یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵

با موضوع مقابله با ویروس کرونا؛ ستاد پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی لرستان تشکیل جلسه داد 

mini_IMG_9450.JPG

این ستاد به ریاست دکتر علی فرهادی مدیر حوزه ریاست دانشگاه، معاونین ، روسای شبکه‌ها ، رضا پیری علم مدیر ستاد پدافند غیرعامل دانشگاه ، روسای بیمارستان ها، سوپروایزرهای آموزشی و کارشناسان بهداشتی  و درمانی در سالن شماره یک حوزه ریاست برگزار شد.

 
به گزارش مفدا لرستان، دکتر فرهادی در این جلسه ضمن تبریک ایام دهه مبارکه فجر و فرارسیدن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت : برای مقابله با ویروس کرونا مراکز درمانی ،شبکه های بهداشت و درمان سراسر استان لرستان  اقدامات مقتضی را مد نظر دارند و برای مقابله با ویروس کرونا در آمادگی بسر می برند.

وی افزود: همه روسای شبکه ها در ستاد شهرستانها موظفند با فرمانداران و مسئولین دستگاه ها بااستفاده از ظرفیت‌های موجود تشکیل جلسه بدهند.

دکتر فرهادی خاطر نشان کرد: باید بحث پیشگیری را مد نظر داشت و در حوزه معاونت بهداشتی و شبکه های بهداشت و درمان در گستره استان لرستان با تهیه بروشور و آموزش و حضور در مکانهایی مانند مدارس ، خوابگاهها بدون ایجاد اضطراب و تنش موارد و چگونگی پیشگیری را با استفاده از کارشناسان حوزه بهداشت پوشش آموزشی دهند.

وی گفت: روابط عمومی دانشگاه نیز با ارتباطی که مانند گذشته با صدا و سیمای مرکز لرستان دارد برنامه های آموزشی را با محوریت کارشناسان بهداشت و درمان با  حضور متخصصین در سیمای افلاک تسهیل نماید.

دکتر فرهادی بیان داشت: ارتباط و آموزش را با سازمان های موازی مانند هلال احمر در راستای همکاری های دوجانبه برقرار کنید و مهندس پیری علم با مکاتبه مستقیم با دکتر خادمی استاندار لرستان مکان های از پیش تعیین شده را برای موارد اضطراری و شرایط خاص پیگیری نمایند. 

معاون درمان دانشگاه نیز در این نشست تصریح کرد: با تجربیاتی که برای مبارزه با ویروس n1_h1 کسب کرده‌ایم می‌توانیم از سد ویروس کرونا نیز بگذریم. 

 دکتر عباس پزشکی ادامه داد: به واسطه مسری بودن این بیماری و دامنه آن باید اقدامات بیشتر و اساسی تری انجام شود و طوری مسئله پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا را پیش ببریم که باعث نگرانی گسترده و بی مورد در جامعه نشویم. 

پزشکی گفت: هر سرما خوردگی کرونا نیست و باید تست های لازم انجام شود و در مراکز درمانی ما مسئول تریاژ ویروس کرونا متخصصین عفونی هستند که در هر مرکز بیمارستانی بایدبا چند تخت برای ایزوله بیماران احتمالی در نظر گرفته شود و تریاژ بیماران مشکوک‌ براساس الگوریتمی که در اختیار گذاشته‌ایم ، انجام شود. 

وی افزود: در بحث مادران پرخطر نیز بیمارستانهای زنان و زایمان باید از آمادگی بیشتری برخوردار باشند و با ارسال گزارشات و اقدامات انجام شده و داشتن نقشه اپیدمیولوژی بتوانیم در هر صورتی کانون های عفونت احتمالی را بشناسیم تا با دقت و آگاهی بیشتری ورود پیدا کنیم. 

معاون درمان دانشگاه خاطر نشان کرد: تمامی مبادی ورودی و خروجی کشور از لحاظ شناسایی بیماران باعلائم ویروس کرونا  کنترل میشود وتمهیدات متعدد وگسترده ای از هر لحاظ در دانشگاه علوم پزشکی لرستان در نظر گرفته شده است.

در ادامه رضا پیری با تشریح مبانی پدافند غیر عامل و اقدامات انجام شده در راستای مقابله با ویروس کرونا اظهار داشت:بحث پیشگیری، اطلاع رسانی اصولی فرابخشی، شناخت بیماری و همکاری های لازم با رسانه ها  و اجرای دستور العمل‌ها از طریق معاونت درمان دانشگاه، لیست تجهیزات ،امکانات، وسائل ضروری، اسامی پزشکان متخصص با صدور ابلاغ انجام پذیرد. 

وی تصریح کرد: هم اکنون تیمی از فوریت های پزشکی ۱۱۵ دانشگاه به صورت شیفت در فرودگاه خرم آباد حضور دارند و  در بیمارستان شهدای عشایر خرمآباد و بیمارستان امام خمینی(ره) بروجرد با استفاده از بخش ایزوله عمومی  با محوریت تیم‌های واکنش سریع  آماده مقابله احتمالی با ویروس کرونا باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.