دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲

آن چه در سیستان گذشت...

سیل

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گزارش اقدامات تیم های امدادی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان را ارائه کرد.

به گزارش مفدا اصفهان "دکتر محمدرضا صبری" معاون آموزشی دانشگاه اعلام کرد: با حضور فعال همکاران محترم، کارکنان گرامی و دانشجویان عزیز و نیز  تعدادی از خیرین خارج از دانشگاه در اقدامی خداپسندانه تاکنون مبلغی حدود ۲۷۰ میلیون تومان جمع آوری شده است. همچنین در پردیس دانشگاه معادل ۳۰ کارتن اجناس اهدایی شامل آذوقه خشک، وسایل گرم کننده، ۳۰ عدد پتو و مقداری لباس، که اکثرا نو و غیر مستعمل بودند گردآوری و توسط دانشجویان همکار در این امر خیر بسته بندی و آماده ارسال به مناطق سیل زده گردیده است. وی افزود: در خصوص نحوه هزینه کرد این مبلغ جلسه ای با حضور خانم دکتر چنگیز رییس دانشگاه، آقای دکتر حیدری معاونت بهداشتی، آقای دکتر بهرامی مدیر دفتر رئیس دانشگاه، آقای آقابابائی سرپرست حراست؛ آقای محمد رسول ظهورسلیمانی دبیر شورای مشاورین جوان و اینجانب برگزار شد. در این جلسه از حاج آقا امینی استاد گروه معارف که روز سه شنبه اول بهمن ماه از مناطق سیل زده بازگشته بودند نیز به عنوان فرد آگاه از شرایط و نیازهای اولویت دار منطقه دعوت به عمل آمد تا مشاهدات خود را از مناطق سیل زده اعلام نمایند. لذا پس از رایزنی با دوستان و همچنین نظرخواهی از آقای دکتر حسین زاده متخصص ژنتیک که اخیرا از مناطق سیل زده بازگشته و مجددا در حال عزیمت به آن منطقه می باشند، توافقات لازم بر اساس نیازها حاصل و مقرر گردید ۳۰۵ عدد پتو به شرکت گلبافت سفارش داده شود، که با توجه به تخفیف هفت میلیون تومانی داده شده توسط این شرکت برای کمک به سیل زدگان، هزینه تأمین پتو معادل ۴۹ میلیون تومان تخصیص یابد. اجناس غیر نقدی و پتوها به عنوان گام اول آماده ارسال به منطقه شد و مقرر گردید آقای دکتر حسین زاده به عنوان نماینده دانشگاه، اقلام مورد اشاره را به نام دانشگاه علوم پزشکی به یکی از محروم ترین مناطق شناخته شده که نقشه آن نیز  ارسال می گردد و دارای تعدادی زیادی روستای صعب العبور و دور از دسترس می باشد، روز دوشنبه ۷ بهمن ارسال و در میان مردم آسیب دیده این مناطق که در وضعیت بسیار نامناسبی به سر می برند، توزیع گردد. همچنین پیشنهاد شد سایر مبالغ گردآوری شده که با مشارکت خانواده دانشگاه به میزان کمی در حال افزایش می باشد، برای تأمین مسکن و محل اسکان محرومین آنجا هزینه گردد، که این موضوع نیز همچنان در حال بررسی و کارشناسی می باشد.

دکتر صبری با اشاره به اسکان اکثر مردم این منطقه در اتاق هایی با ابعاد تقریبی ۴*۴ یا ۴*۵ متر و از جنس خشت و گل، گفت: در این بارندگی این خانه ها اکثرا تخریب و برخی به طور کامل از بین رفته اند. همچنین تعداد زیادی از اهالی نیز کپر نشین بوده اند که متاسفانه برخی از این کپرها نیز در سیل و بارندگی اخیر از دست رفته اند. لذا در جلسه ای که بدین منظور برگزار شد مقرر گردید با احترام به عقاید مردم شریف منطقه و با بهره مندی از تجارب سیل خوزستان، به گونه ای عمل شود که نسبت به ساخت منازلی در همان منطقه، از طریق ایجاد اتاقهایی با ابعاد تقریبی 24 متربعو در صورت امکان و پذیرش مردم منطقه مجهز به سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه در همان فضای اتاق ۲۴ متری برای ایشان اقدام گردد.
مقرر شد این مورد بررسی و برآورد هزینه گردد. همچنین موارد ذیل برای تأمین اسکان مردم آن مناطق پیشنهاد شد:
- خریداری خانه های پیش ساخته
- انتقال مصالح ساختمانی و اقدام به ساخت منازل مسکونی با کمک گرفتن از ساکنین منطقه بصورت داوطلبانه یا روز مزد.
- هزینه کرد کمک های نقدی جمع آوری شده برای ساخت منازل در چند روستا با جلب همکاری برخی از اعضای هیات علمی دارای تجربه در این زمینه بصورت تدریجی و با ثبت این منازل با نام بانی خیر و دانشگاه
وی در پایان ضمن تشکر مجدد از همه همکاران نوع دوست و شریف که همواره مدد رسان دردمندان بوده و می باشند، گفت: گزارش گام به گام هزینه کرد کمک های گردآوری شده اعلام خواهد شد. ضمناً از هرگونه کمک فکری و اجرایی در این زمینه استقبال می گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.