دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

وقتی خیال دانشجو از شرایط رفاهی راحت باشد، با خیال راحت‌تر به امور درسی، آموزشی و پژوهشی خود می‌پردازد

نشست معاونین

در نشستی که با حضور کلیه معاونین فرهنگی و امور دانشجویی دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، دکتر کوروش عزیزی بر ضرورت اهتمام بر ارتقاء سطح کیفی و رفاهی دانشجویان و نظارت بر آرامش روحی و راحتی ساکنین خوابگاه‌های دانشجویی تاکید کرد.

به به گزارش مفدا شیراز، در نشستی که با حضور کلیه معاونین فرهنگی و امور دانشجویی دانشکده ها و نیز شورای مدیران معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه برگزار گردید، دکتر کوروش عزیزی بر ضرورت نظارت بر امور رفاهی دانشجویان و به ویژه لزوم آرامش و نظم در خوابگاه ها تاکید نمود.

او در این نشست، اظهار داشت: دانشجویان، امانت عزیز و مهم خانواده هایشان در نزد ما می‌باشند و علاوه بر وظائف اداری، وجدان و انسانیت نیز حکم می کند تا از این امانت گرانبهاء به بهترین نحو ممکن نگهداری نموده و آنان را همچون فرزندان خود بدانیم.

کوروش عزیزی ادامه داد: بیشترین زمان از زندگی روزانه یک دانشجو در خارج از کلاس درس و در اماکنی همچون خوابگاه، سرویس های ایاب و ذهاب، اماکن ورزشی، فرهنگی و فوق برنامه سپری می گردد که مدیریت و نظارت بر آنان مستقیما بر عهده معاونت فرهنگی و امور دانشجویی گذارده شده و همین موضوع، اهمیت وظیفه خطیر این بخش از دانشگاه را بیشتر نشان می دهد.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه با تاکید بر این موضوع که رفاه دانشجویان، بویژه رفاه خوابگاه های دانشجویی، رابطه مستقیمی با شرایط آموزشی و حتی پژوهشی دانشگاه دارد، افزود: وقتی که خیال دانشجو از شرایط رفاهی خوابگاه و سلف سرویس و ایاب و ذهاب راحت بود، می تواند با خیال راحت تر به امور درسی، آموزشی و پژوهشی خود بپردازد.

وی گفت: یکی از مواردی که در خوابگاه های دانشجویی می بایست در نظر گرفته شود، موضوع استعمال دخانیات توسط اقلیتی از ساکنین این خوابگاه ها می باشد که اگر چه بسیار نادر بوده و صرفا گزارشات کمی در این مورد دریافت شده ولی همین میزان نیز باعث نگرانی مسئولین بوده و می تواند آرامش و آسایش روحی سایرین را به مخاطره اندازد.

عزیزی بیان کرد: طبیعتا، استعمال دخانیات از سوی دانشجویی که در رشته های مرتبط با سلامت و بهداشت مردم، مشغول به تحصیل می باشد نه از سوی جامعه و نه با هیچ معیار اخلاقی مطابقت نداشته و همین موارد نادر، می توانند پس زمینه ذهنی نامناسبی را در خاطر جمعی جامعه ایجاد نمایند.

استاد تمام رشته حشره شناسی دانشگاه اظهار داشت: طبیعتا برای تخلفات انضباطی دانشجویان، از جمله استعمال مواد مخدر و سایر بی نظمی ها، شورای انضباطی دانشگاه، قوانین و مقررات مشخصی دارد که در آنها مجازات و تنبیه ها بصورت سلسله وار و پلکانی برای هر تخلفی در نظر گرفته شده است.

رئیس شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: شخصا اعتقاد دارم که برخوردهای قهری و مقرراتی، در دراز مدت پاسخگو نبوده و صرفا رفتار و کنش علمی و کارشناسی شده همراه با نگاه پدرانه و البته اصولی می تواند پاسخگوی نیازهای قانونی و انضباطی در حیطه دانشجویی باشد.

وی، موضوع تلاش برخی از فرقه های ضاله برای حضور در محیط های دانشجویی را یکی دیگر از نگرانی های دانشگاه معرفی نمود و گفت: این فرقه های انحرافی از سال های پیش تلاش داشته اند تا با نفوذ در میان قشر فرهیخته دانشجو، ایده ها و تفکرات مسموم خود را در ذهن این جوانان تزریق نموده و از این طریق مدیریت آینده جامعه را در دست بگیرند.

عزیزی افزود: با توسعه وسائل ارتباطی و گسترش فضای مجازی، این گروه ها سعی نمودند تا با استفاده از تکنولوژی نوین، برای خود در میان قشر دانشجو جایی دست و پا کنند که خوشبختانه در این زمینه نیز شکست خورده اند و البته هرگز دست از تلاش هم برنخواهند داشت و به همین سبب همیشه باید هوشیاری خود را حفظ نمائیم.

در ادامه این نشست، مدیر امور دانشجویی و نیز دبیر شورای انضباطی دانشگاه، در رابطه با شرایط فعلی، تنگناها و قوانین موجود توضیحاتی ارائه نمودند.

در پایان، "دکتر رامین افشاری" روانشناس و رئیس مرکز مشاوره دانشجویان دانشگاه، آموزش‌هایی در زمینه چگونگی تشخیص فرد مبتلا به اعتیاد و نیز نوع برخورد با این افراد ارائه داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.