یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵

توریست‌های سلامت که مقصدشان ایران است

توریست سلامت

مجموعه تلویزیونی «راه سلامت» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی رسول لطفی با موضوع «توریست سلامت» پنجشنبه ها ساعت ۲۲ از شبکه مستند روی آنتن می رود.

به گزارش مفدا، رسول لطفی کارگردان مستند «راه سلامت» در مورد سوژه این مجموعه که از شبکه مستند روی آنتن می رود به مهر گفت: اصطلاحی در حوزه سلامت به نام «توریست سلامت» وجود دارد و به کسانی اطلاق می‌شود که به قصد درمان وارد کشوری می‌شوند. این مساله دارای اهمیت بسیاری است که از آن جمله می‌توان به ارزآوری به کشور اشاره کرد.

وی ادامه داد: در حقیقت این صنعت تنها جایی است که صادراتش واردات بیمار است و کشورمان ایران به جهت مزیت‌های پزشکی خود و جاذبه‌های گردشگری ویژه‌ای که دارد یکی از کشورهایی است که مقصد گردشگران سلامت در دنیا است. باید بگویم که در چند سال اخیر با توجه به پیشرفت‌های پزشکی که داشتیم و تمهیدات صورت گرفته مراجعه این دست توریست‌ها به کشورمان افزایش یافته است. مستند «راه سلامت» با همین موضوع ساخته شده است.

هر قسمت راوی یک توریست که به ایران وارد شده است

لطفی به سیر روایی این مستند اشاره کرد و گفت: هر کدام از سوژه‌ها را به صورت جداگانه درنظر گرفتیم و بر همین اساس مجموعه‌ای ۱۱ قسمتی که هر کدام ۴۰ دقیقه است ساخته شده است. هر قسمت روایتگر توریستی است که وارد کشور شده و می‌خواهد درمان خود را پی بگیرد. اصطلاحا فرآیند «از خانه تا خانه» را با او دنبال می‌کنیم و از زمان ورودش به بیمارستان تا طی شدن مراحل درمانی‌، اوقات فراغت او و بازدید از جاذبه‌های گردشگری را به تصویر می‌کشیم. هدف این مستند این است که مزیت‌های پزشکی کشورمان را که باعث جذب توریست سلامت به کشور شده است به تصویر بکشد. دقت داشته باشید که ما در حال رقابت با دیگر کشورهای منطقه هستیم و آنان به صورت سنگین تبلیغات می‌کنند. به نظرم در این زمینه کمی غافل بوده‌ایم و با ساخت این مستند می‌خواهیم این خلاء را پر کنیم.

این مستندساز در مورد انگیزه خود از ساخت یک فیلم مستند با چنین موضوعی گفت: هدف ما این است که پیشرفت‌های پزشکی بعد از انقلاب را از زبان دیگران که توریست‌های خارجی هستند نشان بدهیم. وقتی یک نفر از کشور آلمان که به نوعی مرکز پزشکی است ایران را انتخاب کرده تا درمان خود را در کشورمان دنبال کند، توانمندی کشورمان و توسعه ما را نشان می‌دهد. پس از انقلاب در زمینه‌های پزشکی یک انقلاب شگرفی ایجاد شد. زمانی بود که پزشکان هندی و پاکستانی باید برای درمان بیماران به کشور ما می‌آمدند اما امروز متخصصانی داریم که در دنیا حرف برای گفتن دارند و شناخته شده هستند.

هزینه درمانی ارزان و پزشکان حاذق دلیل افزایش توریست های سلامت

وی درباره توانمندی‌های پزشکی کشور در سال‌های پس از انقلاب گفت: ما پزشکان حاذقی داریم که در سطح دنیا شناخته شده هستند و بسیاری از توریست‌ها برای معالجه توسط این افراد به کشورمان سفر می‌کنند. علاوه بر این، جاذبه‌های گردشگری کشورمان نیز بسیار زیاد است؛ کسی که برای درمان به ایران می‌آید به این مساله هم فکر می‌کند که می تواند اوقات فراغت دلنشینی را در ایران سپری کند. علاوه بر این در موضوع هزینه درمانی نیز کشورمان از جمله مناطق ارزان برای بیماران به شمار می‌رود و این مساله باعث ایجاد جذابیت برای توریست‌های سلامت می‌شود. عمل‌های زیبایی، کارهای دندانپزشکی، پیوندهای قرنیه و .. از جمله حوزه‌های پرطرفدار پزشکی کشورمان است.

این کارگردان و مستندساز در پایان گفت: باید از حسن ظن شبکه مستند تشکر کنم که به چنین سوژه‌ای پرداخت. این سوژه بسیار سخت بود و شبکه مستند همکاری و همراهی زیادی با تیم تولید داشت. این مستند ایده شبکه بود و به نظرم جای کار بسیار زیادی دارد.

مجموعه مستند ۱۱ قسمتی «راه سلامت» از تولیدات شبکه مستند است و  پنجشنبه‌ها (به جز ۱۷ بهمن) ساعت ۲۲ روانه آنتن خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.