چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲

بیانیه شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور

12

شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در خصوص تعطیلی مراکز علمی، بیانیه ای را صادر نمودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در خصوص تعطیلی مراکز علمی، بیانیه ای را صادر نمودند که مشروح آن در زیر آمده است:

«اللّهمّ إنّی أعوذ بک من البرص و الجنون و الجذام و من سیّئ الأسقام»

«پروردگارا، من از پیسی(بیماری لاعلاج) و جنون و گناهان بد به تو پناه می برم.»

پس از چندین روز به گوش رسیدن اخبار ضد و نقیض مبنی بر وجود یا عدم وجود ویروس کرونا در کشور عزیزمان، بالاخره حضور افرادی مبتلا و ناقل این بیماری در کشور تایید شد. کم تر از یک هفته از این اعلام رسمی و کشته شدن بیش از ده نفر از هم میهنانمان می‌گذرد و اکنون ایران در رتبه دوم آمار کشته‌شدگان جهانی است.

آنچه که از طریق دولت و رسانه‌های رسمی ادعا می‌شود کنترل و شکست زودهنگام بیماری است، اما تجربه جهانی در کشورهای مختلف از چین گرفته که بیشتر از یک ماه است درگیر این بیماری است تا ایتالیا که تقریبا همزمان با ایران دچار این مشکل شده است و همچنین گزارش‌های میدانی خبر از وخامت اوضاع و لزوم توجه بسیار و تلاش در جهت جلوگیری شیوع بیشتر این بیماری را دارد.

گزارشات رسمی و میدانی که از تعداد افراد مشکوک و مبتلا تا تعداد کشته ‌شدگان با یکدیگر اختلاف بسیار دارند و هیچ‌کدام قابل استناد و دفاع نیستند. آنچه که بر ما دانشجویان همه واضح است این است که جان حتی یک نفر نیز باید ارزشمند باشد و هر کدام از این آمار که درست باشد خبر از بین رفتن انسانی از مردم شریف ما است.حال به وجود واضح تهدید مالی و جانی این بیماری، کوتاهی‌های صورت گرفته در اطلاع‌رسانی و خدمات‌رسانی، کمبود امکانات بهداشتی و همچنین وجود خطر شیوع بالا اثبات شده بیماری؛ لزوم تعطیلی مراکز عمومی از قبیل دانشگاه‌ها با توجه به میزبانی دانشجو از مناطق آلوده یا غیرآلوده، مدارس و سایر مکان‌های علمی، فرهنگی و ورزشی تا رسیدن به اطمینان کامل از رفع خطر و حداقل‌های بهداشتی بیشتر از قبل حس می‌شود و فوریت دارد.

اکنون ما دانشجویان از مسئولین محترم می‌خواهیم که در کمال صداقت با مردم واقعیات را در میان بگذارند تا همه در کنار یکدیگر فارغ از مباحث غیرکارشناسی از این موقعیت به عنوان یک مبارزه با بیماری همه‌گیر واگیردار نه به بیشتر و نه کمتر عبور کنیم. مسلما عبور و گذشتن از این وضعیت مستلزم پذیرفتن موقعیت و ایجاد آگاهی مناسب است و در این راستا ضمن لزوم وجود پیگیری و انجام اقدامات پیشگیرانه از قبیل آموزش راهکارهای لازم، تهیه لوازم اولیه به مقدار لازم برای همه‌ی مردم و تعطیل مراکز عمومی از قبیل مراکز علمی مثل دانشگاه‌ها، مدارس و آموزشگاه‌ها، مراکز فرهنگی مثل سینماها، مراکز تفریحی و تجاری و .... در کشور لازم است.

به نمایندگی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی این نکته را ذکر می‌کنیم در راستای سوگندی که خورده‌ایم در جهت به کارگیری تمام توان خود در راه حفظ سلامتی مردم کشورمان ترسی از حضور و یاری رساندن و جان دادن در شرایط بحرانی نداریم اما شایان به ذکر است که در این برهه حضور ما دانشجویان در بیمارستان‌ها و خوابگاه خود تشدید کننده بحران است و به مانند مردم عادی که در این زمان بهتر است از حضور بی‌مورد در بیمارستان منع شوند، حضور دانشجویان نیز با توجه به اولویت دوچندان درمان بر آموزش در بیمارستان‌ها امری اشتباه است. بیمارستان‌هایی که خود از پرخطرترین مکان‌های ابتلا هستند و حتی کمترین امکاناتی از جمله ماسک و دستکش در جهت حفظ جان دانشجویان وجود ندارد. حضور در خوابگاه‌هایی که با کمبود شدید امکانات بهداشتی مواجه هستند و خود عامل تشدید بحران است.

در پایان از تمام دانشجویان درخواست داریم ضمن اهتمام به آموزش اطرافیان خود در مورد بیماری در صورت اشتباه و کوتاهی مسئولین در عدم تعطیلی به موقع و عدم تامین وسائل اولیه بهداشتی با توجه به نظر خود و به صورت خودجوش با حمایت ما اقدام به تعطیلی دانشگاه و خوابگاه خود تا پایان تعطیلات نوروزی نمایند تا حافظ سلامت خود، خانواده، مسئولین و مردم کشور باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.