یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵

آن‌چه که باید در صورت بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کرونا بدانیم

کرونا

آن‌چه مسلم است درمان خاصی برای بیماری کرونا ویروس (کویید ۱۹)وجود ندارد و در شکل ملایم بیماری، استراحت در منزل و مایع درمانی توصیه می‌شود. در هنگام ابتلا به این بیماری ایجاد هوای مرطوب در خانه تنفس را راحت‌تر می‌کند اما در مجموع در صورت ابتلا به این ویروس و انتقال به بیماریتان نکاتی است که باید بیمار و پرسنل بهداشت و درمان بدانند.

به گزارش مفدا، عفونت با ویروس‌های خانواده کرونا ویریده منجر به عفونت‌های تنفسی ملایم می‌شود، اما اپیدمی با SARS-CoV، MERS-CoV  نشان داده که ویروس ‌این خانواده تمایل به ایجاد بیماری‌های جدی دارند. این ویروس‌های جدید از پستانداران (شتر-خفاش) به انسان منتقل می‌شوند . در دسامبر ۲۰۱۹ یک ویروس جدید از این خانواده( (۲۰۱۹-nCoV باعث ابتلا انسان‌ها به پنومونی در چین شد که بعد از آن در چندین کشور دیگر نیز گزارش گردید.

اکثر بیماران در تماس با محل فروش حیوانات دریایی و دیگر حیوانات بودند (zoonotic)، تماس با قطرات تنفسی ایجاد شده با عطسه و سرفه، لمس وسایل آلوده به ویروس و سپس لمس چشم ‌و بینی و دهان، تماس با حیوانات آلوده و خوردن گوشت خام و نیمه پخته از راه‌های شناخته شده کسب ویروس است بنابراین در صورت سفر به مناطق آلوده و تماس با بیماران بویژه درکارکنان بهداشتی شانس انتقال بیشتر خواهد بود.

در یک مطالعه جدید در چین برروی ۴۲۵ مورد تایید شده عفونت با این ویروس نشان داده شده که سن متوسط بیماران ۵۹ سال بوده، ۵۶% مرد بودند و دوره کمون بیماری ۵.۲ روز بوده است. در این مطالعه نشان داده شده که انتقال ویروس از انسان به انسان در تماس نزدیک رخ داده است.

دوره کمون بیماری ۲-۱۴ روز و علایم بیماری شامل تب، سرفه و تنگی نفس است. رادیوگرافی قفسه سینه ارتشاح دو طرفه را نشان می‌دهد. تا کنون در موارد گزارش شده ۲۵%علایم شدید داشته‌اند.

در فصل زمستان در نیمکره شمالی آنفلونزا شایع می‌باشد ولی در صورت شرایط زیر باید نگران ابتلای خود به کوروناویروس جدید بود.

مسافرت به چین و Wuhanدر طی ۱۴ روز گذشته، تماس نزدیک با بیمار مبتلا.CDC این تماس به معنای تماس با بیمار با فاصله کمتر از دو متر، اقامت به مدت طولانی در یک اتاق و نگهداری از بیمار بدون پوشیدن وسایل حفاظت شخصی، یا تماس مستقیم با ترشحات بیمار، اقامت در یک مرکز در کشوری که مورد بیمارستانی کوروناویروس گزارش شده است، بروز بیماری در پرسنل بهداشتی که از بیماران با عفونت‌های تنفسی شدید مراقبت کرده بدون توجه به سابقه مسافرت، بدتر شدن حال عمومی بیمار به صورت غیر معمول و غیر منتظره بدون توجه به سابقه مسافرت.

درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و در شکل ملایم بیماری استراحت در منزل و مایع درمانی توصیه می‌شود. ایجاد هوای مرطوب در خانه تنفس را راحت‌تر می‌کند در این مدت از استعمال سیگار به شدت پرهیز شود. از مسافرت غیر ضروری به مناطقی که این ویروس جدید در آن گزارش شده پرهیز شود.

در صورت اجبار به سفر به این مناطق احتیاطات زیر توصیه می‌شود:

۱. از تماس با بیماران اجتناب شود.

۲. از تماس با حیوانات به دلیل احتمال ابتلا به ویروس هستند پرهیز شود.

۳. عدم خوردن گوشت پستانداران و ماهی به صورت خام و یا نیمه پخته

۴. شستن دست‌ها با آو صابون به صورت مکرر(یا استفاده از محلول حاوی الکل)

۵. دهان، صورت، چشم‌ها و بینی با دست آلوده و شستشو نشده لمس نشوند.

۶. پوشیدن ماسک در تماس با بیماران و یا افراد مشکوک به بیماری

اگر  شما فرد مبتلا به این ویروس هستید برای محافظت از دیگران نکات زیر توصیه می ‌:

۱. از منزل حتی الامکان خارج نشوید.

۲. دست‌های خودرا مکررا با آب و صابون بشویید.

۳. در منزل از اتاق خود خارج نشوید واز  سرویس بهداشتی مجزا استفاده کنید.

۴. در هنگام سرفه و عطسه از دستمال استفاده کنید.

۵. پوشیدن ماسک

۶. در صورت تنگی نفس و درد قفسه سینه با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت بستری شدن در بیمارستان اقدامات زیر توصیه می‌شود؛

۱. رعایت احتیاطات قطره‌ای و تماسی (در صورت امکان بیماردر اطاق با شرایط Airborne isolation قرار گیرد). در صورت اعمال تولید کننده ائروسل(برونکوسکوپی-تراکئوتومی-اینتوباسیون-احیا قلبی ریوی) باید احتیاطات airborne برقرار شود.

۲. در صورتی‌که اتاق ایزوله موجود نباشد بیماران گروهی ‌در یک اتاق بستری شوند.

۳. تخت‌ها در فاصله حداقل یک متری از یکدیگر قرار بگیرند.

۴. بیمار ماسک بپوشد.

۵. پرسنل بهداشتی که از این بیماران مراقبت می‌کنند باید ماسکN۹۵ بپوشند و احتیاط تماسی را رعایت نمایند و بهداشت دست فراموش نشود. پوشیدن عینک، شیلد صورت و گان توصیه می‌شود.

۶. به بیماران آموزش داده شود که هنگام سرفه و عطسه از دستمال استفاده نمایند.

۷. وسایل مورد استفاده فقط باید برای یک بیمار استفاده شود. در صورت اشتراک در وسایل مانند کاف فشار خون برای گندزدایی از اتیل الکل۷۰% استفاده شود.

۸. بیمار حتی الامکان برای کارهای غیر ضروری از اتاق خارج نشود.

۹. محدودیت در تعداد ملاقات کنندگان

۱۰. تمیز کردن محیط با آب و دترژان و گندزدایی با محلول هیپوکلریت سدیم

احتیاطات تماسی و قطره‌ای تا زمانی که بیمار بی علامت شود باید ادامه پیدا کند.

مقاله فوق تحقیق صورت گرفته توسط دکتر مهشید طالبی طاهر؛ استاد و مدیر گروه بیماری‌های عفونی است که در گفت‌گو با روابط عمومی دانشکده پزشکی ارایه شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.