دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱

کتاب‌هایی با محوریت معرفی شخصیت و زندگی حضرت زهرا(س)

 ایام سوگواری شهادت دردانه پیامبر اعظم(ص) حضرت فاطمه الزهرا (س) تسلیت باد

حاج شیخ عباس قمی، علی شریعتی، سید جعفر شهیدی، آیت الله مکارم شیرازی، سیدمهدی شجاعی،شهید دستغیب و امام موسی صدر تنها تعداد اندکی از انبوه نویسندگانی هستند که درباره حضرت فاطمه زهرا (س) نوشته‌اند. هر نویسنده‌ای که در زمینه معارف فاطمی قلم به ‌دست گرفته است با توجه به توان وعلاقه‌ای که داشته به موضوع خاصی از ویژگی‌ها و ابعاد شخصیت این الگوی کامل الهی پرداخته است.

به گزارش مفدا، در بخشی از این گزارش به معرفی بخشی از کتاب‌هایی که در مورد حضرت زهرا(س) نوشته شده و در آن به بخشی از صفات یا ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری حضرت اشاره شده می‌پردازیم چرا که با مطالعه این کتاب‌های بیشتر می‌توانیم با ابعاد شخصیتی حضرت زهرا(س) آشنا و در زندگی امروز از آن بهره ببریم.

*کتاب «زندگانی فاطمه زهرا (س) » نوشته سید جعفر شهیدی

این اثر کتابی درباره حضرت فاطمه زهرا (س) است. نویسنده در کتاب گزارشی از زندگی دختر پیامبر اکرم (ص) را همراه با تحلیل رویدادهای آن زمان ارائه می‌دهد. حوادث را از زمان پیامبر(ص) نقل می‌کند و در اثر خود به بررسی شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و حوادث پس از آن می‌پردازد. دفتر نشر فرهنگ اسلامی انتشار این کتاب را برعهده داشت.

شهیدی اثر خویش را با عنوان زندگانی فاطمه زهرا (س) تحلیلی از چند حادثه شگفت می‌داند که قرن‌ها پیش از زمان ما رخ داده است؛ اما اگر قهرمانان این حادثه‌ها را از حادثه‌ها جدا کنیم، خواهیم دید آن حادثه‌ها در طول تاریخ حتی در زمان ما نیز در گوشه‌ای از جهان رخ داده است و می‌دهد. اگر زمان و مکان رویدادهایی که درباره آن سخن می‌گوییم، با ما فاصله بسیار دارد؛ آثاری که از آنها به جای مانده نه تنها دیرینگی نگرفته، بلکه تازگی خود را همچنان نگاه داشته است.

*کتاب زهرا(س)، فصلی از کتاب رسالت، نوشته امام موسی صدر

این کتاب ترجمه علی حجتی کرمانی است که در فصلی از کتاب "رسالت" به پژوهش درباره حضرت زهرا(س) آمده است؛ شناخت او همواره مستمر است و پایان‌ناپذیر، زیرا رحمت عام و خاص حقیقت متعال و جمال مطلق همواره ساری و جاری است و هرگز پایان نمی‌پذیرد. امام موسی صدر یکی از پویندگان راه شناخت دختر پیامبر(ص) است و این کتاب قسمت‌هایی از ره‌آورد اوست، از سیر و سفری که توفیق تماشای شکوه و جمال حضرت فاطمه را یافته است. کتاب زهرا(س)، فصلی از کتاب رسالت به درخواست سلیمان کتانی، ادیب و محقق مسیحی لبنانی، نوشته شده بود که در مقدمه کتاب معروف او" فاطمه‌الزهرا وتر فی غمد" به چاپ رسیده است. امام موسی صدر در تالیف این مقدمه در حالی که به ساختار فرقه‌ای و چند دینی لبنان و حفظ وحدت میان مسئولان اعتقاد دارد، اما لمحه‌ای از بیان اصول و مبانی اعتقادی خود عدول نمی‌کند.

* زندگانی حضرت فاطمه (ع)، برگزیده منتهی الامال، حاج شیخ عباس قمی، دفتر نشر برگزیده

این کتاب در سه فصل است؛ فصل اول: ولادت با سعادت حضرت فاطمه(ع)، فصل دوم: اسمی و القاب شریفه حضرت فاطمه(ع) و نماز توسل به حضرت فاطمه(ع) و فصل سوم: وفات و وصیت‌های حضرت فاطمه(ع)

*فاطمه فاطمه است/ علی شریعتی/ نشر چاپخش

یک متن ادبی پر از حس و حال دکتر علی شریعتی در مقام یک شیعه علوی کوشیده است که بسراید فاطمه بودن فاطمه را!

*زندگانی فاطمه الزهرا(س)، ناصر مکارم شیرازی، نشر محبان فاطمه

این کتابی ارزشمند که صحیح‌ترین و معتبرترین اقوال تاریخی را نقل کرده است.

*اسرار فدک، محمد باقر انصاری و سید حسین رجایی، نشر دلیل ما

نویسندگان، متن خطبه فدکیه را با ۱۷ نسخه اصیل تاریخی، تطبیق داده‌اند. یک کار نادر گروهی که تمام اختلاف نسخه‌ها را مشخص کرده است. این کتاب، یک کتابشناسی پر و پیمان هم از کتاب‌های مرتبط با خطبه فدک دارد. این کتاب لیست بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب تخصصی درباره سرزمین فدک و خطبه‌اش را نیز در بر می‌گیرد.

*کشتی پهلو گرفته، سید مهدی شجاعی، نشر نیستان

از این کتاب تاکنون بیش از دویست هزار نسخه به فروش رفته است. یک متن ادبی و روحانی از سید مهدی شجاعی؛ که در عین استناد به منابع درجه یک، از اتقان در روایتگری برخوردار است. خیلی‌ها معتقدند که "کشتی پهلو گرفته " شاهکار شجاعی است.

*سیصد و شصت داستان از فضایل، مصائب و کرامات حضرت فاطمه(س)، عباس عزیزی، نشر سلسله

عباس عزیزی را بیشتر با داستان‌ها وحکایتهایش می‌شناسیم که با محوریت اهل بیت (ع)، از منابع دست یک روایی، تهیه و روانه بازار کرده است. کتاب‌هایی که شاید حجم زیادی نداشته باشند ولی سرشار از حکایت‌های ناشنیده‌ای هستند که با حسن سلیقه و انتخاب در جایی گرد آمده‌اند.

*تحلیل سیره فاطمه الزهرا(س) /علی اکبرزاده/نشر انصاریان

انتشارات انصاریان یک ناشر موفق و پر کار است. در چند سال اخیر با انتخاب مدیوم بین‌المللی برای چاپ و نشر کتاب در کشورهای اروپایی و آمریکایی کاری کرده است کارستان. کتاب هم که نگاهی به سیره معصومانه ام االائمه(س) است. سیره یعنی تمام شئون عملی یک معصوم و این همان چیزی است که اسوه حسنه آل الله نامیده می‌شود.

*بحار الانوار(جلد ۴۳) / محمد باقر مجلسی/ محمد روحانی علی آبادی/ نشر مهام

علاقمندان بریا اینکه تمام احادیث مرتبط با حضرت زهرا(س) را در کتابی داشته باشند می‌توانند به جلد ۴۳ کتاب شریف بحارالانوار مراجعه کنند. این کتاب را به صورت تک جلدی هم می‌شود تهیه کرد.

*پرتوی از فضایل فاطمه زهرا در کلام معصومین (ع) / علی محمد نژاد/نشر سناء

این مجموعه متضمن ۲۳۵ حدیث از پیامبر اعظم و امامان معصوم است که طی آن فضایل حضرت زهرا (س) تبیین شده است. احادیث به دو زبان عربی و فارسی گرد آمده و منابع هر یک نیز ذکر شده است. کتاب اگرچه دست یک نیست ولی با داشتن یکصد و هشتاد صفحه دفتر کوچکی است که هم می‌توان در زمان کمی آن را خواند و هم به راحتی به همراه داشت.

*کرامات الفاطمیه/ علی میر خلف‌زاده / نشر مهدی یار

کرامات الفاطمیه مجموعه‌ای است مربوط به معجزات حضرت فاطمه زهرا (س) که به همراه بخشهای کوتاهی از تاریخ اسلام و سوگندنامه فاطمه زهرا (س) در چندین فصل تدوین شده است. این کتاب تا امروز بیش از نه چاپ داشته است که شاید نشان از خواندنی بودنش باشد.

*نهج الحیات (فرهنگ سخنان حضرت فاطمه(س) / محمد دشتی/ موسسه تحقیقاتی امیرالمؤمنین

به گزارش ایسنا، دانشنامه‌ای کوچک از احادیث کمتر شنیده شده از حضرت صدیقه کبری(س). نهج البلاغه با تحقیقات مرحوم محمد دشتی به دوره جدیدی از استفاده و استقبال وارد شد؛ تا جایی که رهبر انقلاب دشتی و تحقیقات دقیقش را ستودند و آن را به عنوان الگویی بی‌نظیر معرفی کردند. وی با حفظ سیاق مرحوم سید رضی مدون نهج‌البلاغه، اقدام به تدوین کتابی از بیانات و احادیث حضرت فاطمه سلام الله علیها کرده است.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.