شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸

اتصال بانک سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بانک جهانی

بانک سلولهای بنیادی

رییس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به تشکیل بانک سلول‌های بنیادی در این دانشگاه، از نام‌نویسی برای اهدا سلول‌های بنیادی خبر داد.

به گزارش مفدا به نقل از ایسنا، دکتر علی قاسمی با بیان اینکه از شهریور ماه بانک سلول‌های بنیادی دانشگاه به بانک جهانی نیز متصل شده است، اظهار کرد: به همین منظور مرکز پذیره نویسی سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت‌های خود را برای جذب اهدا کنندگان گسترش داده است و علاقمندان می‌توانند در این طرح انسان دوستانه شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه ‌گروه زیادی از بیماران به دلیل ابتلا به بیماری‌های سرطان، نقایص ژنتیکی، ارثی و نقص ایمنی نیاز به پیوند مغز استخوان دارند، اظهار کرد:‌ بهترین دهنده پیوند، خواهر، برادر و خویشاوندان نزدیک است و برای انجام پیوند باید سیستم HLA در فرد دهنده و گیرنده یکسان باشد و فقط ۲۵ درصد بیماران ممکن است دهنده پیوند مناسب خویشاوند داشته باشند.

رییس بخش پیوند مغز استخوان مرکز دیالیز و پیوند اعضا بیمارستان منتصریه مشهد با اشاره به اینکه ۷۵ درصد این دسته از بیماران، نیازمند اهداکنندگان سلول‌های بنیادی غیر خویشاوند هستند، خاطرنشان کرد:‌ به منظور تامین اطلاعات ژنتیکی و با توجه به وضعیت ژنتیکی استان، کار ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی از HLA افراد دهنده داوطلب که تمایل به اهدا سلول‌های بنیادی خود دارند، انجام می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه از دهنده پیوند، عضوی گرفته نمی‌شود بلکه از سلول‌های بنیادی آنها استفاده خواهد شد، تصریح کرد: شرکت در این برنامه کاملاً به صورت داوطلبانه و بدون هیچ هزینه‌ای است و داوطلبان در هر زمان می‌توانند از ادامه شرکت در برنامه انصراف دهند.

رییس ستاد پژوهش و کاربرد سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه داوطلبان برای نام‌نویسی و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی  http://www.mums.ac.ir/stemcell مراجعه کنند، اظهار داشت: در زمان ضروری از داوطلب خواسته می‌شود برای انجام یک آزمایش ساده خون به بیمارستان منتصریه مراجعه کنند تا بتوان اطلاعات ژنتیکی فرد را به ثبت رساند.

انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.