پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰

معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان کرد؛

افزایش نابجای ظرفیت‌های علوم پزشکی به صلاح آموزش کشور نیست

حق دوست

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به منابع مالی محدود و توقف برخی از پرونده‌ها در شورای گسترش دانشگاه‌ها گفت: در حال حاضر اقدام برای افزایش نابجای ظرفیت‌ها به صلاح آموزش کشور نیست.

به گزارش مفدا، دکتر علی‌اکبر حق‌دوست در نشست هیئت‌های ممتحنه، ارزشیابی و برنامه‌ریزی رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی با اشاره به اهمیت بحث اقتصاد آموزش و اقتصاد خدمات در جامعه، گفت: این موضوع تقسیم عادلانه‌ کار بین افراد، لزوم تشکیل یا عدم تشکیل رشته‌ها و تعیین خط مرزی یا حذف آن در رشته‌ها را شامل می‌شود.

وی با بیان مثالی گفت: گاهی رشته‌های مختلفی در کشور ایجاد شده که از نظر علمی و اقتصادی توجیه ندارد؛ حتی گاهی لازم است مرزهایی که بین رشته‌ها ایجاد شده حذف شود و برخی رشته‌ها با هم ترکیب بشوند و به همگرایی نزدیک بشویم.

حق دوست افزود: نباید از نقش برخی رشته‌ها مانند IT و فناوری اطلاعات جدید که در همه‌ رشته‌ها وارد شده‌اند و تاثیرگذار هستند غافل بود چون زمینه‌ساز تشکیل رشته‌های بین رشته‌ای هستند و توجه به این مسائل از واگرایی می‌کاهد و باعث می‌شود پیشرفت علوم با سرعت بیشتری انجام شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: باید تلاش شود رشد کمی را کاهش داده و در جهت رشد کیفی و توسعه‌ علمی گام برداریم تا با علم روز دنیا هم‌قدم بشویم.

وی با دعوت به تقویت کار گروهی در دانشگاه‌ها و بین رشته هاگفت:امکانات صرفا امکانات فیزیکی و تجهیزات نیست و گاهی از امکاناتی مانند نیروی انسانی فعال و کارآمد و جوانی که در اختیارمان هست غافل هستیم و باید برای مقطع کارشناسی اهمیت بیشتری قائل باشیم.

حق دوست گفت: با توجه به مسئولیت های مختلف اعضای هیئت های ممتحنه و ارزشیابی، لازم است از تداخل بین بحث‌های علمی و صنفی ممانعت شود و در حیطه فعالیت های بوردهای تخصصی فقط به تولید دانش نافع برای جامعه بیندیشیم و در تصمیم‌گیری‌ها بحث توسعه‌ علمی سرلوحه‌ کارها باشد.

وی به تشریح ۳ راهکار در معاونت آموزشی پرداخت و گفت: بحث شفاف‌سازی یکی از این برنامه‌ها است که معاونت آموزشی تلاش خواهد کرد تا تمام مسیرها را به سوی آن هدایت کند چون شفاف‌سازی تنها راه جلب اعتماد عمومی است و می‌تواند ضوابط را بر روابط حاکم کند. شفاف‌سازی رابطه ۲ سویه‌ای است که علاوه بر وزارتخانه، همکاری بوردها و سایر گروه‌های مرتبط با معاونت آموزشی را نیز می‌طلبد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد معاونت آموزشی و دانشگاه‌ها به حدی از شفافیت برسند که دانشجویان در سالهای آتی بتوانند عملکرد دانشگاه و دپارتمان مقصدشان را به راحتی آنالیز و بررسی کنند و نقش این مسئله زمانی مشخص خواهد شد که صندلی‌های دانشگاه‌ها بیش از داوطلبان باشد و دانشجویان حق انتخاب داشته باشند.

وی پاسخگویی اجتماعی را یکی دیگر از راهکارهای مفید در حیطه آموزش برشمرد و گفت: آشنایی و درک مشکلات جامعه از سوی اعضای هیئت علمی، مسئولین آموزش و دانشجویان یکی از عوامل موفقیت این حوزه است و وظیفه‌ ‌ماست که دغدغه‌مندی اجتماعی را ایجاد کنیم تا آموزش اصلاح شود، البته راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که مساعدت اساتید را می‌طلبد.

حق دوست ترسیم نقشه راه را از دیگر ضروریات ذکر کرد و گفت: منابع مالی محدود است و این بودجه محدود را در یک رقابت نسنجیده هدر نخواهیم داد بلکه ضمن توقف برخی از پرونده‌ها در شورای گسترش، از دانشگاه‌ها و کلان مناطق می خواهیم که مسیر رشد خود را تعیین کنند زیرا در حال حاضر اقدام برای افزایش نابجای ظرفیت‌ها به صلاح آموزش کشور نیست و اعضای بورد به عنوان ارکان و ستون‌های علمی کشور لازم است با تامل بیشتر روی مسائل موجود متمرکز بشوند.

وی گفت: از نظرات اعضای بورد استفاده خواهیم کرد و تقاضا داریم پس از تنظیم و تصویب ضوابط و مقررات، همه‌ افراد، تابع باشند و با یک الفبای جدید و مشترک با هم سخن بگوییم. نباید در مشکلات روز غوطه‌ور بشویم و باید آینده‌نگاری را همواره سرلوحه‌ کارهای خود قرار بدهیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: بوردها اگر درست اقدام کنند، موجه‌ترین گروه برای تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی  و سیاستگذاری هستند و اگر این جایگاه برای اعضای بوردها حفظ شود همه‌ مملکت سود خواهند برد لذا قسمت عمده‌ ایجاد و حفظ این جایگاه به عهده‌ وزارت بهداشت و بخشی هم به عهده‌ اعضای بوردها است که با توجه به پختگی، آینده‌نگاری، جامع بودن سخنان و گسترش دیدگاه می‌تواند شکل بگیرد.

حق‌دوست تاکید کرد یکی از راه‌های کسب جایگاه و منزلت اعضای بوردها، توجه به تنظیم کوریکولوم‌های آموزشی است که یکی از مهمترین فعالیت‌های بوردهای علمی است و مستنداتی است که در شورای عالی برنامه‌ریزی، بررسی و تصویب می‌شوند و مبنای عمل قرار می‌گیرند.

وی به اعضای بوردها توصیه کرد تا با اخذ بهترین سیاست‌ها قضایا را به صورت تک بعدی بررسی نکرده، بلکه همه‌ ابعاد به چالش کشیده شوند و هر تصمیمی که به صورت دموکراتیک اتخاذ شد همه به آن پایبند باشند حتی اگر خلاف نظرات شخصی برخی افراد باشد. مشکلاتی که باعث می شود تصمیماتی که به دلخواه نیست گرفته شود فقط مشکلات معاونت آموزشی نیست و همدلی اعضای بوردها و دانشگاهیان را می طلبد.

معاون وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد در تصمیم‌گیری‌ها یک روش علمی اتخاذ شود که با در نظر گرفتن آرای مثبت و منفی، نظر نهایی اخذ شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: معاونت آموزشی بر اساس نظر جمع تصمیم می‌گیرد و تلاش می‌کنیم سیستم ارتباطی خوبی شکل بگیرد؛ لذا باید دیدگاه‌های شخصی، کم رنگ و مدل برنامه‌ریزی شورای عالی برنامه‌ریزی نیز تغییر یابد و به دپارتمان‌ها بهای بیشتری بدهیم و ضمن اصلاح ساختار بوردها و تبیین شرح وظایف، جایگاه بوردها مشخص شود زیرا این مسئله یکی از اصول پایه است که اگر صحیح به آن پرداخته شود می‌تواند به عنوان الگو مطرح شود.

وی از اعضای هیئت‌های ممتحنه، ارزشیابی و برنامه‌ریزی رشته‌های علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی درخواست کرد افق دید و گفتمان را گسترش بدهند و در برنامه‌هایی که ارائه می‌دهند ابتدا کل کشور و سپس دانشکده و رشته‌ اختصاصی خود را در نظر داشته باشند تا گامی برای تعالی رشته‌های پزشکی برداشته شود.

حق دوست به تبیین جایگاه بوردهای تخصصی و تاثیر آنها در جایگاه علمی کشور پرداخت و خاطرنشان کرد: اگرچه به دلیل وجود ابهاماتی که در حیطه‌ اختیارات بوردها بوده شاید در دوره‌های مختلف، فراز و نشیب‌هایی ایجاد شده باشد اما واقعیت این است که بوردها بازوی عینی و مشورتی معاون آموزشی وزارت بهداشت هستند و از نظرات آنها در تصمیم‌گیری‌های نهایی وزارتی بهره‌برداری خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم ترسیم نقشه‌ جامع و کامل برای توسعه‌ی علمی کشور افزود: باید تلاش کنیم فارغ از هرگونه انقباض و انبساط افراطی در ایجاد رشته‌ها توازن را برقرار کنیم تا در تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌ها به اشکال و اختلاف نظر برخورد نکنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: باید در برخی شهرها و استان‌ها برای شکل‌گیری توسعه‌ اجتماعی اقدام کرد زیرا توسعه‌ اجتماعی یک سیاست کلی در کشور است که مفهوم آن در آموزش وزارت بهداشت، ارائه‌ آموزش تحصیلات تکمیلی در همه‌ شهرستان‌ها و استان‌ها است.

وی گفت خوشبختانه مفهوم عدالت اجتماعی در حوزه‌ وزارت بهداشت از توازن خوبی برخوردار است زیرا حداقل استانداردهایی را مد نظر داشته اما هنوز جای پیشرفت بسیاری دارد و باید تلاش کنیم رشد کشور در علوم پزشکی را نیز به مسیر علمی منسجمی هدایت کنیم تا هیچ‌گونه فشار بیرونی نتواند برآن تاثیر بگذارد.

حق‌دوست گفت: یکی دیگر از مسائل مهم، ابهام در آینده است و باید برآورد نیروی انسانی که یکی از محاسبات سنگین و پیچیده است و عوامل مختلفی روی آن تاثیر می‌گذارد انجام شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه تغییرات ۲ دهه‌ی اخیر با سرعت بالایی رخ داده‌است گفت: از جمله موارد تاثیرگذار در محاسبات آینده رسوخ برخی از مفاهیم مثل همگرایی علوم در رشته‌های مختلف است که از واگرایی باید به سوی همگرایی سوق داده شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.