پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶

محمد قاسمی عضو شورای مرکزی شورای صنفی دستیاران و دانشجویان phd وزارت بهداشت:

مهم‌ترین مطالبه اعضای شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری، «حفظ کرامت انسانی دانشجویان» است.

مصاحبه

عضو شورای مرکزی شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان phd وزارت بهداشت و دستیار ارشد تخصصی قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی گیلان معتقد است: مهم‌ترین مطالبه ما دانشجویان عضو شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، حفظ «حرمت انسانی دانشجویان دستیاران» است.

«محمد قاسمی» در گفت وگو با خبرنگار مفدا گفت: مهم‌ترین مطالبه ما دانشجویان عضو شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، حفظ «حرمت انسانی دانشجویان دستیاران» است.

وی بابیان این مطلب افزود: ما دانشجویان دستیاری قبل از آنکه تقاضای رفاهی یا آموزشی داشته باشیم، می‌خواهیم مسؤولان به این باور برسند که ما به عنوان یک انسان از تهدید و تحقیر شدن می‌رنجیم.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار این شورا در سطح دانشگاه علوم پزشکی گیلان و نیز در سطح کشور تشکیل شده است، اظهار کرد: در راستای پیگیری مطالبات و نیازهای صنفی و رفاهی دانشجویان در زمینه‌های مختلف تلاش می‌کنیم و با تشکیل شورای مرکزی، سعی در رفع مشکلات داریم و با اعتماد دوستان در این نقش حیاتی، فعال هستیم.

قاسمی یکی از مشکلات و خلاءها در حوزه دستیاران را معلوم نبودن چارت سازمانی آنها عنوان کرد و گفت: واقعیت آن است که دقیقا مشخص نیست، دستیاران، دانشجو هستند یا کارمند و متاسفانه هیچ تعریف دقیق و منسجمی از فعالیت دستیاری وجود ندارد اما یک امر معلوم است و آن این که دستیاران از مظلوم‌ترین قشر یا صنفی هستند که می‌توان تصور کرد. به معنای واقعی کلمه تا هم اکنون، در هیچ صنفی تعریف نشده‌اند و این نامعلومی و  سردرگمی، زمینه را برای هر گونه سوء استفاده بالادستی‌های این قشر فراهم می‌کند. شاید تولید و تشکیل شورای صنفی دستیاران و دانشجویان مقطع PhD که عمری نوپا دارد، بتواند صدای مظلومیت این قشر را به گوش مسؤولان برساند.

عضو شورای مرکزی شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان PhD دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به اینکه مشکلات زیادی در این حوزه وجود دارد، گفت: این مشکلات مختص دانشگاه‌ خاصی نیست و عمومی است و اگر نتوانیم این مشکلات را حل کنیم، در آینده با مشکلات متعدد و بیشتری مواجه خواهیم شد. البته می‌دانم که تلاش‌هایی در راستای رفع مشکلات شده است اما موانع بلندتر از تلاش‌ها و همت‌ها است و شاید گام نخست این باشد که فضای ناامیدی را کنار بگذاریم و باور کنیم می‌توان رو به جلو حرکت کرد.

وی با بیان اینکه شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی(PhD) از سال گذشته در اکثر دانشگاه‌ها تشکیل شده و  متأسفانه تا سال گذشته پیگیری مطالبات دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی کمرنگ بود و عملا نهادی برای پیگیری متمرکز این مطالبات که عمدتاً در بخش‌های آموزشی و پژوهشی و به میزان کمتر رفاهی بودند، تشکیل نشده بود، گفت: در اواسط شهریور امسال جلسه مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان PhD دانشگاه‌های علوم پزشکی در وزارت بهداشت برگزار شد و در نهایت پس از تشکیل شورای مرکزی، آقای هومان پارسایی به عنوان دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی انتخاب شد.

قاسمی به ضرورت وجودی شورای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در خصوص ضرورت وجود شورای صنفی باید بگویم که شورای صنفی نهاد دانشجویی است که هم مشروعیت دارد و هم مقبولیت. این شورا به هیچ گروه سیاسی وابسته نیست و از قلب دانشجویان و با انتخابات قانونی تشکیل می‌شود. ضرورت وجود شورای صنفی در حقیقت به ایجاد تعامل و همفکری بین دانشجویان و مسؤولان و مطالبه خواسته‌های به حق دانشجویان برمی‌گردد و بدون شک وجود تعامل و مشارکت بین شورای صنفی و مسؤولان دانشگاه به مرتفع کردن مشکلات ختم می‌شود.

وی بر لزوم تقویت فعالیت شورای صنفی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: تقویت فعالیت شورای صنفی نیازمند مطالبه گیری دائمی، جدی و منطقی و سراسری دستیاران کشور و همچنین هماهنگی آن با شورای مرکزی است. امیدواریم با برقراری ارتباط قوی با دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت و معاونت‌های این وزارتخانه، بتوانیم گام‌های رو بله جلو در مسیر پیشرفت و توسعه برداریم.

دستیار ارشد تخصصی قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دبیر شورای صنفی این دانشگاه در مقطع دستیاران و دانشجویان PhD با تاکید بر اینکه قوام و دوام شورای صنفی در گام نخست نیازمند حمایت و مطالبه‌گری کشوری دستیاران است، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت هم باید این پیام اثربخش را به دانشگاه‌های علوم پزشکی و اساتید بدهد که برای نظرات این شورا اهمیت قائل است و باید دانشگاه‌های علوم پزشکی صدای شورای صنفی را با جان و دل  بشنود و آن را جدی بگیرد.

وی در خصوص مشکل افزایش پذیرش دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: نمی‌دانم چه هدفی به دنبال این افزایش ظرفیت بود و چرا این تصمیم گرفته شد اما باید گفت روند موجود و افزایش پذیرش‌ها، همان بلایی را بر سر فارغ‌التحصیلان پزشکی آورده که سال‌ها قبل بر سر سایر رشته‌های تحصیلی آورده است.

قاسمی به مشکلات مرتبط با دستیاران و دانشجویان PhD اشاره کرد و گفت: ما در شورای صنفی و دوستان عزیز دستیار در نظام پزشکی پیگیر مرتفع شدن مشکل به تعویق افتادن امتحان بورد دستیاران بودیم که خوشبختانه رفع شد.   مشکل دیگر مبلغ پایین کمک هزینه تحصیلی و افزایش ناچیز آن به صورت سالانه است؛  با توجه به اینکه مبلغ پایه پایین است و تورم بالاست، این کمک هزینه جوابگوی نیازهای اولیه دستیاران و دانشجویان دکتری نیست. ضمن اینکه شرایط فعلی دفاع دانشجویان PhD از پایان نامه که با توجه به تحریم‌های موجود، شرایط خوبی نیست،  نیاز به اصلاح و تسهیل دارد. علاوه بر این در حال حاضر اعمال سلیقه‌ها در بعضی دانشگاه‌ها موجب ایجاد شرایط نابرابر برای دانشجویان دانشگاه‌های دیگر شده که در نهایت منجر به افزایش طول دوره تحصیل دانشجویان بعضی دانشگاه‌ها می‌شود و لازم است شرایط، همسان سازی شود.

وی با اشاره به اینکه بیمه مسؤولیت دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی پرستاری نیاز به ورود و حمایت دانشگاه‌ها دارد تا فشار اقتصادی کمتری بر دانشجویان وارد شود، اظهار کرد: اعمال طول دوره دستیاری به عنوان سابقه ارائه خدمات دولتی برای دستیاران امری ضروری است که با توجه به رای دیوان عدالت اداری لازم الاجرا است اما در حال حاضر عملا اجرا نمی‌شود.

دستیار ارشد تخصصی قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه بودجه طرح‌های تحقیقاتی با توجه به تحریم‌ها و شرایط اقتصادی موجود، جوابگوی طرح‌های تحقیقاتی پایان نامه‌ها نیست، اظهار کرد: باید در راستای رفع این مشکلات، جلساتی با مسؤولان معاونت آموزشی برگزار شد و با تعامل و گفت وگو، این موضوع را مرتفع کرد.

این فعال دانشجویی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم اصلاح آیین‌نامه اسکان دستیاران و دانشجویان دکتری که واجد شرایط برای خوابگاه نیستند، اشاره کرد و گفت: همچنین آیین‌نامه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت که در حال حاضر به دستیاران و دانشجویان دکتری، وام اختصاص نمی‌دهد نیاز به بازنگری دارد. مبلغ وام ضروری که فقط یک بار در طول دوره تحصیل داده می‌شود، ناچیز است. همچنین لازم است وام ودیعه مسکن برای دانشجویان دکتری و دستیاران با توجه به افزایش قیمت اجاره بهای مسکن بازنگری شود.

قاسمی به تعداد بالای کشیک و ساعت کاری بالای دستیاران که علاوه بر کاهش کیفیت ارائه خدمات درمانی به بیماران، زندگی دستیاران را تحت الشعاع قرار داده است، اشاره کرد و گفت: نیاز به برنامه‌ریزی برای پر رنگ شدن نقش آموزش دستیاران نسبت به ارائه خدمات درمانی احساس می‌شود، تا دستیاران صرفا ارائه دهنده خدمات درمانی نباشند. ضمن اینکه تعهدنامه‌هایی که در ابتدای ورود دستیاران و دانشجویان PhD گرفته می‌شود، نیاز به تعدیل و اصلاح دارد.

وی بر لزوم اصلاح آیین‌نامه‌های موجود تاکید کرد و گفت: آیین‌نامه موجود، ناقض حقوق انسانی دستیاران است و دست مدیران را برای بهره‌کشی و فساد باز می‌گذارد و خلاصه بگویم که آیین‌نامه نیاز به بازنگری و اصلاح دارد و از مسؤولان مربوطه می‌خواهم آیین‌نامه را بازخوانی و اصلاح کنند.

دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین اضافه کرد: پیگیری و اجرای جامع طرح پایش سلامت دستیاران و دانشجویان PhD ضروری است و در صورت نیاز ارائه خدمات مشاوره‌ای به آن‌ها نیز از مطالبات دانشجویان این مقطع بوده که متأسفانه در حال حاضر با جدیت اجرا نمی‌شود.

قاسمی با اشاره به اینکه وجود شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، امری ضروری وانکار ناپذیر است، خاطرنشان کرد: شورای صنفی تنها نهاد دانشجویی است که با رای مستقیم دانشجویان طی انتخاباتی که هر ساله در تمامی دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، انتخاب می‌گردد و این مساله مشروعیت و مقبولیت بسیاری برای افراد منتخب در راستای پیگیری مسایل پیش آمده و ارتباط موثر با  مسئولان ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: از مهمترین عوامل دوام و قوام شورای صنفی دانشجویان، حضور دانشجویان در انتخابات شورای صنفی و حمایت دانشجویان از نمایندگان خود در شورای صنفی و ارائه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود است و اعضای شورا نیز می‌بایست حسب وظیفه ذاتی خود و به منظور تقویت جایگاه شورا، خواسته و نظرات موکلین خود یعنی دانشجویان را به عنوان سرلوحه کار خود قرار دهند و به نحو احسن به پیگیری خواسته‌های دانشجویان بپردازند.

این فعال دانشجویی گفت: مجموعه وزارت بهداشت  می‌تواند با تقویت آیین نامه شورای صنفی و حمایت از حضور اعضای شورای صنفی در نهادهایی که در تصمیم گیری‌های مرتبط با وضعیت دانشجویان نقش دارند کمک شایانی به حفظ و ارتقای جایگاه شورای صنفی کند که لازم می‌دانم از حسن نگاه و حمایت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در راستای بهبود جایگاه شورای صنفی تشکر کرده و امیدوارم با توجه ایشان به منظور تقویت جایگاه شورای صنفی بویژه در آیین نامه‌های مربوطه به مسائل صنفی دانشجویان در این زمینه قدم‌های مثبتی برداشته شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: قطعا رکن اساسی هر دانشگاه، دانشجویان آن هستند و اگر دانشجو نباشد، مسلما دانشگاه معنایی ندارد و اگر بخواهیم در دانشگاه مدیریتی اعمال کنیم قطعا بدون مشارکت دانشجو نمی‌توانیم به نتیجه و هدف مورد نظر برسیم چرا که گیرنده خدمات در دانشگاه، دانشجویان هستند و قطعا مشارکت دانشجویان در امور مدیریتی و پیگیری مسائل و مطالبات صنفی، امری کاملا واضح و ضروری است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.