یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴

در اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

بررسی فرایندهای روانشناختی افت تحصیلی در دانشکده ها

مفدا تحثیلی 5

اکثر دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه اطلاعات کافی در مورد مسائل آموزشی ندارند و در طول تحصیل دچار مشکلاتی می­ شوند که لازم است نسبت به شناسایی، پیشگیری و کاهش آن­ها اقدامات لازم انجام گیرد.

به گزارش مفدا مشهد، یکی از فعالیت های اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه، پیگیری  و نظارت بر اجرای طرح افت تحصیلی دانشجویان در دانشکده ها می باشد .این طرح به بررسی عواملی که می تواند در افت تحصیلی دانشجویان مؤثر باشد، می پردازد. اکثر دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه اطلاعات کافی در مورد مسائل آموزشی ندارند و در طول تحصیل دچار مشکلاتی می­ شوند که لازم است نسبت به شناسایی، پیشگیری و کاهش آن­ها اقدامات لازم انجام گیرد.

فاطمه مرادی، مسئول طرح افت تحصیلی اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، جلساتی را  به منظور بررسی فعالیت های اداره مشاوره در خصوص چگونگی اجرای این طرح با روانشناسان دانشکده ها داشته است. وی در این خصوص گفت:  دلایل افت تحصیلی در دانشجویان می تواند از  عدم علاقه به رشته‌ی تحصیلی، شرایط سخت رقابتی با سایر همکلاسی‌ها، استقرار در خوابگاهها و دور ماندن از خانواده، انتخاب رشته‌ی نادرست و مشاوره تحصیلی اشتباه در مدرسه، عدم شناخت کافی از رشته‌های دانشگاهی، مقارن شدن بحران‌های عاطفی جوانان با دوران دانشجویی، نا آشنایی با سیستم دانشگاهی، نا آشنا بودن با شیوه های صحیح مطالعه و مسائل شخصیتی و خانوادگی و ... باشد. پس در نتیجه بررسی علل افت تحصیلی، هم اندیشی های لازم جهت ارائه راهکارها به منظور کاهش آمار افت تحصیلی باید صورت پذیرد.

وی در ادامه بیان داشت: برگزاری کارگاه های آموزشی تحصیلی  و کارگا ه های مورد نیاز دانشجویان دانشکده ها، استفاده از تیم همتایاران در خصوص انتقال اطلاعات آموزشی به دانشجویان، نصب بنر حاوی اطلاعات مربوط به فرایند مراجعه دانشحویان دچار افت تحصیلی در دانشکده ها و برگزاری جلساتی با مدیر آموزشی و مدیر ستاد شاهد دانشگاه از خروجی های این جلسات بود .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.