یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳

حفظ بافت و زیبایی سینه از مهم ترین ارکان در "جراحی سرطان سینه؛

برداشت کامل سینه و جایگزینی همزمان پروتز زیبایی برای نخستین بار در جهرم صورت گرفت

دکتر مرضیه حق بین /جهرم

یکی از دغدغه ها و نگرانی های بیماران دچار سرطان سینه حفظ بافت و زیبایی ظاهری سینه است. جراحی انکوپلاستی از رایج ترین روش های جراحی سرطان سینه است که به طور همزمان دو عمل جراحی سرطان و زیبایی سینه با هم انجام می گردد که این عمل به طور بسیار گسترده در جهرم انجام می شود.

به گزارش مفدا" به نقل از دکتر مرضیه حق بین، فوق تخصص جراحی سرطان دانشگاه علوم پزشکی جهرم: جراحی آنکلوپلاستی به منظور برداشتن بافت آسیب دیده سرطانی و احیای پستان ها انجام می شود. در این روش بلافاصله پس از، از بین بردن تومورهای سرطانی، سینه ها ترمیم خواهند شد و زیبایی پستان ها حفظ می شود و برای افزایش اعتماد به نفس و روحیه بیماران این عمل را از سال ها پیش به طور بسیار گسترده در جهرم انجام می دادیم که سبب رضایتمندی بیماران در درمان سرطان سینه شده است.

در ادامه با اشاره به عمل  جراحی ماستکتومی گفت: سیاست امروزی جراحان دنیا در درمان سرطان سینه بر حفظ سینه متمرکز شده  است. ماستکتومی به عمل جراحی برداشتن تمامی بافت پستان از یک پستان (یا هر دو) گفته می شود که برای درمان یا پیشگیری از سرطان پستان صورت می گیرد. این عمل امروزه به واسطه غربالگری و تشخیص زود هنگام سرطان به ندرت انجام می شود.

این فوق تخصص جراحی سرطان با اشاره به بیماری که مبتلا به سرطان سینه بود و می بایست کل بافت سینه برای او برداشته شود گفت: برداشتن کامل سینه در موارد ضروری انجام می شود که در این مورد حفظ ظاهری سینه بیمار هم دارای اهمیت بود که  برای نخستین بار موفق به برداشتن کامل سینه و همزمان جایگزین کردن پروتز برای بیمار شدیم.

به گفته وی از روش های دیگر حفظ زیبای سینه که در جهرم انجام می شود استفاده از بالون مخصوص به نام تیشیو اکسپندر در محل جراحی سینه است که بعد از حدود سه ماه بوسیله پروتز جایگزین خواهد شد این روش نیز مخصوص افرادی هست که به ناچار بافت سینه کامل برداشته شده است.

وی با  اشاره به روش کار گذاری وایر مخصوص در بافت سینه برای علامت گذاری ضایعات مشکوک گفت: با همکاری گروه رادیولوژی وایر مخصوص در بافت سینه برای علامت گذاری ضایعات غیر قابل لمس کارگزاری می شود. هدف این کار علاوه بر شناسایی این ضایعات، برداشتن کمترین بافت سینه سالم برای حفظ زیبایی است.   بعد از این وایر (یک نوع سیم مخصوص) گذاری ضایعه در اتاق عمل خارج شده و مامو گرافی می شود.

دکتر حق بین با اشاره به فعالیت های جدید مرکز سرطان خاتم الانبیاء بیمارستان پیمانیه جهرم گفت:  کلیپس گذاری در توده های بزرگ قبل از شیمی درمانی از جمله فعالیت های جدید انجام شده در این مرکز است. در مورد غدد لنفاوی زیر بغل نیز انواع نمونه گیری ها زیر سو نو یا حین جراحی در اتاق عمل برای اجتناب از برداشتن غدد لنفاوی بطور روتین در حال انجام است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.