شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۵

مسؤول واحد فناوری اطلاعات معاونت دانشجویی خبر داد

بهره برداری کامل از شبکه وایرلس در خوابگاه های دانشجویی مجردی

فناوری اطلاعات

با همت واحد فناوری اطلاعات معاونت دانشجویی دانشگاه، بیش از 4000 دانشجوی ساکن خوابگاه، خدمات رایگان دسترسی به اینترنت وایرلس و منابع علمی را دریافت می کنند.

به گزارش مفدا تهران، حامد صمدپور مسؤول واحد فناوری اطلاعات معاونت دانشجویی گفت: در حال حاضر این واحد افتخار دارد به بیش از 4000 دانشجوی ساکن در تمامی ساختمان های خوابگاهی (شامل: گلستان حافظیه، بوستان انقلاب 1، 2، 4، 5، 6 و 8، دمشق، سمیه، قدس، وصال، گلستان 1 تا 4 کوی، بوستان 1 تا 5 کوی و نسترن 1 و 2) اینترنت وایرلس رایگان ارائه کند که تعداد افراد متصل در ساعات پیک تا 2000 نفر به صورت همزمان می رسد که در نوع خود کم نظیر است و نیز دانشجویان گرامی می توانند در ساختمان معاونت دانشجویی دانشگاه با اکانت خود از اینترنت استفاده کنند.
ایشان ادامه داد، شبکه کابلی خوابگاه ها از سال 81 با پیشنهاد واحد رایانه معاونت دانشجویی ابتدا در خوابگاه های مجتمع کوی و به مرور در بقیه خوابگاه ها نیز تکمیل شد. در سالهای  89 تا 92 در جریان ادغام با دانشگاه علوم پزشکی ایران، این شبکه برای تمامی خوابگاه های آن مجموعه نیز ایجاد گردید،  که امکان ارائه خدمات وایرلس به دلیل نبود زیرساخت های لازم و گران قیمت بودن و پیچیدگی های مدیریت شبکه وایرلس فراهم نبود. واحد فن آوری اطلاعات سرویس شبکه کابلی را به صورت پایدار ارائه می داد و دانشجویان می توانستند با خرید اکسس پوینت های شخصی از اینترنت به صورت وایرلس استفاده کنند که البته آن هم با مشکلاتی در زمینه عدم تطابق دستگاههای مختلف، ایجاد اختلالات به دلیل مشکلات برخی دستگاههای دانشجویان و غیره همراه بود.
رشد و تعدد دستگاههای سرویس گیرنده وایرلس و نیاز بیش از پیش ما را به مطالعه دقیق تر راجع به پیاده سازی شبکه های وایرلس فرا داشت که پس از اجرای آزمایشی موفق در دو خوابگاه، به تمامی خوابگاه های خارج از مجتمع کوی تعمیم داده شد و پس از پیگیری فراوان و برقراری ارتباط فیبر نوری مجتمع خوابگاهی کوی، در هفته خوابگاه های امسال در اردیبهشت ماه، شبکه وایرلس 9 خوابگاه کوی نیز راه‌اندازی شد و خوشحالیم که توانستیم با برنامه ریزی و تمهیدات درست در انتهای سال 95 بدون اختلال جدی به این تعداد اتصال وایرلس همزمان دانشجویان برسیم.

مسؤول واحد فناوری اطلاعات معاونت اظهار داشت: تا قبل از سال 93 تمامی خوابگاه ها صرفاً از شبکه کابلی در اتاق های دانشجویی برخوردار بودند و تا حدود 1400 کاربر در این شبکه وجود داشت. پس از راه اندازی شبکه وایرلس از 200 کاربر همزمان در سال 93 به حدود 500 کاربر در سال 94 و 1600 تا 1800 کاربر در سال 95 رسیدیم و  به مرور از  کاربران شبکه کابلی کاسته شده است به طوری که هم اکنون حدود 10 تا 20 درصد دانشجویان از سیستم کابلی استفاده می کنند و حدود 300 مگابیت از اینترنت دانشگاه در خوابگاه ها استفاده می شود.
صمدپور افزود، بنده و همکاران واحد فناوری اطلاعات معاونت دانشجویی در تلاش هستم با تمهید سیاست های لازم و تدوین دستورالعمل استفاده از اینترنت در خوابگاه ها، در آینده تا فراهم شدن و ارتقای زیر ساخت های موجود تعداد اتصال همزمان برای هر دانشجو را که در حال حاضر یک اتصال است را افزایش دهیم که در این صورت پیش بینی می شود تعداد کاربر همزمان در این شبکه به بالای 3000 نفر برسد.
توضیح اینکه، واحد فناوری اطلاعات شناسایی و بررسی نقاطی که احتمال پوشش ضعیف شبکه در آنها هست را در دستور کار قرار داده که همکاری و بازخوردهای دانشجویان در این امر بسیار کمک کننده خواهد بود و همچنین ارتباط فیبر نوری خوابگاه های نزدیک به دانشگاه هم در دست پیگیری است که به خدمات ارائه شده در آنها کمک شایانی خواهد کرد.
مسئول واحد فناوری اطلاعات معاونت دانشجویی در پایان از دانشجویان درخواست کرد با پل ارتباطی
itvsca@tums.ac.ir که به صورت مرتب بازبینی می شود، این واحد را از نقطه نظرات، پینشهادات و انتقادات خود بی بهره نگذارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.