چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

عضو شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی مقطع دستیاران و دانشجویان دکتری وزارت بهداشت:

بخش اعظم مطالبات ما آموزشی است/ پیگیر بیمه مسئولیت دستیاران هستیم

دکتر پورافضلی

عضو شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی مقطع دستیاران و دانشجویان phd وزارت بهداشت گفت: حدود ۹۰ درصد مطالبات صنفی و مشکلات دستیاران و دانشجویان مقطع دکتری در حوزه آموزشی است. موضوع بیمه مسئولیت نیز از مطالبات دانشجویان دستیاری و Phd است که پیگیر تحقق آن هستیم.

«سید جواد پورافضلی فیروزآبادی» عضو شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی مقطع دستیاران و دانشجویان دکتری وزارت بهداشت اعتقاد دارد، دانشجویان از ارکان اصلی دانشگاه‌ها به شمار می‌روند و وجود نهاد شورای صنفی به عنوان یک نهاد دانشجویی که از جنس دانشجویان است، برای پیگیری مطالبات آنها در هر دانشگاهی ضروری است.

دستیار سال سوم رشته بیهوشی و مراقبت‌های ویژه دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان PHD این دانشگاه معتقد است، تشکیل یک نهاد دانشجویی مستقل که بتواند به دور از هر گونه محافظه‌کاری مطالبات و خواسته‌های صنفی دانشجویان را به گوش مدیران ارشد دانشگاه برساند و از حقوق قانونی آنها دفاع کند ، بسیار اهمیت دارد . شورای صنفی از همین رهگذر اهمیت می‌یابد و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی آن می‌توان در جهت احقاق حقوق دانشجویان تلاش‌های مؤثری انجام داد.

به گفته وی، «شورای صنفی یک نهاد دانشجویی است که هم مشروعیت دارد و هم مقبولیت». این شورا به هیچ گروه سیاسی وابسته نیست و از بطن دانشجویان و با انتخابات قانونی تشکیل می‌شود. ضرورت وجود شورای صنفی در حقیقت به ایجاد تعامل و همفکری بین دانشجویان و مسؤولان و مطالبه خواسته‌های به حق دانشجویان برمی‌گردد و بدون شک وجود تعامل و مشارکت بین شورای صنفی و مسؤولان دانشگاه به مرتفع کردن مشکلات ختم می‌شود. این شورا همچنین در جهت بهبود شرایط موجود و ایجاد شرایط جدید برای رشد هر چه بهتر دانشجویان در تمامی جنبه‌ها از جمله علمی، پژوهشی، جسمی و روانی و ... تلاش می‌کند.

پورافضلی معتقد است شورای صنفی دانشجویان به دلیل ایجاد ارتباط مستقیم و بدون واسطه بین دانشجویان و مسؤولان و به عنوان زبان گویای دانشجویان می‌تواند قدم‌های خیلی مؤثر و سریعی در رفع مشکلات دانشجویان و بهبود شرایط موجود بردارد. البته در به ثمر رسیدن این رسالت مهم همکاری مسؤولان مربوطه با این شورا و تلاش برای حل مشکلات و بها دادن به این شورا از طرف مسؤولان امری مهم و ضروری است که اگر این مهم اتفاق نیافتد فعالیت شورا هم تأثیری نخواهد داشت.

با «سید جواد پورافضلی فیروزآبادی» عضو شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی مقطع دستیاران و دانشجویان مقطع دکتری وزارت بهداشت به گفت وگو نشستیم و در خصوص اهمیت این نهاد دانشجویی و نقش آن در پیگیری مطالبات و نیازهای دانشجویان و لزوم تعامل این شورا با مسؤولان گفتگو کردیم که ماحصل آن در پی می‌آید:

مفدا- آقای دکتر پورافضلی! از چه زمانی در شورای صنفی دانشگاه مسؤولیت برعهده گرفتید؟

بنده از سال ۹۷ در شورای صنفی دستیاران و دانشجویان مقطع PHD  مشغول به فعالیت شدم . در سال جاری به عنوان دبیر شورای صنفی دستیاران و دانشجویان PHD دانشگاه علوم پزشکی مشهد و عضو شورای مرکزی دبیران شوراهای صنفی مقطع دستیاران و دانشجویان دکتری وزارت بهداشت مشغول به فعالیت هستم.

یکی از اهداف اصلی ما در شورای مرکزی شوراهای صنفی مقطع دستیاران و دانشجویان مقطع phd وزارت بهداشت، پیگیری مطالبات، نیازها و خواسته‌های دستیاران و دانشجویان دکتری دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است. البته باید گفت حدود ۹۰ درصد مطالبات صنفی و مشکلات دستیاران و دانشجویان مقطع دکتری در حوزه آموزشی است.

مفدا- تاریخچه‌ای از شروع فعالیت شورای صنفی در دانشگاه‌تان ارائه دهید.

شورای صنفی دستیاران و دانشجویان PHD از سال گذشته در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تشکیل شد و در سال جاری نیز پس از انتخابات مجددا به ادامه فعالیت می‌پردازد و به‌نظر می رسد کم کم به جایگاه تاثیر گذار خود نزدیک می‌شود.

امسال تعداد دستیاران دانشگاه به منظور حضور در انتخابات شورا به حدنصاب رسید اما پیش بینی می‌کنیم سال آینده استقبال خوبی از سوی دانشجویان برای حضور در انتخابات صورت بگیرد. به هرحال باید در راستای تقویت فعالیت شورای صنفی در دانشگاه تلاش کرد.

مفدا- ضرورت وجود شورای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تا چه حدی است و سپردن مسؤولیت به دانشجویان چه تأثیری در تقویت شورای صنفی دارد؟

شورای صنفی به عنوان نهادی مستقل و برگرفته از متن دانشجویان می‌تواند به مثابه پلی قابل اعتماد بین دانشجویان  و مسئولین باشد و بدون شک سپردن مسوولیت به دانشجویان برای پیگیری مطالبات صنفی، آموزشی و رفاهی قشر دانشجو می‌تواند در تقویت این شورا کمک کند. به هرحال این شورا مشکلات دستیاران و دانشجویان PHD را با مسؤولان به تعامل می‌گذارد و با همفکری مسؤولان سعی در حل مسائل دارد.

مهم‌ترین موضوعی که در شورای صنفی از اهمیت خاصی برخوردار است این که نمایندگان و اعضای شورای صنفی  به خوبی بتوانند در فضایی آرام و بدون حاشیه، مشکلات صنفی و رفاهی را با مسؤولان درمیان گذاشته و در این راستا مسؤولان دانشگاه نیز با اعتماد به شورا بتوانند در فضای هفکری، در راستای حل مشکلات قدم بردارند.

هرچه قدر بتوان روحیه تعامل، وحدت و انسجام میان اعضای شورای صنفی و مسؤولان و مدیران دانشگاه را افزایش داد قطعا می‌توان بهتر در جهت رفع مطالبات وخواسته‌های دانشجویان گام برداشت. البته باید گفت خوشبختانه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تعامل بین دانشجویان با مسؤولان دانشگاه به خصوص معاونت آموزشی وجود دارد و این انسجام و تعامل دو سویه، عامل موفقیت خواهد شد.

مفدا -برای تقویت فعالیت‌های شورای صنفی در دانشگاه چه برنامه‌های در نظر گرفته‌اید و برای سال تحصیلی جدید چه برنامه‌های برای فعالیت شورا دارید؟

 با جلسات منظم با مسؤولان محترم و نامه نگاری‌های انجام شده نقش این شورا تقویت خواهد شد. معتقدیم با همکاری بیشتر دستیاران رشته‌های مختلف و دانشجویان PHD می‌توان جایگاه این شورا را تقویت کرد.

مفدا - به نظر شما چه اقداماتی باید کرد تا شورای صنفی دانشگاه دوام و قوام بیشتری داشته باشد؛ نقش و وزارت بهداشت در بهبود عملکرد این شورا چیست؟

برای آن که شورای صنفی هر  دانشگاهی از  دوام و قوام بیشتر و بهتری برخوردار باشد، باید بر اساس مفاد و بندهای آیین نامه‌ها عمل کرد و خارج شدن از اصول آیین‌نامه قطعا می‌تواند مشکلات و موانعی در جهت رفع مشکلات ایجاد کند و هرچه بتوان در راستای تقویت شورای صنفی دانشگاه تلاش کرد قطعا می‌توان به اهداف مورد نظر نزدیک‌تر شد البته در این مسیر نقش وزارت بهداشت در بهبود عملکرد شورای صنفی انکارناپذیر است. برگزاری نشست‌های مستمر و مدام مسؤولان ستادی با اعضای شورای صنفی در حضور مسؤولان و مدیران ارشد وزارت بهداشت و بررسی مشکلات و مطالبات و کمک برای رفع نیازها، می‌تواند به عنوان نردبانی برای توسعه و پیشرفت باشد.

شورای صنفی در حال حاضر زیر نظر معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها مشغول به فعالیت است و در راستای رفع مشکلات صنفی و مطالبات دانشجویان در زمینه‌های مختلف تلاش می‌کند اما باتوجه به اینکه بیشترین مطالبات و نیازهای دانشجویان از جنس« آموزشی» است و در واقع بخش اعظمی از مشکلات و خواسته‌های قشر دانشجویی مربوط به حوزه آموزشی است، از این رو شورا باید علاوه بر آنکه زیر نظر معاونت فرهنگی و دانشجویی مشغول به فعالیت است، تحت نظر معاونت آموزشی نیز باشد و در صورت تحقق این امر بسیاری از مسائل و مشکلات دانشجویان که آموزشی است، به سرعت حل و فصل خواهد شد.

ضمن آنکه راه‌اندازی و ایجاد اتوماسیون اداری یکپارچه در سطح دانشگاه و در ستاد وزارت بهداشت به جهت آنکه دانشجویان و اعضای شورای صنفی، مطالبات، نیازها و مشکلات صنفی و رفاهی خود را در آنجا مطرح و ثبت کنند می‌تواند به بهبود عملکرد شورای صنفی و تلاش برای تحقق نیازها و مطالبات، کمک کند.

مفدا- چه مشکلاتی در حال حاضر در دانشگاه‌ها وجود دارد که مرتبط با فعالیت شورای صنفی  است و برای رفع این معضلات چه راهکارهایی اندیشیده شده است؟

یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که در راستای رفع مشکلات دستیاران برداشتیم، این بود که توانستیم برای تعداد کشیک آنها سقفی تعیین و مصوب کنیم. در گذشته به لحاظ تعداد کشیک، سقفی وجود نداشت و این موضوع مشکلات زیادی برای دستیاران ایجاد می‌کرد اما مصوب شد که حداکثر تعداد کشیک‌های مجاز در ماه، ۱۲ کشیک باشد که خوشبختانه با تحقق این امر ، مشکلات و مطالبات بخش زیادی از عزیزان مرتفع شد.

یکی دیگر از  مطالباتی که به خصوص در دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود داشت، موضوع « افزایش حق الزحمه دستیاران» بود که خوشبختانه تحقق یافت و توانستیم معوقات دانشجویان دستیاری را پرداخت و مبلغ حق الزحمه دستیاران را افزایش دهیم. خوشبختانه کمک هزینه تحصیلی دستیاران و دانشجویان دکتری امسال ۲۵ درصد افزایش یافت و توانستیم معوقات دانشجویان دستیاری که از مهرماه پرداخت نشده بود، را پرداخت کنیم که تحقق این موارد، حاصل تلاش اعضای شورای صنفی بود.

مفدا- آیا در موضوع بیمه نیز پیگیری‌هایی صورت گرفته است؟

یکی دیگر از مطالبات دانشجویان که در شرف تحقق است. «موضوع بیمه مسؤولیت دستیاران و دانشجویان دکتری» است که خیلی از کارهای آن انجام شده و توانسته‌ایم تا مراحل خوبی پیش برویم. امیدوارم با تحقق این امر و تحت پوشش قرار گرفتن دستیاران و دانشجویان دکتری از« بیمه مسؤولیت»، بخش اعظمی از مطالبات این قشر را تحقق بخشیم. ضمن آنکه پیگیر « کارانه» دانشجویان نیز هستیم.

موضوع دیگری که در خیلی از دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود دارد و باید در راستای رفع آن تلاش کرد، «موضوع کشیک‌های غیرموظف اجباری است» که توسط برخی گروه‌های آموزشی برای دستیاران گذاشته می‌شود که پیگیر هستیم با نامه‌نگاری‌هایی که صورت می‌گیرد، آن را لغو کنیم اما هنوز تاکنون موفق نشده‌ایم.

همچنین مطابق آیین نامه  قبلی شورای صنفی از سال جاری می‌بایست امتحان بورد دستیاران در پایان سال آخر دوره رزیدنتی برگزار نشود  و عملا یک سال پس از پایان تحصیل  داوطلبان می‌توانستند در این امتحان شرکت کنند و این مساله نگرانی  زیادی را در این قشر ایجاد کرده بود، که خوشبختانه طبق جلسه‌ای که با دکتر ایدنی گذاشته شد ، با همکاری ایشان این موضوع پس از طرح در نشست شورای تخصصی وزارت بهداشت حل شد.

دستیاران و دانشجویان PHD در دوره تحصیل خود قادر به کار و کسب درآمد نیستند از این رو این دوره تحصیلی فشار اقتصادی شدیدی را بر این دانشجویان وارد می‌کند. مطابق دستورالعمل اجرایی بودجه و انضباط مالی وزارت بهداشت سقف اعتبار کمک هزینه تحصیلی تا ۲۵ درصد پس از تصویب هیات امنای هر دانشگاهی قابل افزایش است که خوشبختانه این مهم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام پذیرفت اما به‌صورت هماهنگ در دانشگاه‌های کشور متاسفانه انجام نشده است و هنوز در بسیاری از دانشگاه‌ها افزایشی اعمال نشده است.

دستیاران و دانشجویان دوره PHD در طول دوره تحصیل خود در صورت اشتباه و یا قصور، « مسؤولیت قانونی» دارند ، اما حقوقی در ازای ارائه خدمات دریافت نمی‌کنند و حتی توسط دانشگاه‌ها بیمه مسؤولیت نیز نمی‌شوند ، در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری جناب دکتر طلایی، دکتر ثمینی و دکتر بحرینی این موضوع تا حدی پیشرفت داشته است هر چند تاکنون اجرایی نشده است؛ اما به‌نظر می‌رسد این امر با یک عزم در وزارت بهداشت و با مساعدت مسؤولان قابل حل است.

دستیاران و دانشجویان دوره PHD از بیمه پایه و درمانی محروم هستند و متاسفانه در این خصوص اقدام موثری انجام نپذیرفته است.

مفدا- در پایان اگر نکته مهمی دارید بفرمایید.

بحث الزام دستیاران و دانشجویان PHD برچاپ مقاله در مجلات با ایندکس ISI  و اسکوپوس برای فارغ التحصیلی، پس از تحریم‌ها مشکلات عدیده‌ای برای دانشجویان ایجاد کرده است. اولا مجلات معتبر خارجی متاسفانه سنگ اندازی‌های متعددی در چاپ مقالات انجام می‌دهند و از طرفی هزینه‌های سابمیت مقالات با توجه به قیمت دلار سرسام آور شده است. با فعال سازی پتانسیل مجلات علمی پژوهشی داخل کشور هم می‌توان این مشکل را حل کرد و  هم می‌توان با چاپ مقالات ارزشمند در این مجلات موجبات افزایش سایتیشن و اعتبار این مجلات را نیز فراهم کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.