چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸

تحلیل کرونا ویروس جدید، توسط محققان پیش بینی شده بود!

12

بررسی تصادفی یک مقاله‌ آکادمیک که در یکی از معتبرترین مجلات ویروس شناسی جهان در سوئیس به چاپ رسیده است، در کمال تعجب نشان می‌دهد که درست یک سال پیش از شروع انتشار کوید 19، محققان چینی همه چیز را به طور کامل و دقیق درباره‌ی ویروس کرونا پیش‌بینی کرده بودند."محمدجواد جلیلیان"، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در تحلیلی از این مقاله به این موضوع پرداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، بررسی تصادفی یک مقاله‌ آکادمیک که در یکی از معتبرترین مجلات ویروس شناسی جهان در سوئیس به چاپ رسیده است، در کمال تعجب نشان می‌دهد که درست یک سال پیش از شروع انتشار کوید 19، محققان چینی همه چیز را به طور کامل و دقیق درباره‌ی ویروس کرونا پیش‌بینی کرده بودند. تاریخ انتشار این مقاله، 12 اسفند97، (2مارس2019 ) را مشخص می‌کند، یعنی ده ماه قبل از شروع همه‌گیری ویروس کرونا در چین! "محمدجواد جلیلیان"، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در تحلیلی از این مقاله به این موضوع پرداخته است که در ادامه آن را می خوانیم.

با توجه به این موضوع که این مقاله یک "مقاله‌ مروری" است، به نظر می‌رسد احتمالا یک سال قبل از انتشار، نگارش آن آغاز شده است. یعنی حدودا دو سال پیش، محققان چینی اطلاعاتی بسیار دقیق از ساختار، همه‌گیری و حتی مکان و نحوه‌ی انتشار این ویروس را منتشر کرده‌اند.

اما مسئله آنجا جالب توجه می‌شود که با بررسی جزئیات متوجه می‌شویم که این مقاله توسط سه ویروس شناس چینی نوشته شده که از قضا در موسسه ویروس شناسی ووهان مشغول به کار بوده‌اند! البته همانطور که اشاره شد، این مقاله در یک مجله‌ ویروس شناسی چاپ سوئیس منتشر شده است.

مقاله در9 بهمن97 دریافت شده و کم تر از یک ماه بعد، توسط ژورنال سوئیسی برای انتشار پذیرفته شده است و کمتر از یک سال بعد، تمام پیش بینی های آن محقق می‌شود.

این مقاله به طور کلی با لحنی هشدارآمیز توضیح می‌دهد که ژنوم ویروس کرونا به شکل مرموزی بازآرایی شده و احتمال شیوع مجدد این ویروس تنفسی وجود دارد.

این ویروس شناسان چینی در ادامه‌ی مقاله‌ی خود پیش‌بینی می‌کنند که ویروس کرونای جدید، شباهت هایی به سارس و مرس خواهد داشت، همچنین آنها اشاره می‌کنند که خفاش ها از منابع اصلی انتقال خواهند بود.

این مقاله حتی مکان آغاز و شیوه‌ی شیوع این ویروس را " رژیم غذایی در چین" پیش‌بینی کرده بود.

ساخت مرکز ویروس شناسی دولتی چین در ووهان، سال 2003 در پی اپیدمی سارس تصویب شده و 5 سال پیش به پایان رسید. پس از اینکه دانشمندان چینی در ماه ژانویه از نوعی ویروس مرتبط با خفاش گزارش دادند که در بازار ووهان گسترش یافته است، توجه‌ها به سمت این مرکز جلب شد. در این آزمایشگاه دولتی، برخی متخصصان بر روی ویروس های مرتبط با خفاش مطالعه می‌کردند.

همچنین Shi zhengi رئیس مرکز مطالعات مرتبط با خفاش، در سخنانی جنجالی گفته بود که " این مجازاتی از طرف طبیعت برای عادات غیرمجاز انسان‌هاست."

پس از آن هم، وزارت علوم و فناوری چین در15 فوریه، با انتشار اطلاعیه‌ای تاکید کرده بود که چین باید مدیریت خود را در مورد آزمایشگاه ها و موسسات تحقیقاتی تقویت کند.

علاوه‌ بر این ها، نشانه‌هایی دقیق در مورد ویروس کرونا که در فیلم معروف "شیوع" به نمایش درآمده و همچنین پیش‌بینی خارق‌العاده‌ی "دین کونتز" نویسنده‌ی آمریکایی در رمان قدیمی "چشمان تاریکی"، این حدس را بسیار  تقویت می‌کند.

این رمان علمی،تاریخی، بیش از 40 سال پیش، از ویروسی مرگبار به نام "ووهان ۴۰۰" سخن می‌گوید که به‌ عنوان یک سلاح بیولوژیک مورد استفاده قرار گرفته و خاستگاه آن را شهر ووهان چین معرفی می‌کند!

دین کونتز در ادامه از نوع تکامل‌یافته‌تری از ویروس ووهان400  سخن گفته که «در حدود سال 2020 میلادی (یعنی امسال) باعث بیماری وحشتناکی با علائم آنفلوآنزا خواهد شد»!

 کونتز همچنین در این رمان می گوید که «این بیماری تنفسی جدید به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته و در برابر تمام درمان‌های شناخته‌شده مقاومت خواهد کرد.»

اکنون با قرار گرفتن تمام این پازل ها در کنار هم و چندین شایعه‌ی مرتبط دیگر، این تردید مطرح می‌شود که آیا ممکن است کرونا ویروس جدید توسط انسان ساخته شده باشد؟!

به هر حال، نکته‌ی تاسف‌بار آنجاست که متن کامل مقاله‌ گفته شده به صورت دسترسی آزاد برای همگان منتشر شده بود و حتی نویسندگان اجازه‌ی بازنشر تمام یا بخشی از مقاله را به صورت آزاد به همه داده بودند اما هیچ محقق، پزشک، ژورنالیست یا سیاستگذاری حتی در حد یک هشدار هم به این پیش‌بینی توجه نکرده بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.