چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰

زور کرونا به کدام لیگ‌های ورزش ایران نرسید؟

تعطیلی لیگ

علی رغم تعطیلی لیگ‌ها و رقابت‌های مهم ورزشی در دنیا به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، اما همچنان ورزش ایران در برخی رشته‌های ورزشی اصرار به برگزاری مسابقات در سطوح مختلف دارد.

به گزارش مفدا، ویروس کرونا این روزها به دغدغه و نگرانی اصلی کشورهایی تبدیل شده است که شمار مبتلایان به این ویروس در آن روز به روز افزایش می یابد و ایران نیز از این قضیه مستثنی نیست و طبق آخرین آمار رسمی اعلامی، ایران بیشترین درصد مرگ و میر نسبت به تعداد مبتلایان قطعی را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل نیز رعایت تدابیر لازم به منظور پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر این بیماری باید به عنوان یک اصل برای مسئولان کشور تلقی شود و بدانند که شوخی با آن پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

تعطیلی خودجوش برخی لیگ ها

ورزش ایران نیز به عنوان یک بخش فراگیر که مخاطبان بسیاری چه در زمین مسابقه و چه روی سکوها برخودار است تصمیمات و اقدامات متفاوتی را از شنبه هفته جاری مدنظر قرار داده است و شاهد تعطیلی مسابقات ورزشی در سطوح مختلف هستیم؛ موضعی که در مورد تمامی رقابت های مختلف لیگ های برتر ورزش ایران مورد توجه قرار نگرفته و شاهد برگزاری این رقابت ها در برخی رشته های ورزشی هستیم.

نکته قابل تامل در زمینه لغو رقابت های مختلف ورزشی در ایران و نیز دو اطلاعیه ستاد پیشگیری از گسترش کرونا ویروس در ورزش بود؛ این ستاد در ابتدای امر از لغو تمام رویدادهای ورزشی کشوری، لیگ های دسته اول و دوم همه رشته های ورزشی به مدت ١٠ روز خبر داد، تصمیمی بدین معنا که در مورد رقابت های لیگ های برتر و سوپرلیگ ها در رقابت های مختلف ورزشی تصمیم گیری نشده است و با این وجود از همان روز نیز قرار بود سه دیدار باقی مانده از لیگ برتر فوتبال ایران برگزار شود، اما بدون تماشاگر! 

با این وجود اما در کمتر از سه ساعت پس از اطلاعیه قبلی، ستاد پیشگیری از گسترش کرونا ویروس در ورزش اعلام کرد که تمام مسابقات کشور همچنان در لیگ‌های مختلف ادامه ولی بدون حضور تماشاگر خواهد بود؛ هرچند که علی رغم این تصمیم برخی متولیان برگزاری رقابت های ورزشی به صورت خودجوش با وجود اینکه در کمال تعجب به آن ها مجوز برگزاری مسابقات مربوطه داده شده بود، اما رای به لغو ۱۰ روزه مسابقات دادند. 

تاکید وزیر ورزش بر لغو مسابقاتی که تعجیل در آن وجود ندارد

با این وجود دستورالعمل ۷ بندی مسعود سلطانی فر- وزیر ورزش و جوانان که به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا صادر شد دو بند مهم داشت؛ ابتدا اینکه برگزاری کلیه مسابقات ملی، استانی و شهرستانی که ضرورت یا تعجیل در آن وجود ندارد لغو شود و مورد دیگر اینکه، آن دسته از مسابقات ملی از جمله لیگ‌های معتبر کشوری در رشته‌های مختلف که الزام به پایان آنها به خاطر زمان‌بندی کنفدراسیون‌های قاره‌ای یا فدراسیون‌های جهانی است بوده، مسابقات آنها تا اطلاع ثانوی بدون حضور تماشاگران برگزار شود و بدیهی است انتظار می‌رود صدا و سیما و به ویژه شبکه‌های استانی با پوشش تلویزیونی و رادیویی علاقه‌مندان را از نتایج حاصله در زمان بهره‌مند سازند.

اعتراض فوتبالی‌ها و تصمیم عحیب ستاد مقابله با کرونا در ورزش 

در حالی برگزاری رقابتهای لیگ برتر فوتبال ایران با موج اعتراضی از سوی برخی ورزشکاران و مربیان همراه شده است که اخیرا رییس فدراسیون پزشکی ورزشی به عنوان سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ورزش اعلام کرد که "مسابقات به ویژه مسابقات فوتبال مسأله ای نیست که به زودی بتوانیم تعطیل کنیم! در خصوص بقیه رشته ها با توجه به نظر فدراسیون ها و شرایطی که دارند، تصمیمات به مرور گرفته می شود."

به گزارش ایسنا، مسئله‌ای که با واکنش جدی فوتبالی ها همراه و خواستار تعطیلی رقابت های لیگ برتر شده و اعلام کرده اند که متولیان ورزش ایران بیش از هر چیز دیگری باید سلامت ورزشکاران، مربیان و دست اندرکاران برگزاری رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران را در نظر گیرند.

کدام رقابت‌ها کماکان برگزار می شوند؟

لیگ برتر هندبال، لیگ برتر فوتسال، لیگ برتر بسکتبال بانوان، لیگ برتر فوتسال بانوان، لیگ برتر فوتبال بانوان و جام حذفی تنیس از دیگر رقابت هایی هستند که هنوز تصمیمی برای تعطیلی آن ها اتخاذ نشده است و طبق برنامه زمان بندی قبلی باید برگزار شوند.

گفتنی است لیگ برتر بسکتبال بانوان در حالی برگزار می شود که دیدار رده بندی این لیگ امروز(چهارشنبه) برگزار خواهد شد اما دیدار فینال این رقابت ها لغو شده است.

همچنین رقابتهای لیگ برتر فوتبال بانوان صرفا در هفته نوزدهم لغو شده است.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.