چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۵

قائم مقام اجرایی دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی:

تیم‌ها و نفرات شرکت‌کننده در المپیاد، با آمادگی کامل گام به این رویداد ورزشی می‌گذارند/ از بهترین داوران برای قضاوت این بازیها استفاده خواهیم کرد

دکتر کوشکی

قائم مقام اجرایی و فنی دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با بیان اینکه تمامی تیم‌ها و نفرات شرکت‌کننده در این رویداد ورزشی برای راه‌یابی به این المپیاد در مسابقات درون دانشگاهی شرکت‌کرده‌اند، گفت: این آمادگی ورزشکاران، بر سطح کیفی المپیاد تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور طی روزهای ۵ تا ۱۱ اسفند ماه در خزرآباد ساری برگزار خواهد شد و  ورزشکاران از ۵۱ دانشگاه علوم پزشکی در ۱۵ رشته با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. ضمن اینکه  بیشترین مشارکت در این المپیاد را به لحاظ اعزام تعداد ورزشکاران و همراهان را دانشگاه‌های بزرگی مثل همدان واصفهان داشتند و دانشگاه‌های قم و جهرم با یک یا دو شرکت‌کنندگان کمترین میزان مشارکت در دومین المپیاد را داشته‌اند.

حسین میرزا راه کوشکی در گفت وگو با خبرنگار مفدا، اظهار داشت: معمولا تیم‌هایی که به مسابقات المپیاد اعزام می‌شوند به لحاظ آمادگی جسمانی و توانایی در عملکرد ورزشی خود در رشته‌های مورد نظر، از فیلترهای خاص در دانشگاه عبور می‌کنند و تلاش شده است با برگزاری مسابقات درون دانشگاهی، نفرات و تیم‌هایی برای اعزام به المپیاد انتخاب شوند که از همه ابعاد دارای ویژگی‌های فنی مناسب باشند، از این رو ما تلاش کردیم بهترین‌ ورزشکاران را در رشته‌های مختلف به المپیاد اعزام کنیم.   

وی گفت: از آنجایی که بهترین‌ تیم‌ها و ورزشکاران به این المپیاد راه می‌یابند قطعا این افراد و تیم‌ها قبل از برگزاری این رویداد بزرگ، با حضور در  اردوهای مختلف در دانشگاه‌های خود، به آمادگی‌های لازم به لحاظ فنی دست می‌یابند. ورزشکاران شرکت‌کننده در این المپیاد  در رشته‌های مختلف برای حضور قوی در این المپیاد در تمرینات مختلف در دانشگاه‌های خود شرکت کردند.

کوشکی همچنین از برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای ارتقای سطح فنی مسئولان و مدیران ورزشی مناطق دهگانه دانشگاه‌های علوم پزشکی در آذرماه امسال خبر داد و گفت: برگزاری این کارگاه‌های آموزشی و توجیهی ضرورت داشت تا مسئولان و مدیران مناطق با رشته‌های ورزشی المپیاد آشنا شوند و نسبت به مقررات و قوانین این رشته‌ها، تسلط کافی پیدا کنند.

افزایش تعداد کمی رشته‌های ورزشی در المپیاد از ۷ به ۱۵ رشته

کوشکی با اشاره به اینکه  ۱۵ رشته ورزشی دارت‏، لیوان چینی، طناب زنی، فوتبال روی میزی، داژبال، فریزبی‏، بسکتبال سه نفره، فوتبال گل کوچک، تنیس با دست مخالف، روبیک، طناب کشی، پله نوردی، آمادگی جسمانی، شطرنج سرعتی و والیبال دو نفره  در این دوره از المپیاد جانمایی شده است، گفت: سال گذشته نخستین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی که در خزرآباد ساری برگزار شد در ۷ رشته ورزشی برگزار شد اما امسال به لحاظ کمی توانستیم این رقم را به ۱۵ رشته ورزشی برسانیم.

قائم مقام اجرایی و فنی دومین  المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با بیان ایکه قبلا ۵۶ دانشگاه برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده‌بودند و تخمین ما حضور ۱۶۰۰ نفر شرکت‌کننده در این المپیاد اعم از ورزشکار، مربی، سرپرست فنی، همراه، داوران و... بود، خاطرنشان کرد: با توجه به یکسری محدودیت‌ها در دانشگاه‌ها کسری بودجه آنها، این رقم در مجموع به بیش از ۱۲۰۰ نفر رسید که از این تعداد، حدود ۸۰۰ نفر دانشجویان ورزشکار هستند. ضمن اینکه از ۵۶ دانشگاهی که برای حضور در این المپیاد اعلام آمادگی کردند، ۵۱ دانشگاه در این المپیاد حضور دارند.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه رشته‌های ورزش‌های همگانی در المپیاد امسال نسبت به دوره نخست گفت: این افزایش رشته‌های ورزشی را باید به فال نیک گرفت. ما سعی کردیم در این دوره از المپیاد، رشته‌هایی را بگنجانیم که علاوه بر جنبه رقابتی، روحیه نشاط، تحرک و شادابی را در میان دانشجویان افزایش دهد به همین خاطر ما در این دوره از المپیاد رشته‌هایی مثل بسکتبال سه نفره‏، والیبال دو نفره‏، تنیس روی میز با دست مخالف،  شطرنج سرعتی، پله نوردی و... را قرار دادیم.

کوشکی با اشاره به وجود دو رشته مفرح و جذاب روبیک و داژبال در این دوره از المپیاد گفت: ما رشته ورزشی روبیک را با این هدف جزو رشته‌های المپیاد قرار دادیم که مهارتهای فردی، ضریب هوشی و آمادگی فکری دانشجوی شرکت کننده افزایش یابد.همچنین رشته  تنیس روی میز با دست مخالف با ایده وهدف پزشکی به این دوره از المپیاد راه یافت چرا که افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند و به طور مثال با دست چپ خود تنیس بازی می‌کنند این عامل سبب تقویت نیمکره راست مغزشان می‌شود و برعکس، یعنی درحقیقت یک هارمونی و هماهنگی بین  مغز و دست در فرد ایجاد می‌شود.به هرحال این‌ها نکات کارشناسی شده و دقیقی است که علاوه بر اینکه جنبه علمی و پزشکی دارد باعث تقویت روحیه نشاط و شادابی در بین دانشجویان می‌شود که از جمله می‌توان به رشته فریزبی یا پله نوردی اشاره کرد.

ارزیابی دانشجویان شرکت کننده در المپیاد به لحاظ بررسی ناهنجاری‌های پروسچرال

وی از اجرای کار تحقیقاتی و پژوهشی در این دوره از المپیاد ورزشی و ارزیابی دانشجویان شرکت کننده در این المپیاد به لحاظ بررسی ناهنجاری های پروسچرال از جمله صافی کف پا و ... خبر داد و گفت: ما امسال این کار تحقیقاتی و پژوهشی را در المپیاد اضافه کردیم تا آماری از دانشجویان ورزشکار فعال در رشته‌های ورزش‌های همگانی استخراج کنیم و ببینیم چه تعداد از این ورزشکاران دارای ناهنجاری‌های پروسچرال هستند و آیا رابطه‌ای میان افرادی که دارای ناهنجاری پروسچرال هستند، با افراد موفق و قهرمان در رشته‌های ورزشی وجود دارد یا خیر؟ و اصلا چه آسیب‌های ورزشی ممکن است این افراد دارای این ناهنجاری‌ها را مورد تهدید و خطر قرار دهد.

وی از جمله تفاوت‌های شاخص این المپیاد با دوره نخست را علاوه بر افزایش کمی رشته‌های ورزشی و تعداد شرکت‌کنندگان را انتخاب مسئولان انجمن‌های ورزشی ۱۵ رشته موجود در این المپیاد را از نیروهای دانشگاه‌های علوم پزشکی  ذکر کرد وگفت: از دانشگاه‌های مختلف سعی کردیم مسئولان ۱۵ رشته ورزشی موجود در المپیاد را انتخاب کنیم تا انگیزه‌ بیشتری برای افزایش سطح فنی برگزاری مسابقات و تیم‌ها ایجاد شود. ضمن اینکه تفاوت عمده المپیاد امسال نسبت به دور نخست، برگزاری جلسات قرعه کشی تیم‌هاست که این جلسات قرعه‌کشی سال گذشته نبود. همچنین سال گذشته ما در نخستین المپیاد ورزش‌های همگانی پسران مراسمی به نام افتتاحیه نداشتیم اما خوشبختانه امسال این آیین با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت در تاریخ جمعه ۶ اسفندماه برگزار می‌شود.

برای روز افتتاحیه برنامه‌های متعددی تدارک دیده‌ایم/ رونمایی از تندیس ورزش همگانی با حضور وزیر در آیین افتتاحیه

وی افزود: برای روز افتتاحیه برنامه‌های متعددی تدارک دیده‌ایم که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به رونمایی از تندیس اداره ورزش همگانی وزارت بهداشت اشاره کرد. این نماد ورزش همگانی به تازگی ایجاد و مورد تایید قرار گرفته است.

کوشکی یکی دیگر از تفاوت‌های شاخص این دوره از المپیاد را نسبت به دوره نخست، استفاده از بهترین داوران مجرب برای قضاوت این دوره از بازیها عنوان کرد وگفت: ما سعی کردیم بهترین داوران از فدراسیون را برای قضاوت این مسابقات انتخاب کنیم تا مشکلی به لحاظ مسائل فنی و داوری نداشته باشیم.امسال حدود ۱۲۶ داور باتجربه و بین‌المللی معرفی شده از سوی فدارسیون‌های مربوطه، کار قضاوت این بازیها را برعهده خواهند داشت.

۶ رشته ورزشی در المپیاد به صورت تیمی و مابقی به صورت انفرادی برگزار خواهد شد

وی با اشاره به اینکه از میان ۱۵ رشته موجود در دومین دوره المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به میزبانی خزرآباد ساری، ۶ رشته به صورت تیمی و بقیه رشته‌ها به صورت انفرادی برگزار خواهد شد‏، گفت: در مجموع ۲۱ کاپ ورزشی به رشته‌های تیمی و همچنین رده بندی نهایی دانشگاه‌ها اعطاء خواهد شد.

کوشکی خاطرنشان کرد: ۲۱ کاپ قهرمانی به رشته‌های فوتبال رومیزی دوبل( ۳ کاپ)‏، فریزبی تیمی( ۳ کاپ)، داژبال تیمی ( ۳کاپ)، والیبال دو نفره تیمی( ۳ کاپ)، بسکتبال سه نفره ( ۳ کاپ)، فوتبال گل گوچک( ۳ کاپ) اعطا خواهد شد. ضمن اینکه در پایان این المپیاد ورزشی سه کاپ  و سه حکم به تیم‌های اول تا سوم دانشگاه‌های علوم پزشکی اعطاء می‌شود.

وی یادآور شد: در  مجموع این دوره از المپیاد ورزشی، پیش بینی می‌شود ۱۴۴ مدال طلا، برنز و نقره به تیم‌ها و نفرات اول تا سوم هر رشته اعطاء شود. از میان این تعداد مدال، ۴۸ مدال طلا، ۴۶ مدال نقره و ۴۹ مدال برنز به نفرات وتیم‌های برتر اعطاء می‌شود. ضمن اینکه ۱۴۲ حکم قهرمانی به نفرات و تیم‌های برگزیده این المپیاد اعطاء خواهد شد.

کوشکی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه مدال‌هایی که امسال به نفرات برتر در رشته‌های مختلف اعطا می‌شود با لوگوی ورزش همگانی طراحی شده است.

وی یکی دیگر از تفاوت‌های شاخص این دوره از المپیاد را طراحی پوستر ویژه المپیاد ورزش‌های همگانی دختران دانشگاه‌های علوم پزشکی عنوان کرد وگفت: در بالاترین قسمت این پوستر بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در توصیه به ورزش مبنی بر « امر به ورزش امر به معروف است» زینت بخش این پوستر است. ضمن اینکه  لوگوی رسمی اداره ورزش همگانی وزارت بهداشت که برای نخستین بار طراحی  و مورد تأیید قرار گرفته، در بالای این پوستر جانمایی شده است.

کوشکی گفت: شعار« سلامتی و نشاط با ورزش همگانی» که هدف اصلی برگزاری این المپیاد ورزشی است با طراحی و ظرافت خاصی در پایین پوستر، حک شده است. ضمن اینکه لوگوهای ۱۵ رشته ورزش‌های همگانی این دوره از المپیاد در بخشی از این پوستر جانمایی شده است.

کوشکی تصریح کرد: خوشبختانه تمامی المانها و نمادهایی که مدنظر این المپیاد است، خیلی شفاف و واضح در قالب این پوستر بیان شده است، و رنگ‌های به کار رفته به خوبی و با دقت و ظرافت خاصی در این پوستر به کارگیری شده است.

وی گفت: یکی دیگر از تفاوت‌های عمده در آستانه برگزاری این المپیاد، راه‌اندازی وب سایت اختصاصی اخبار مربوط به ورزش‌های قهرمانی و همگانی وزارت بهداشت به نشامی www.sport.mefda.ir ذکر کرد وگفت: در آستانه دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور این وب سایت که با تلاش و درایت همکاران مان در روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، طراحی و ساخته شده ،با حضور دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت رونمایی شد. این وب سایت  در برگیرنده اخبار ستادی ورزش‌های همگانی و قهرمانی این وزارتخانه و همچنین اخبار دانشگاه‌های علوم پزشکی کل کشور خواهد بود.

کوشکی در خصوص محل  و سالن های ورزشی برگزاری این دوره از المپیاد گفت: برای محل برگزاری مسابقات مختلف المپیاد، از سالن ورزشی مجتمع تفریحی رفاهی وزارت کشور در خزرآبادساری، مجتمع تفریحی فرهنگی و ورزشی صندوق رفاه وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، سالن حجاب اداره کل تربیت بدنی، دانشگاه آزاد اسلامی، سالن آمفی تئاتر خزرآباد، ساختمان امارت شهرداری و ... استفاده کردیم. ضمن اینکه برای اسکان شرکت کنندگان در این المپیاد علاوه بر استفاده از ویلاهای مجمتع صندوق رفاه وزارت بهداشت در خزرآباد، از بخشهایی از ویلاهای نیروی و انتظامی و وزارت کشور نیز بهره مند خواهیم شد.

وی گفت: به منظور افزایش سطح کیفی تغذیه شرکت کنندگان در این دوره از المپیاد مخصوصا ورزشکاران، با برنامه ریزی وهماهنگی های لازم، سعی کردیم برنامه ریزی اصولی نسبت به طبح و توزیع غذا داشته باشیم چرا که تغذیه یکی از مواردتخصصی است که باید با دقت و ظرافت خاصی برنامه ریزی روی آن انجام شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.