پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸

ابداع سوزن‌های بدون درد با فناوری چاپ ۴بعدی+فیلم

سوزن

پژوهشگران آمریکایی با استفاده از فناوری چاپ چهاربعدی، سوزن‌هایی ابداع کرده‌اند که می‌توانند دارورسانی را بدون درد و با کمترین میزان تهاجم انجام دهند.

به گزارش مفدا، دکتر وحید صرامی دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور با اعلام این خبر، افزود: شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی به صورت سالانه عملکرد شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد و در تلاش است که دبیران شورهای انضباطی دانشجویان دانشگاه‌ها را با نکات حقوقی و ظرایف حرفه‌ای فعالیت در این حوزه آشنا کند و به این منظور دوره‌های مختلف مهارت‌افزایی به صورت سالانه برگزار می‌شود.

صرامی با تأکید بر این‌که پیشگیری از تخلفات انضباطی دانشجویان یکی از سیاست‌های شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت است، تصریح کرد: در راستای کاهش تخلفات انضباطی دانشجویان ، به صورت سالانه دانشجویان نو ورود در کارگاه‌های آموزشی آشنایی با حقوق دانشجویی و تخلفات انضباطی شرکت کرده و با آیین‌نامه و شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان و دیگر موضوعات مرتبط آشنا می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که امسال نیز همه دانشجویان نو ورود سال ۱۳۹۸ در این کارگاه‌های آموزشی شرکت کرده‌اند، گفت: از دانشجویان جدیدالورود درخواست می‌شود که از ۱۶بهمن‌ماه تا ۱۸ اسفندماه سال جاری به سامانه نظرسنجی انضباطی دانشجویان (اینجا) مراجعه کرده و به سؤالات مطرح شده که در خصوص کیفیت برگزاری دوره اموزشی مذکور است، پاسخ دهند.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور «کیفیت و کاربردی بودن محتوای دوره انضباطی» و «تسلط مدرس در پاسخگویی به ابهامات و سؤالات» را از جمله سؤالاتی دانست که دانشجویان در این سامانه باید به آن پاسخ دهند.

صرامی افزود: «نحوه بیان و قدرت انتقال مفاهیم» ، «استفاده از روش‌های فعال در تدریس» ، «جلب مشارکت دانشجویان و مثال‌های کاربردی» و در نهایت میزان رضایت دانشجویان از برگزاری دوره آموزشی انضباطی از جمله سؤالاتی است که درخواست می‌شود دانشجویان جدیدالورود پس از ورود به سامانه به آنها پاسخ دهند.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور در پایان تأکید کرد: شرکت دانشجویان نو ورود در این نظرسنجی ما را تقویت جنبه‌های مثبت و بهبود نکات ضعف شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور یاری خواهد کرد و از این منظر شرکت دانشجویان در نظرسنجی حائز اهمیت است.

لینک سامانه نظرسنجی انضباطی دانشجویان

ویژه دانشجویان جدیدالورود

به گزارش مفدا، شاید در آینده برای تزریق دارو و یا گرفتن نمونه خون، به سوزن‌ها دردناک نیازی نداشته باشیم.

پژوهشگران "دانشگاه راتگرز"(RU) آمریکا با استفاده از روش چاپ چهاربعدی، سوزن‌های باریکی ابداع کرده‌اند که می‌توانند از انگل‌هایی که به بافت‌ها متصل می‌شوند، تقلید کنند و جایگزین سوزن‌های کنونی باشند.

در حالی که چاپ سه‌بعدی، اشیا را به صورت لایه لایه درست می‌کند، فناوری چاپ چهاربعدی با استفاده از مواد هوشمندی که برای تغییر شکل پس از چاپ برنامه‌ریزی می‌شوند، فراتر از آن می‌رود. بعد چهارم، به مواد امکان می‌دهد تا شکل‌های جدیدی به خود بگیرند.

"هوان لی" (Howon Lee)، استادیار دانشکده مهندسی دانشگاه "راتگرز" و از نویسندگان این پژوهش گفت: ما باور داریم که سوزن‌های ساخته شده با روش چاپ چهاربعدی می‌توانند امکان انجام دادن کارهایی مانند رساندن دارو، ترمیم زخم و بافت‌برداری را با کمترین میزان تهاجم، بدون درد و به سادگی فراهم کنند.

سوزن‌هایی که به صورت معمول در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها برای گرفتن خون و تزریق دارو به کار می‌روند، با درد، زخم شدن پوست و خطر عفونت احتمالی همراه هستند. افراد مبتلا به دیابت اغلب باید چندین بار در روز، این سوزن‌ها را برای گرفتن نمونه خون و بررسی سطح قند خون تحمل کنند.

"سوزن‌های کوچک"(Microneedles)، در حال حاضر مورد توجه زیادی قرار دارند زیرا کوچک و باریک هستند و کمترین میزان تهاجم را به همراه دارند. این سوزن‌ها می‌توانند درد را کاهش دهند، به سادگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و خطر عفونت ناشی از آنها نیز بسیار کم است اما ضعف این سوزن‌ها در چسبندگی به بافت‌ها، چالش بزرگی برای کنترل دارورسانی به شمار می‌رود.

در طبیعت، برخی از حشرات و ارگانیسم‌های دیگر، ویژگی‌هایی دارند که امکان چسبندگی به بافت را برای آنها فراهم می‌کند. از این ویژگی‌ها می‌توان به نیش خاردار زنبور عسل و تیغ جوجه‌تیغی اشاره کرد.

پژوهشگران دانشگاه راتگرز با الهام از این نمونه‌های طبیعی، نوعی میکرونیدل ابداع کرده‌اند که پس از وارد شدن به بافت، به آن متصل می‌شود و میزان چسبندگی را افزایش می‌دهد. آنها یک روش چاپ سه‌بعدی را با یک روش چاپ چهاربعدی ادغام کردند تا  زائده‌های نیش‌مانندی را روی میکرونیدل ایجاد کنند.

پژوهشگران با استفاده از بافت عضله مرغ نشان دادند که چسبندگی بافت به میکرونیدل آنها، ۱۸ برابر قوی‌تر از میکرونیدلی است که زائده‌های نیش‌مانند را ندارد.

این فناوری در صورت موفقیت، روش پایداری برای دارورسانی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، این پژوهش، در مجله "Advanced Functional Materials" به چاپ رسید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.