چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴

از سوی جهاددانشگاهی به واحدهای سازمانی ابلاغ شد

ضوابط اداری و توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با "کرونا"

کرونا 1

"کارگروه اطلاع‌رسانی، پیشگیری و کنترل شیوع بیماری‌های تنفسی ویروسی (کروناویروس)" در جهاددانشگاهی، دومین جلسه‌ خود را تشکیل داد و ضوابط اداری و توصیه‌های بهداشتی به‌منظور آموزش، آگاه‌سازی، پیشگیری و کنترل بیماری‌های تنفسی ویروسی (کروناویروس) به واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی را تعیین کرد.

به گزارش مفدا ، «کارگروه اطلاع‌رسانی، پیشگیری و کنترل شیوع بیماری‌های تنفسی ویروسی (کروناویروس)» جهاددانشگاهی بنابر تاکید دکتر حمیدرضا طیبی رییس این نهاد، دومین جلسه‌ خود را ظهر امروز (سه‌شنبه، ۶ اسفند) تشکیل داد و با توجه به شرایط جاری کشور و به منظور آموزش، آگاه‌سازی، پیشگیری و کنترل بیماری‌های تنفسی ویروسی (کروناویروس) در جهاددانشگاهی، ضوابط اداری زیر و توصیه‌های بهداشتی تدوین‌شده توسط همکاران حوزه‌ی بهداشت و درمان این نهاد را برای اطلاع‌رسانی همگانی و رعایت موارد ذکرشده به شرح زیر ابلاغ کرد:

تشکیل کارگروه در هر واحد سازمانی

ضروری است به منظور اجرای توصیه‌های بهداشتی و نظارت بر حسن انجام این توصیه‌ها و همچنین ارائه نظرات و پیشنهادها، در هر واحد سازمانی «کارگروه اطلاع‌رسانی، پیشگیری و کنترل شیوع بیماری‌های تنفسی ویروسی (کروناویروس)» زیر نظر ریاست واحد سازمانی تشکیل شود.

تهیه‌ مواد بهداشتی و آموزش و اطلاع‌رسانی

مواد ضد عفونی و لوازم بهداشتی و درمانی ضروری دیگر به مقدار کافی تهیه شده و در محل‌های مناسب و مبادی ورودی در دسترس همه اعضا قرار گیرد.

توصیه‌های بهداشتی به نحو شایسته اطلاع‌رسانی شده و در معرض دید عموم قرار گیرد.

همچنین، با آموزش، اطلاع‌رسانی، نظارت و اجرای مناسب توصیه‌های بهداشتی، زمینه بروز شتاب‌زدگی، رفتارهای هیجانی و ایجاد تنش روانی منفی کاسته شود و فضای آرامش و امنیت روانی تقویت شود.

توصیه به اعضای جهادگر

اعضا با مشاهده و احساس علائم تب بالا، سرفه خشک و تنگی نفس از حضور در محل کار اجتناب کرده و تا زمان سلامتی کامل در منزل استراحت کنند یا به پزشک مراجعه کنند. بدیهی است این مدت (با ارائه مستندات) به عنوان مرخصی استعلاجی محسوب می‌شود. مسئولیت نظارت بر این موضوع بر عهده مدیر مستقیم عضو است.

تا اطلاع ثانوی از اثر انگشت برای ثبت ورود و خروج اعضا استفاده نشود.

از اعزام اعضا برای ماموریت اداری روزانه خارج از استان و شهر تا پایان سال جاری تا حد امکان خودداری شده و این‌گونه ماموریت‌ها به تعویق بیافتد.

از اعزام اعضا ماموریت اداری ساعتی داخل شهری تا پایان سال‌جاری تا حد امکان اجتناب شود.

تا حد امکان، اعضای شاغل در هر ساختمان اداری به آن ساختمان تردد داشته باشند و تلاش شود امور اداری مربوط به سایر افراد و ارباب رجوع در مبادی ورودی ساختمان و نگهبانی به صورت تلفنی پیگیری شده و انجام شود. در صورت نیاز به تردد افراد طبق توصیه‌های بهداشتی اقدام شود.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین افراد هنگام ورود به ساختمان نکات بهداشتی را مطابق توصیه‌های پیوست رعایت کنند (تعویض ماسک، ضد عفونی دست‌ها و موارد مربوط دیگر) و همکاران نگهبانی بر این موضوع نظارت کافی داشته باشند.

برگزاری جلسات به‌صورت غیرحضوری

جلسات و گردهمایی‌های سازمانی تا حد امکان به صورت غیرحضوری (مجازی/ ویدئو کنفرانس) برگزار شود و در صورت نیاز به جلسات حضوری توصیه‌های بهداشتی رعایت شود.

ثبت حضور و غیاب اعضای واحدهای سازمانی

واحدها بر حسب شرایط استانی و مقتضیات کلان واحد می‌توانند برای حضور و غیاب اعضا تا پایان سال جاری به یکی از روش‌های زیر اقدام کنند:

۱. تعریف ساعت شناور برای ورود اعضا به جهاد به نحوی که امکان حضور ایشان در اداره قبل یا بعد از ساعات پر تردد در سطح شهر فراهم شود؛

 ۲. اعزام افراد در معرض خطر بیشتر (دارای بیماری زمینه‌ای) به مرخصی استعلاجی؛

 ۳. تعریف شیفت‌های کاری مختلف برای اعضا به نحوی که اعضا در روزهای کاری مختلف در محل کار حضور داشته باشند و همه اعضا همزمان در محل کار حضور نداشته باشند؛

 ۴. استفاده از دورکاری برای مشاغل و افرادی که مقتضیات کاری ایشان و امکانات فنی لازم اجازه این کار را می‌دهد.

شرط تعطیل شدن واحدهای سازمانی

اتخاذ هرگونه تصمیم در مورد تعطیل شدن واحد سازمانی طبق ضوابط دستگاه‌های اجرایی و بنا بر اعلام استانداری یا مراجع ذی‌صلاح دیگر است.

نکات پیوست‌شده‌ دیگر (توضیحات مفصل)

پیوست شماره‌ی یک: آموزش، اطلاع‌رسانی و رعایت توصیه‌های عمومی بهداشتی و ایمنی برای محیط‌های کاری جهاددانشگاهی.

پیوست شماره‌ی دو: آموزش، اطلاع‌رسانی و رعایت دستورالعمل گندزدایی محیط‌های کاری.

پیوست شماره‌ی سه: اطلاع‌رسانی و رعایت توصیه‌های خودمراقبتی برای همکاران جهاددانشگاهی.

پیوست شماره‌ی چهار: آموزش، اطلاع‌رسانی و رعایت توصیه‌های اختصاصی بهداشتی و ایمنی در مراکز بهداشتی درمانی جهاددانشگاهی، طبق مقررات مراجع ذی‌صلاح.

پیوست شماره‌ی پنج: آموزش، اطلاع‌رسانی و رعایت توصیه‌های اختصاصی بهداشتی و ایمنی برای آشپزخانه، غذاخوری و بوفه‌های جهاددانشگاهی.

پیوست شماره‌ی شش: آموزش، اطلاع‌رسانی و رعایت توصیه‌های بهداشتی و ایمنی برای سامانه‌های حمل و نقل جهاددانشگاهی.

بنا بر اعلام روابط عمومی جهاددانشگاهی، موارد اصلاحی و تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.