاه نصب شده است.

آموزش الکترونیکی، برای جبران تعطیلی کلاس‌ها

خوشنود افزود: تلاش می شود بدون تغییر قابل توجه در تقویم آموزشی، از ظرفیت های آموزش الکترونیکی برای تشکیل کلاس های جبرانی استفاده شود.

وی با اشاره به جلسه دیروز ستاد بحران دانشگاه گفت: به احتمال زیاد کلاس های درس دانشجویان تا پایان سال به صورت مجازی و الکترونیکی برگزار می شود اما تصمیم نهایی تا پایان هفته اعلام خواهد شد.

معاون دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر تصریح کرد: بنا بر جلسه ستاد بحران دانشگاه، برگزاری دفاعیه ها تا پایان سال مجاز و با رعایت نکات بهداشتی امکان پذیر است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که تحت عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت؛ تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا و جان ۲ هزار و ۷۰۱ نفر را گرفته است. ۲۷ هزار و ۶۹۱ نفر درمان شده اند.

ایران بعد از چین دومین آمار فوت در اثر ابتلا به این بیماری را در جهان به خود اختصاص داده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر امروز اعلام کرد که تاکنون ۹۵ نفر در کشور به طور قطعی به کرونا مبتلا شده و ۱۵ نفر فوت کردند.

کیانوش جهانپور افزود: تا ظهر دیروز ٣٤ نفر شامل قم ١٦، تهران ٩، فارس ١، مازندران ٢، گیلان ٢، نیشابور ١، البرز ۲ و قشم ١ نفر به شمار مبتلایان به کرونا اضافه شده و به ۹۵ نفر رسیده است. 

وی ادامه داد: این افراد از مسافرانی بودند که از قم به این مناطق رفتند یا سابقه سفر به قم را دارند.

بکارگیری همه ظرفیت‌هابرای تولید ۱۵ میلیون‌ماسک/خارج کردن دستگاه نانو الیاف از بسته بندی صادراتی

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو از از انعقاد قرار دادی برای تولید ۱۵ میلیون ماسک N۹۴ و N۹۹ خبر داد و گفت: برای اجرایی سازی این قرارداد همه ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان و فناور استفاده شده، ضمن آنکه دستگاه تولید نانو الیاف که برای صادرات بسته بندی شده بود، از بسته خارج و به خط تولید اضافه شده است.

دکتر سعید سرکار در گفت‌وگو با ایسنا، تمرکز تولید ماسک‌ها را بر روی ماسک‌های N۹۴‌و N۹۹ دانست و گفت: ماسک‌های N۹۹ بیشتر برای کادر درمانی که مواجهه با بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا دارند، قابل استفاده است؛ چرا که این نوع ماسک‌ها از ایمنی بالاتری برخوردار است.

وی کاربرد ماسک‌های N۹۴‌ را قابل استفاده برای پرسنل بیمارستان‌ها دانست و اظهار کرد: وزارت بهداشت اخیرا اقدامات خوبی در این زمینه داشته است ضمن آنکه اخیرا جلسه‌ای با هیات امنای ارزی داشتیم و در این جلسه تولید ۱۵ میلیون ماسک را قراردادی امضا کردیم. بر اساس این توافق روزی ۳۰ تا ۴۰ هزار ماسک مورد نیاز کشور را تامین می‌کنیم.

سرکار با اشاره به ضرورت استفاده از ماسک برای مردم عادی خاطر نشان کرد: در صورتی که مردم در محیط‌های پر ازدحام نباشند استفاده از ماسک ضرورتی ندارد اما ماسک‌ها برای افرادی که مشکوک و یا مبتلا به بیماری هستند به منظور جلوگیری از آلوده کردن مردم، ضروری است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک در محیط‌های پر ازدحام به منظور جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری مفید است، یادآور شد: ویروس کرونا در هوا معلق نیست بلکه همراه با بزاق دهان به صورت قطرات ریز با عطسه یا سرفه منتشر می‌شود و این قطرات به سرعت بر روی سطوح می‌نشیند.

سرکار بهترین روش جلوگیری از ابتلا به کرونا را شست‌وشوی مداوم دست‌ها و پرهیز از دست زدن به دهان و بینی دانست و ادامه داد: علاوه بر آن ماسک‌ها به طور نرمال برای یک روز کاربرد دارد.

کسب دانش فنی تولید ماسک‌های نانویی در ایران

سرکار با تاکید بر اینکه خوشبختانه ماسک‌های نانویی از ابتدا تا انتها در ایران تولید می‌شود، گفت: برای هیچ بخش از تولید این نوع ماسک‌ها وابسته به خارج نیستیم و ایران جز معدود کشورهایی است که ماسک‌هایی با کیفیت بالا تولید می‌کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اهمیت ماسک‌های N۹۴، N۹۵ و N۹۹ را در میزان قدرت فیلتراسیون دانست و افزود: این ماسک‌ها به گونه‌ای تولید شده‌اند که تنفس پذیری در آنها راحت است. با الیاف معمولی می‌توان ماسک‌های N۹۴‌ تا N۹۹ تولید کرد ولی استفاده از آنها موجب می‌شود که فردنتواند به راحتی تنفس کند.

سرکار تاکید کرد: ماسک‌های معمولی با افزایش قدرت فیلتراسیون، تنفس پذیری را کاهش می‌دهند ولی الیاف نانو در ماسک‌ها، فیلتراسیون را افزایش می‌دهد و تنفس پذیری در این ماسک‌ها کاهش نمی‌یابد و هدف ما این است که ماسک‌های کادر درمانی بیمارستان‌ها را تامین کنیم.

وی افزود: برای افراد جامعه نیز استفاده از ماسک به صورت مستمر و مداوم ضرورتی ندارد.

تولید ۱۵ میلیون ماسک

وی با اشاره به توافق صورت گرفته برای تولید ۱۵ میلیون ماسک، با تاکید بر اینکه این میزان تولید در یک بازه زمانی محدود است، گفت: با این قرارداد خیال تولید کننده راحت خواهد شد که در این زمینه اقدام به سرمایه گذاری کند و مواد اولیه را تهیه کند و این گام مثبتی خواهد بود.

سرکار ظرفیت تولید روزانه ماسک در کشور را ۴۰ تا ۵۰ هزار ماسک عنوان کرد و ادامه داد: تلاش می‌کنیم که این میزان تا هفته آینده به روزی ۲۰۰ هزار ماسک در روز برسانیم. با این میزان تولید، نگرانی برای تولید ماسک‌های کادر درمانی نخواهیم داشت.

به گفته وی در حال حاضر ۴ شرکت تولید کنند ماسک نانویی فعال در کشور ایجاد شده است.

فعال شدن همه ظرفیت‌ها برای تولید ماسک

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو یادآور شد: ما تلاش داریم علاوه بر ظرفیت‌ شرکت‌های دانش بنیان از سایر ظرفیت‌ها نیز در این زمینه بهره برداری کنیم. در حال حاضر یک شرکت مجهز به دستگاه نانو الیاف است ولی این شرکت فیلترهای نیروگاهی تولید می‌کنند و تعهداتی برای تولید این نوع فیلترها دارند از این رو ما تلاش داریم تا طرف‌های این شرکت را متقاعد کنیم که تاریخ تحویل فیلترهای سفارشی از این شرکت را به مدت دو ماه به تعویق بیاندازند.

وی اضافه کرد: بر این اساس در حال حاضر یکی از خطوط تولید این شرکت را به تولید نانو ماسک اختصاص داده‌ایم. این خط قادر است روزی ۲۰ هزار نانو ماسک تولید کند.

سرکار یادآور شد: با این ظرفیت به همراه ظرفیت چهار شرکت تولید کننده نانو ماسک قادر به تولید ۱۰۰ هزار نانو ماسک هستیم ضمن آنکه دو دستگاه نانو الیاف نیز که در انبار بوده نیز به این خطوط تولید اضافه می‌شوند.

به گفته وی دودستگاه نانو الیاف نیز برای صادرات بسته‌بندی شده بود و این دستگاه‌ها از بسته‌بندی خارج شده تا در خط تولید مورد بهره برداری قرار گیرد.

سرکار اظهار کرد: در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت‌ کرده است به گونه‌ای که در این مسیر هر جا که گلوگاهی وجود داشته، آنها را مرتفع کرده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی لازم است همه نهادها در فضایی آرام و بدور از هراس اقدام کنند، گفت: کرونا در مقایسه با آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای مساله بسیار بغرنجی نیست. آیا ارائه آمارهای مرگ و میر جاده‌ای باعث شده که کسی سوار خودروها نشود؟!

وی ادامه داد: در یک روز که هوای تهران آلوده می‌شود کل تلفات آن روز بیشتر از تلفات ناشی از کرونا است. در روزهای آلوده افراد مسن و افرادی که مبتلا به بیماری‌های تنفسی هستند در معرض خطر قرار دارند.

فراخوان مبارزه با کرونا

فراخوان مبارزه با کرونا

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام فراخوان «با کمک زیست بوم فناوری و نوآوری کرونا را شکست می‌دهیم»، از شرکت‌های دانش‌بنیان‌، استارتاپ‌ها و فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری دعوت کرد خود را برای حل معضل ویروس کرونا به چالش بکشند و گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از صاحبان ایده و محصول برای رفع خطرات ویروس کرونا حمایت همه‌جانبه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، پرویز کرمی در این‌ خصوص اظهار کرد: با ورود ویروس کرونای جدید به کشورمان، در کنار زحمات جامعه پزشکی و پرستاری، فراخوانی داده‌ایم با عنوان «با کمک زیست بوم فناوری و نوآوری کرونا را شکست می‌دهیم» تا بر اساس آن، توان شرکت‌های دانش‌بنیان‌، استارتاپ‌ها و فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری، همپای سایر نهادها و مردم، مشکل و معضل ویروس کرونا را برطرف کند.

وی با بیان اینکه انتشار این فراخوان عزمی جدی برای مقابله با بیماری کرونای جدید است، ادامه داد: از شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده تجهیزات و لوازم پزشکی و آزمایشگاهی، تولیدکنندگان ماسک نانو و ژل‌های ضد عفونی‌کننده، کیت‌های پزشکی و تشخیصی و تولید کننده‌های داروهای مرتبط، دعوت می‌شود در این فراخوان ملی حضور داشته باشند و در صورت ارائه برنامه‌های خاص و طرح‌های نو، از کمک‌های ویژه معاونت علمی بهره‌مند شوند.

سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه مردم ایران اسلامی همچون همیشه تاریخ، از تهدیدها فرصت خواهند ساخت و با اتحاد و همگرایی و بهره‌مندی از هوش و خلاقیت و توان علمی جوانان کشور از شیوع ویروس کرونا، یک فرصت ملی برای مقابله با بحران‌های این‌گونه ایجاد خواهند کرد، افزود: در همین راستا، استارتاپ‌های فعال در حوزه‌های خدماتی، آموزشی، ارائه خدمات آنلاین و تولید محتوا نیز اعلام آمادگی کرده‌اند که در این پویش ما را یاری خواهند کرد و با تخفیف‌های ویژه این دوران، رنج مردم را کمتر خواهند کرد و تسهیلات لازم را در اختیار جامعه خواهند گذاشت.

کرمی یادآور شد: مراکز رشد و نوآوری، شتابدهنده‌ها، مراکز علمی و شرکت‌های خلاق و نوآور نیز به عنوان بخش حمایت کننده از ایده‌های نوآور برای رفع نیاز مردم بخش دیگری از این زیست بوم هستند که می‌توانند طرح‌های خود را به ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال کنند.

وی با اشاره به حمایت های همه جانبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از صاحبان ایده و محصول برای رفع خطرات ویروس کرونا، افزود: علاقه‌مندان برای عضویت در این پویش، می‌توانند به سایت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (farhang.isti.ir) مراجعه کنند. در این میان و با انتشار این فراخوان از برترین تولیدات، محصولات و خدمات مرتبط به روش‌های گوناگون حمایت می‌شود.

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تاکید بر اهمیت حفظ امنیت روانی جامعه در شرایط حاضر، گفت: در این راستا شرکت‌های صنایع خلاق و تولید محتوا با ارائه مطالب و محتوای ارزشمند می‌توانند ضمن آگاهی بخشی و آموزش مناسب در بین مردم، علاوه بر حفظ روحیه مقاومت و شکیبایی، از اثرات مخرب شایعات و اخبار جعلی نیز بکاهند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کرمی در پایان ضمن ابراز امیدواری از برچیدن مخاطرات و مشکلات به وجود آمده ویروس کرونا به یاری عموم مردم ایران، تأکید کرد: تاریخ ایران اسلامی، همواره یادآور آن است که ما در دشوارترین دوران، پیروز نهایی و سربلند حادثه‌ها بوده‌ایم و همچنان نیز در این مسیر حرکت خواهیم کرد. بی شک با مختصاتی که امروز، زیست بوم نوآوری و فناوری کشورمان به دست آورده است، در آزمایش مبارزه با ویروس کرونا، پیروزمندانه در ورود به مرحله بلوغ و شکوفایی گام برخواهد داشت. مردم شریف‌مان نیز با اعتماد به این زیست‌بوم و بازیگران اثرگذارش که جمعی از خلاق‌ترین و فعال‌ترین جوانان و تلاشگران کشورمان را تشکیل می‌دهند، شتاب این فرآیند را افزایش خواهند داد.

به دلیل شیوع ویروس کرونا؛

۷ دانشگاهی که تا پایان اسفند تعطیل شدند

۷ دانشگاهی که تا پایان اسفند تعطیل شدند

در پس شیوع ویروس کرونا تاکنون برخی دانشگاه های کشور اعلام کرده اند، کلاس های حضوری آن ها تا پایان اسفند تعطیل و به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به شیوع ویروس کرونا و به منظور پیشگیری از آن میان دانشجویان از چند روز گذشته دانشگاه ها اقدام به تخلیه خوابگاه ها کردند؛ در همین راستا برخی دانشگاه ها نیز اعلام کردند با توجه به اهمیت تداوم فعالیت های آموزشی، کلاس های نظری دانشجویان به صورت مجازی برگزار خواهد شد ولی با ذکر این نکته که در صورت تداوم تعطیلی ها، الکترونیکی شدن کلاس ها اجرایی خواهد شد.

با توجه به افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در روزهای اخیر و به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر آن در محیط دانشگاه و خوابگاه ها، از روز گذشته برخی دانشگاه ها اعلام کردند تا پایان اسفند ماه کلاس ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

دانشگاه یزد: برگزاری جلسات دفاع هم تا پایان اسفندماه لغو می شود

یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه استان یزد است. کمیته کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا اعلام کرده است؛ به منظور رفع نگرانی‌ها و دغدغه‌های دانشجویان و خانواده‌های آنان، تمام کلاس‌های آموزشی، جلسات دفاعیه، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های این دانشگاه تا پایان تعطیلات نوروز ۹۹ تعطیل است. همچنین قرار است تغییرات متناسب با این اعلام وضعیت در تقویم آموزشی متعاقباً به دانشگاهیان اطلاع رسانی شود.

دانشگاه خواجه نصیر: تلاش برای تشکیل کلاسهای الکترونیکی

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز در اطلاعیه خود اعلام کرد که کلاس های حضوری دانشگاه تا پایان اسفندماه برگزار نمی شود. البته این دانشگاه گفته در تلاش برای برگزاری کلاس های الکترونیکی با همکاری اعضای هیات علمی و سایر همکاران ذیربط برای دانشجویان است. در ادامه اطلاعیه آمده که نحوه تشکیل کلاسهای الکترونیکی متعاقبا در هفته آینده به اطلاع دانشجویان این دانشگاه خواهد رسید.

دانشگاه فردوسی مشهد نیز اعلام کرد پیرو مصوبه شورای دانشگاه فردوسی مشهد کلاس های دانشگاه تا پایان سال ۱۳۹۸ به صورت مجازی برگزار می شود و لذا کلاس های حضوری برگزار نخواهد شد. همچنین در صورتی که به هر دلیل برگزاری کلاس مجازی در زمان خود امکان پذیر نباشد، کلاسهای جبرانی (حداقل به میزان دو هفته) در روزهای کاری و ایام تعطیل تا پایان نیمسال تحصیلی جاری برگزار خواهد شد. 

دانشگاه تبریز نیز با اعلام تعطیلی کلاس ها تا پایان نوروز ۹۹ اعلام کرد؛ به منظور صیانت از برگزاری کلاس‌ها مطابق با سرفصل‌های مصوب دانشگاه‌ها، طبق مصوبات هیأت رئیسه این دانشگاه فعالیت‌های آموزشی با تمدید تقویم آموزشی و یا در طول ترم بعد از تعطیلات نوروز جبران می‌شود.

دانشگاه صنعتی اصفهان: کارکنان اداری دانشگاه تعطیل نیستند

دانشگاه صنعتی اصفهان نیز خبر داده است که فعالیت آموزشی دانشگاه تا پایان سال ۹۸ لغو می شود. این دانشگاه اما بر حضور فعال کارکنان و اعضای هیأت علمی طی دوره فوق جهت انجام تعهدات آموزشی غیر حضوری (به صورت قابل انجام)، پژوهشی، فناوری و اجرائی تأکید کرده است.

همچنین برگزاری امتحانات جامع و دفاعیه‌های تحصیلات تکمیلی بدون ضرورت اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها و با توافق و هماهنگی دانشکده و رعایت ضوابط بلامانع بوده و در صورت ضرورت تعویق آن ها، دانشجویان مشمول جریمه نخواهند شد.

دانشگاه خوزستان تا ۱۵ اسفندماه تعطیل شد

براساس آنچه که استانداری خوزستان اعلام کرده، مراکز آموزشی، دانشکده و دانشگاه های استان خوزستان هفته آینده ۱۰ تا ۱۵ اسفندماه تعطیل شده اند.

تعطیلی دانشگاه های لرستان و کاشان تا پایان اسفند ۹۸

دانشگاه لرستان نیز ضمن اعلام تعطیلی کلاس ها تا پایان اسفند، تاکید کرده است که بخش اداری (کارکنان) این دانشگاه تعطیل نیست.در بخشی از این اطلاعیه آمده است که برگزاری جلسات دفاعیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی تا پایان اسفندماه ۹۸ نیز لغو می‌شود.

دانشجویانی که در سامانه گلستان درخواست دفاع مصوب دارند، دفاع آنان پس از تعطیلات نوروز، در اولین زمان ممکن با هماهنگی دانشکده مربوطه، برگزار خواهد شد. در ضمن، مقرر شد فراغت از تحصیل این دسته از دانشجویان (از نظر سنوات و شهریه)، به منزله دفاع در اسفندماه ۹۸ لحاظ شود.

دانشگاه کاشان یکی دیگر از دانشگاه هایی ست که کلاس های حضوری خود را تا پایان اسفند ۹۸ تعطیل اعلام کرد.

سازمان سنجش اعلام کرد

تمامی آزمون‌های بین‌المللی در ایران تا فروردین ماه به تعویق افتاد

سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: تمامی آزمون‌های بین‌المللی در ایران با هماهنگی مراکز بین‌المللی تا فروردین ماه سال ۹۹ به تعویق افتاد.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص برگزاری آزمون‌های بین‌الملل در ایران اطلاعیه داد.

بر اساس این اطلاعیه تمامی آزمون‌های UKVI ،Life Skills ،IELTS ،GRE Subject ،GRE General و TOEFL با هماهنگی به عمل آمده با موسسات ETS و IDP در ایران تا سوم آوریل ۲۰۲۰ برابر با ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۹ برگزار نخواهد شد.

زمان و نحوه برگزاری این آزمون‌ها متعاقباً از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و یا مراکز برگزارکننده این آزمون‌ها اعلام خواهد شد.

نامه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به وزیر بهداشت

نامه انجمنهای اسلامی دانشجویان مستقل به وزیر بهداشت

دفاتر علوم پزشکی عضو اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور در نامه ای به وزیر بهداشت خواستار تعطیلی دانشگاه ها تا عید و برگزاری کلاس ها به صورت مجازی شدند.

دفاتر علوم پزشکی عضو اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور خطاب به دکتر نمکی رئیس ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا نامه ای نوشتند و ضمن آمادگی در جهت انجام امور آموزشی و جهادی و افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به این معضل، خواستار تعطیلی دانشگاه های سراسر کشور تا عید نوروز و برگزاری کلاس های درسی به صورت مجازی شدند.

متن این نامه به شرح زیر است :

«متاسفانه بار دیگر شاهد آن هستیم که ایران اسلامی درگیر اتفاقی ناگوار شده است. شیوع ویروس کرونا و به همراه آن فوت چند تن از هموطنان عزیزمان باعث آزردگی و ناراحتی سایر هموطنان  شده است.

مردم این سرزمین همیشه در اتفاقات سخت علاوه بر اینکه با استقامت و صبر از عهده آن مشکل بر آمده اند، بهترین صحنه های همکاری و همراهی با سایر هموطنانشان را آفریده اند.

اعضای دفاتر علوم پزشکی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور نیز با اعلام آمادگی همکاری کامل برای کنترل و مهار شیوع این ویروس در کشور از طریق نهاد های مربوط بار دیگر سعی خواهد نمود همراه با مردم این سرزمین در گذر از مشکلات کوچکترین کمک ممکن را کرده باشند.

دفاتر مزبور ضمن اعلام آمادگی در جهت انجام امور آموزشی و جهادی و افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به این معضل، خواستار آن است که نسبت به دو درخواست زیر که در جهت کنترل بهتر همه‌گیری این ویروس قابل اجرا هستند موافقت و همکاری لازم را به عمل آورید.

نظر به تفویض اختیار ریاست جمهوری به این ستاد، نخست با توجه به شیوع ویروس کرونا در شهرهای مختلف کشور و همه‌گیری بالای این ویروس بنابر صلاح‌دید مجامع پزشکی یکی از راه های موثر پیشگیری از انتقال این ویروس، دوری افراد از تجمعات انسانی است.

 همانطور که واقف هستید از مصادیق این تجمعات خوابگاه‌های دانشجویی هستند که بعضا صدها دانشجو در هرکدام از خوابگاه‌ها اقامت دارند و دانشگاه‌های سراسر کشور میزبان هزاران دانشجو هستند که در صورت ابتلا هر کدام از این عزیزان احتمال سرایت بیماری به سایر دانشجویان چندین برابر حالت عادی خواهد بود.

با احترام از جنابعالی خواستاریم با توجه به نظر کارشناسان و نگرانی خانواده دانشجویان و خطر بالای ابتلای دانشجویان به ویروس کرونا در صورت بازگشایی مجدد دانشگاه ها، با تعطیلی دانشگاه های سراسر کشور تا عید نوروز موافقت فرمایید.

دوم با توجه به تعطیلی طولانی مدت مراکز آموزشی سراسر کشور پیشنهاد می گردد نسبت به برگزاری کلاس های درسی به صورت مجازی با هدف کاهش اثرات نامطلوب این تعطیلی گسترده، اقدام فرمایید.

با برگزاری مجازی کلاس های آموزشی علاوه بر جلوگیری از اجتماعات دانشجویی قادر به ادامه فرآیند آموزشی و عدم توقف این امر مهم خواهیم بود.

بدیهی است تصمیم جنابعالی می تواند کشور را از شرایط وخیم و بحرانی تر ناشی از گسترش این ویروس مصون بدارد.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

انجمن اسلامی دانشجویان۱۳۴۸ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی فسا

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی البرز

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی آبادان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دزفول

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.