چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۰

یادداشتی از ابراهیم لک به بهانه روز مهندس؛

نیاز جامعه مدرن به مهندس و ذهنیت مهندسی قابل انکار نیست

روز مهندس

روز پنجم اسفند به‌ مناسبت بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی، به‌عنوان روز مهندس در ایران نامگذاری شده است، در این روز پیرامون موضوع روز این حرفه بحث و گفت‌وگو می‌شود.

مفدا شوشتر؛ چند صد سال از درگذشت این دانشمند بزرگ ایرانی می گذرد، دانشمندی که هنوز هم دستاوردهای علمی اش محل استناد است. خواجه نصرالدین طوسی از بزرگترین فلاسفه، ریاضی‌دانان و دانشمندان ایرانی است که پس از بزرگانی مانند فارابی، ابوریحان بیرونی، ابوعلی سینا و رازی ظهور و امروز روز بزرگداشت او را روز مهندس نامیده اند.

اگر بخواهیم تعریفی از مهندس داشته باشیم، در ابتدا مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند متولد و به سازندگان پلها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، سپس این کلمه در سایر کشورها هم ظاهر گردید.

وظایف مهندسی بدین گونه است که می بایست محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم دست یابد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس،  جسمانی یا فنی، با درک این محدودیت ها مهندسین شناسه‌ها و مشخصات حدودی که یک شیء یا سامانه می‌تواند در چارچوب آن ساخته شود را مشخص کرده و ارائه می‌دهند. از این رو ملاحظات بسیاری بر روی کار مهندسی تأثیر دارند. که از آن دسته ملاحظات دقت بالا، توانایی تحلیل کنش ها و واکنش ها می باشد .

مهندسی موفق در بالا رفتن سطح زندگی انسان تاثیره فراوانی دارد بنا بر این یک مهندس علاوه بر دانستن قوانین فیزیکی وشیمیایی جهان هستی، باید از قوه تخیل بالایی بر خوردار باشد که موجب گسترش دانش بشری شود.

مهندسین می توانند با در نظر گرفتن قوانین و استفاده به جا از آنها، نیاز های نسل بشر را در کمترین زمان وبا بالاترین بازده بر طرف سازند.

واقعیت این است که نیاز جامعه مدرن به مهندس و ذهنیت مهندسی قابل انکار نیست، ذهنیتی که با ریاضی آشناست و بسیار محاسبه‌گر و عملگراست، در پی کسب حداکثر بهره‌وری از حداقل امکانات موجود است. ذهنیت او استدلالی است و سعی می‌کند هر چیزی را در چارچوب الگوهای مهندسی و معادلات ریاضی ببیند.

در پایان این یادداشت باید مهندسی را در جایگاه واقعی خود قرار دهیم، تا یکی از مهم‌ترین شروط توسعه و پیشرفت را محقق نماییم، ولی اگر قرار باشد که ذهنیت مهندسی را بر همه امور قراردهیم، در این صورت نه‌تنها به جامعه و این امور خدمت نکرده، بلکه جایگاه مهندسی را نیز تضعیف کرده‌ایم.

ابراهیم لک

مسئول روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی شوشتر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.