شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۲

آگاهی از مغز ارتقای بهداشت مغز در جامعه است

آگاهی از مغز ارتقای بهداشت مغز در جامعه است

این هفته سال‌هاست که در دنیا نامگذاری شده و کشورهای پیشرفته جهان برنامه‌هایی را به همین مناسبت اجرا می کنند، امسال، برنامه های متنوعی متناسب با سن و با توجه به نیاز اقشار گوناگون جامعه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا می‌شود.

هفته آگاهی از مغز به منظور بررسی و آگاهی از عملکرد مغز به مدت یک هفته از روز جمعه آغاز و طی آن فعالیتهای مهمی در خصوص افراد نخبه هنرمندان و سایر افراد صورت میگیرد
هفته آگاهی از مغز یک برنامه جهانی است و در تمام دنیا این هفته در اواخر اسفندماه برگزار می‌شود اما در ایران به علت همزمان شدن با نوروز دو سال است که این هفته در اوایل اسفند برگزار می‌شود.این هفته یک هفته ترویجی برای ارتقای آگاهی عموم جامعه از عملکرد مغز است.

 برنامه های آموزش همگانی برای آشنایی گروه‌های مختلف سنی با مغز و کارکردهای آن، برای اولین بار در کشور تدارک دیده شده که با همکاری ارگان ها و سازمان های مختلف اجرا خواهد شد.

این هفته سال‌هاست که در دنیا نامگذاری شده و کشورهای پیشرفته جهان برنامه‌هایی را به همین مناسبت اجرا می کنند،  امسال، برنامه های متنوعی متناسب با سن و با توجه به نیاز اقشار گوناگون جامعه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا می‌شود.

 هدف از نامگذاری این هفته به نام "هفته آگاهی از مغز" و اجرای برنامه های آموزشی در ارتباط با مغز و کارکردهای آن، "ارتقای بهداشت مغز در جامعه است"، چون مغز فرمانده بدن و ارگانی است که تمام فعالیت ها، رفتار، غرایز، هیجانات، اراده و تفکر را رهبری می کند؛ ضمن آن که همه ارگان‌های بدن را با یکدیگر و همچنین با محیط پیرامون هماهنگ می کند.

 ارتقای بهداشت مغز در جامعه به دو منظور انجام می شود:

۱- افراد یاد بگیرند که چگونه توانایی مغزشان را افزایش دهند.

۲- افراد جامعه با راه‌های پیشگیری از کاهش قوای جسمی و ذهنی مغز آشنا شوند. و در واقع آگاهی رسانی از ویژگی و توانایی مغز، چگونگی توانمندسازی و جلوگیری از کاهش توانایی مغز از طریق برنامه های این هفته اطلاع رسانی می شود.

 اکثریت افراد جامعه را مخاطبان این برنامه های آموزشی هستند:

برنامه های پیش بینی شده برای عموم مردم، به خصوص کودکان، دانش آموزان، دانشجویان و افراد میانسال که در آستانه سالمندی قرار دارند، قابل استفاده خواهد بود.

وی درباره علت تمرکز برنامه های هفته آگاهی از مغز بر گروه کودکان اظهار داشت: قابلیت انعطاف پذیری مغز در سنین کودکی بیشتر است و می توان با روش‌های سنجش و استفاده از ابزار توانبخشی مهارت های کودکان را افزایش داد.

 آگاهی رسانی به افراد میانسال  در جلوگیری از سالمندی زودهنگام موثر است و با آموزش به این افراد می توان به آنان کمک کرد که دیرتر به مرحله سالمندی همراه با ناتوانی برسند و در واقع با تقویت مهارت‌های آنان پیری توام با سلامت داشته باشند.

 از روش‌های تقویت توانایی مغز :

به عنوان مثال "ورزش هدفمند" عامل مهمی در افزایش توانایی مغز است و سبب می شود تا فاکتورهای رشد در مغز تولید شوند و این فاکتورها علاوه بر این که در یادگیری و فعالیت‌های خلاقانه موثر هستند، موجب رشد و شکل گیری مدارهای جدید و حفظ مدارهای مغزی خواهند شد.

 هماهنگی های انجام شده با سازمان ها و ارگان های حوزه‌های اجتماعی، علمی و آموزشی انجام شده است و اهم برنامه‌های هفته "آگاهی از مغز" با همکاری سازمان های مختلف از جمله، آموزش و پرورش، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و انجمن‌های علمی و پژوهشی، در تهران و هفت مرکز استان دیگر اجرا خواهد شد.

 مهم ترین برنامه این هفته برگزاری همایش بزرگ علمی، اجتماعی و آموزشی است که برای اولین بار، در روز ۱۳ اسفند امسال در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود و عموم مردم در گروه های مختلف سنی می توانند در این گردهمایی بزرگ شرکت کنند.

این همایش از ساعت ۱۲ الی ۲۰ روز سیزدهم اسفند در سه بخش "نمایشگاهی، سخنرانی مسئولان عالی رتبه کشور (معاون علمی رییس جمهوری، دو وزیر علوم و بهداشت و...) و اهدای جوایز به برترین‌ها و پخش و نقد فیلمی در حوزه مغز و شناخت" اجرا می شود.

 غرفه‌های برپا شده در بخش نمایشگاهی از ساعت ۱۲ پذیرای بازدیدکنندگان خواهند بود و دانش‌آموزان و دانشجویان و محققان برجسته کشور، خلاقیت‌ها و فناوری های خود را که مرتبط به حوزه های مغز و علوم شناختی می‌شود، به نمایش می گذارند.

 برنامه های تدارک دیده شده برای تمام ایام این هفته :

روز هشتم اسفند اولین روز هفته آگاهی از مغز است که با معرفی مهدهای کودک از سوی سازمان بهزیستی، متخصصان و کارشناسان با سخنرانی و انتقال اطلاعات به صورت شفاهی و همچنین مکتوب (بروشور و کتابچه) برای مربیان نوآموزان و خانواده هایشان و به صورت عملی، به صورت کار با کودک تلاش می کنند تا راه‌های تقویت کارکرد مغز و حفظ آن را آموزش بدهند.

فناوری‌های حوزه علوم شناختی برای ورزشکاران 

از نهم اسفند به عنوان روز معرفی فناوری‌های حوزه علوم شناختی برای ورزشکاران نام گزاری شده است و روانشناسی ورزشی و آشنایی با مغز در حوزه ورزش محور فعالیتی است که در این روز از سوی سازمان های مختلف انجام می شود. در این روز در تهران با بازدید از باشگاه آرارات و سخنرانی در جمع ورزشکاران، آنان را با مغز و کارکردهای آن آشنا می کنیم.

مهم‌ترین برنامه یازدهم اسفند که با همکاری شهرداری تهران برگزار می‌شود، برگزاری گردهمایی خانواده ها و سخنرانی در یکی از فرهنگسراهای تهران با عنوان "تاثیر رفتار در مغز" است که مخاطبان آن، خانواده ها، کارشناسان و مددکاران هستند.

روز دوازدهم اسفندماه برگزاری سمینار دانشجویی در دانشگاه تهران با حضور دانشجویان کل کشور در حوزه های روانشناسی، مهندسی، پزشکی، علوم شناختی و ... و اعضای انجمن های علمی دانشجویی از مهم‌ترین برنامه های این هفته محسوب می شود.

 علاوه بر برنامه های ذکر شده، چاپ و انتشار بروشورها و کتابچه های آموزشی در سطح شهرها برای آشنایی با کارکردهای مغز و چگونگی تقویت آن، اجرای سخنرانی کارشناسان در مدارس درباره کارکردهای مغز، نصب روزنامه های دیواری در مدارس در همین ارتباط، برگزاری مسابقات با محوریت مغز و کارکردهای آن و اجرای برنامه های متنوع و شاد متناسب با سن کودکان در مهدهای کودک از دیگر برنامه های پیش بینی شده به مناسبت هفته " آگاهی از مغز" است.

هفته " آگاهی از مغز " علاوه بر تهران، در شهرهای اصفهان، تبریز، کرمان ، شیراز، بوشهر، مشهد و ساری نیز با همکاری انجمن علوم اعصاب ایران، انجمن های علمی روانپزشکان ایران، علوم اعصاب صدرا، متخصصان مغز و اعصاب ایران و پژوهشکده و دانشگاه علوم شناختی ایران، سازمان صدا و سیما، وزارتخانه های علوم ، بهداشت و آموزش و پرورش، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی کشور و با حمایت مالی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

منبع:

http://www.isna.ir/news/94112818074

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.