شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷

چهار برابرشدن دانشمندان برتر علوم‌پزشکی در دولت یازدهم/کاهش ۶ درصدی تولید علم دنیا در ۲۰۱۶

علمی

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی سمنان با اشاره به افزایش ۴ برابری تعداد دانشمندان برتر علوم‌پزشکی در دولت یازدهم، از ۱۳۰ برابرشدن تولید علم ایران در سال‌های پس از انقلاب خبر داد.

به گزارش مفدا به نقل از ایسنا، علی رشیدی‌پور در سومین همایش سالیانه دانشگاه علوم پزشکی سمنان و همایش ملی ارتقای سلامت دهان و دندان خانواده که با محوریت کودک و مادر در سمنان برگزار شد، اظهار کرد: ریل فعالیت‌های علمی در جمهوری اسلامی ایران در مسیر خوب و مناسبی جاگذاری شده است.

وی با بیان اینکه در سه حوزه علوم پزشکی، علوم پایه و فنی و مهندسی از نظر تولید علم وضعیت مطلوبی داشته‌ایم، افزود: متاسفانه در زمینه تولید علم در دو بخش علوم انسانی و علوم کشاورزی وضعیت چندان مناسبی نداشته‌ایم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان با اشاره به اهمیت علوم انسانی از عدم رشد تولید علم در این حوزه به‌عنوان یک مشکل جدی نام برد و تصریح کرد: عدم رشد تولید علم به‌ویژه در حوزه علوم انسانی و اجتماعی می‌تواند در حوزه سلامت نیز اثرگذار باشد.

کاهش ۶ درصدی تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۶

رشیدی‌پور با بیان اینکه تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۶ با کاهش ۶ درصدی روبرو بوده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه ایران از معدود کشورهایی است که نه تنها کاهشی در این حوزه نداشته، بلکه رشد بسیار خوبی هم در این سال تجربه کرده است.

وی با اشاره به نگرش مثبت دولت تدبیر و امید به حوزه علم و فناوری، گفت: دولت یازدهم در بیش از سه سال اخیر با برنامه‌های خود به افزایش تولید علم در ایران کمک شایانی کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی سمنان ادامه داد: دولت یازدهم با وجود محدودیت‌های مختلفی که داشته، خوشبختانه به استناد پایگاه استنادی جهان اسلام تولید علم در دوران دولت تدبیر و امید در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ به میزان ۱۱.۵ درصد افزایش یافته و تعدد و فراوانی مقالات علمی ایران در طول دوران فعالیت کاری این دولت چه در ISI و چه در اسکوپوس و دیگر پایگاه‌ها با افزایش چشمگیری روبرو بوده است.

وی با بررسی آخرین وضعیت کشورهای دنیا در تولید علم، تصریح کرد: ایران بر اساس آخرین آمارها که به تازگی اعلام شده، در سال ۲۰۱۶ در تولید علم رتبه ۱۸ دنیا و در منطقه رتبه اول را از آن خود کرده است.

رئیس مرکز تحقیقات فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با ابراز خرسندی از کسب رتبه ۱۸ دنیا از سوی کشورمان، ادامه داد: کشورهایی همچون دانمارک، روسیه، اتریش، تایوان، سنگاپور، رژیم صهیونیستی و...بعد از ایران قرار گرفته‌اند.

این پژوهشگر بر لزوم حرکت به سمت اختراعات بیشتر و تجاری‌سازی علوم در کشورمان تاکید کرد و افزود: خوشبختانه سهم کشورمان از مقالات ۱۰۰درصد کیفی دنیا امسال هم رشد قابل توجهی داشته و استناد به تولیدات علمی ما با افزایش چشمگیر همراه بوده است.

۴برابر شدن دانشمندان برتر علوم پزشکی در دولت یازدهم

وی با اشاره به تولید علم و فعالیت‌های علمی پژوهشی در حوزه علوم پزشکی در دولت دکتر روحانی گفت: علوم پزشکی در ابتدای کار این دولت ۱۰۸ دانشمند برتر داشته که این رقم در سال ۹۴ به ۲۹۸ و امسال به ۴۲۱ نفر افزایش یافته است که نشان از برنامه‌ریزی‌های جدی و حمایت از علوم پزشکی در دولت تدبیر و امید دارد.

رشیدی‌پور با اشاره به رشد تولید علم در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، افزود: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان امسال دو نفر در بین دانشمندان برتر داشته که باعث مسرت و خوشحالی است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی سمنان اضافه کرد: تولید علم و استنادات به تولیدات علمی علوم پزشکی سمنان هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی با افزایش قابل توجه روبرو بوده و از ۷۲۲ سال گذشته امسال به ۹۷۰ رسیده است.

تولید ۲ محصول علمی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر اتفاقات بسیار خوبی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان در حوزه‌های علمی رخ داده، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی آزمایشگاه جامع تحقیقات، توسعه کتابخانه مرکزی دانشگاه، بهبود کیفی سیستم اطلاع‌رسانی و ایجاد امکانات نرم‌افزاری و فراهم کردن بستر برای استفاده دانشجویان و اساتید از اینترنت و اینترانت مناسب در دانشگاه و ایجاد چندین مرکز تحقیقاتی همچون مرکز تحقیقات بالینی مرکز آموزشی حضرت امیر(ع)، مرکز تحقیقات سلامت موادغذایی، مرکز تحقیقات بالینی مرکز آموزشی کوثر، مرکز تحقیقات پرستاری، مرکز تحقیقات سرطان و... همه و همه به ارتقای علمی این دانشگاه کمک شایانی کرده است.

رشیدی‌پور با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی سمنان در فناوری‌ها نیز رشد خوبی داشته، افزود: دانشگاه علوم پزشکی سمنان در این چند سال چندین شرکت دانش‌بنیان ایجاد کرده و در حال حاضر به دنبال فعال کردن دانشگاه نسل سوم در استان هستیم. ضمن اینکه در زمینه تولید محصولات نیز گام‌های خوبی برداشته شده و دو محصول دانشگاه تولید شده که در آینده تجاری‌سازی می‌شود.

وی گفت: باید فعالیت‌های علمی‌مان را به سمتی سوق دهیم که در آینده در کشورمان بیشتر علمی تولید شود که در زندگی افراد وجامعه تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.