دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

کتاب «آیین نامه ساختار و خط مشی مالکیت فکری و نوآوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی» رونمایی شد

رونمایی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: باید به سمت ثبت اختراع و تجاری سازی اختراعات در دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کنیم و دانشگاه‌ها باید بتوانند با توجه به محدودیت‌های منابع دولتی، به تدریج از محل محصولات تجاری خودشان، اداره شوند.

به گزارش مفدا، دکتر رضا ملک زاده در حاشیه آیین رونمایی از کتاب «آیین نامه ساختار و خط مشی مالکیت فکری و نوآوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی»، گفت: اشکالی ندارد که برای ثبت اختراع در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، امتیاز مقاله یا بیشتر از آن را قائل شویم البته این به معنی ضعیف کردن مقاله نیست بلکه اختراع و مقاله در کنار همدیگر هستند.

وی افزود: ممکن است اعضای هیات علمی، مشارکت کمی در کارگاه های ثبت اختراع داشته باشند که البته این طبیعی است. در دوران گذشته که برای ترویج پژوهش در دانشگاه ها، کارگاه برگزار می کردیم، با استقبال کمی روبرو می شد اما امروز داوطلبان برگزاری این کارگاره ها، افزایش قابل توجهی یافته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: باید به اختراعات و تجاری سازی آنها اهمیت ویژه ای قائل شویم. به عنوان نمونه در حوزه دارو توانسته ایم گران قیمت ترین داروهای دنیا را با قیمت بسیار پایین در کشور تولید و عرضه کنیم و بخش زیادی از مشکلات مردم، برطرف شده است.

ملک زاده گفت: یکی از مسائل مهم این است که بتوانیم پژوهش را به فناوری تبدیل کنیم که شامل ثبت اختراع و مراحل تجاری سازی است و چارچوب مدونی برای این موارد در دانشگاه ها نداشتیم که خوشبختانه این مقررات با همکاری وزارت دادگستری تدوین شد و امروز از آیین نامه ساختار و خط مشی مالکیت فکری و نوآوری در دانشگاه های علوم پزشکی که هدف آن، مشخص کردن سهم دانشگاه، موسسه تحقیقاتی، اعضای هیات علمی و محقق در ثبت اختراع و مراحل تجاری سازی است، رونمایی شد.

به گزارش وبدا، وی یادآور شد: این آیین نامه به رشد فناوری در حوزه سلامت کمک می کند تا بتوانیم به نیازهای فناوری های سلامت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، پاسخ دهیم. تا پیش از این سهم محقق، دانشگاه، موسسه یا نهاد تامین کننده منابع مالی مشخص نبود که با تدوین و ابلاغ این آیین نامه، حق آنها مشخص شده است

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.