دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸

کارگاه هدایت اجتماعی آحاد جامعه بر اساس آموزه‌های دینی و روانشناختی برگزار شد

جلسه هدایت اجتماعی

کارگاه هدایت اجتماعی آحاد جامعه بر اساس آموزه‌های دینی و روانشناختی با تدریس دکتر سلیمی دانا مدیر کل مطالبه‌گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر توسط مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و در محل این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش مفدا، کارگاه "هدایت اجتماعی آحاد جامعه بر اساس آموزه‌های دینی و روانشناختی" با تدریس دکتر سلیمی دانا مدیر کل مطالبه‌گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر در سالن جلسات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

دکتر سلیمی دانا در این کارگاه ساختار و وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر را تشریح کرد و در ادامه تعریفی کلی از امر به معروف و نهی از منکر ارائه داد و گفت: اگر دین به عملی نگاه مثبت داشته باشد آن عمل معروف و اگر نگاه منفی داشت آن عمل منکر است. وظیفه ما امر و نهی است و ما موظف به رفع منکر نیستیم.

مدرس کارگاه در ادامه با اشاره به خطبه فدکیه حضرت زهرا سلام الله علیها گفت: در این خطبه حضرت زهرا سلام الله علیها پس از بیان تاریخچه اجمالی از عرب جاهلی و به عزت رسیدن آنها پس از اسلام و بیان دستورات دین، اصول و فروع دین را بیان کرده‌ و سپس می‌فرمایند: «الامر بالمعروف مصلحه للعامه» یعنی امر به معروف به مصلحت عامه مردم است. حضرت زهرا سلام الله علیها امر به معروف را ابزاری برای اصلاح عامه مردم و یک موضوع اجتماعی می‌دانند ولی ما این واجب الهی را  کوچک و ضعیف کرده‌ایم.

سلیمی در بیان اهمیت امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به روایتی از ائمه علیهم السلام گفت: در روایت آمده است که همه واجبات در مقابل این دو واجب مثل قطره است در برابر دریا. نباید امر به معروف و نهی از منکر را در تذکر به رعایت حجاب محدود کرد بلکه مشکلات بزرگتر اجتماعی و حتی عزل و نصبی که معیشت مردم را به مخاطره می‌اندازد می‌تواند مصداقی از منکر در جامعه اسلامی باشد.

وی با اشاره به سخنان امام خمینی رحمه الله علیه در صحیفه نور افزود: امام توصیه کرده‌اند که امر به معروف و نهی از منکر باید از سر دلسوزی، شفقت و محبت باشد. امر به معروف می‌تواند در حفاظت از محیط زیست نیز انجام شود و در دین توصیه های بسیاری در  محافظت از درختان و حیوانات دیده می‌شود.

مدیر کل مطالبه‌گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر در ادامه به برخی از منکرات صورت گرفته در سال‌های اخیر اشاره کرد و نحوه ورود و مداخله ستاد امر به معروف و نهی از منکر و دفاع از حق مردم در این موارد را تشریح کرد.

سلیمی در ادامه با اشاره به آیه «الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلوه...» گفت: باید قدر این جایگاه و مکنت را بدانیم. امر به معروف و نهی از منکر فقط نقد ظاهر یکدیگر نیست بلکه باید بتوانیم از این موقعیت به بهترین نحو برای اصلاح جامعه استفاده کنیم. در امر به معروف و نهی از منکر نباید حرمت افراد شکسته شود چرا که بر اساس روایات حرمت مومن از حرمت کعبه بالاتر است.

سلیمی در پایان ساختار تشکیلات معاونت اجتماعی و مطالبه گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر را معرفی و وظایف ادارات آن را تشریح کرد./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.