یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷

به همت انجمن علمی دانشجویی مشاوره توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی؛

دوره آموزشی مقدماتی و پیشرفته «مبانی نظری دلبستگی و منتالیزیشن» برگزار می‌شود

دوره آموزشی

دوره آموزشی مقدماتی و پیشرفته «مبانی نظری دلبستگی و منتالیزیشن» و کاربرد آن برای کودکان دارای نیازهای ویژه(اعم از کم بینا، کم شنوا، ناشنوا، کم توان ذهنی، اختلالات رفتاری و اختلالات یادگیری و مبتلا به بیماری‌های مزمن جسمانی و...برگزار می‌شود.

به گزارش مفدا، دلبستگی یک پیوند عاطفی عمیق و بلند مدت میان کودک و مراقب است و تاثیر بنیادی بر تمام جوانب انسان- ذهن، بدن، عواطف، روابط و ارزشها- دارد. بالبی  (۱۹۶۹/۱۹۸۲) ادعا نمود که انسان‌ها با نوعی گرایش ذاتی به دنیا آمده و برانگیخته می‌شوند تا در هنگام نیاز به جستجوی چهره‌های معنادار (چهره های دلبستگی ) بپردازند. نظریه دلبستگی جان بالبی تأکیدی جدید و جالب بر روابط والدین و کودکان و تأثیر آن بر تحول شخصیت داشت.

جان بالبی چارچوبی را فراهم آورد که به واسطه آن می‌توان فهمید که چگونه تجربیات زودرس کودکان در روابط نزدیک با والدین، انتظارات و توقعات از خود و دیگران را شکل داده و روابط بعدی ما را هدایت می کند. از زمان تحول نظریه دلبستگی تاکنون، مطالعات متمرکز بر این سازه به طور روز افزونی گسترش یافته و در زمینه های مختلف بکار گرفته شده است. پژوهشها و مطالعات، تاثیر دلبستگی ایمن و ناایمن را در زمینه‌های مختلف نشان داده‌اند.

در حقیقت، یکی از ویژگی‌های متمایز کننده این نظریه و پژوهش‌های مرتبط با آن گستردگی حیطه‌های مورد بررسی آن است. مطالعات دلبستگی در گستره ای از روانشناسی مثبت و تحولی تا آسیب شناسی روانی؛ از مداخلات و برنامه های پیشگیرانه تا تکنیک ها و فرایندهای درمانی؛ از مطالعات و مداخلات متمرکز بر تولد و پیش از آن تا مداخلات مرتبط با سوگ؛ از روابط والد- کودک تا روابط زوجین و حتی روابط میان معلم- شاگرد؛ در شاخه های مختلف روانشناسی همچون، حیطه روانشناسی رشد، روانشناسی اجتماعی، مطالعات خانواده، مطالعات عصب شناختی و دیگر شاخه های روانشناسی و در نهایت رابطه انسان با خدا و ابعاد آن کاربرد دارد.

 منتالیزیشن یکی از ظرفیت‌های بنیادی در انسان است که در بافت روابط دلبستگی تحول یافته و تاثیر بسزایی در روابط بین فردی و همچنین سلامت روان افراد دارد. مداخلات درمانی و پیشگیرانه مبتنی بر منتالیزیشن بر اساس کارهای پیتر فوناگی، انتونی بیتمن و همکارانشان در سالهای اخیر توسعه زیادی یافته و در گروه های مختلفی اعم از گروه های بالینی بزرگسال، روابطو الد- کودک و خانواده درمانی بکار گرفته شده و اثربخشی آن مورد بررسی و تایید قرار گرفته است. فراتر از این، بکارگیری ظرفیت منتالیزیشن در هر رویکرد درمانی می تواند مفید باشد.

بر همین اساس «انجمن علمی دانشجویی مشاوره توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی» در نظر دارد تا دوره آموزشی مناسب تمامی رشته‌های گرایش روانشناسی، توانبخشی، پرستاری، کاردرمانی، گفتار درمانی، مددکاری اجتماعی را با عنوان دوره آموزشی «کاربرد دلبستگی و منتالیزیشن در روان درمانی کودک» برگزار کند.

این دوره آموزشی در دو دوره مقدماتی و پیشرفته طراحی شده و هدف آن آشنایی علاقه مندان حوزه کودک و خانواده با مبانی نظریه دلبستگی و منتالیزیشن، تحول روابط دلبستگی و ظرفیت منتالیزیشن و در نهایت مداخلات مبتنی بر دلبستگی و منتالیزیشن در حیطه کار با کودک و والدین است.

دوره مقدماتی به مدت ۱۲ ساعت و از تاریخ ۳۰ بهمن تا اول اسفند ماه جاری در دانشگاه علوم پزشکی علوم بهزیستی برگزار می‌شود، دوره پیشرفته در فاصله اندکی بعد از دوره مقدماتی برگزار خواهد شد و زمان دقیق آن به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

دکتر پریسا سید موسوی، عضو هیات علمی پژوهشکده خانواده از دانشگاه شهید بهشتی و  متخصص در حیطه روان درمانی کودک، خانواده درمانی مبتنی بر مشکلات کودکان و نوجوانان و آموزش والدین در این دوره آموزشی به تدریس خواهد پرداخت.

دوره مقدماتی در دو روز (۱۲ ساعت) برگزار شده و سرفصل‌های آن شامل:

مبانی نظری دلبستگی و منتالیزیشن
تحول روابط دلبستگی در کودک (با نگاه ویژه به کودکان دارای نیازهای ویژه)
تحول ظرفیت منتالیزیشن در بستر روابط دلبستگی
اصول مداخلات مبتنی بر دلبستگی و منتالیزیشن در کار با کودکان و والدین
کاربرد نظریه دلبستگی و منتالیزیشن و مداخلات مبتنی بر آنها در کودکان دارای نیازهای ویژه

دانشجویان علاقمند می‌توانند جهت ثبت نام با شماره تلفن‌های: ۰۹۱۷۷۶۸۴۹۰۵-۰۹۳۹۳۲۹۳۷۹۴-۰۹۳۰۰۴۰۵۱۶۲ تماس حاصل کنند.

گفتنی است این دوره آموزشی با همکاری انجمن علمی دانشجویی مشاوره توانبخشی و اداره تعالی فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه علوم بهزیستی توانبخشی برگزار می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.