یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶

تجدید میثاق رییس جمهوری و اعضای هیات دولت با آرمان‌های امام راحل؛

روحانی: جمهوریت که با اسلامیت پیوند نخورد، به دیکتاتوری تبدیل می‌شود

رییس جمهور

رییس جمهورتصریح کرد: جمهوریت که با اسلامیت پیوند نخورد، باقی نمی‌ماند و به دیکتاتوری تبدیل می‌شود.

به گزارش مفدا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم تجدیدمیثاق با آرمان‌های امام راحل از جمهوریت و اسلامیت به عنوان یادگاران ارزنده امام راحل یاد کرد وگفت:امام به خوبی احساس کرده بود که با وجود سلطنت، مردم سالاری امکان پذیر نیست. ایشان تجربه مشروطه را پیش رو داشتند که بعد آن همه تلاش و تاسیس شورای ملی، قدم به قدم از حضور مردم کاسته شد و با وجود سلطنت، نظام مشروطه باقی نماند.

وی افزود: انتخابات مشروطه به جایی رسید که در دربار افراد منتخب می شدند و تشریفات انتخاباتی در کشور انجام می‌گرفت. از قبل همه می دانستند چه کسانی به مجلس شورای ملی می روند و امام به این نتیجه رسید که باوجود سلطنت، مردم سالاری امکان‌پذیر نیست.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: افرادی به امام پیشنهاد می‌دادند نظام مشروطه بماند یا خلافت اسلامی تشکیل شود اما امام جمهوری اسلامی را پذیرفت. امام پدر اسلام خواهی و جمهوری خواهی در تاریخ ایران بود. جمهوریت که با اسلامیت پیوند نخورد، باقی نمی‌ماند و به دیکتاتوری تبدیل می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اما می‌دانست عدالت و اصلاح در جامعه و رشد و توسعه بدون حضور مردم امکان پذیر نیست، تصریح کرد: امام(ره) این جمله که میزان رای ملت است را به عنوان یک شعار مطرح نکرد، زیرا می‌دانست اگر مردم در هر صحنه‌ای حضور داشته باشند پیروزی نهایی همان جا است، ولی اگر مردم غایب باشند موفقیتی به دست نخواهیم آورد و اگر هم موفقیتی به دست بیاوریم ماندگار نخواهد بود.

وی ادامه داد: امام (ره)تاکید داشت که مردم ولی نعمت ما هستند و باید در همه انتخابات شرکت کنند. امام(ره) تاکید داشت که انتخاب کردن حق مردم است. هر شخصی مردم را از انتخاب کردن باز دارد و نگذارد در میان سلایق مختلف آنچه می‌خواهند را برگزینند و هرکس مردم را دلسرد کند حتما از راه امام(ره) فاصله دارد.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد:‌ امام (ره)به ما یاد داد در کنار مردم می‌توانیم مردم سالاری دینی را پا برجا سازیم. امام(ره) به ما آموخت با تکیه بر مردم می‌توانیم با ابرقدرت‌ها مبارزه کنیم. اما مردم سالاری امام(ره) و اسلامیت مورد نظر ایشان فقط به یک انتخابات و یک سال و یک روز ختم نمی‌شود ما همیشه باید مردم خواه باشیم و همیشه در زمینه سیاست داخلی و سیاست خارجی ، سیاست اقتصادی و یا سیاست فرهنگی به نظرات مردم احترام بگذاریم. و نظرات و اعتقادات و تفکرات و سلایق آنها را از یاد نبریم.

وی ادامه داد: باید بدانیم عوامل دین و عدل به دست مردم امکان پذیر است و شرع از عرف فاصله ندارد و کاری باید بکنیم که فرهنگ اجتماعی ما در چارچوب مقررات اسلامی همان عرف متشرعه باشد.

روحانی تاکید کرد:‌ اگر راه امام(ره) را ادامه دهیم از  سخت‌ترین شرایط اقتصادی و سیاسی امروز کشور به خوبی عبور می‌کنیم، مردم در برابر تحریم‌های بی‌سابقه به خوبی ایستادگی کردند، چون باور دارند ظلم و تجاوز از ناحیه ستمگران است و نظام اسلامی در مسیر صحیح و درست قرار دارد و سیاست ما نباید سیاست ذلت و تسلیم باشد. گرچه ما سیاست تنش و تقابل را هم قبول نداریم. مردم می‌دانند راهی جز استقامت در برابر متجاوزین وجود ندارد.

وی با اشاره به این که طرح معامله قرن یک ننگ بزرگ در تاریخ و تنفرانگیز است، اظهار کرد:‌ متجاوزین نه تنها علیه ایران، بلکه علیه همه مسلمانان به ویژه ملت مظلوم فلسطین ظلم می‌کنند و ما هم راهی جز استقامت و وحدت در برابر متجاوز نداریم.

روحانی با بیان اینکه اگر امید و وحدت و نشاط را از مردم نگیریم، بی‌تردید پیروز نهایی خواهیم بود افزود:‌ امام(ره) هیچ‌گاه نسبت به آینده روشن انقلاب ناامید نشد. وقتی در روز سوم  و چهارم فروردین ۴۲ دَر همه خانه‌ها بسته شده بود در خانه امام(ره) به روی طلاب و مردم باز بود. روزی که امام(ره) را مظلومانه به ترکیه و عراق تبعید کردند، امید امام(ره) به پیروزی قطع نشد و در روزهای پرماجرای قبل و بعد از انقلاب امام(ره) همواره امیدوار بود و گویی این ندا را شنید که " موسی از فرعون نترس که تو پیروز صحنه نبرد در برابر فرعونیان هستی " همین امید امام(ره) در جنگ تحمیلی و فراز و نشیب‌های انقلاب ما را به پیروزی رساند.

وی خاطر نشان کرد:‌ امروز ما به امید، وحدت و اتحاد نیاز داریم و تردید نداریم تا روزی که جمهوریت و اسلامیت است، ملت ما در برابر همه توطئه‌ها پیروز می‌شود. دولت هم بار دیگر در کنار مرقد امام (ره) بزرگوار تعهد می‌کند که همه توان خود را برای اجرای فرامین و راه امام (ره)  با هدایت‌های رهبری به کار گیرد.

روحانی همچنین تصریح کرد: مردم ما نشان دادند که انقلاب و امام(ره) زنده است. مردم با استقبال از پیکر شهید  سلیمانی و بدرقه بدن او نشان دادند راه امام(ره) زنده و مسیر او پر رهرو است و اسلامیت و جمهوری حضور دارد. مردم نشان دادند در کنار کسی که نشان اقتدار و عزت کشور باشد قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، روحانی در پایان گفت: به خاندان بزرگ امام(ره) و یادگار برومندش آیت‌الله سید حسن خمینی تبریک و تهنیت عرض کرده و از خداوند می‌خواهم ما را همواره رهرو راه امام(ره) قرار دهند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.