پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶

در نشست معاون وزیر بهداشت با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مطرح شد؛

وقتی فاصـله بین مسئولان و دانشجویان کم می‌شود/ تاکید بر تربیتی شدن فضای فرهنگی دانشگاه‌ها

نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به روایت تصویر 3

دکتر سیما سادات لاری در نشستی صمیمانه با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سیزدهمین سفر استانی خود، به انتقادات و پیشنهادات دانشجویان به مدت حدود سه ساعت گوش فرا داد. نشستی که در آن دانشجویان بی‌پرده از مشکلات خود گفتند و بر جدیت پرداختن به امور فرهنگی تاکید کردند.

به گزارش مفدا، ظهر چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه وی با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد. در این نشست که سه ساعت به طول انجامید نمایندگان نهادهای دانشجویی به بیان دغدغه‌ها و خواسته‌های خود پرداختند.

در ابتدای این مراسم آرمان آذرگون دانشجوی رشته پزشکی و مسؤول بسیج  دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: خرسندیم از حضور شما در این نشست و گرامی می‌داریم ایام دهه فجر و ۲۲ بهمن را که با اربعین سردار شهید اسلام حاج قاسم سلیمانی همزمان شده است. خوشبختانه بعد از حضور شما روند مثبت تغییرات در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت آغاز شد و این محل تقدیر است. در دوره‌های قبل بحث اولویت قرار گرفتن مباحث قرآنی، فعالیت‌های ورزشی و تشکل‌های انقلابی همیشه بوده است و اکنون نیز هست اما باید در اولویت بندی در جایگاه بالاتری قرار بگیرد که البته این را اسناد بالا دستی تعیین می‌کند. ما اعتقاد داریم سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها باید محور فعالیت تصمیم سازی و تصمیم گیری نهادهای دولتی و مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار بگیرد.

وی افزود: کاهش اختلاف فضای دانشجویی، مباحث عفاف و حجاب، دفاع مقدس و امر به معروف و نهی از منکر از جمله مواردی است که در سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها مورد تاکید است و به لطف خدا آغاز این حرکت را در دوره حضور شما در حال مشاهده هستیم که امید داریم این روند ادامه پیدا کند. متاسفانه بحث مالی دست و پای مسؤولان دانشگاهی ما را بسته است و در حالی که ما استان محرومی نیستیم اما بودجه دانشگاهی ما در حد استان‌های محروم دیده شده که امید داریم این عقب ماندگی در حوزه بودجه جبران شود. از شما تشکر می کنم در جهت نامه‌ای که در خصوص سفر راهیان نور به دانشگاه‌ها ارسال کردید.

در ادامه، علیرضا کاظمی دبیر شوررای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، به بیان مشکلات این دانشگاه در حوزه‌های رفاهی پرداخت.

وی با اشاره به موفقیت‌های شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بیان داشت: دیدار با نمایندگان مجلس و حضور در کمیسیون بهداشت مجلس از اقدامات مستقل شورای صنفی است که در این دیدارها با دکتر نوبخت، قول حضور مجدد شورای صنفی در جلسه کمیسیون بهداشت مجلس داده شد.

 این فعال دانشجویی بیان داشت: اولویت اول دانشگاه علوم پزشکی گیلان خوابگاه است، دانشگاه نیاز به یک خوابگاه پسرانه با ظرفیت ۱۵۰ دانشجو و خوابگاه دخترانه با ظرفیت ۲۰۰ دانشجو دارد. اولویت دوم تربیت بدنی است که متاسفانه در کنار تجهیزات ناچیز دانشگاه در این حوزه، مشکلاتی در خصوص اعزام دانشجویان برای المپیادهای ورزشی به دلیل کمبود بودجه وجود دارد. زمین چمن دانشگاه نیز شرایط خوبی ندارد و نیاز به تجهیز و تعمیر وسایل در باشگاه بدنسازی دانشگاه دیده می‌شود.

دبیر شوررای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به تعطیلی اتاق آی‌تی در خوابگاه‌های دانشگاه اشاره کرد و ابراز داشت: بر اساس برآوردهای انجام شده برای رفع مشکلات اینترنتی در خوابگاه‌های دانشجویی ۲۰۰ میلیون تومان بودجه نیاز است، آسفالت خوابگاه پسرانه بوستان انقلاب اصلا مناسب نیست، سم پاشی خوابگاهی نیز که بنا بود سالانه دوبار انجام شود سالی یک بار بوده است که بنا شده تا عید نوبت دوم سم پاشی انجام گیرد. خرید صندلی برای سلف دانشگاه نیز بسیار مهم است زیرا صندلی‌های موجود اصلا مناسب نیستند، خرید مولاژ برای دانشکده شرق گیلان که حدود ۳۰۰ میلیون تومان هزینه دارد نیز امری ضروری است.

 کاظمی به بدهی چند میلیاردی دانشگاه در خصوص غذا اشاره کرد و بیان داشت: این موضوع کیفیت غذای ما را تغییر داده است و موجب شده برای مدتی برنج هندی به دانشجویان داده شود. «آنتی بادی» نیز برای دانشجویان خصوصا برای رشته‌های پرستاری و علوم آزمایشگاهی از دیگر نیازهای ضروری ما است. در این مرکز، دانشگاه بین الملل هزینه خود را از دانشجو می‌گیرد اما امکاناتی ارایه نمی‌دهد که باید به این موضوع نیز رسیدگی شود.

در ادامه میرزا باقری دبیر تشکل اسلامی انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: در دانشگاه ما موضوع اول تشکیل جلسات شورای فرهنگی است که باید ماهانه باشد که این گونه نیست. این در حالی است که برخی اعضای شورای فرهنگی از مدت حضورشان در این شورا گذشته است اما همچنان حضور دارند و رای می‌دهند.  جلسات شورای فرهنگی به صورت منظم و ماهانه برگزار نمی‌شود. تفویض اختیار شورای فرهنگی به کمیته تخصصی نیز باید روال قانونی داشته باشد.

این فعال دانشجویی در ادامه در خصوص اهمیت جایگاه هیأت نظارت بر تشکل‌های دانشجویی و شفافیت بودجه، بیان داشت: هیأت نظارت در دادن مجوز تاخیر دارد که این امر کار تشکل‌های دانشجویی را به تاخیر می‌اندازد، جلسات این هیات نیز منظم برگزار نمی‌شود. بودجه در معاونت فرهنگی مهم است اما متاسفانه از آن‌جا که بودجه فرهنگی مشخص نیست و شفافیتی در این خصوص وجود ندارد، درصد مالی مشخصی که باید بین کانون‌های فرهنگی و تشکل‌های دانشجویی تقسیم شود،‌مشخص نیست و این کار را برای برنامه ریزی سخت می‌کند.

میرزا باقری استقلال تشکل‌های دانشجویی را مهم دانست و بیان داشت: در خصوص استقلال تشکل‌ها اختلاف نظرهای بسیاری بین تشکل‌های دانشجویی وجود دارد. ما امید داریم فضایی در این خصوص ایجاد شود تا دانشجویان بدون ترس بتوانند سخن خود را بگویند. در تشکل انجمن اسلامی دانشجو از زدن حرف خود به دلیل نگرانی از ورود ارگان‌های خارج از دانشگاه ترس دارد و برخی حتی با ترس عضو تشکل می‌شوند.

پاشا ابراهیمی دانشجوی داروسازی و دبیر انجمن علمی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این‌که سازوکار فعلی بودجه به این شکل است که بودجه وارد می‌شود اما نمی‌دانیم چه میزان مربوط به انجمن‌های علمی است، گفت: من به عنوان دبیر باید بدانم بر اساس چه میزان بودجه برای یک سال می‌توانیم برنامه‌های علمی ارایه بدهیم. ما این امکان و توان را داریم که کمپین‌هایی در سطح ملی و دانشگاهی داشته باشیم اما برای برگزاری این کمپین‌ها بودجه نیاز داریم. سال قبل کمپینی برگزار شد که علیرغم استقبال خوبی که صورت گرفت به دلیل مشکلات بودجه‌ای مجبور شدیم تنها در یک قسمت شهر آن را برگزار کنیم.

حمید زینی دانشجوی ترم هشت پزشکی و دبیر انجمن علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این‌که بحث مشروعیت انجمن علمی بسیار مهم است، گفت: انجمن‌های علمی در مسیر فعالیت‌های خود  با کمیته‌ها و دیگر کانون‌ها مشکل دارند بر این اساس باید حدود فعالیت انجمن‌های علمی مشخص شود.

علیرضا پورخدایی دانشجوی پزشکی و دبیر منتخب کانون جهادی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با بیان این‌که از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تشکر می‌کنم که باعث شدند دری بین دانشجو و مسؤولان برای بیان دغدغه‌ها وجود نداشته باشد، گفت: اولین مسئله مهم این است که کانون‌های فرهنگی با تشکل‌های دانشجویی دخیل داده نشوند، زیرا بنا است دانشجو در کانون فرهنگی کار فرهنگی کند. سال قبل ۴۰ میلیون تومان به کانون‌های فرهنگی اختصاص داده شد که شفافیت بودجه به همراه نداشت.

وی افزود: ستاد جهادی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان سه کانون به عنوان عضو دارد که امید داریم دانشجویان بیشتری بتوانند در این ستاد شرکت کنند. کانون موسیقی و تئاتر دانشگاه مکان مشخصی برای فعالیت کردن ندارند، اعضای شورای فرهنگی و کمیته تخصصی در دانشگاه گیلان مشخص نیست و گاهی از فعالیت کانون‌ها برای صرفه جویی در بودجه‌ها زده می‌شود. در حالی که وجود کانون‌ها تاثیر مستقیم در رشد تعالی فرهنگی دانشگاه دارد.

پورخدایی تصریح کرد: مکان فیزیکی برای کانون‌های فرهنگی وجود ندارد به نحوی که اعضای این کانون قبل از حضور معاون وزیر بهداشت در گیلان جلسه هماهنگی خود را بیرون دانشگاه برگزار کردند. کانون گردشگری دانشگاه از بدو تاسیس یک اردوی خارج استان برگزار نکرده است و علی‌رغم وجود هتل در مشهد، وزارت خانه تاکنون این امکان را به مسؤولان دانشگاه نداده است. نیاز به ایجاد حساب جداگانه‌ای برای کانون‌های هلال احمر و خیریه وجود دارد.  هفت میلیون تومان از طریق کانون خیریه پرواز برای مناطق زلزله زده و سیل زده جمع آوری شده است اما به دلیل نداشتن شماره حساب، شفافیتی در این خصوص وجود ندارد و کانون‌های خیریه زیر سؤال می‌روند.

نادیا مسعودی دبیر کانون فرهنگی اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این‌که این کانون اولین کانون در نوع خود در کشور است، گفت: کار اصلی ما فرهنگ سازی است. در گیلان در سال ۹۸ باید ۶۰ اهدای عضو تا پایان سال انجام می‌گرفت که روز قبل تعداد اهدای عضو ما به ۲۳ نفر رسیده است و این کمبود به دلیل نبود فرهنگ سازی است که موجب می شود عزیزان نیازمند به عضو،‌ جان خود را از دست بدهند. کار ما تخصصی است زیرا باید به دنبال گرفتن رضایت برای اهدای عضو از سوی خانواده بیماران در کما رفته باشیم. در این مسیر برای دیدن آموزش‌های لازم نیازمند حضور اعضای کانون در تهران و یا برگزاری کارگاه در رشت هستیم.

پور حبیبی دبیر نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز نوع نگاه به کار فرهنگی را مهم دانست و افزود: بعضا کار فرهنگی فعالیتی برای پر کردن فراغت دانشجویان معرفی می‌شود و این مشخص نبودن سیاست کلی و روح فعالیت‌های فرهنگی است که مشخص نمی‌کند محتوای کار فرهنگی به کجا می‌رود. برای برگزاری یک کارگاه آموزشی در حوزه نشریات هماهنگی لازم وجود ندارد اما برای جشنواره فرهنگی هزینه‌ می‌شود و این در حالی است که کار نشریات کار نخبگانی و مهم است کما این که هر کاری در جای خود ارزش دارد.

این فعال دانشجویی با بیان این که در بودجه نشریات، نگاه باید همراه با عدالت باشد، خاطر نشان کرد: نباید در این خصوص دانشگاه‌های قوی و ضعیف به دو شکل متفاوت دیده شوند. در برگزاری کارگاه‌های نشریات بهتر است از اساتید متناسب با نیاز دانشجویان استفاده شود و دوره‌های نشریات متناسب با نیاز دانشجویان برگزار شود. در کارگاه‌های نشریات لازم نیست اساتیدی حضور پیدا کنند که موضوعاتی غیر مرتبط با نیاز دانشجویان بیان کنند.

فائزه سبحانی فر دانشجو خبرنگار پایگاه خبری مفدا شعبه گیلان نیز ضمن خوش آمد گویی به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به بیان نیازهای این پایگاه خبری در حوزه تجهیزات پرداخت و بیان داشت: رسانه امروز می‌تواند به عنوان بازوی کمک کننده در مسیر رفع مشکلات دانشگاه دیده شود اما این تلاش گران پشت صحنه باید تجهیزات و امکانات لازم را برای انعکاس تلاش‌ها و موفقیت‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و ... دانشگاه را داشته باشد.

یوسف پور دبیر تشکل جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز با بیان این که ما خرسندیم که شخصی مثل شما در این برهه زمانی در این وزارتخانه حضور دارد، گفت: امیدواریم با تغییرات صورت داده شده مشکلات ما نیز حل شد.

دکتر قاسمی رزیدنت قلب و دبیر شورای صنفی دستیاران با بیان این که این اولین دوره تشکیل این شورا است، بیان داشت: بعد از ۴۰ سال،‌ حداقل ۱۲ شیفت در تعداد شیفت‌های رزیدنت‌ها به حداکثر ۱۲ شیفت تغییر پیدا کرد که این اتفاق اقدام بزرگی است و به همت شما مسؤولان عزیز رخ داده است.

وی ادامه داد: من همزمان با چندین دوره ریاست جمهوری دانشجو بوده‌ام و باید خطاب به دوستان دانشجویم در این جمع بگویم که قدر این روزها را بدانید که می‌توانید به این سهولت در کنار مسؤولان وزارتی و دانشگاه سخن خود را بیان کنید.

قاسمیان عضو بسیج دانشجویی و مدیر مسؤول تنها نشریه دختران دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این که انتخابات شورای مرکزی کمیته ناظر بر نشریات وزارت بهداشت با تاخیر ۹۰ روزه در تاریخ پنج مهر برگزار شد، گفت: در این تاریخ بسیاری از دانشجویان نمی‌توانستند در تهران حضور یابند. نکته جالب این که گویا ما در جشنواره تیتر ۱۱ مقام آورده‌ایم اما در اختتامیه دعوتمان نکردند و هنوز هم نمی‌دانیم در چه بخشی و چه مقامی آورده‌ایم.

پورسا دانشجوی رشته علوم آزمایشگاهی و دبیر کانون انتقال خون دانشگاه با تاکید بر این که این کانون اولین از نوع خود در وزارت بهداشت و کشور است، گفت: هدف ما از میان بردن ضعف‌هایی است که در حوزه خون در استان وجود دارد. نکته جالب این که آمار اهدای خون زنان در استان دو به ۹۸ درصد نسبت به مردان است که این به دلیل باورهای غلطی است که وجود دارد. امید داریم مکاتباتی از سوی وزارت بهداشت با دانشگاه‌ها صورت بگیرد که بتوانیم در این مسیر قوی‌تر وارد عمل شویم.

در ادامه درسا نصر الهی دبیر کانون فیلم و عکس با بیان این که نشست شورای عمومی دبیران کانون‌ها با توجه به مرکزیت نداشتن استان‌ها و محدودیت خطوط ریلی و هوایی موجب هزینه‌های گزافی می‌شود ، گفت: بر این اساس اعزام دانشجویان به این نشست‌ها برای دانشگاه مقرون به صرفه نیست.

این فعال دانشجویی با اشاره به جشنواره سیمرغ و با تاکید بر اینکه جشنواره‌ای با محوریت موضوعات اجتماعی و خدمات داوطلبانه دانشجویان با هدف مشارکت دادن کانون‌ها یک نیاز اساسی است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد هزینه تبلیغات، داوری، ارسال و عودت آثار مانع از رسیدن دانشگاه‌ها به اهداف مورد نظر وزارت بهداشت می‌شود.

نرجس قربانی دبیر کانون شعر و ادب دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این که فعالیت ما در کانون‌ها بیشتر برای این است که در جشنواره سیمرغ صاحب امتیاز شویم، بیان داشت: جشنواره سیمرغ حس رقابتی بسیار خوبی بین دانشجویان ایجاد می‌کند و شور و نشاط را به دانشجویان منتقل می‌کند، بسیاری از برنامه‌های فرهنگی به دلیل مشکلات بودجه‌ای لغو می‌شوند و اکنون که جشنواره‌ای در این سطح  توفیق برگزاری در وزارت بهداشت دارد نباید به دلیل برخی مشکلات که قابل رفع است، بر آن خرده گرفت.

سپیده روشنی دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص جشنواره سیمرغ، گفت: ما موافق نظر کانون‌های فرهنگی در خصوص جشنواره سیمرغ هستیم زیرا در سایه برگزاری این جشنواره نشاط دانشجویی افزایش پیدا کرده است و شاهد اعتلای فرهنگ هنر ایرانی و اسلامی بوده‌ایم. نقد من به این نگاه است که تا مسؤولی به دانشگاه نیاید مشکلات حل نمی‌شود. نباید مشکلات روی هم انباشته شود تا با حضور مسؤولان وزارتی و یا دانشگاه حل شود. باید به مشکلات، همیشه رسیدگی شود این وظیفه‌ای است که مسؤولان به خاطر آن مسؤول شده‌اند.

در ادامه این نشست و پس از پایان سخنان نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این که همیشه از حضور در جمع دانشجویان حال خوبی پیدا می‌کند که نشان از نشاط روحی و انرژی سازنده دانشجویان است، در خصوص مسائل بودجه‌ای گفت: همه ما تلاش داریم با بتوانیم با ابزار قانون در این خصوص ورود موفقی داشته باشیم و تا جایی که می‌شود حال و روز شما را به مسؤولان بالا دست انتقال دهیم که در این مسیر به لطف خدا موفق بوده‌ایم. بر این اساس برای بودجه سال ۹۹ تلاش کردیم تا در ظرفیت قانونی این مهم گنجانده باشد. 

معاون وزیر بهداشت ابراز داشت: به لطف خدا در این مسیر تا جایی که توانسته‌ایم راه قانونی لازم را طی کرده‌ایم و کار را به جایی رساندیم که اکنون بودجه شما برای سال ۹۹ بیش از بودجه امسال است.

لاری با بیان این که گیلان باید یکی از دانشگاه‌های پیشرفته ما باشد، گفت: برای امسال بحث تغذیه را دنبال کرده‌ایم. تحریم ظالمانه امریکا موجب شده اجناس را با ۲۰ درصد افزایش قیمت خریداری کنیم، از طرفی دانشجویان بیشتر به سمت غذای سلف گرایش پیدا کرده‌اند که ما را با افزایش ۴۰ درصدی در این حوزه روبه رو کرده است؛ از سوی دیگر برای خانواده‌ها مقرون به صرفه نیست برای دانشجویان خود خانه اجاره کنند و این موضوع نیز افزایش درخواست کنندگان خوابگاه را به دنبال داشته است، به علاوه اینکه افزایش ۳۸ درصدی پذیرش دانشجو که در دانشگاه شما  ۲۸ درصد بوده نیز به مشکلات ما افزوده است.

این مقام مسؤول بیان داشت: متاسفانه این افزایش ظرفیت با افزایش زیرساخت‌ها در مسائل رفاهی، خوابگاهی و غذای دانشجویی همراه نبوده و این بار و فشار بیشتری به ما وارد کرده است. ما به عنوان معاونت فرهنگی و دانشجویی عضو شورای گسترش نبوده‌ایم و نمی‌توانستیم از حق دانشجویان در حوزه فرهنگی و رفاهی دفاعی کنیم اما در نهایت با پی‌گیری‌های انجام شده به همت همه عزیزان از جمله دکتر نوبخت در برنامه و بودجه و دکتر نوبخت عضو کمیسیون بهداشت و شخص وزیر بهداشت توانستیم ۱۵۰ میلیارد تومان جهت کمک به بحث تغذیه جذب معاونت‌های فرهنگی  و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور کنیم که از این میزان سهم دانشگاه گیلان سه میلیارد تومان است. البته با توجه به میزان بدهی‌های شما باید حمایت‌های ویژه‌ای از این دانشگاه داشته باشیم.

لاری با بیان این که جلب توجه مسؤولان به کمبودهای بودجه‌ای، برکت به دنبال خواهد داشت، گفت: در حوزه خوابگاهی تلاش نسبتا زیادی شده است تا برخی موانع در این خوابگاه‌ها برداشته شود اما هنوز مشکلاتی مانند تعداد محدود کمدهای خوابگاهی، نامناسب بودن سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خوابگاه‌ها، نامطلوب بودن امکانات ورزشی دانشجویان و عدم تجهیز مناسب سالن‌های ورزشی دانشجویان وجود دارد.

وی ادامه داد: در تهیه اجناس نیز تیم کارشناسی قوی باید در دانشگاه وجود داشته باشد تا بودجه‌ای که به سختی فراهم می‌شود با خرید اجناس نامرغوب تلف نشود آن هم زمانی که وزیر بهداشت شخصا در این خصوص ورود کرده‌اند. موتورخانه خوابگاه در شرایط خوبی است اما در نگه‌داشت آن ضعف‌هایی وجود دارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این که شرایطی وجود دارد که اگر کمی اوضاع مالی صندوق بهتر شود برای خرید و ساخت خوابگاه می‌توانیم موفق‌تر باشیم، گفت: برای دانشگاه به یک خوابگاه پسرانه و یک خوابگاه دخترانه نیاز داریم. وجود سالن‌های ورزشی مجهز برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و گرایش دانشجویان به ورزش مهم است. نبود سایت اینترنتی در خوابگاه‌ها باید اصلاح شود. وجود آنتی بادی برای دانشجویانی که وارد کلینیک می‌شوند، نیز الزامی است.

معاون وزیر بهداشت به تاخیر در پرداخت کار دانشجویی که محل سؤال دانشجویان بود اشاره کرد و گفت: تاخیر در پرداخت کار دانشجویی تا سه ماه طبیعی است اما بیش از این نشان دهنده مشکل در سیستم است. کار دانشجویی مبلغ اندکی است و در نهایت تا دو یا سه ماه باید پرداخت شود. در مورد روند برگزاری جلسات شورای فرهنگی نیز  پی‌گیری لازم را خواهم کرد زیرا جلسات شورا باید ماهی یک بار تشکیل شود. باید شرایطی ایجاد شود تا دانشجویان از برنامه‌های خود در شورای فرهنگی و کمیته تخصصی دفاع کنند و بدانند چرا برنامه آن‌ها رد شده تا بتوانند دفاع لازم را انجام دهند.

لاری در خصوص نبود اردو در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بیان داشت: دانشجویان شهر مشهد را دوست دارند، من امید دارم سالانه دو اردوی مشهد در دانشگاه گیلان برگزار شود و برای شروع برای امسال هزینه اردوی مشهد ۱۰۰ دانشجو (۵۰ دانشجوی دختر و ۵۰ دانشجوی پسر) را معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تقبل می‌کند.

وی افزود: انجمن‌های علمی رشد خوبی داشته‌اند اما با کمیته‌های تحقیقات و استعدادهای درخشان کمی موازی است. تلاش داریم در دندانپزشکی و داروسازی دانشجویان خود را با گروه‌های بزرگ کشوری همراه کنیم. باید بیاموزیم که خودمان تولید ثروت کنیم و امید دارم سال آینده کار را به جایی برسانیم که در کنار صرفه جویی، درآمدزایی نیز داشته باشیم؛ من به خلاقیت و توان شما دانشجویان اعتماد و ایمان دارم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در خصوص نبود حساب بانکی برای جمع آوری کمک‌های کانون‌های خیریه گفت: یک حساب مشترک میان مدیر فرهنگی و دبیر کانون مربوطه ایجاد کنید تا دانشجویانی که می‌خواهند کار خیر کنند دچار شائبه نشوند.

این مقام مسؤول در خصوص برگزاری جشنواره سیمرغ گفت: در این جشنواره هزار و ۶۰۰ دانشجو می‌آیند و آثار خود را ارایه می‌دهند و حس نشاط و رقابت در عرصه هنر را تجربه می‌کنند. البته هر کاری اشکالاتی دارد من هم دوست دارم فضای جشنواره و در مجموع فضای فرهنگی ما تربیتی‌تر شود اما این کار با برگزاری یا عدم برگزاری جشنواره رخ نمی‌دهد، ما باید سبک زندگی خود را اصلاح کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت سبک زندگی مبتنی بر الگوی سالم زیستن و ایجاد فضای فرهنگی و تربیتی، گفت: مهریه من پنج سکه طلا بوده است در حالی که لباس عروس هم نداشتم و برای مراسم عروسی فیلمبرداری هم انجام نشد. باید سبک زندگی خود را تغییر دهیم برای داشتن زندگی با آرامش باید به هم کمک کنیم. باید کاری کنیم جشنواره سیمرغ دامنه‌اش وسیع‌تر شود و همه کانون‌ها را در بر بگیرد به نحوی که کانون‌های خیریه و پایگاه خبری مفدا را نیز در بر گیرد.

لاری با بیان این که خدا می‌داند من روی بودجه و هزینه‌کرد آن بسیار حساس هستم، گفت: باید خرج‌های بیهوده را کم کنیم، من هم در همه موارد محاسبات مالی را دقیق انجام می‌دهم و بر همین اساس به پیشنهاد برگزاری دو سالانه جشنواره سیمرغ فکر می‌کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت گفت: ما به نشریات بی‌توجه نیستیم اما به دلیل مشغله، نظارت لازم را در این حوزه نداشتیم. به لطف خدا پنج کانون ما مجوز مجمع تخصصی گرفتند و این موجب می‌شود شما علمی‌تر و سیستماتیک‌تر فعالیت کنید. در این نشست دو کانون سلامت‌محور خود را معرفی کردند که این کانون‌ها بسیار ارزشمند هستند. من می‌خواهم این دو کانون طرح‌های خود را بدهند تا ما حمایت کنیم.

 وی در خصوص دخالت نهادهای خارج دانشگاهی در امور تشکل‌های اسلامی دانشجویی، گفت: ما اعتقاد داریم رییس دانشگاه باید محکم باشد و اجازه دخالت به نهادهای خارج دانشگاه را ندهد. این نگاه وزیر بهداشت است، ما به همه نهادهای بیرون دانشگاه احترام می‌گذاریم و ارتباط خوبی با آن‌ها داریم اما اجازه دخالت نمی‌دهیم. این که گاهی می‌بینید افراد کوتاه می‌آیند به این دلیل است که ترسو هستند و نمی‌خواهند هزینه کنند. مدیری که محکم است پیش خدا و همه سربلند است شما هم به هم کمک کنید و پشت یکدیگر باشید. بسیج و انجمن کنار هم باشند و به رشد هم کمک کنند. بسیج باید مدافع حق همه تشکل‌ها باشد چرا که فراجناحی است و حکم برادری دیگر تشکل ها و نهادهای دانشجویی را دارد.

این مقام مسؤول در خصوص مشکلات تجهیزاتی شعبه مفدا در گیلان گفت: قول می‌دهم به مفدا به صورت ویژه رسیدگی شود زیرا شما سنگرسازان بی‌سنگر هستید و خالصانه خدمت می‌کنید.

گفتنی است قبل از برگزاری این مراسم نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه وی با معاون و مدیران فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد و در ادامه نشست جلسه با اعضای هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای طرح  مشکلات دانشجویان برگزار شد.

در سفر معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر سید عابدین حسینی آهنگری مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر محمد مهدی بحرالعلوم رییس مرکز قرآن و عترت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر بهزاد تدین معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر صمدزاده مشاور رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، سید نصرت الله موسوی دبیر ستاد مرکزی فعالیت‌های جهادی و مسؤول سفرهای استانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و عمار حسین زهی دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان وی را همراهی کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت طی ماه‌های گذشته، در قالب سفرهای استانی، از دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، تبریز، بابل، زنجان، البرز، قم، اراک، سمنان، ارومیه، خوی، گلستان، ایلام و.... بازدید کرده است./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.